از توهم تا رویا بافی های غنی
اشرف غنی تلاش کرد با بی اهمیت جلوه دادن موج مخالف ها از سطح اجتماع گرفته تا بلندپایه ترین مقام های حکومتی از خود چهره ای دلسوز برای مردم نشان دهد اما هرچه توان داشت از رشد اقتصادی گفت و رویای پایان جنگ و فقر 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۰۹    ۱۳۹۶/۴/۲۱ کد خبر: 135785 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)،جدای از لقب متفکر دوم جهان برای اشرف غنی از رییس جمهور توهمی گرفته تا دیکتاتور ارگ بارها در انتقاد برای عملکرد سلطه جویانه وی در قدرت استفاده شده است اما در سخنرانی ها با چهره حق به جانب چنان از دمکراسی و حقوق شهروندی تا مشارکت های ملی می گوید که کار هر طنز نویسی را راحت می کند.

اشرف غنی در واکنش به انتقادهای گسترده و ایتلاف تازه شکل گرفته " نجات افغانستان" با بیان ضرب المثل "این گز و این میدان" از مخالفان خواست که درخواست های شفاف ارایه دهند، در حالی که حتی مردم دورترین نقاظ افغانستان نیز آسیب های جبران ناپذیر از قوم گرایی و تمرکزگرایی ارگ متحمل شده اند، دم زدن از مشارکت اقوام در حکومت نشان می دهد القاب به روشنی از چهره واقعی رییس جمهور می گوید.

جامعه سیاسی از هم گسسته افغانستان که به دلیل سلطه جویی های راس حکومت راهی جز تشکیل ایتلاف برای مقابله با ارگ نداشته اند و همانگونه که ادعا می کنند خواهان اصلاحات در حکومت هستند، مهم ترین حرکت انتقادی طی ماه های گذشته بوده است.

از دیرباز، رهبران و مقام ها در دوران امتیازگیری پابه پای یکدیگر در حکومت حضور داشته و کمتر از خواست و یا مطالبه حقوق مردم سخن می گفتند که اگر انزوا و هراس از کنارگذاشتن ها نبود هیچ گاه دوستم، محقق و عطا محمد نور در کنار صف طویل به دورماندگان از قدرت در برابر تیم اشرف غنی نمی ایستادند و با ادبیات تند، جزیی ترین رفتارها را علنا در مقابل رسانه ها بازگو نمی کردند.

در سطح کلان سیاسی عنوان کردن اینکه رییس جمهور در جلسه ای داد و هوار می کشد و یا برخی مقام ها با بی انضباطی در جلسه کابیه شرکت نمی کنند چه دردی از فضای پرتنش کشور دوا می کند و یا دلیل اصلاحات می شود؟

همانگونه که اشرف غنی با تکیه بر قدرت ریاستی که از قانون اساسی می گیرد و بر مبنای اختیارات بی حد و اندازه و زیر سایه حمایت امریکا دست به ایجاد بحران های تازه و قدرت دهی به مخالفان مسلح حکومت می کند به همان صورت هر مقامی دیگر خواه از قومیتی جز پشتون که به راس حکومت برسد عملکردی متفاوت خواهد داشت که جواب آن با توجه به گذشته روشن می باشد.

کشوری که بر اساس قومیت ها تعریف می شود هیچ گاه تجربه اتحاد یک ملت را نداشته و همچنان براساس منافع قومیتی و جناحی عمل می کند، رییس جمهور زمانی که در برابر انتقادها به سیستم سلطه جویانه ارگ بر تمامی نهادهای مهم دولت می گوید که تصمیم های حکومتی با مشورت اتخاذ می شود به گروه کوچکی اشاره می کند که از استانکزی و اتمر تشکیل شده است.

از سوی دیگر، اشرف غنی همواره چنان از رشد اقتصادی در دوران حاکمیت خود می گوید که عملا تمامی تلاش های اقتصادی گذشته را نفی می کند زیرا به خوبی می داند که مردم تشنه پیشرفت های اقتصادی هستند در حالی که با نگاهی به کارنامه دو سال و اندی حکومت وحدت ملی در تبلیغات خلاصه شده تا عملکرد قابل توجه.

