جنگ آمریکا و اوپک بر سر قیمت تیل
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۱۸    ۱۳۹۶/۵/۱۹ کد خبر: 136942 منبع: پرینت

با ازسرگیری تولید تیل لیبیا در بزرگ‌ترین میدان تیلی این کشور و تردید نسبت به ادامه تاثیرگذاری کاهش تولید اوپک بر بازارهای جهانی، قیمت تیل بار دیگر در بازارهای آسیا کاهش یافت.

براساس این گزارش، قیمت هر بشکه تیل برنت روز سه‌شنبه با 23 سنت، معادل 4/0 درصد کاهش به 52 دالر و 14 سنت رسید. قیمت تیل برنت در جلسه قبل نیز 1/0 درصد کاهش یافته بود.

قیمت تیل خام آمریکا نیز بعد از کاهش 4/0 درصدی در روز دوشنبه، با 18 سنت معادل 4/0 درصد کاهش به 49 دالر و 21 سنت رسید.

شرکت ملی تیل لیبی اعلام کرد، تولید تیل از میدان 270 هزار بشکه‌ای شراره این کشور مجددا به سطح عادی خود برگشته است. لیبی از توافق کاهش تولید اوپک و سایر تولیدکنندگان از جمله روسیه معاف است.

اما ترمیم قابل توجه تولید تیل این کشور آفریقایی تلاش‌های اوپک برای مهار مازاد عرضه در بازار را با دشواری و تاثیربخشی توافق کاهش تولید را با تردید مواجه کرده است. براساس جدیدترین آمارها، میزان تولید لیبی در ماه ژوییه به 03/1 میلیون بشکه در روز رسید.

پس از آن‌که اعضای اوپک و غیراوپک پای میز مذاکره نشستند و به تعبیر کارشناسان مهم‌ترین تصمیم را در طول سالیان گذشته گرفتند، کمتر کسی گمان می‌کرد عمر طلایی این تصمیم تنها 9 ماه باشد. تعهد اعضای اوپک و غیراوپک برای کاهش میزان تولید که برخی آن را بازگشت قدرت دوباره اوپک می‌دانستند اکنون پس از گذشت 9 ماه با افزایش تولید تیل شیل آمریکا، کاهش قیمت تیل و عدم پایبندی برخی اعضا به این توافق گریبان تولیدکنندگان تیل را گرفته است.

در حالیکه اعضای اوپک و غیراوپک ابتدا وفاداری خود را به تعهد کاهش تولید ثابت کردند و این تعهد حتی تا مرز 120 درصد نیز رفت اکنون بازارهای جهانی تیل شاهد پشت پا زدن برخی اعضا به این عهد است به طوری که طبق آخرین اخبار اعلام‌شده عراق و امارات متحده عربی اخیرا از پایبندی به این توافق جا مانده‌اند.

این در حالی است که این 2 کشور همواره بر تعهد خود در زمینه توافق کاهش تولید تاکید می‌کنند و بر این باورند که کاهش تولید تیل آنها بیشتر از تعهد این 2 کشور است.

به نظر می‌رسد این موضوع بزرگ‌ترین تولیدکننده تیل اوپک را عصبی کرده است به طوری که طبق ادعای برخی از رسانه‌های خارجی، وزیر انرژی عربستان سعودی در نشست نظارتی اخیر اوپک عصبانیت خود را از این موضوع نشان داده است.

البته در حالی که کشورهایی مانند عراق و امارات متحده عربی به تعهد خود پایبند نبودند، وزیر تیل روسیه در آخرین اظهارات خود اعلام کرد: تولید تیل این کشور در ماه میلادی گذشته 307 هزار بشکه در روز در مقایسه با سطح اکتبر کاهش یافته است. به گفته الکساندر نواک کاهش تولید تیل در پایان ژوییه سال 2017 به 307 هزار و 600 بشکه در روز در مقایسه با اکتبر سال 2016 رسید. بنابراین روسیه به تعهداتش برای تولید کمتر عمل کرده است.

