آمریکا، جاپان را به تحریم تهدیدکرد
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۱۱    ۱۳۹۶/۴/۲۵ کد خبر: 135906 منبع: پرینت

همکاری جاپان با روسیه در طرح توسعه نفتی مشترک باعث شده تا آمریکا به توکیو قاطعانه اعلام کند در صورت تحقق و اجرایی شدن آن، باید منتظر تحریم‌های سختی از جانب این کشور باشد.

واکنش تهدید آمیز آمریکا پس از آن صورت می گیرد که تعدادی از شرکت های نفتی جاپانی در تلاشند تا در زمینه توسعه میدان تیلی با شرکت «روس تیل» همکاری کنند. با این وصف وزارت خزانه داری آمریکا تاکید کرده است هر شرکتی از جاپان که با روسیه در زمینه توسعه میدان تیل و استخراج تیل در خاور دور روسیه همکاری کند، مورد تحریم قرار خواهد گرفت.

پیشتر نیز «اکسون موبیل» از آمریکا خواسته بود این شرکت را از تحریم ها مبرا کند تا بتواند با روسیه در زمینه استخراج تیل در دریای سیاه همکاری نماید که از سوی واشنگتن رد شد.
تارنمای مورنینگ پست از هنگ کنگ نیز روز شنبه در گزارشی اعلام کرد که آمریکا علاوه بر جاپان به شماری از شرکت های خارجی دیگر هم در زمینه همکاری با روسیه هشدار داده است.

ماه دسامبر سال قبل روسیه با یک کنسرسیوم جاپانی متشکل از شرکت های معروفی چون «اینپکس»، «ماروبنی» و «جوگماک» تفاهمنامه ای را امضا کرد تا طرفین در زمینه استخراج تیل در «ساخالین» با یکدیگر همکاری داشته باشند.

در جریان سفری که ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه به جاپان در سال گذشته میلادی (2016) داشت، طرفین 60 توافقنامه امضا کردند که ساخالین یکی از آنها بود.

گزارش حاکی است که آمریکا از بدو امضای قرارداد با اجرای آن موافقت کرده بود اما حالا شرکت های جاپانی را تهدید به تحریم کرده است. توکیو در تلاش است به واشنگتن بقبولاند که این فعالیت ها هیچ مغایرتی با منافع آمریکا ندارد و کنسرسیوم جاپانی ضرری برای واشنگتن نخواهد داشت.

گفته شده است که شرکت هایی از سوی چین، هند و اروپا آماده اند تا جای جاپان را پر کنند که البته به آنها نیز هشدار تحریم داده شده است.

در صورتی که شرکت های جاپانی فعالیت با روسیه را آغاز کنند ممکن است محدودیت هایی برای حضور آنها در بازار انرژی آمریکا در نظر گرفته شود و آنها بیش از 25 درصد سهام این فعالیت ها را بدست نیاورند. چین به تازگی بخشی از سهام روس تیل را به ارزش یک میلیارد و 100 میلیون دالر از آن خود کرد و احتمالا پیشتاز همکاری انرژی با روسیه خواهد بود.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
امریکا
جاپان
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است