بازی علنی کشورها در افغانستان، گنگ و مبهم است
علت اضافه شدن عساکر آمریکایی بخاطر بهبود اوضاع و مردم نیست و علت آن است که استراتژی آمریکایی ها در طی 16 سال حضورشان در افغانستان آنطور که می خواستند به نتیجه نرسید 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۲۰    ۱۳۹۶/۴/۲۱ کد خبر: 135786 منبع: پرینت

جيمز ماتيس وزير دفاع امريکا، در يک نشست خبرى بعد از برگزارى کنفرانس وزراى دفاع ناتو و متحدين در بروکسل، اخراج نیروهای جنگی از افغانستان را اشتباه خوانده و بیان کرده که نباید این فیصله صورت می گرفت. وی گفته است که برای خاتمه یافتن جنگ فعلی این کشور نیز نمی توان زمانبدی مشخصی را در نظر گرفت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، زلمی وردک، آگاه مسایل نظامی در گفتگو با "محور" در خصوص اشتباه خواندن خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان توسط وزیر دفاع این کشور گفت: تا سال 2014 تمام مسوولیت ها بدست خود خارجی ها بوده است اما برنامه ها به آن شکلی که فکر می کردند پیش نرفت و در نتیجه اشتباهاتی که انجام دادند، امروز 85 درصد خاک افغانستان در آتش جنگ می سوزد.

وردک می گوید: میان ناتو و آمریکا درباره مسایل افغانستان تناقضایی وجود دارد. علت اضافه کردن عساکر بدلیل بودن یک بحران است و بخاطر بهبود اوضاع و مردم نیست و علت آن است که استراتژی آمریکایی ها در طی 16 سال حضورشان در افغانستان آنطور که می خواستند به نتیجه نرسیده است.

این آگاه نظامی، درباره حضور دوباره گسترده نیروهای خارجی در کشور اظهار می کند: مسایل سیاسی، یک شکل ظاهری و یک شکل باطنی دارد. شکل ظاهری همان اعلان ها است که در ان مبارزه با تروریزم هدف گفته می شود اما بخش باطنی خطرناک این است که آمریکا از فعالیت های رقبای ناتو به تشویش افتاده است که این تنها خود یک جنبه موضوع است و جنبه دیگر حکومت ضعیف کشور است. در داخل خود این حکومت اتحاد نیست و مفکوره های مختلف در برابر هم قرار گرفته اند و حتی سرمنشی ناتو نیز اعلام کرده است که فساد به عنوان عامل بدبختی در افغانستان است که باید از بین برود.

وی، درخصوص فشار آوردن کشورهای جامعه جهانی و آمریکا بر منبع حامی هراس افکنی یعنی پاکستان می گوید: پاکستان، کشوری نیست که تنها در کنار آمریکا باشد. این کشور امروز با چین و روسیه روابط نزدیک پیدا کرده و حتی با روسیه روابط پنهان تبادل دهشت افکنی را قایم ساخته اند. به همین خاطر هم است که آمریکا هم در این بین تلاش می کند که با هندوستان رابطه اش را نزدیک سازد.

وردک می گوید: اگر به تاریخ نظر کنیم، در بازی هایی که قدرت ها دنبال کرده اند هر کس بدنبال منافع خود است و صداقت در هیچ طرفی وجود ندارد و هر قدرت تلاش می کنند دامنه نفوذ خود را گسترش بخشد. اگرچه که انگلستان باعث پیدایش پاکستان شد و در پیشبرد مسایل جهانی متحد آمریکا است اما حقیقت این است که یک قدرت نمی خواهد، قدرت دیگری بر وی مستولی گردد. از اینرو بازی های پنهانی که میان قدرت ها جریان دارد، بازی علنی را گنگ و مبهم می کند.

این آگاه نظامی، درباره احتمال بهبود وضعیت افغانستان بیان می کند: بخشی از بهبود وضعیت به مردم و وضعیت داخلی مربوط می شود. اگر مردم متفق شوند و حکومت قوی بوجود بیاورند می توانند از فرصت ها به نفع خود بهره برداری کنند اما اگر با سیستم فعلی پیش بروند، وضعیت بسیار خطرناک خواهد شد. بخش دیگر مربوط به خارجی ها می شود. اگر آنها به یک توافق در اوضاع افغانستان برسند، اوضاع به سمت بهبودی می رود اما اگر توافقی میان کشورها حاصل نشود، اوضاع خطرناکتر خواهد شد.

