چرایی محدودیت های غنی!
غنی با وجود قدرت بی حد و اندازه چنان از صدای اعتراض ها هراسان شده است که دیوار محدودیت ها را بر پُل های امید و سازندگی بنا می کند حال با شلیک و سرکوب یا اعمال قوانین سخت گیرانه 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۵۹    ۱۳۹۶/۴/۲۲ کد خبر: 135826 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، حق و حقوق شهروندی طی دهه ها جنگ و ناامنی جز فراموش شده در افغانستان بوده اما در یک و نیم دهه گذشته با بالا رفتن سطح آگاهی مردم و وجود قانون اساسی و نهادهای مدنی انتظار می رفت که دمکراسی نوپا نوشته شده به خود رنگ واقعیت در اجتماع بگیرد اما حکومت اشرف غنی با تمامی تلاش سعی در ایجاد محدودیت و برقراری استبداد و از میان بردن هر نشانی از آزادی و مطالبه حقوق مردمی برآمده است.

طرح قانون "اجتماعات، اعتراضات و تظاهرات" از سوی حکومت نگرانی های تازه ای را در سطح مدنی به وجود آورده که بخش وظایف پولیس این طرح نشان می دهد که تا چه میزان حکومت سعی می کند با وجهه قانونی دادن به عملکرد استبدادی خود سدی در برابر هر حرکت اعتراضی مردم برای مطالبه حقوق باشد.

رییس جمهور پس از اعتراض های گسترده رویداد خونبار دهم جوزای کابل و شکل گرفتن موج اعتراضی وسیع از مردم تا همراهی مقام های بلندپایه مخالف که با سرکوب پولیس به پایان خونبار رسید طی سخنرانی به نقد صریح اعتراض ها پرداخت و خواهان شکل گرفتن قوانین برای تجمع و راهپیمایی ها شد که اکنون می توان آن را در این قانون دید.

بخشی از این طرح قانونی به پولیس این اختیار را می دهد که با در نظر داشت وضع امنیتی و وجود اجازه نامه، برگزاری اجتماع، اعتصاب و تحصن را منحل کند، اگر تشخیص دهد که محل ناامن می باشد سازمان دهندگان و اشتراک کنندگان اعتراض ها پس از ابلاغیه پولیس باید فوری محل را ترک کرده و تحصن بیشتر از سه روز ممنوع اعلام شده است.

تنها همین چند بند طرح قانونی حکومت برای کنترل اجتماع ها در کشور بیان کننده عمق فاصله قدرت با مردم می باشد که با زور و اعمال قوانین سخت گیرانه به محدودیت می پردازند که به جای راه های کم هزینه گفتگو، خشونت را گسترش دهد.

سال های نه چندان دور افغانستان از اعمال سرکوب حکومت علیه اعتراض ها می گوید و کشته و زخمی شدن در کنار به بند کشاندن گروهی سبب بروز بحران های داخلی و سپس جنگ های گسترده شد.

اگر این طرح در کابینه و مجلس مورد تایید قرار بگیرد، کوچکترین حقوق شهروندی در افغانستان نیز زیر پا شده و راهی جز رسیدن به کشوری دیکتاتوری و خفقان وجود نخواهد داشت و در چنین دورانی که ناامنی ها چنان گسترده که حتی پایتخت متزلزل در هر حمله و انتحاری می باشد و از جانب دیگر حکومت دست به سرکوب هر اعتراض و اجتماعی می زند، می توان تصور کرد که آینده برای این سرزمین چه خواهد بوداشرف غنی به عنوان بالاترین مقام حکومتی در برابر اعتراض های گسترده با بی اعتنایی برخورد کرد و طی سخنرانی های خود بارها با کوچک شمردن تحصن و حتی به سخره گرفتن مقام های بلندپایه معترض در توهمی یک پادشاهی قرار دارد که هیچ قدرت و شخصی توان به چالش کشیدن وی و تیم ارگ را ندارد.

در همین راستا، پارلمانی که سنبل واسطه گری و زدو بندهای سیاسی است به سادگی اقدام به تصویب این قانون خواهد کرد زیرا نه توان مقابله با ارگ را دارد و نه خواهان از میان بردن امتیازها می باشد و می ماند سطح اختیارات بالای پولیس در برابر هر صدای اعتراض!

پولیسی که با به بحران کشاندن جمع اعتراضی دوازدم جوزا و شلیک، سبب کشته و زخمی شدن تعدادی از معترضان شد و بارها تحصن ها را خلاف قانون اعلام کرد با تصویب این طرح می تواند زیر سایه قانون به مانند تروریستان به اعمال خشونت علیه مردم دست بزند.

اشرف غنی که از ابتدای به قدرت رسیدن با اعمال قوانین دیکتاتوری تمامی مقام های بلندپایه را منزوی و یا برکنار کرد و همواره در پی کنترل بخش های مهم دولتی می باشد قبل از تصویب این قانون، اقدام به اجرای استبداد بر مردم و هر صدای اعتراض کرده است.

فرصت ها یکی از پی از دیگری برای رسیدن به ثبات و کشوری امن توسط حکومت از مردم گرفته می شود و حال این سرزمین با چنین دولت و دولتمردان بی کفایتی نیازی به تروریستان و دشمن خارجی دارد؟

کد (18)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
محدودیت قومی
اشرف غنی
نظرات بینندگان:

>>>   یک حرف که غنی و اداره اش غری مشروع است.

>>>   یک نفر بسیار نزدیگ به اشرف غنی ادعا کرده است که رییس جمهور به مرضی سرطان گرفتار است. دوستها دعا کنید که خوب شود.

