نبرد مذهبی، پیشکش عرب ها و غربی برای افغانستان
داعشی که توانسته سوریه و عراق را در آتش جنگ و خشونت به نابودی کشاند، در افغانستان به دنبال راه اندازی جنگ مذهبی است، حال می خواهد شاخه ای از طالب باشد یا اجماعی از افراط گرایان جهان 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۵۰    ۱۳۹۶/۵/۱۲ کد خبر: 136693 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان((afghanpaper، طالبان به عنوان بزرگترین و قدرتمندترین گروه تروریستی افغانستان از ابتدای فعالیت داعش به نبرد نظامی با این گروه پرداخت که توانسته بود سوریه و عراق را به سقوط و نابودی کشاند در حالیکه این سوال بارها عنوان می شود که آیا همانگونه که این گروه ادعا می کند، مسوول حمله به مراکز مهم و اماکن مذهبی است؟

طی دو سال گذشته این گروه خشن تروریستی تنها در ولایت ننگرها متمرکز بود و با توجه به برخی خبرها از نفوذ در شمال و شرق افغانستان، حکومت همچنان با بی تفاوتی عمل می کند و این در حالی می باشد که به تازگی حمله به سفارت عراق و مسجد جوادیه هرات را به عهده گرفته است.

هر دو حمله با آماج قرار دادن شیعیان، نشان می دهد که نیروهای داعش تنها معطوف به براندازی اختلاف های مذهبی است زیرا نه برخوردار از نیروی انچنانی است که در میدان های نبرد وارد شود نه زمینه گسترش را دارد.

همچنان که برخی تحلیلگران بر این باور هستند که داعش از بدنه طالبان و شاخه ای از این گروه است و برای تبلیغات و پیشبرد برخی اهداف حامیان طالبان با این نام در افغانستان فعال می باشد، رییس جمهور بارها از خطر داعش سخن رانده و در کنفرانس روند کابل شمار نیروهای آن را حدود هفت هزار تن عنوان کرد.

اگرچه حکومت وحدت ملی برای بقا وابسته به کمک و حمایت جامعه جهانی است با اختلاف های درونی که در نظام به وجود آورده همواره در تلاش برای بزرگ نمایی جنگ در افغانستان برای تحریک کشورهای تمویل کننده برای ادامه حمایت های مالی می باشد، حکومتی که هم ادعای مبارزه با ترویستان را دارد و هم محتاج ادامه جنگ است.

از سوی دیگر، حمله به سفارت عراق در کابل زمانی رخ داد که سفیر این کشور چندی قبل، پیروزی نظامیان عراق در موصل را جشن گرفته بود و حمله خونبار مسجد جوادیه هرات نیز تنها با هدف قرار گرفتن شیعه ها رخ داده است.

اینکه داعش در عراق و سوریه یک شکست خورده می باشد و خبرها حاکی از تلاش امریکا و حامیان این گروه برای انتقال به کشوری جنگ زده و مساعد برای افراط گرایان، افغانستان است نشان می دهد که تروریسم تنها پروژه ای به دست قدرت های بزرگ جهان و منطقه برای به انزوا کشاندن دشمنان خود و ناامن کردن خاورمیانه می باشد.

همانگونه که تنها هدف داعش براندازی جنگ مذهبی در افغانستان به مانند سوریه و عراق است اما افغانستان حتی در دوران جنگ داخلی نیز وارد چنین نبردی نشده و چالش همیشگی مربوط به اختلاف های قومیتی که اکنون کشور را در برگرفته است.

داعش با حمایت کشوری چون عربستان برای نابودی اهداف و فشار بر کشور ایران در کنار روسیه و عراق استفاده می شود زیرا نبرد کشورهای قدرتمند منطقه ای اکنون در خاک افغانستان سبب مدام شدن ناامنی هاست.

از سوی دیگر، با وجود به عهده گرفتن حمله های مذهبی در مناطق مختلف افغانستان توسط داعش اما این نکته حایز اهمیت است که تمامی گروه ای تروریستی با هر نامی از سوی کشورهای تمویل می شوند که هم راستا با اهداف منطقه ای امریکا می باشد، ریاض با هدف براندازی اختلاف های مذهبی و ترویج وهابیت در افغانستان در پی به انزوا کشاندن رقبای خود است و از جانب دیگر پاکستان با سلاح طالب در پی بازگرداندن دوباره امارت افراط گریان برای مقابله با هند.

