استراتژی جدید از ابهام تا منافع
طولانی ترین جنگ امریکا که با فرافکنی مقام های این کشور شکست خوانده شده اما در باطن، واشنگتن به رویایی رخنه در خاورمیانه و پایگاه های دایمی در خاک افغانستان دست یافت تا رقبای منطقه ای را به انزوا کشاند 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۵۶    ۱۳۹۶/۵/۱۶ کد خبر: 136805 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان((afghanpaper،امریکا پس از 16 سال با لشکری از نظامی و پیشرفته ترین تسلیحات جنگی، خبر از بن بست جنگ در افغانستان می دهد و دولت ترامپ پس از ماه ها انتظار همچنان سردرگم برای ارایه استراتژی جدید می باشد که هم سبب قوت گرفتن تروریستان و هم سایه امنی برای حکومتی های معامله گر فراهم شده است.

اینکه جنگ همچنان مدام است و بیشتر جغرافیای افغانستان به دست طالبان مورد هجوم و تهدید قرار گرفته طی سه سال گذشته از چنان سرعتی برخوردار بود که نشان از منافع مشترک میان دو جبهه در افغانستان دارد.

حکومت وحدت ملی که از دل جنجال و بحران شکل گرفت از همان ابتدا بنا را بر ناسازگاری قومیتی گذاشت و سبب شد تا حکومت در درون با شکاف های عمیق تمامی هزینه های ملی و معنوی را حیف و میل کند و می ماند یک کشور درگیر با جنگ و کشتار و یک ارگ در امنیت و فساد.

دولت امریکا که استراتژی جدید افغانستان را با نگاه منطقه ای اعلام کرده بود اکنون طی ماه ها مشورت و گفتگو به مانند جنگ در بن بست قرار دارد و برخی خبرها حاکی از اختلاف های شدید در دولت بر سر راهکار جدید می باشد.

برهمین اساس، رییس جمهور ترامپ به تازگی خواستار برکناری فرمانده نیروهای امریکای و ناتو شده است، مقام ارشد نظامی که با پافشاری خواستار اعزام نیروی بیشتر به افغانستان بوده و آگاه به آنچه در جبهه های نبرد با تروریستان می گذرد.

با وجود درگیری های عمیق درون حکومتی و شکاف قومیتی که اکنون افغانستان را در ورطه سقوط قرار داده است، حضور نظامیان بیشتر در افغانستان نمی تواند راهکاری برای کاهش ناامنی ها و یا حفظ منافع موجود در کشور باشد.

طولانی ترین جنگ امریکا هرچند با فرافکنی توسط مقام های این کشور، شکست خوانده می شود اما در باطن، واشنگتن به رویایی رخنه در خاورمیانه دست یافت و با پایگاه های دایمی در خاک افغانستان توانست رقبای منطقه ای را به انزوا کشاند.

از سوی دیگر، با وسیع شدن جنگ و ناامنی ها در کشور که داعش تبدیل به هراسی دیگر و پدیده ای جدید به دست دولتمردان حکومت برای فشار بر جامعه جهانی در جهت ادامه کمک و حمایت شده است جز ارگ نشینان و مقام های دخیل در فساد برای مردم تنها خشونت بوده و ویرانی.

اختلاف ها میان دولتمردان امریکا به آنجا رسیده است که چند شرکت خصوصی امنیتی این کشور به ترامپ پیشنهاد کرده اند که ماموریت کمکی ناتو در افغانستان را به آنان بسپارد، شرکت های با قیمت ارزان که در پی خصوصی سازی ماموریت افغانستان به سود امریکاست.

در حالی که ابهام ها همچنان در سیاست امریکا نسبت به افغانستان وجود دارد، طالبان بیش از گذشته در جبهه های مختلف به دنبال ناامن کردن مناطق است، حکومت بی توجهه به آنچه در کشور رخ می دهد سرگرم به انزوا کشاندن مخالفان و پاکستان همچنان جسورانه به حمایت و تمویل تروریستان می پردازد.

