اسراییل جوانان سعودی را در آمریکا آموزش داده است
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۰۳    ۱۳۹۶/۵/۱۹ کد خبر: 136938 منبع: پرینت

اسناد ویکی لیکس نشان می‌دهد که سفارت رژیم اسراییل در آمریکا ده‌ها جوان سعودی را آموزش داده است.

به گزارش سایت "میدل ایست مانیتور"، بیانیه مطبوعاتی وزارت خارجه عربستان که سایت افشاگر ویکی لیکس منتشر کرده است، سطح نزدیکی روابط بین ریاض و تل آویو را نشان می‌دهد.

براساس اسناد سری که اخیرا درز کرده است، سفارت رژیم اسراییل در واشنگتن دهها دانش پژوه سعودی را از طریق یکی از برنامه های وزرات خارجه آمریکا موسوم به پروژه رهبران جوان آموزش داده است. این پروژه برای آموزش جوانان جهت رهبری در جوامع خود و همکاری بین المللی با همتایان خود در کشورهای دیگر است.

یکی دیگر از اهداف این پروژه ایجاد نسل جدیدی از رهبران جوان فعال خصوصا در عرصه اجتماعی و سیاسی است تا متخصص روابط بین الملل و چگونگی مدیریت آن شوند.

سایت ویکی لیکس سند ویژه خبرنگاران خارجی در عربستان را فاش کرده است که حاوی یک پروتکل غیررسمی با میانجیگری آمریکا است و روابط بین عربستان و رژیم اسراییل را تحت پوشش آکادمیک تقویت می کند. این امر در چارچوب آنچه کارشناسان روابط بین الملل "ایجاد روابط طبیعی ریشه دار از پایین" می خوانند؛ صورت گرفته است.

تلگراف ارسالی وزارت خارجه عربستان (به سفارت این کشور در واشنگتن) خواهان تکمیل اطلاعات درباره گروهی متشکل از دهها دانش پژوه سعودی شده است که سفارت اسراییل در واشنگتن میزبان آنها به عنوان بخشی از برنامه آموزشی آماده کردن رهبران زیر نظر دولت آمریکا است.

این تلگراف ارسالی در اوت سال 2008 میلادی به درخواست وزارت خارجه عربستان (از سفارت خود) برای آگاهی از محتوی سفر گروه یاد شده و هدف آن اشاره می کند.

این تلگراف همچنین خواهان کسب اطلاع از فرم هایی است که دانش پژوهان یاد شده پر می کنند و نیز خواستار اطلاع از محتوای متونی است که سفارت اسراییل چاپ کرده و در اختیار دانش پژوهان قرار داده است.

در این سند آمده است که دانش پژوهان سعودی به سخنان یکی از کارمندان سفارت اسراییل گوش داده و سوالاتی را مطرح و سپس یک سری عکس گرفته اند.

نکته جالب توجه این است که وزارت خارجه عربستان هیچ گونه اعتراض یا هشداری در تلگراف این سفر از خود نشان نداده است و با آن به طور معمولی برخورد کرده است؛ نظیر وقتی که وزارت خارجه عربستان معمولا از سفارتخانه های خود در جهان درباره یک رویداد معین کسب اطلاع می کند.

این امر نشان می دهد که فعالیت های مشابهی به طور معمول انجام می گیرد که تنها یک اقدام فردی یا گروهی خاص نیست بلکه زیر نظر یکی از برنامه های دولتی آمریکا انجام می گیرد که شامل حال اکثر کشورهای دوست آمریکا از جمله عربستان و نیز رژیم اسراییل می شود.

مشارکت عربستان در این برنامه از وقتی آغاز شد که ترکی فیصل سفیر عربستان در واشنگتن شد. ترکی فیصل پدر نزدیکی روابط بین تل آویو و ریاض به شمار می رود.

کد(6)ا


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
امریکا
اسراییل
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است