اما بخش اعظم سخنان وی در نشست خبری در خصوص کم اهمیت جلوه دادن حرکت انتقادی مقام های بلندپایه حکومتی شد که یا با همراهی جمع معترضان جنبش تغییر دست به انتقادهای گسترده زدند و یا به تشکیل ایتلاف رسیدند.

وی که هرچه تلاش می کند خود را دلسوز کشور و مردم درگیر از جنگ نشان دهد و با بی اعتنایی به هرآنچه در فضای سیاسی کشور رخ می دهد از رسیدن به دورانی می گوید تهی از فقر و جنگ.

حال باید به رییس جمهور گفت که افغانستان نیازمند رسیدن به توهم های شخصی وی نیست که تنها در رویا خلاصه می شود بلکه در حداقل ترین حقوق خود در آستانه تباهی است: امنیت، امنیت و امنیت.

کد (18)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
اشرف غنی
رییس جمهور
نظرات بینندگان:

>>>   اشرف غنی گفته است : کسانیکه برمن اعتراض دارند اگر مرد هستند بیایند وپروژه که پنجصد ملیون دالری باشد چگونگی تطبیق آنرا تشریح کنند !
من میگویم پنج ملیارد دالر برای مثلا بسم الله خان بده فر دایش آنرا آب میکند همینطور دریا نوش دیگر گل آقا شیرزوی

>>>   دیکتاتوری ارگ کوشش دارد که با فریب دادن مردم به انحصار طلبی تمرکز قدرت و حیف و میل میلیاردها دالر به نفع قوم خودش ادامه دهد. اما این متفکر نزادپرست قومگرا تا بحال درک نکرده است که راهی که او میرود به ترکستان است. ایشان یک رییس جمهور یک کشور نه بلکه رییس جمهور یک قوم خاص است. جناب فاشیست احمدزی تا بحال درک نکرده است که پدران جناب ایشان به همین ارزو بگور خوابیدند. و نتیجه ان خیالبافیها فقط نابودی این سرزمین بوده است و بس.
دیکتاتور احمدزی هم زیاد وقت ندارد و بزودترین وقت به جمع پدران شان می پیوندد.

>>>   دیوانه با فرهنگ میتواند به کشور خود افتخار و اهمیت بیافریند مانند ترامپ در امریکا و کیم ج.نگ در کوریای شمالی.
ولی دیوانه بی فرهنگ باعث تباهی کشور و شرمندگی ملت میشود مانند ملا عمر و غنی در افغانستان.
ناطر

>>>   دست از تبلیغات زهرآگین تان بردارید بگزارید رییس جمهور افغانستان تامین مسایل دولتی کند نه اینکه فلان آقا از رییس جمهور قهر است ،کسانیکه در دولت است دست بدست هم دهند راه ارتقای وطن را جستجو کنند نه اینکه هم در دولت کار میکنند وچوکی های بلند را اجاره کرده اند وهم انتقاد های شان روزبروز زیاد. شده میرود .
عبدالله ریحان

>>>   اشرف غني به توزيع قدرت باور دارد، اما براي اطرافيان خود. اگر باور نداريد، به صلاحيت هاي اتمر، اكليل حكيمي و نادر نادري و سلام نگاه كنيد.
ادمین

>>>   Ayendagan
درود!
غنی احمدزی نمیتواند جنون قومگرایی اش را مهار کند ، او با سپردن صلاحیت های ويژه به کمیسیون اصلاحات اداری تمام صلاحیت های وزارت خانه ها و ریاست اجراییه را تصاحب نمود ، بعد از این حتی کارمندان پایین رتبه هم به ثلیقه غنی احمدزی تعیین میشود.