رویکرد منطقه ای که دولت ترامپ در ابتدا از آن نام برد همان سیاست حمایت از پاکستان به عنوان متحد منطقه ای و قربانی نگاه داشتن افغانستان در جنگی مدام است تا فشاری باشد علیه روسیه و تهران در کنار کنترل منطقه حساسی که افغانستان در آن قرار دارد.

داعش که اکنون مسولیت خونبارترین حمله ها را با هدف براندازی جنگ مذهبی به عهده می گیرد با حمایت حامیانی به افغانستان راه پیدا کرده اند که اگر در سوریه و عراق به امارت دست نیافتند، سرزمینی احاطه شدن در میان تروریستان می تواند مامن دیگر باشد.

همانگونه که جنرال دوستم ماه ها قبل از انتقال داعش به شمال افغانستان هشدار داد و سبب تبعید وی شد، امریکا در سوریه و عراق در پی فراهم کردن راهی امن برای این جابه جایی و رسیدن به اهدافی است با سلاح تروریسم حال با هر نامی که باشد.

کد (18)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
آمریکا
افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   آمریکا ازتروریست شمشیر چندسویه ساخته وبهره های مختلف نیزازآن می برد. آمریکا پیروز میدان است. مردم افغانستان قربانی اصلی آن.
جاغوری.

>>>   استراتژی جدید حمایت در مقابل یا در بدل معادن

>>>   چند کلمه مختصر می نویسم با کمال صداقت و برادری از سر دلسوزی:
1-اطمینان داشته باشید امریکا به فکر منفعت مردم شما و نسل های بعدی شما نیست.انها همان هایی اند که زمانی که لازم شد با بمب اتم ژاپنی ها قتل عام کردند امروز به خاطر پول چشم بر روی قتل عام و زندگی نکبت بار یمنی ها بسته اند و بنا بر این برای بشر غیر امریکایی ارزشی قائل نیستند در برابر تجزیه یوگوسلاوی و شوروی ایستادگی نکردند و امروز به دنبال تجزیه عراق و تشکیل چند کشور بر اساس قومیت و مذهب کردی ، شیعه و سنی در عراق اند پس حتی برای کشور ها هم ارزشی قائل نیستند.
2- اطمینان داشته باشید همسایه های افغانستان از ایران تا چین و روسیه و دیگران در برابر هر اقدامی که در خاک افغانستان توسط امریکا بر علیه منافع انها انجام شود واکنش نشان خواهند داد و عواقب ان هم بر عهده همان کسی ست که افغانستان را تبدیل به بزرگ ترین پایگاه نظامی امریکا کرده است.16 سال امریکا در افغانستان بود و به شخصه تغیری بنیادین در افغانستان ندیدم مطمئن باشید طبق این روال انها 16 سال دیگر هم در افغانستان می مانند و بعد از 32 سال افغانستان همانجایی هست که سال 2001 بود!
من آنچه شرط بلاغ ست با تو می‌گویم
تو خواه پند گیر و خواه ملال

>>>   مرزاولنگ
آغای مرتضوی
کاش مثقال ذره شجاعت وشرافت (آصف آشنا )را می داشتید
یادت باشد جناب شما را مثل مارشال فهیم چاق کرده می کُشند
وقتی برابر آیینه می ایستی و به چهره ورم کرده ات ادکلن می پاشی ...فراموش نکنی که عطر گل گلاب برای جسدِدم کرده
ات آماده دارند
اما تعفن تو تنها از گند تن نیست.روان پریش و ملتهب نیزداری که در قیاس با دارایی ات قابل سنجش نیست...
من نمیگویم شما ثروتمند اید. شاید پولدار باشید؛ ولی شما از فقر چند لایه در رنج اید.
با موجودات حقیروفقیری چون تو... گیر کرده ایم
...
خدا غنی را از سرت بگیرد
دریاباری

>>>   دریا باری !
مرتضوی بیچاره چکاره است چی صلاحیت دارد؟؟ چی کند کدام قوای زمینی وهوائی ویا صلاحیت اداری دارد؟؟ او صرف بلند گو است

