چرا سیاست نزدیکی آمریکا و روسیه شکست خورد؟
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۲۸    ۱۳۹۶/۵/۱۸ کد خبر: 136902 منبع: پرینت

سفیر سابق آمریکا در روسیه معتقد است، مسکو و واشنگتن با آغاز به کار دولت جدید امریکا امکان بهبود روابط دوجانبه را از دست دادند و "دونالد ترامپ" و "ولادیمیر پوتین" در این مساله مقصر هستند.

به گزارش "مایکل مک‌فول" سفیر آمریکا در مسکو از سال 2012 تا 2014 و مشاور "باراک اوباما" در مسایل مربوط به سیاست خارجی آمریکا در مصاحبه‌ای اختصاصی با روزنامه اینترنتی «گازیتا.رو»، ابراز عقیده نموده که مقصر در ناکامی تلاش ها برای نزدیکی مسکو و واشنگتن هم بر گردن هم "ولادیمیر پوتین" رهبر روسیه و هم رییس جمهوری جدید آمریکا است.

به گفته وی، "دونالد ترامپ" در ابتدا اعلام کرد که خواهان سرو سامان دادن به روابط با مسکو است، ولی مشکل اینجاست که هیچ راهکار مشخصی برای رسیدن به این هدف ارایه نداد. طرح وی برای نزدیکی به روسیه، از آن جهت شکست خورد که بیش از اندازه «انتزاعی» بود.

مک‌فول در عین حال تاکید کرد که ولادیمیر پوتین می بایست در همان ابتدا امتیاز خاصی به کاخ سفید می داد تا اوضاع در روابط 2 کشور بهبود پیدا کند، ولی چنین کاری را نکرد. به عقیده این دیپلمات سابق، یکی از اقدامات مثبتی که مسکو می توانست انجام دهد، لغو ممنوعیت فرزندخواندگی کودکان روسی برای شهروندان آمریکایی بود. وی گفت: «این اقدام یک ژست نمایشی مناسب بود که نشان می داد پوتین حاضر است با ترامپ همکاری کند. ولی رهبر روسیه این کار را نکرد و مشکلات در روابط دوجانبه آغاز شدند.»

سفیر سابق آمریکا همچنین یادآور شد که اعمال تحریم های شدیدالحن علیه روسیه نیز نتیجه شکست سیاست رییس جمهوری جدید آمریکاست. به گفته وی، ترامپ از نمایندگان کنگره دعوت نکرد تا پیرامون مسایل مربوط به روسیه به گفتگو بپردازند و به آنها توضیح بدهد که چه اهدافی را در سیاست خود در قبال مسکو، دنبال می کند و این یک اشتباه بود. علاوه بر این، ترامپ در خط مشی خود همه جوانب را در نظر نگرفته و از دیدگاه شرکای اروپایی آمریکا در این باره مشورت نگرفت. خود نیز تجربه سیاسی لازم را نداشت.

این دیپلمات افزود: «بنابراین مسوول اصلی تحریمهای کنونی علیه روسیه، برعهده شخص دونالد ترامپ است. وی با موضوع روسیه در امریکا جدی برخورد نکرد و نتوانست اوضاع را کنترل و تردیدهای قانون گذاران آمریکایی را در این رابطه از ین ببرد.»

مایکل مک‌فول همچنین از سیاست دولت "باراک اوباما" در برخورد با روسیه حمایت کرده و گفت، رییس جمهوری قبلی آمریکا در این مورد در هماهنگی کامل با سیاست اتحادیه اروپا عمل می کرد و بجز اواخر دوره ریاست جمهوری وی، مشکلی در روابط واشنگتن و مسکو بوجود نیامده بود.

به عقیده این دیپلمات آمریکایی، اکنون ترامپ بعید است که بتواند اقدام مثبتی در رابطه با روسیه انجام دهد. وی افزود: «ترامپ قطعا مایل نیست تا وجهه سیاسی خود در قبال کنگره را از دست بدهد و بار دیگر بر لزوم داشتن روابط بهتر با ولادیمیر پوتین اصرار ورزد. چرا که چنین اقدامی در شرایطی که تحقیقات پیرامون «دخالت روسیه در انتخابات» ادامه دارد، اصلا عاقلانه نبوده و عواقب منفی برای او خواهد داشت.»

مک‌فول در مورد مبارزه با «تبلغات روسیه» نیز یادآور شد که مسکو از رسانه های گروهی برای تقویت نفوذ خویش در خارج از کشور استفاده می کند و شبکه های سایبری روسی نیز وظایف مشخصی در این رابطه برعهده دارند. وی از شبکه تلویزیونی «راشا تودی» و رادیو «اسپوتنبک» بعنوان اصلی ترین ماشینهای تبلیغاتی روسیه نام برد که براحتی در امریکا قابل دسترسی هستند.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
آمریکا
روسیه
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است