اینکه داعش توانایی حمله به امنیتی ترین اماکن پایتخت را دارد و به راحتی هر مسجدی را به خاک و خون می کشاند به دلیل قدرت یابی در افغانستان و گسترش دامنه فعالیت آن نیست بلکه اختلاف های عمیق قومیتی و هرج و مرج سیاسی در افغانستان زمینه را برای فعالیت هر گروه و دخالت های سیاسی کشورهای خارجی محیا کرده است.

حال داعشی که توانسته سوریه و عراق را در آتش جنگ و خشونت های تکان دهنده به نابودی کشاند از سوی قدرت های منطقه ای و جهان به دنبال انتقال در خاک افغانستان است حال می خواهد شاخه ای از طالب باشد یا اجماعی از افراط گرایان جهان.

کد (18)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
مسجد جوادیه
هرات
نظرات بینندگان:

>>>   از محالات جهان هستی است که آمریکا اجازه دهد تاجیکها یا هزاره ها در افغانستان به قدرت برسند ، قدرت هزاره و تاجیک در افغانستان یعنی نزدیکی بیشتر به ایران و نفوذ و راهیابی ایران در آسیای میانه ، آمریکا پشتونها را به هر قیمتی بر افغانستان حاکم نگه خواهد داشت حتی اگر به قیمت خون میلیونها افغانستانی و صدها هزار سرباز آمریکایی باشد !
پشتونها هم نوکر خوبی برای متحدان عرب و پاکستانی آمریکا هستند ، هم ضدیت و دشمنی شدید با ایران دارند ، هم زمینه غارت افغانستان را برای آمریکایی ها فراهم میکنند بوسیله نا امن سازی افغانستان ، فرض کنید آمریکا اجازه دهد در افغانستان دولت با ثبات و مقتدر حاکم شود ، آنوقت اولین اقدام همین دولت چه خواهد بود جز کوتاه سازی دست آمریکایی ها از منابع و معادن افغانستان ؟
پس آمریکا نیز شریک جرم پاکستان و عربستان و امارات در نا امن سازی افغانستان است
میگویید نه ؟
با چشم خود مشاهده خواهید کرد که آمریکا در انتخابات آینده افغانستان با کمک پاکستان و کشورهای عربی با هزاران لطایف الحیل پشتونها را حاکم افغانستان خواهد کرد و حق هزاره ها و تاجیکها را تضییع خواهد نمود ، آمریکا و اعراب و پاکستان بوسیله قدرت دادن و نفوذ پشتونها بدنبال ضربه زدن به ایران است

>>>   عامل جنگ های مذهبی بین مسلمین عربستان سعودی ست.
در کشور خودشان هم در شهر العوامیه به شیعیان حمله کردند و انها را کشته اند و از خانه فراری داده اند.در بحرین هم به جنگ شیعیان رفته اند.
در حالی که در ایران یا عراق سنی ها نه تنها کشته نمیشوند بلکه در پارلمان و سفارتخانه ها و مقامات سیاسی کشورشان کار میکنند. جنگ مذهبی هر جا هست قبلش باید رد پای مزدوران عربستان را در انجا دید.

>>>   داعش و دیگر تروریستها توسط دولت کابل و امریکا حمایت میشود. ... بر امریکا و اشرف غنی.

>>>   طایفه یهودیان هم مردم رامساجد وعبادتگاه هامیکشند وهم درهمه رسانه ها سر وصدامیندازندکه دشمنان میخواهند جنگ وتفرقه مذهبی بندازند پس جنگ مذهبی
چی شاخ ودمی دارد

>>>   کشور فعلی ایران ( فارس )از دیرباز ومدتهای طولانی ودر دوره های سلطنت سلسله های برخواسته از اریانا یا خراسان بزرگ جزئی از قلمرو ما یعنی کشورفعلی یعنی افغانستان بوده
و بعداز جدا شدن این تکه از خراسان پشتون ها توانستند با حمايت انگلیس بر این سرزمین سلطه پیدا کنند واز ان روز دیگر افغانستان یا در اصل آریانای کبیرآرامشی در خود ندید.

>>>   تا زما نیکه ع و غ در قدرت باشد امنیت نمی اید

>>>   "هدف داعش براندازی جنگ مذهبی در افغانستان". ظاهرا نویسنده هنوز معنی کلمه "براندازی" را نمی داند و چندین بار مانند فوق این کلمه را در جایی به کار برده که معنی جمله را کاملا تغییر می دهد.

