60 درصد مردم جهان از آب اشامیدنی بهداشتی محرومند
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۴۱    ۱۳۹۶/۴/۲۲ کد خبر: 135809 منبع: پرینت

سازمان بهداشت جهانی سازمان ملل و صندوق کودکان این سازمان روز چهارشنبه با انتشار گزارش مشترکی از وضعیت اب اشامیدنی سالم و بهداشتی در سراسر جهان به کشورهای عضو این نهاد هشدار داده و خواستار تلاش بیشتر ان ها برای تامین این نیاز اولیه انسانی در جهان شده اند.

در این گزارش گفته شده است که درحال حاضر 30 درصد از مردم جهان به منابع آماده آب سالم آشامیدنی در منازل خود دسترسی ندارند و 60 درصد از ان ها از دسترسی به آب های اشامیدنی که تدابیر بهداشتی و ایمنی کامل در مورد ان ها اعمال شده باشد؛ محرومند.

نهادهای یادشده تاکید کرده اند دسترسی به اب اشامیدنی سالم و بهداشتی در جهان امروز نباید مزیتی منحصر به بخشی از جمعیت جهان که از رفاه مالی برخوردارند و یا در مناطق شهری زندگی می کنند؛ باشد.

در گزارش یاد شده گفته شده است که بسیاری از تاسیسات بهداشتی، منازل و مدارس در شمار زیادی از کشورها هنوز به صابون و مواد شوینده دیگر مجهز نیستند و همین کمبود سلامت مردم و به خصوص کودکان در این کشورها را به خطر انداخته و در معرض بیماری های مرگباری قرار می دهد.

آنتونی لیک مدیر اجرایی صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف)نوشته است که آب سالم و بی خطر، نظافت و تدابیر موثر بهداشتی نقشی حساس و حیاتی در سلامت کودکان و سایر اقشار جوامع دارد و به همین دلیل برای بنای جوامعی سالم، نیرومند از ضروریات محسوب می شود.

وی به خصوص یادآور شده است که تامین همین نیاز اولیه در سراسر جهان می تواند بطور چشمگیری از بروز و شیوع بیماری هایی نظیر ورم کبد، وبا، حصبه و اسهال خونی جلوگیری کند.

در گزارش این دو نهاد گفته شده است که براساس تحقیقات انجام شده هم اکنون 15 درصد ساکنان کشورهای آفریقای جنوبی و نزدیک به 76 درصد از مردم کشورهای غرب آسیا و افریقای شمالی از دسترسی به صابون برای شستشو و نظافت محرومند.

لیک خطاب به رهبران و مسوولین کشورهای جهان بار دیگر خواستار توجه جدی تر به این مساله حیاتی شده و تامین چنین نیازی را در کشورهای کم درآمد و جوامع محروم جهان تنها راه بنای آینده ای امیدبخش و بهتر برای کودکان این جوامع دانسته است.

کد (6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
آب
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است