>>>   کاکا اجنبی چه چتیات نویسی های بیهوده. متوجه نمیشوی که چلنج آقای غنی متوجه همه شما معترضین است . با این ادعا های مفت چه مفادی به ملت میرسانید. یا با تفرقه اندازی حسابهای بانکی خود را در نظر دارید ؟

>>>   حکومتی که به تقلب آمده باشد آیا میشود بالای کمییسون های ساخته شده اش اعتماد کرد؟؟؟

>>>   همرسانی کنید !
رییس جمهور غنی پست های دولتی تمام سفرا و کارمندان بلند رتبه وزارت خارجه را که از ملیت پشتون است از امتحان اصلاحات اداری معاف و استثنا قرار داد.
سفير افغانستان در آمريكا داكتر محب پشتون
سفير افغانستان در كانادا شينكي كروخيل پشتون
سفير افغانستان در جرمنى علي احمد جلالى پشتون
سفير افغانستان در فدراسيون روسيه كوچى پشتون
سفير افغانستان در ويانا خجسته فنا ابراهيم خيل
سفير افغانستان در خلق چين جانان موسى زى پشتون
سفير افغانستان در پاكستان عمر زاخيوال پشتون
سفير افغانستان در جاپان امين فاطمى پشتون
سفير افغانستان در هندوستان شيدا محمد ابدالى پشتون
سفير افغانستان در استراليا وحيد ويسى پشتون
سفير افغانستان در ايتاليا وحيد عمر پشتون
سفير افغانستان در ناروى شكريه باركزى پشتون
سفير افغانستان در اوردن عبدالله حبيبى پشتون
سفير افغانستان در فرانسه احمد لإله پشتون
سفير افغانستان در مسقط مجنون گلاب پشتون
سفير افغانستان در دوحه قطر فيض الله كاكر پشتون
سفير افغانستان در عربستان سيد جلال پشتون
سفير افغانستان در بلجيم ولى منور پشتون
سفير افغانستان در انگلستان سيد طبيب جواد پشتون
عبدالصمد افغان جنرال قنسل افغانستان در دبى پشتون
جنرال قونسل افغانستان در پشاور پاكستان پشتون
جنرال قونسل افغانستان در كراچى پاكستان پشتون
جنرال قنسل در كويته پاكستان پشتون
جنرال قنسل افغانستان در بن جرمنى پشتون
جنرال قنسل افغانستان در مونشن جرمنى پشتون
جنرال قنسل افغانستان مرى تركمنستان پشتون
جنرال قونسل افغانستان در إستانبول تركيه
قريشى برادر خانم كرزى پشتون
مصدق فقيرى معاون رياست تشريفات پشتون
جنرال قونسل افغانستان نيويارك لطف الله سادات پشتون
معين سياسى حكمت كرزى پشتون
معين اقتصادى عادله راز پشتون
رئیس اقتصادی سروش یوسفزی پشتون
رييس عمومى مالي و اداري صاحب زاده پشتون
رئیس املاک همایون نظامی پشتون
رئیس امور ولایات عبدالله پوپل پشتون
رئيس دوم سياسى هاشمى پشتون
رييس رياست سرحدى و امور امنيتى على خَيل پشتون
رييس رياست اول سياسى سلطان احمد بهين پشتون
رييس رياست پنجم سياسى احمد خالد ذكريا پشتون
رييس رياست امور پارلمانى صاير بريا پشتون
رييس تشريفات جديد تقرر از نزديك اشرف غنى پشتون
رييس رياست انستيتوت دپلوماسى محب سپين غر پشتون
مشاور ارشد وزیر خارجه کبیر فراهی پشتون
مشاور ارشد دوم وهاب آرین پشتون
منبع
مامور بی واسطه

>>>   چرا جز تعصب احمقانه چیزی دیګری در خورجین ندارید این چندین سال وزارت دفاع دا خله همه بیش شما بود چی کردیدووو؟نه مردمی دا نسته ای دارید نه کدر دارید نه وطن برا یتان ارزش دارد ونه خاک تنها برای چمن های وزارت دا خله ۸۵ میلیون افغانی پشقل وزیر تان خریده بود وووووو از کدام تان چی بګویم فکر می کنید مردم احمق هستند خبر ندارند ؛ مردم از شما خسته شده است در تمام ادوار تاریخ ما به مثل اشرف غنی آدم دا نسته و توانا ندا شتیم وبه مثل چشم از او محا فظت می کنیم چی فکر می کنید چرندایت شماهارا ګوش می کنیم
ما که چپیم حکمت دارد ورنه تاریخ معلوم است