>>>   آری ما جنگ سالاریم!
واشنگتن پست صدای ارتجاع و استعمار است نه بیانگر و شارح راستی و عدالت. بنیاد نظام بورژوازی بر جعل و تفتین استوار است. واشنگتن پست، نیویارک تایمز، گاردین و ... عروسک های کوکی اند که به ساز استعمار و نظام سود و سرمایه می رقصند. گردانندگان این رسانه های ارتجاعی همیشه برای فاسدترین و مستبدترین سیاستمداران جهان به خصوص جهان سوم لابیگری نموده و چهره ی حقیقت را با یاوه بافی و دروغ پراگنی مسخ می کنند. مقاله ی اخیر واشنگتن پست با لابیگری طالب پروران و داعش گستران و پرداختن کیسه های پر از دالر منتشر شده است و با واقعیت هیچ گونه خویشاوندی و همسویی ندارد.
حقیقت این است که حامیان داعش و طالب در داخل حکومت وحدت ملی همان گونه که علیه دشمن اصلی طالب و داعش (جنرال عبدالرشید دوستم) توطیه گری کردند، با پرداخت رشوه به واشنگتن پست، می خواهند باری دیگر چهره ی حقیقت را مسخ نمایند و دشمنان طالب و داعش را جنگ سالار معرفی کنند.
پیام من به لابی های امریکایی حامیان داعش و تروریسم در افغانستان این است: آری ما جنگ سالاریم و تا اخیر در برابر طالب و داعش و تروریسم می رزیمیم! و دسیسه و تفتین رسانه های طالب پرور و داعش گستر و حامی استبداد و خودکامگی را جدی نمی گیریم و به پشیزی نمی خریم.
گلنور بهمن

>>>   لطفن ديگر كسي توصيه نكند كه اجساد سلاخي شده و جسم هاي به خون غلتيده اي كودكانِ بي گناه را نشر نكنم. ديگر نگوييد عكس هاي جوانانِ سربرييده شده را همگاني نكنيم. ديگر نگوييد تصاوير جناياتِ ضد انساني را فاش نكنيم. كسي براي من نگويد تكه پاره هاي اجساد شهدا را كه بي رحمانه به رگبار بسته شده اند را پُست نكنم. نگوييد ديگر تصاويرِ قتل هاي دسته جمعي و مشكوك سربازانِ به دام افتيده را نشر نكنم. بگذاريد پرده از روي جنايات درين ماتم كده اي خونين برداشته شود. بگذاريد جهان بداند كه اينجا يك مشت انسان هاي بي عرضه و بي رحم بر گرده هاي مردم حكومت مي كنند. بگذاريد اين همه خون هاي پاك جهان را تكان دهد. بگذاريد جهانيان بدانند كه اين همه جنايت و قتل هاي زنجيره يي محصول يك حكومت خاين و بي رحم است. بگذاريد رويداد هاي تلخ و خونين لحظه به لحظه ثبت تاريخ شوند و روي خون آشام هاي صحرايي و جلادانِ قصر نشين سيه تر شوند. بگذاريد همه چيز آفتابي باشد. نگوييد چيزي را كتمان كنيم. نگوييد قباحت زدايي كنيم. بگذاريد چهره و كارنامه اي خفاشان و كفتارهاي خون خوار آشكار گردد. بگذاريد لحظه به لحظه پرده از جنايات برداشته شود. بگذاريد صداي مظلوميت و آه مادر و كودك به گوش تمام انسان هاي جهان برسد. چيزي را پنهان و كتمان نكنيد لطفن. بهانه هاي اثر گذاشتنِ بد رواني را كنار بگذاريد. مطمين باشيد افشاي جنايات ضد بشري كار انساني تر از آن است كه به منظور سلامت رواني پنهانش كنيم. خبر نسل كشي اين جغرافياي قاتل و متروكه را به دور ترين نقطه اي جهان برسانيد. لطفن من را نگوييد نرسانم.

