سازمان ملل: به داد زنان و دختران ایزدی برسید
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۲۶    ۱۳۹۶/۵/۱۴ کد خبر: 136727 منبع: پرینت

کمیته مستقل تحقیقات حقوق بشر سازمان ملل از جامعه بین المللی خواست تا جنایتات داعش را رسما نسل کشی شناخته و در تلاشی جمعی به نجات ایزدی ها از دست داعش اقدام کنند.

کمیته مستقل تحقیقات حقوق بشر سازمان ملل با یادآوری اینکه جنایات داعش علیه ایزدی های سوریه همچنان ادامه دارد از جامعه بین المللی خواست تا این جنایت ها را رسما نسل کشی شناخته و در تلاشی جمعی به نجات ایزدی ها از دست داعش اقدام کنند.

کمیته بین المللی و مستقل تحقیقات سازمان ملل متحد که از سال 2011 تحقیقات در زمینه نقض حقوق بشر در جنگ های داخلی سوریه را بعهده داشته روز پنجشنبه در پایان سومین سال آغاز جنایت های داعش در عراق و سوریه با صدور بیانیه ای از همه کشور های جهان خواسته است تا در اقدامی متحد پرونده جنایت های این گروه در مورد ایزیدی ها را به مراجع قانونی بین المللی ارجاع کنند.

در این بیانیه اشاره شده است که چگونه داعش در روز سوم اوت سال 2014 به ایزدی های سنجار عراق یورش برد و طی روز های بعد بدنبال کشتن صد ها نفر از مردان آنها هزاران زن و دختر ایزدی را برای استفاده های جنسی به اسارت گرفتند.

کمیته مذکور در ادامه به گزارش سال گذشته خود در مورد نسل کشی های داعش با نام " آنها آمده اند تا ویران کنند" اشاره کرده که در آن تشریح شده بود چگونه این تشکیلات تروریستی از زنان ایزدی بعنوان بردگان جنسی استفاده کرده و پسران خرد سال آنها را به شرکت در درگیری ها وادار کرده اند.


کمیته مذکور در ادامه با اشاره به این که در حال حاضر از سرنوشت هزاران نفر از مردان و پسران خرد سال ایزدی اطلاعی در دست نیست، هشدار داده است که این جنایت ها و نسل کشی ها همچنان بدون آن که به آنها پرداخته شود، ادامه دارند، و از جامعه بین المللی خواسته است تا این جنایت ها را رسما نسل کشی اعلام کنند.

بر همین اساس داعشی ها قبل از فرار از شهرهای سوریه شمار زیادی از کودکان و زنان ایزیدی را به اسارت گرفته و با خود برده اند.

کمیته یاد شده از گروه های درگیر در سوریه نیز خواسته است تا نجات ایزدی های اسیر را در اولویت تلاش های خود قرار دهند و بار دیگر از جامعه بین المللی خواسته است تا عدالت را در مورد اعضا این گروه به اجرا در بیاورند.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ایزدی
سوریه
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است