>>>   صديق پتمن در فراخبر:
تمركز و خودكامگى امروز در تاريخ افغانستان نمونه ندارد. ارگ به وزراء نامه فرستاده و تهديد كرده در صورتى كه در فلان و فلان زمينه حكم صادر كنند، بلافاصله عزل شده و به نهادهاى قضايى معرفى خواهند شد.
نوت: اين آدم كه روح هيتلر در كالبدش حلول كرده، همه را در حكومت اخته كرده است!.
عبدالله پیمان

>>>   او غول نامسلمان عامل همين كشتار وخون ريزي كيست بجز اوغان كسي ديگري نيست شما نمي بودين حكومت قومي نسازيد نه جنگ است نه خون ريزي عامل همه بدبختي شما وحشي هاي تروريست هستيد

>>>   امام علی رحمان ریس جمهور تاجیکستان در نشست غیر رسمی بشکل جدی خطاب به ریس جمهور غنی گفت:
" من از ظلم ،ترور ،‌ حق تلفی، کشتار و خلع قدرت فارسی زبانان در حکومت خودت خبر دارم. افغانستان مال شخصی یک قوم نیست دیگر ملیت ها تاحال در برابر هر تجاوز این کشور را حفاظت کرده اند. منابع میگویند اشرف غنی دست و پاچه شده بود و گفت نمیدانم چرا این سوال ها را از من میپرسید.

رحمان گفته است من منحیث رییس و بنیان گذار شورای سرتاسری تاجیکان جهان حق دارم این را بپرسم و او در حالیکه مجلس را ترک میکرد گفت اگر این سیاستت ادامه پیدا کند هیچ پروژه ی مانند (کاسا) را نمیگذارم از افغانستان عبورکند.
#هوشنگ_سامانیان

>>>   مرکز بین المللی مطالعات استراتیژیک International Strategic Studies
گفته می‌شود که تفاوت حامد کرزی و اشرف غنی در این است که حامد کرزی فساد را برای همه می‌خواسته است، اما اشرف غنی فساد را فقط برای خودش می‌خواهد. به گفته محقق در دوره کرزی مبلایل تبدیلی موترهای اردو ۱۲ صد افغانی هزینه داشته، در دوره اشرف غنی ۱۸۰ دالر هزینه دارد. قبلا قراردادی ها نیز بین آدرس‌های متفاوت تقسیم بوده است؛ اکنون قراردادی‌ها فقط از آدرس اشرف غنی صورت می‌گیرد.

>>>   Khorsandi
يكي هفتاد هزار كابلي را قتل عام ميكند به قول انگليسها luxury life دارد در كابل يكي ديگر دامن ايشچي را بالا زده محكمه ميشود اينهم شد عدالت....؟

>>>   كاكاى هشتاد و شش ساله خود سفير ساخته و ديگر قلب پاكش چهل ميليون دالرى را براى خسربره خود واگذار كرده و ديگر قلب پاكش هر حريب زمين ها را به قيمت يك متر كتان واگذار كرده ديگر هم بگويم

>>>   Wakili
خدا شاهد است که هزار کوشش می‌کنم فراموش نمی‌شود.
ما را با گلوله بستند و کشتند، آخرکار آب از آب تکان نخورد... فقط مُرغ را کشته باشند.
دولتی که در روز روشن و در دل شب بر مردم خود حمله کند و آنها را با دلایل موهوم و بی‌پایه به قتل برساند، بخشیدنی نیست.
من که نمی‌بخشم، شما را دل تان!
تا زنده ام، معترض ام و دادخواه خون شهدا!