وی تصریح می کند: بازی های حکومت تا امروز بسیار منفی بوده است. امروز بدبختانه هم قربانی داده ایم، هم از اقتصاد ضربه خورده ایم و هم بدنام ترین مملکت جهان شده ایم. حکومت باید از اشتباهات گذشته درس بیاموزد و به یک پالیسی متعادل درباره قدرت های دخیل در کشور برسد و مسیر و استراتژی امروز خود را تغییر بدهد.

وردک افزود: اگر ارداده تغییر وجود داشته باشد، ظرفیت های لازم برای کنترل اوضاع در داخل کشور وجود دارد ولی اگر سیستم روابط بین فردی که اکنون وجود دارد، ادامه یابد، فکر نمی کنم که اضاع قابل کنترل باشد.

کد (26)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
استراتژی آمریکایی
حکومت
نظرات بینندگان:

>>>   حکومتی که به تقلب آمده باشد آیا میشود بالای کمییسون های ساخته شده اش اعتماد کرد؟؟؟

>>>   همرسانی کنید !
رییس جمهور غنی پست های دولتی تمام سفرا و کارمندان بلند رتبه وزارت خارجه را که از ملیت پشتون است از امتحان اصلاحات اداری معاف و استثنا قرار داد.
سفير افغانستان در آمريكا داكتر محب پشتون
سفير افغانستان در كانادا شينكي كروخيل پشتون
سفير افغانستان در جرمنى علي احمد جلالى پشتون
سفير افغانستان در فدراسيون روسيه كوچى پشتون
سفير افغانستان در ويانا خجسته فنا ابراهيم خيل
سفير افغانستان در خلق چين جانان موسى زى پشتون
سفير افغانستان در پاكستان عمر زاخيوال پشتون
سفير افغانستان در جاپان امين فاطمى پشتون
سفير افغانستان در هندوستان شيدا محمد ابدالى پشتون
سفير افغانستان در استراليا وحيد ويسى پشتون
سفير افغانستان در ايتاليا وحيد عمر پشتون
سفير افغانستان در ناروى شكريه باركزى پشتون
سفير افغانستان در اوردن عبدالله حبيبى پشتون
سفير افغانستان در فرانسه احمد لإله پشتون
سفير افغانستان در مسقط مجنون گلاب پشتون
سفير افغانستان در دوحه قطر فيض الله كاكر پشتون
سفير افغانستان در عربستان سيد جلال پشتون
سفير افغانستان در بلجيم ولى منور پشتون
سفير افغانستان در انگلستان سيد طبيب جواد پشتون
عبدالصمد افغان جنرال قنسل افغانستان در دبى پشتون
جنرال قونسل افغانستان در پشاور پاكستان پشتون
جنرال قونسل افغانستان در كراچى پاكستان پشتون
جنرال قنسل در كويته پاكستان پشتون
جنرال قنسل افغانستان در بن جرمنى پشتون
جنرال قنسل افغانستان در مونشن جرمنى پشتون
جنرال قنسل افغانستان مرى تركمنستان پشتون
جنرال قونسل افغانستان در إستانبول تركيه
قريشى برادر خانم كرزى پشتون
مصدق فقيرى معاون رياست تشريفات پشتون
جنرال قونسل افغانستان نيويارك لطف الله سادات پشتون
معين سياسى حكمت كرزى پشتون
معين اقتصادى عادله راز پشتون
رئیس اقتصادی سروش یوسفزی پشتون
رييس عمومى مالي و اداري صاحب زاده پشتون
رئیس املاک همایون نظامی پشتون
رئیس امور ولایات عبدالله پوپل پشتون
رئيس دوم سياسى هاشمى پشتون
رييس رياست سرحدى و امور امنيتى على خَيل پشتون
رييس رياست اول سياسى سلطان احمد بهين پشتون
رييس رياست پنجم سياسى احمد خالد ذكريا پشتون
رييس رياست امور پارلمانى صاير بريا پشتون
رييس تشريفات جديد تقرر از نزديك اشرف غنى پشتون
رييس رياست انستيتوت دپلوماسى محب سپين غر پشتون
مشاور ارشد وزیر خارجه کبیر فراهی پشتون
مشاور ارشد دوم وهاب آرین پشتون
منبع
مامور بی واسطه