>>>   شوونیست ها میخواهند هم غرب را دراختیار داشته باشند هم شرق را:
سفرآقای کرزی به روسیه ویکی از کشورهای عضو پیمان شانگهای به قصد فضا سازی برای تحقق برنامه های کلان شوونیست ها است. یعنی می خواهند هم غرب را دراختیار داشته باشند هم شرق را. این کوشش های مستمر و سازمان یافته وبرنامه ریزی شده در اوضاع واحوالی رخ مینمایند که بقیه مدعیان وتیکه داران قومی به پست های کوچک و درآمدهای شخصی پول وثروت وحضور سمبولیک درهیرارشی قدرت قانع شده اند وتوان و شهامت مقابله کردن با شوونیزم را درسمت وسوی تغییررادیکال وبنیادین وعدالت خواهانه ندارند .بنا براین پیشاپیش هشدار می دهم جوانان آگاه باشند، برای هرنوع اقدامی که ضرور افتد ودرست تشخیص داده شود، در همه حال دربرابر تمامیت خواهان وبی عدالتی ها وقانون شکنی های شان بی تفاوت نخواهیم ماند.
لطیف پدرام

>>>   بسم الله شیر" رییس حزب وفاق ملی؛
چرا پشتون ها قدرت و حاكميت افغانستان را در انحصار خود گرفتند و ميخواهند ديگر اقوام را براى هميشه از قدرت به حاشيه برانند و نابود كنند؟ چرا پشتونها به برابري و برادري باور ندارند و خود را برتر از ديگر اقوام ميبينند؟
گناه اقوام غير پشتون چيست كه بايد كشته شوند و هميشه محكوم باشند؟
برادران پشتون بيآييد اصل برابري و برادري را قبول كنيد و به شكل صلح آميز در كنار اقوام ديگر زندگي كنيد و دست از تماميت خواهي برداريد تا مردم ما بعد از دو صد سال به آرامش برسند و ملك و ملت آبا و آرام شوند.

>>>   كسانكه از امريكا آمدند، نود درصد دزدى را همينا كردند، اينها سازمان هاى كمك رسانى جهانى را ميشناختند، به ميليارد دزدى كردند

>>>   از قلم نور محمد خرمی:
"دادخواهی دربرابر انحصار قدرت و"نه !" گفتن برتحمیل هویت جزٲ برکل ؛ یک مبارزهٔ دیموکراتیک ، مدرن وعادلانه است !!
ادعایی اینکه مبارزهٔ دادخواهانه و طرح مسایل ملی ـ فرهنگی درکشور به معنی دامن زدن به اختلاقات قومی وناقض " وحدت ملی" است ؛ یک نقشهٔ موذیانه ازطرف انحصارطلبان قدرت وبرتری جویان قومی برای انحراف افکار عمومی از حقایق موجود در کشور است.
این گونه طرز تلقی بدان می ماند که کسی ویا کسانی بیایند وادعا کنند که جنبش های همچون جنبش مدنی سیاهان امریکا به رهبری مارتین لوترکنگ برای تساوی حقوق سیاهپوستان باشهروندان دیگر امریکا ومبارزهً مردم افریقای جنوبی برضد رژیم اپارتاید به رهبری نیلسن ماندیلا ، حرکت های نژاد پرستانه بوده اند ! !"

>>>   ورود دسته های جدید Tableghi Jumaat تبلیغی جمعات از پاکستان به ولایت های تخار، جوزجان و کندز!
آیا جنگ بزرگی در پیشروست؟
نوت: اصل فساد زیر پای تبلیغی ها است.

>>>   خدايا چه خواب دوباره اي براي ما در جاي ديگه ديدند
يا لبنان يا عراق يا سوريه يا يمن و حالا افغانستان
خسته شديم اينقد اين مملكت رو توي جنگ و درگيري ديديم
تو روخدا كشورتون رو از اين خائن هاي رشوه بگير سعودي پرست پاك كنيد
تا سرتون اون بلاي سوريه نيومده،
البته افغانستان هم ديگه جاي زخم نداره اونقد مجروحش كردن كه
ناي ناله هم ديگه نداره،،
از برادران پاسدار و نيروهاي امنيتي كشور هم تقاضا داريم
حواسشون به اين نقطه از شرق كشورمون هم باشه و نه فقط
نگاهشون رو فقط به غرب كشور و سرزمين هاي عربي بدوزند
كورش ، كوردستان ، سنندج


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است