>>>   اشرف غنی راخود قوم پشتون کافر ونوکر میدانند طالب و داعش والقاعده همگیش ازقوم اوغان است هیچکدامش حکومت فعلی راقبول ندارند وبرعلیه آن حکم جهاد میدهند دراین میان اقوامی تاجک هزاره وازبک جوانان خودراقربانی این حکومت میکنند وخونشان در نزد اشرف غنی اندازه ملی وشلغم هم اهمیت ندارد قوم اوغان یک تعداد مردم را انتحارمیکنند ویک تعداد دیگر را در جنگ رو در رو فقط هدفشان این است که فارسی زبانان به هیچ قیمتی متحد نشوند تاحکومت در دست فارسی زبانان نیافتد وهمیشه باید یک گرو قوم اوغان مخالف باشد تا اگر حکومت در دست فارسی زبانان افتاد توانایی جنگی خودرا داشته باشد پس رهبران وبزرگان فارسی زبانان باید مردم را ازاین توطعه نجات بدهند دیگرپول ودالرهم به اندازه کافی اندوخته اید حداقل بفکر نسل بعدی خود باشیم همگی مارا یک قوم فاشیستی به مرده های متحرک تبدیل کرده که هیچ امید زنده گی وجودندارد بیایدنشان بدهیم که دیگر دوران ظلم گذشته است .
فرید شمس

>>>   دوروغ ميگه مدارى است.
ح ع

>>>   امریکا وانگلیس می خوهند در افغانستان مانند رژیم های فروخته شده وتروریست پرور عربی یک قوم خاص وبخیل و متعصب را بر ما حاکم بسازد. تا باشد اهداف شوم وپلید خد را در کشور ومنطقه عملی نماید. ولی مردم افغانستان و بخصوص مزدوران باید بدانند که کسور در یک بازی خطر ناک مواجع هست که همه دار وندارش در تباهی قرار خواهد گرفت. کاش آمریکا بخاطر احیای دیموکراسی در افغانستان می آمد.

>>>   Rezai
گفته های سرپرست سفارت امریکا واقعن مضحکه ی بیش نیست. ابزار دست فاشیزم وبرعکس آن برای هدف واحد در دوشکل

>>>   دوستان وهموطنان اینرا باید بدانند که امریکا هما نطوریکه بخاطر دشمن فرضی به بهانه ( القاعده - اسامه وطالب ) قریب به 17 سال است این سرزمین را جولانگاهی خود ساخته اند وهست وبود را لگد مال میکنند ؛ متیقین هستم بخاطر دشمن فرضی دیگری بنام داعش وجسارت معاف کون ایشچی وایشچی های دیگر ممکن است سالهای سال در این سرزمین خدا دادی خواهند خوابیدند ، الحمدالله که پرچمداران وطرفداران به اصطلاح غیرت داران افغانی " غیرت اوغانی " همچون غلام وگوش به فرمان دراختیارشان قرار داشته ، ورهبران تاجیکان هم که اکثرآ فروخته شده اند ویک تعداد نسل جوان اش هم عاشق زر اندوختن و ساعت تیری اند وفکر شان مسموم گردیده است ؛ هزاره ها هم طوریکه معلوم میشود منتظر موسم باد اند واز هرطفیکه باد وزید همان طرف کوچ میکنند نصف رهبری خود را در اپوزیسون ونصف شان هم در دولت خودرا میخکوب میکنند واز ازبیک ها اصلا گله ای نیست.... . بدین لحظ امریکا دراین جا حاکم است هرچه خواسته باشد توسط اجیران زرخرید قبیلوی وعساکر نیابتی عملی میسازد.

>>>   چند تای آن باچند قلاده سگ، دفتر به دفتر میز به میز، حتا، دستکول های کارمندان زن افغان فلم را با سگ ها باز رسی می کنند...
بنده از یکی از کارمندان می پرسم:
خیریت است؟!
به اهستگی وترسیده می گوید:
مریم جان، دختر اشرف غنی به افغان فلم می آید...
سراپایم را آتش می گیرد؛ به یاد روزها وسال های پر از مشقت می افتم که چطور وچگونه از دوران جهاد تامقاومت برای آزادی وبرابری در پهلوی آزادی خواهان این ملک، هرکس بقدر توان، زحمت کشیدیم ویک روز هم از پهلوی این مردم خود را کنار نکشیدیم؛ ولی امروز، یک آدم بی ریشهء دیوانهء قبیله پرست تمامیت خواه ،وشهروند امریکا ویابه تعبیر بعضی ها، یک تاپشک شوی آمده است، مفت ومجانی حاکم بر سر نوشت این مردم گردیده ودخترش که نه به زبان های این مردم آشناست ونه هویت این ملک رادارد؛ بار بار به افغان فلم می آید وبا آدم نماهای ....صفت وسگان بازرس، به هنر، هنرمند وفرهنگ وفرهنگی این کشور اهانت می کند...
آخ که این درد رابه کی وکجا باید فریاد کرد
" به کجای این شب تیره بیاویزم قبای ژندهء خود را"

>>>   رژیم استبدادی درزیرچتر کمیسیون بازی....!