بر همین اساس میزان تولید تیل اوپک در ماه ژوییه به بالاترین رقم در سال 2017 رسید و صادرات تیل این سازمان نیز رکورد زد. از همین رو مقام های از کمیته مشترک نظارت بر توافق کاهش تولید در ابوظبی تشکیل جلسه دادند تا در مورد راه‌های افزایش تبعیت تولیدکنندگان از توافق کاهش تولید رایزنی کنند.

یافته‌های این دیدارها به کمیته مشترک وزرا که مسوول نظارت بر پایبندی به توافق کاهش تولید است، ارایه خواهد شد. بر همین اساس مارکت‌واچ نوشته است: بزرگان تیل چشم‌انتظار نشست اوپک هستند تا ببینند این سازمان آیا لیبی را مجبور به قبول توافق کاهش تولید خواهد کرد یا نه.

این تولیدکننده آفریقایی نفت به همراه نیجریه معاف از سهمیه کاهش تولید بودند.

با این حال اکنون هر 2 این کشورها در حال تولید تیل آن هم به میزان نزدیک به بالاترین سطح تولید خود هستند و از این رو اعتقاد بر این است که این کشورها هم باید به توافق کاهش تولید بپیوندند.

سرمایه‌گذاران منتظر خبرهای خوبی از امارات هستند تا شاید کشورهای عضو اوپک و آنهایی که بیشتر از تعهد خود تولید می‌کنند، به توافق کاهش تولید پایبند بمانند.

این در حالی است که به گفته جفری هالی، تحلیلگر ارشد بازار در شرکت کارگزاری OANDA در سنگاپور با فرض اینکه از نشست فنی در ابوظبی نتیجه خاصی حاصل نخواهد شد، سرنوشت کوتاه‌مدت تیل احتمالا با انتشار آمار ذخایر تیل آمریکا از سوی اداره اطلاعات انرژی این کشور امروز مشخص می‌شود.

اداره اطلاعات انرژی که بخشی از وزارت انرژی آمریکاست، گزارش هفتگی خود درباره وضعیت نفت را امروز منتشر و جزییات مربوط به ذخایر و فعالیت پالایشگاهی را ارایه می‌کند.

انتظار می‌رود ذخایر تیل خام آمریکا هفته گذشته برای ششمین هفته متوالی کاهش یافته باشد در حالی که ذخایر فرآورده‌های پالایش‌شده احتمالا کاهش پیدا کرده است.

تولید تیل در آمریکا در سطح بالایی باقی مانده، با این همه آمار بیکرهیوز که روز جمعه منتشر شد، نشان داد شمار دکل‌های حفاری با یک حلقه کاهش در هفته منتهی به 4 آگوست به 765 حلقه رسیده است. این در حالی است که یک بانک آمریکایی اعلام کرد بررسی‌های آماری نشان می‌دهد تقاضای جهانی برای تیل خام همچنان بالاست.

به گزارش رویترز، بانک آمریکایی گلدمن‌ساکس اعلام کرد آمارهای مربوط به 3 ماه دوم سال 2017 نشان می‌دهند به لطف رشد اقتصادی بالاتر، تقاضای جهانی برای تیل خام همچنان بالاست.

براساس برآورد این بانک آمریکایی، داده‌های مربوط به آمریکا، جاپان، هند، چین، کوریای جنوبی، برزیل، مکزیک، اسپانیا و فرانسه که در مجموع 52 درصد از مصرف تیل خام جهان را به خود اختصاص داده‌اند و 80 درصد از رشد تقاضای جهان به آنها مربوط می‌شود، حاکی از رشد سالانه 54/1 میلیون بشکه در تقاضای تیل این کشورهاست.

طبق اعلام این بانک، آمارهای مربوط به 3 ماه دوم سال 2017 نشان‌دهنده رشد یک میلیون و 810 هزار بشکه‌ای تقاضای روزانه جهانی تیل است. این بانک پیش‌بینی می‌کرد رشد تقاضای روزانه جهانی در این دوره، یک میلیون و 600 هزار بشکه باشد.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
امریکا
تیل
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است