هارون معترف

>>>   نسل كُش قومي در «سرپُل» و سكوت مرگبار!

>>>   درود .
اینجاه افغانستان است .
ملت گوسفندی گوش کر و چشم ها نابیناه .
این جنایت اگر در کشور دیگری اتفاق می افتید دولت عوض میشد .

>>>   ملت خواب برده، دولت درمانده، هراس افگن وحشى و بازى بزرگ... آينده؟
والى سرپل: یک‌ بار دیگر فریاد می‌ کشم که های سران حکومت مرکزی! های جامعه ى ملل! های مردم دنیا! های مدعیان مبارزه باتروریزم که در افغانستان حضور دارید و های حامیان حقوق بشر و انسانیت!
داعشیان و طالبانِ سفاک، حدود بیشتر از ۱۵۰ خانواده‌ی بی‌ دفاع را در روستای میرزاولنگ سرپل به اسارت گرفته‌ اند و بدون کدام هراس، بدون رحم به کشتار ادامه می‌ دهند، نگذارید میرزاولنگ قتل‌ گاه انسان‌ های بی‌ دفاع غیرنظامی و زنان و اطفال در قرن ۲۱ ثبت تاریخ شود و شما هم از اثر بی‌ توجهی شریک این ننگ تاریخی قلم‌داد شوید.

#مسلم_شيرزاد

>>>   Frogh
از کی ها اقدام میخواهید ؟ خود ارگ برادر اینهاست ، ملل متحد تمویل کننده ای داعش و طالب است یک نماینده ای ملل متحد در افغانستان داریم بنام سیما ثمر تا امروز از سنگ صدا بر آمد ازین خانم نه پس چرا این مردم از خواب بیدار نمیشوند ؟ ملت گوسفندی و حکومت گرگ هاست

>>>   Ahmady
نفرين به اين قوم عاجوج و معجوج خردجال اوغانه كه با چه جانور هاي دزد و رياكار و غارتگر برابر شده ايم
او مردم برخيزيد و بپا شويد ورنه همه تان را طوري نابود كنند كه اب از اب تكان نخورد و در گردن خدا مياندازند

>>>   امنیت باید محلی شود

ما در مقابل تمام مردم افغانستان مسوول هستیم؛
اما پیشنهاد من این است که امنیت باید محلی شود. منظور من از این طرح برای محلی شدن امنیت این است که سربازان ما در مناطقی که بیشتر می شناسند و بلد هستند و از همان منطقه هستند باید به دفاع بپردازند.
ما در بدخشان طی این دوسال حکومت خیانت ملی هشت هزار جوان بدخشانی را شهید دادیم. اگر چهار هزار بدخشانی در کندز ، تخار و بدخشان می جنگید امنیت آن مناطق تامین میشد. اما وقتی در مناطقی می جنگند که منطقه را بلد نیستند و نمی شناسند، در مناطقی می جنگند که همرزمش او را تسلیم دشمن میکند چگونه میشود امنیت تامین شود؟

سخنان سه ما قبل دکتر پدرام در شورای ملی.

>>>   کاملاً مشخص و ثابت شده است . تا دوستان نادان و مزدور ولی فقیه خامنه ایی مانند سایت اطلاع رسانی افغانستان و افرادی مزدور طالبان و خامنه ایی و حکمتیار ... هست ، آمریکا یعنی دموکراسی، مدرنیته، حقوق بشر جهان، پیشرفت و صلح و ثبات در افغانستان پیروز نخواهد شد.

آفرین به شجاعت مردم شریف و شجاع افغانستان که منبع و کانون اصلی بی ثباتی کشورشان که همین رژیم جمهوری اسلامی ایران و دیکتاتوری دینی است را شناخته اند. به پیش و پیروز باد اتحاد تمامی مردم منطقه بر علیه دیکتاتوری دینی در ایران تا استقرار آزادی و دموکراسی و صلح و دوستی پایدار در کل منطقه خاورمیانه و کشورهای مسلمان


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است