>>>   بازهم سند تاریخی دیگری از دوران پردستاورد امانی به دستم رسیده که در آن توجه و برخورد جدی ‌امان‌الله خان این شاه عادل و وطندوست را به ماموران خطاکار دورانش می‌شود دید و از آن آموخت.
این سند که در آرشیو ملی افغانستان نگهداری می‌شود، فرمان مورخ ۱۳ قوس ۱۳۰۲ با امضای امان‌الله خان عنوانی وزیر عدلیه است که از او خواسته است تا معاش دوماهه رئیس هیئت تمیز را به خاطر اینکه «علائم غیرحاضری خود را با امضای خویش محو» کرده است کسر و تحویل خزانه نماید.
افغانستان زمانی از فساد و غارتگری وحشتناک پاک خواهد شد که فردی به پاکی و جدیت امان‌الله خان زمام امور را بدست گرفته ابتدا کشور را از سلطه بیگانگان خلاص کند و بعد سیاست‌هایش را بر احساس مسئولیت و دلسوزی در برابر منافع ملی پایه‌ریزی کند

>>>   این مردک در خیال خودش اعوام فریبی می کند ولی مردم و جوانان همه هوشیار و بیدا تشریف دارند بین گزافه گویی و حقیقت را تشخیص داده می تواند، ان شعار ها بلند بالا یادش رفت که گفت: عدالت نیست وقتی جنگ فقد در جنوب باشد و زندانها از طالب پر است. حالا جنگ را طرف شمال بردی و هم با ترویج انتحار میخواهد دیگر اقوام را بترساند و ضعیف کند این مسله نیست که بر کسی پوشیده باشد آغا......

>>>   Zahir Ariaie
سؤالى كه مردم مى پرسند اين است كه:
چرا طالب كه مخالف اين دولت است و براى سرنگونى ان مى جنگد ، بياييد و در دفاع از اين دولت مردم و تظاهرات را هدف قرار دهد؟

>>>   شما بسیار مردم بی شکر استید بصورت گوناگون وبه انواع مختلف موضوعات خلاف منافع ملی به نشر میرسانید قدر این حالت را زمانی خواهید فهمید که طالبان دوباره به کشور حاکم گردد. و شما به آرمان این حالت خواهید شد
کابلیان

>>>   پشتونها بايد نام از داشتن دانشمند و كدر بزبان نيارند همه شان ميدانند كه اقوام ديگر انهارا بِنَا بر نداشتن دانش "خر" خطاب ميكنند اگر انها دانشي هم اگر كسب كرده باشند از داشته ها وگنجينه هاي زبان پر بار دري فارسي است. جاي شرم است كه شما از دانش ، تفكر ومدنيت حرف ميزنيد همه هست وبود تان در شخصيت خوشحال ختك باكستاني، حميد مؤمندي، نغمه و گل زمان خلاصه ميشود.

>>>   ریئس جمهور محمد اشرف غنی احمد زی، درکانفرانس ازدیسیپلین حرف میزند، خودش بیسیار غیر معمولی وبا عصابیت از اسم بردن شخص خجالت میکشد، وغورش وار میگوید همین کسانی که اسمش بردید،بگو اگر مرد هستند بیایيد، بیاه بیاه ده گز دا میدان.
خوری نخوری حساب یودی.

>>>   پاسخ!
ازاستعمال کلمات اش معلوم میشود که به خود خطاب کرده وچنین اظهارات کارافراد ضعیف وناتوان میباشد که دربرابردیگران ازدشنام دادن کار میگرد شخصیت هاکسانی اند که رنگ گلابی همجنسگرایان میفوشد وافتخارمیکند.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است