>>>   اگرحیا نداری، هرچه می خواهی بکن!
من به اینکه غنی معترضان درون حکومتی خود را دعوت کرده است که با طرح وبرنامه به میدان بیایند کاری دارم؛ به این خاطرکه،سهم دار شرکت سهامی او می باشند وبه تمرکزقدرت درشرکت توسط او شکایت دارند. اما به این مسئله کاردارم که غنی دردو سال وده ماه گذ شته چه کاری کرده است که بی شرمانه به رخ دیگران می کشد؟ مثلا،یک مترسرک را درکابل پخته نکرده ،محیط زیست رادرکابل مرگبارکرده ،سیلوی کابل را بازسازی نکرده ، ازبازسازی کاخ دارلامان سخن گفته وکاری نکرده است ، زمین حکومت درغرب میدان هوای کابل را ارزان به یک شرکت دغلکاری بنام تجارتی ازقوم خودش فروخته است ،تونل سالنگ را بازسازی نکرده وازساختن تونل نوی سالنگ یا سالنگ نو به مردم وعده غیرعملی داده است و...بهرحال، غنی برروی کاغذ بسیاروعده هاداده است وبه هیچ کدام آن ها عمل نکرده است!!! مثلا،امضای معاهده تپی یا انتقال گازترکمنستان ازطریق افغانستان به هند که گامی درزمینه برداشته نشده است،امضای معاهده انتقال برق تاجیکستان ازطریق افغانستان به پاکستان که سرنوشتش همان سرنوشت تپی می باشد، وعده توخالی که واخان بدخشان را به چین وصل می کند ؛ درحالیکه تمام راه های ولسوالی های بدخشان با فیض آباد ویران ومشکل گذراست ؛ پروژه چاه بهارهم زیرسوال رفته ، اینکه بند برق سروبی را توسعه می دهد و....همه کارهای کاغذی می باشند. درباره امنیت هم مسترغنی هیچ دستاوردی ندارد.مثلا،درکابل جیب برها ، موتردزد ها ، زن ودختر آزار ها وراه بندان های غنی، رئیس اجرائیه ، وزیران ، وکیلان و...هنگام رفت وآمد شان پدرمردم درآورده اند! دربخش پشتون نشین وردک طالبان حکومت می کنند ودرلوگرکه غنی ازآن پیش ازتذکره امریکای گرفتن تذکره داشت بنام حکومت چیزی وجود ندارد،ازنبود حکومت ازنیمروز تا نورستان همه اطلاع دارند! درغور وبادغیس مانند لوگرحکومت وجود ندارد.طالبان که غنی دربغلان وکندزمانع سرکوب شان توسط وزارت دفاع بدلیل قومی شد، مصروف جنایت علیه مردم می باشند.خوب است که یک کندزی مظلوم بزبان پشتو درروز 27 رمضان به غنی مظلومانه وضع مردم را بیان کرده بود وشبکه های تلویزیونی هم آن را پخش کردند.درجوزجان وفاریاب ، جنگ آقای دوستم علیه طالبان را ارگ نشین های غنی پشتون کشی نام نهادند! مسئله ی که جمع تمرکزگرای درکاربرد قدرت رابطه غنی - دوستم را متشنج کرد. درلغمان که رئیس شورای علما ودراصل شورای جهلای غنی ازآنجامی باشد، چند روزقبل،اوباشان به کون یک جوان بنام اینکه عاشقی دختری شده است، اول مرچ زدند وبعد چوب زدند که همه درفضای مجازی به خصوص فسبک آن را دیدند. بنابرآن، به عرض جناب غنی می رسانم که نه درامنیت دستاورد دارد ونه دراقتصاد و...ازاین رو، به نفع غنی می دانم سکوت کند وگپ های غیرعملی نزند! درغیرآن،به بی قدریی خود بیشترازپیش می افزاید! دراخیر، ازغنی می خواهم که درباره حدیث درباره حیاکه درعنوان نوشتم غورکرده دوسال باقی مانده را بی دستاورد سپری وبرود پشت کلاه خود!
ابراهیم ورسجی
ادمین ④
نویان دخت
سویدن

