آیا آمریکا در افغانستان شکست خورده است؟
این حقیقت آشکار را هیچکس نمی تواند پنهان کند، بشمول تعدادی از سناتوران امریکایی، اکثر آگاهان سیاسی و نظامی به این باور اند که امریکا در جنگ افغانستان شکست خورده است و با ازدیاد قوت های تازه نفس نمی تواند این شکست را جبران نماید 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۱۶    ۱۳۹۶/۴/۲۲ کد خبر: 135838 منبع: پرینت

تعداد زیادی پرسیده اند که چرا در این روز ها زمزمه های شکست امریکا در جنگ افغانستان مطرح است نمی خواستم در این مورد چیزی بنویسم آن هم نوشتن یک حقیقت تلخ بالاخره باید واقعیتی را که باور دارم می نوشتم این حقیقت آشکار را هیچکس نمی تواند پنهان کند، بشمول یک تعداد از سناتوران امریکایی اکثر آگاهان سیاسی و نظامی چه در افغانستان و چه در خارج افغانستان به این باور اند که امریکا در جنگ افغانستان شکست خورده است با ازدیاد قوت های تازه نفس نمی تواند این شکست را جبران نماید. خواستم در این نوشته صادقانه و بیطرفانه عوامل شکست امریکا در افغانستان را آنچه که من باور دارم با شما شریک سازم.

دلایل ناکامی امریکا در افغانستان را اینطور می توان خلاصه کرد. در قدم اول ناتو و در مجموع اتحادیه اروپا در ابتدا با این ذهنیت وارد افغانستان شده بودند که آمریکا کار طالبان را یکسره کرده و مسایل نظامی و امنیتی حل شده است. هدف از ورود کشور های اتحادیه اروپا به مساله افغانستان، مشارکت در امور بازسازی و توسعه این کشور بود تا از این طریق مانور داده و اعتبار بین ‌المللی کسب کنند. اما آهسته آهسته همه به دام جنگ افتادند.

از سوی دیگر
1. کشور های همسایه صادقانه همکاری نکردند
2. کشتار غیر نظامیان توسط خارجی ها باعث بد بینی مردم علیه آنها شد
3. خارجی ها از فرهنگ و سنت های مردم افغانستان آگاهی نداشتند
4. از اول تا آخر دیدگاه واحد در عملکرد ها بین دولت افغانستان و خارجی ها وجود نداشت
5. ناتو و امریکا در یک انسجام و در یک نظر حرکت نمیکردند
6. بعضی از کشور ها طالبان را باج میدادند
7. بارک اوبا ما بخاطر پیروزی در انتخابات در خروج قوت های خود عجله کرد
8. عدم توجه به زیر ساخت های اقتصادی بخصوص کاریابی
9. اشتباه حتی خیانت در استراتیژی مبارزه با تروریزم از طرف امریکا
10. معامله گری با طالبان بخاطر داد و گرفت
11. ناکامی مطلق در مبارزه با مواد مخدر
12. شکست در ایجاد دولت داری خوب و پاسخگو
13. نبود تعریف مشخص از مبارزه با تروریزم
14. عدم توجه به نقش گروه های قومی و شخصیت های ملی
15. عدم توجه و برخورد نادرست به منابع مالی تروریستان
16. تحمیل مدل های دمکراسی و امنیتی کشور های غربی در افغانستان
17. بی اعتمادی مردم به نهاد های ملی و بین المللی
18. نار رضایتی شهروندان کشور های غربی از ادامه جنگ در افغانستان
19. افزایش مصارف مالی و تلفات زیاد انسانی
20. از سوی دیگر عمده ترین دلیل ناکامی این است که پاکستان به حمایت طالبان دوام داد و در خاک خود برای آنان پناهگاه امن بخشید و واشنگتن هیچگاه به طور جدی به پاکستان نگفت که دست از حمایت طالبان بردارد. که تا هنوز امریکا آمادگی برای سرزنش پاکستان را ندارد.