>>>   غني سفاك وقوم پرست به ريس جمهور المان دروغ گفت كه ما وزارت دفاع را بهكدر جوان و بيطرف سپاريديم در حاليكه اكثر سران ديگر اقوامرا ازوزترت دفاع خلح كرده ايتو حالا ميخواهد وزارت داخله را هم به گوسفندان انتحاريو دختر فروش خود بدهد ؟٢٦٠ سالازحكومت اوغاني كه هميشه به كمك خارجي ها قدرت را انحصار كرده اند يك دست آورد نداشته اند فقد يك دست اوردمنفي شان قوم گرايي بوده كه هنوزم جريان دارد.

>>>   Salam
چاره يى جز سقوط اين نظام و اين حكومت را نداريد ، دير يا زود يا بايد چنين كنيد و يا به استبداد مطلق شوونيزم قبيله تسليم شويد ! انتخاب با شماست !

>>>   Zahir Ariaie
يكبار اقاى محقق تظاهرات روشنايى را به نفع غنى ارام ساخت، اگر جنبش روشنايى و تغير و همچنان هوادارن جنبش با هم به خيابان بريزند ، جز تغير و عدالت هيچ عنصري انها را نمى تواند ارام سازد!

>>>   Panah WH
ملت آزاده ما نه با گلو و غنی و چند متعصب دست نشانده و آورده شده طرف است بلکه طرف آمریکا و استعمار جهانی است ...
دشمن را بشناسید، سالهاست غلامان را بزرگ نمایی کرده اید...

>>>   Ariaie
جامعه جهانى سر مردم ما ريشخند مى زنند. دموكراسى با سياست يك بام دو هوا تأمين نميشود

>>>   رستگار دهگان
گفته بودند که لطیف پدرام را بخاطر برسمیت شناختن مرز دیورند سنگسار میکنیم; حال که پاکستان آن مرز را سیم خاردار میگیرد کی را سنگسار میکنند؟

>>>   ما میرویم و نسل های بعدی میایند و برگه های تاریخ را ورق میزنند، شرم آورترین صحفه های تاریخ را که حتا خود تاریخ ازش نفرت دارد، دوره حکومت وحدت ملی تشکیل خواهد داد !!!
#مسلم_شیرزاد

>>>   نجیب بارور
گروگان گرفتن مردم شاخ دارد یا دُم؟
اشرف‌غنی احمدزی گفته است تمام دار و ندار حکومت وحدت ملی مربوط به خودم است، هیچ‌کسی حق ندارد آبش را بدون اجازه من بنوشد. حالا سوالی که پیش می‌آید این است، آیا این حکومت دربست در قباله‌ی اشرف‌غنی احمدزی است یا براساس "سندسیاسی" کسان دیگری نیز در قدرت با او شریک هستند؟

>>>   این نتیجه فاشیست پشتون پرستی است که انحصار قدرت را در خودش میخواهد و جز کشتار و خشونت برای مردم غیر هم قوم خود نداشته است.

>>>   دو کاکای ۹۰ ساله اش سفیر، پسر کاکایش مالک قرار داد تیل اردوی کشور، پسر کاکای دیگرش آمر گارنیزیون کشتار مردم کابل، نامزاد سابقه خانمش مالک قرارداد شهرک سازی، اطرافشیانش در قدرت همه کوچی ها از یک قوم، پشتیبان انتخاباتی اش خریدار زمین های دولتی به نرخ کاه، حالا این دزد خبیث چشم سفید آمده دیگران را فاسد میخواند۰

>>>   ما باید #مسلح شویم!

از صدای شلیک در نزدیکی خانه ای ما کاسته شد و اما دور تر شنیده می شود.
حالا به این می اندیشم که وقتی دولت غنی و عبدالله به تعداد 10 هزار کلاشینکف به طور رسمی در اختیار افراد راکتیار می گذارند
( غیر رسمی را خدا می داند) وقتی گروه های مافیایی سرا پا مسلح هستند، وقتی طالبان، داعشیان یا #برادران #غنی و #کرزی بر مبنای استاد توسط دولت تجهیز می شوند.

چرا #من و #شما مسلح نباشیم؟

وقتی در اکثر موارد #پلیس PPS غنی ما را مستقیم هدف قرار می دهد چاره چیست ؟

به کجا شکایت ببریم
به گروه های مافیایی
طالبان، داعشیان یا برادران کرزی و غنی
به گارنیزیون قومی غنی
به پلیس متخلف
به کی و کجا ؟

چگونه از خانواده و ناموس مان در برابر تهدید ها دفاع کنیم؟
با دستی خالی ممکن است، در برابر افراد به عمد مسلح شده ملا تره خیل چگونه ایستادگی کنیم ؟

پس یک راه میماند و آن هم اینکه خودمان از منطقه، و خانواده های خود با سلاح دست داشته ای مان دفاع کنیم و باید مسلح شویم؟
توفان مسلح شدن در مغزم غوغا می کند...

شفیق سیاه پوش

>>>   دكتور غني: مرد قاطع ، مرد ميدان، در چنين شرايط به اين رهبر نياز است.. اقاي احدي لصفآ سامت باشيد.. هيچ حرف نزنيد

>>>   اگر حكومتدارى مى توانند اجازه دهيد، در غير آن از دست شان گرفته و بگوييد به همان سفارت و انجوى كه آورد تان، برويد ترجمانى كنيد.
#مسلم_شيرزاد

>>>   ما در افغانستان دو نوع نظام داریم، یکی نظام خیالی دمکراسی و دیگری نظام واقعی شؤونیسم قومی. آنهایی که از فروپاشی نظام حرف می زنند در حقیقت نگران فروپاشی نظام شؤونیسم قومی هستند و الی ما در افغانستان به صورت نمادین یک نظام دمکراسی و مردم سالاری را داریم که مثل سایر چیزهای خیالی این حکومت آن هم خیالیست.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است