>>>   عطا صفوی
سفیر یا وکیل مدافع ایشچی ها....!؟
اخطار به جنرا ل دوستم : " یا تسلیم شوید واز ایتلاف نیم بند دست بردارید ، درغیر آن این پرونده ( پروژه ) تا جای که لازم است تعقیب وانکشاف میابد....
باورکنید وقتی سخنان سخیف و شرم آور سفیر امریکا درافغانستان را درمورد قضیه ...ایشچی که دقیقآ خارج از اخلاق وعرف دیپلوماتیک وبدون هیچ اگر ومگر ها .. مداخله صریح ،آشکار وغیر قابل انکار در امور یک کشور دیگر به نمایش میگزارد شنیدم ؛ آنهم نماینده فوق العاده کشوربزرگی چون امریکا وبه اصطلاح مهد ویا گهواره دموکراسی ووو..؛. اینکه سرنوشت این کشور دیریست بدست امریکا تعین میگردد ، من متیقین هستم که هیچ کسی در این شکی نداشته وندارند ، ولی نه دراین سطح خیلی وخیلی هم پایین وچنین قضیه..... پیش پاافتیده و آنهم سناریوی جعلی شده .بلاخره فکر میکنم که همه به این نتیجه رسیده باشند وبرای شان ثابت گردیده باشد که تعریف مهد دموکراسی وعظمت یک کشور چون امریکا این است که ما آنرا میبینم ومیشنویم....به گفته سعدی بزرگوار :
تامرد سخنی نگفته باشد -- عیب وهنرش نهفته باشد.
واین اولین باری است درتاریخ کشورها مامور ویا نماینده دیپلوماتیک یک کشور خارجی وکیل مدافع این چنین قضیه میشوند....معلوم است که این دفاع بی پرده زمینه استبداد را برای گماشته گان خویش در داخل ارگ کابل مهیا نموده است. بنآ دادگاه های افغانستان زحمت نکشند، زیرا پرونده ایشچی که خیلی هم سود آور است درتبانی ارگ وتصمم سفارت امریکا مراحل خویش را نظر به شرایط واوضاع مپیماید.واین اخطار جدی است برای جنرال دوستم : یا تسلیم شوید واز ایتلاف نیم بند که درپرده ابهام است دست بردارید ، درغیر آن ما این پرونده ( پروژه ) را تا جای که لازم است تعقیب وانکشاف میدهیم....

>>>   امریکا وانگلیس می خوهند در افغانستان مانند رژیم های فروخته شده وتروریست پرور عربی یک قوم خاص وبخیل و متعصب را بر ما حاکم بسازد. تا باشد اهداف شوم وپلید خد را در کشور ومنطقه عملی نماید. ولی مردم افغانستان و بخصوص مزدوران باید بدانند که کسور در یک بازی خطر ناک مواجع هست که همه دار وندارش در تباهی قرار خواهد گرفت. کاش آمریکا بخاطر احیای دیموکراسی در افغانستان می آمد.

>>>   Rezai
گفته های سرپرست سفارت امریکا واقعن مضحکه ی بیش نیست. ابزار دست فاشیزم وبرعکس آن برای هدف واحد در دوشکل

>>>   اقای وردک تحلیل های خوبی را ارایه می دهند اما دراین مورد به نظر می رسد که یا دچار فراموشی شده اند ویا این که عمدن از واقعیت طفره می روند .زیرا روشن ترازآفتاب است که امریکا وناتو در افغانستان به دنبال اهدافی معطوف به مقابله با نفوذ " مزاحمان " یا رقبای جیو پولیتیک - روسیه، چین وایران - می باشند و به " رضای خدا موش نمی گیرند"
بنا بران هیچ موردی در این بازی کثیف نمی تواند " گنگ " یا " مبهم " باشد . همه چیز به صورت آگاهانه ، هدفمند وطبق نقشه به پیش می رود .


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است