آنچه را که در فوق نوشته ام جای هیچ شک و شبهه ‌ای باقی نمی ‌ماند که آمریکا و ناتو در این کشور شکستی را متحمل شدند که تا سال ‌ها تبعات آن باقی خواهد ماند.
اینکه چرا بعضی از مردم افغانستان هنوز به شکست آمریکا و متحدان آن در افغانستان باور ندارند، دلایل مختلفی دارد که مهمترین آن قدرت نرم آمریکا در زمینه رسانه و تکنولوژی و همچنین توان نظامی و اقتصادی این کشور در سطح جهانی است.

چطور می توان از این شکست جلو گیری کرد؟
در حاکمیت موجود تمام والی‌ها، شهرداران، فرماندهان پولیس ولسوال ها حتی بعضی از آمرین مکاتب از طرف مقام ریاست جمهوری مقرر میشوند این کار نه‌تهنا فساد را گسترش و تشویق می‌کند که مشروعیت را نیز از تضعیف می‌کند.
مردم از اینکه مسوولین و تطبیق کنندگان قانون از سوی حکومت مرکزی برآنها تحمیل می‌شوند خشم دارند. بدون تردید سیاست شکست خوردۀ ما اوضاع را وخیم تر می‌سازد، از وظایف و ده ها مشکل دیگر اگر چاره ای سنجیده نشود وضعیت مشکل تر خواهد شد. به عقیده من هنوز برای آمریکا و متحدانش نا وقت نیست که تغییرات لازمی را به وجود بیاورند. کانگرس به موضوع توجه دارد.

سقوط حکومت در افغانستان برای هیچکس مورد قبول نیست و طالبان نیز گزینه نیستند و نباید باشند. گرچه حکومت مرکزی کابل در حال باختن و طالبان درحال به کنترل اراضی وسیع تر هستند. افزایش بیشتر نیروهای آمریکا و مصرف پول راه حل و ختم جنگ نیست، بلکه رهبرانی است که با چشم انداز تغییر در رویکرد و توحید ارادۀ سیاسی به هدف حاصل آنچه‌که در پی‌بردن آن هستیم می‌باشد.

پیروزی ما مستلزم روش‌های سیاسی، اقتصادی و نظامی مفتاوت است. امریکا باید با اعمال رهبری اخلاقی و خروج از رهبری نظامی تغییرات سیاسی مطلوب و مورد نیاز را به وجود بیاورد و مردم افغانستان به آنها اجازۀ پیروزی بدهند. در حال حاضر تضعیف حکومت مرکزی به تشنج در داخل نظام به نفع هیچکس نیست.

رهبران نظامی ما به وجه احسن برای توانمندسازی دفاعی نیروهای نظامی و جنگی افغانستان تلاش کرده اند اما، جوهر چالش‌ها به شمول نا کارگی نظامیان بر می‌گردد به طبعیت سیاسی حاکم در میان ارتش آن کشور با دادن اختیار تصمیم گیری به شورا های مردمی و پشتیبانی لازم- مشمول کمک‌های هوایی، عرضۀ خدمات محلی، حمایت های پزشکی و همکاری استخباراتی آن رهبران نظامی(مردمی) قادربه تغییر وضعیت خواهند بود. آمریکا و متحدانش با پرداخت یک هزینۀ منطقی می‌توانند این امر را عملی کنند.

نا آگاهانه و بگونه حیرت انگیزی برخورد با قوانین فعلی از پیروزی جلوگیری می کند. به نظر می‌رسد بیشتر وکیلان مدافع، جنگ را رهبری می‌کنند نه فرمانده هان نظامی. این افراط بیش ازحد در قانونمندی ابزار جنگی به دقت در نظر گرفته شده است تا احتمالن گراف گشته‌ها و زخمیان غیرنظامی را به کمترین سطح اش پایین بیاورد. متاسفانه هیچ چیزی به عنوان «جنگ خوب » وجود ندارد، به ویژه در آن بخش از جهان- ما باید چاره ای بیابینم که جنگ‌هارا بدون کشتن قصدی هیچ کسی ببریم.

همچنان ما باید همیشه این اندرز تدی روزولت را یاد دهانی کنیم:« هرگز کسی را به نرمی مزن در آخر ما باید بدانیم که پاکستان دوست ما نیست. می‌باید کمک های نظامی به اسلام آباد را متوقف سازیم، برای آن‌که طالبان را حمایت می‌کند- طالبانی که شهروندان افغانستان و متحدان آمریکا را می‌کشند.

آمریکا باید درب گفتگو را با رهبران با اعتبار پاکستانی- رهبران بلوچ، سندی و رهبران اقلیت پشتون باز کند. هند به عنوان نیروگاه جهان درحال ظهور است. همچنان آسیای مرکزی می‌خواهد به روابط تجاری میان چین، روسیه و جاچان افزایش دهد. شکست اسلام‌گرایان افراطی، گروه‌های تروریستی و افغانستان با ثباتی که همه اقوام در آن حرمت شوند منافع مشترک کشورهای منطقه درآن نهفته است.

یک افغانستان با صلح و ثبات و وابسته به ساختار اقتصادی«پان آسیایی»که درحال ظهور است- در نهایت می‌تواند وضعیت را به حالت عادی و رفاه برگرداند و این یک ضرورت مبرم است.

احمد سعیدی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
آمریکا
افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   أمريكا بأيد رسماً شكست خود در افغانستان إعلان نمايد و شف شف نكويند . عساكر شكست خورده خود را از كشور ما إخراج نمايند ومردم ما همه بأهم دست برادرى داده به شمول طالبان بأهم يك حكومت قوى را تشكيل بدهند موضوع افغانستان هركز رآه حل نظامى ندارد أكر ميداشت دراين جهل سال ميداشت . فقط كشتار مردم ديكر جيزى حصول نشد .

>>>   آقاى سعيدى! أين واقيعت را بايد هم بنويسى اكر حتا به مزاجت هم برابر نيست! يكى إز دلايل عمده شكست أمريكا امتياز دادن به اندازه به أفراد منفور، بدنام، و شكست خورده كه اعتبار سياسى خود را بين مردم أفغانستان باخته بودند مانند شوراى بدنام نظار!!! و أين را بايد هم به فهمي كه ديكر وقتى جفنك كويى كذشته كه طالب را بد بكويى حالا مردم بلكل مى فهمند كه كى بد هست و كى خوب!! توسيعه من برأى خودت اينست كه تنها كفتن كسى را شخصيت ملى و يا مدنى نمى سازد. بايد إنسان عملش هم ملى و مدنى باشد و إز منافقى و مار زير استين بودن ببرهيزد!!

>>>   جنگ شمال از كجا آب مى خورد؟
جنرال سادات فرمانده پوليس بلخ: كسانى از جنوب به بهانه نيشتر ترياك به بلخ آمده بودند، مسلح بودند و با نیروهای دولتی می جنگیدند.
#مسلم_شيرزاد

>>>   Panah WH
ملت آزاده ما نه با گلو و غنی و چند متعصب دست نشانده و آورده شده طرف است بلکه طرف آمریکا و استعمار جهانی است ...
دشمن را بشناسید، سالهاست غلامان را بزرگ نمایی کرده اید...

>>>   ما افغان نيستيم
جنرال سادات فرمانده پوليس بلخ:
كسانىكه از جنوب به بهانه نيشتر ترياك و كار به بلخ آمده بودند، مسلح بودند و با نیروهای دولتی می جنگیدند.
پ ن
ياد تان است كه چند وقت پيش صد ها پشتونها به بهانه كار به بلخ رفته بودند؟
حالا همه شان مسلح شدند و عليه تاجيك و اوزبيك و هزاره ميجنگند و براي سركوب مردم غر پشتون به شمال فرستاده شده بودند.

>>>   Ariaie
جامعه جهانى سر مردم ما ريشخند مى زنند. دموكراسى با سياست يك بام دو هوا تأمين نميشود

>>>   ما میرویم و نسل های بعدی میایند و برگه های تاریخ را ورق میزنند، شرم آورترین صحفه های تاریخ را که حتا خود تاریخ ازش نفرت دارد، دوره حکومت وحدت ملی تشکیل خواهد داد !!!
#مسلم_شیرزاد

>>>   باشد که استراتژی جدید امریکا پخته شود واز برآید خواهید دید که چی میشود

>>>   دیوانه حالا از خواب بیدار شده است.

>>>   امریکا در جنگ افغانستان شکست نخورده است،بلکه امریکا در حفظ حالت فعلی افغانستان که به منافع وی است موفق بوده و این حالت دوام خواهد داشت.
زیرا صلح در افغانستات به نفع سیاسی و اقتصادی و نظامی و استراتیژیکی امریکا نیست.بلکه ادامه جنگ به نفع امریکا است.

>>>   عطا صفوی
پارلمان روسیه پروتوکول استقرار نیروهای هوایی خویشرا در سوریه به تصویب رسانید..!
-----------------------------------------------------------------------------
" دومایی (پارلمان) روسیه، پروتکل توافق بین روسیه و سوریه را در خصوص استقرار نیروهای هوایی اش در خاک سوریه برای 49 سال به تصویب رسانید."
منبع- نوستی واسپوتنیک.
درواقعیت امراین تصمیم روسها زخم ناسوری درمنطقه خاورمیانه برای امریکا تلقی میگردد وامریکا هم باالمقابل با استفاده از میدان خدا دادی (خاک افغانستان ) که درحقیقت بتواند منافع روسها را درمنطقه ضربه بزند؛ تا این نقیصه راباموجودیت قوای خویش تا آینده های نامعلومی جبران نمایند . اما اینکه «صاحبان میدان» دراین بازی هاچه کاره اند چه نفع میبرند... همه چیز درپرده ابهام و هنوز تعربف مشخصی درزمینه موجود نمیباشد....!

>>>   به فضل الله متعال و همت مجاهدین امارت اسلامی بلی
حکمت الله

>>>   آمریکا شکست خورده و سر کار آوردن طالبان موضع آمریکایی ها را تقویت نمی کند، بلکه مردم را دولت مدارتر می کند، چون طالبان ، طالبان سابق نخواهد بود، بلکه یک پوسته برای یک دولت دموکراسی خواهد بود، دولت مداری کار آنها نیست

>>>   امريکا اين ببلوى سه سره سير نشدنى به آينده خود فکر مى کند وتفرقه مى اندازد:
سه خواست اين ببلوى سه سره:
1. قدرت نظامى جهان و جنگ افروز
2. زير نام مبارزه عليه ضديهوديت و دموکراتيزه کردن کشورعرب جهان عرب را بغير از وهابى ها را در آتش کشيدتا اسراييل آرام باشد
3- منابع زيرزمينى و ايتلاف نامقدس اش با عربستان سعودى و توليد سازمانهاى اسلام گرايى
جنگهاى در افغانستان وعراق وايران نيروى نظامى فرستادن و اشغال و ترساندن ايران وغيره و نارامى وويران کردن افغانستان عراق لبى و سوريه و يمن بيشرفت خاکى ناتو در کشورهاى حايل روسيه و ارسال داعش به سرحدات کشورهاى حايل روسيه همه و همه بخاطر گسترش مفاد واضافه نمودن سرمايه است
چه از طريق مهار کردن منابع کانى وسنگى وخاکهاى نادر وياميدانهاى گازى ونفتى.
South-Pars-Gasfeld
میدان گازی پارس جنوبی، (در قطر: گنبد شمالی) بزرگترین میدان گازی جهان است، که در خلیج فارس و در آبهای سرزمینی ایران و قطر واقع شده‌است. این میدان گازی بین ایران و قطر مشترک بوده و در کشور قطر، میدان گازی گنبد شمالی نام دارد. ایران و قطر از ابتدای برداشت از این میدان مشترک همواره در بهره‌برداری از منابع هیدروکربنی این میدان بودند.
اين ميدان گنبد شمالی در قطر آنقدر گاز دارد گاز که اگر گاز سعودى و متحدين شان تمام شود اينجا به هنوز گاز دارد.
مقدار مجموع 221 ميليار بشکه .که تقريبا از 1300 تريليون فت مکعب 500 تريليون فت مکعب در ايران و 800 تريليون فت مکعب در قطر قرار دارد!

از همين جهت است که امريکا مکان مهم جهان اسلام را و خادم اش را مرکز شرارت ساخته که توسط آن "آدمکهاى سياه پوش قرون ميانه" را در فابريکه هاى القاعده طالبان وداعش و...توليد مى کند.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است