وزیر دفاع آلمان: ترکیه باید به ما احترام بگذارد
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۵۲    ۱۳۹۶/۵/۱۹ کد خبر: 136951 منبع: پرینت

«اورسلا فن لیر» وزیر دفاع آلمان با انتقاد از ترکیه، به دلیل آنچه خروج تدریجی این کشور از دمکراسی و حاکمیت قانون خواند، خواستار احترام متقابل ترکیه به آلمان شد.

تارنمای اشپیگل روز چهارشنبه در گزارشی با اعلام این خبر افزود: فن لیر از ترکیه بشدت انتقاد کرد و اقدامات ترکیه را به عنوان یک تغییر تدریجی به دور از دمکراسی و حاکمیت قانون خواند.

وی گفت: اگر چه مرزهای کشور ترکیه به وسیله جنگ در سوریه متزلزل شده است و این کشور با ترور مورد تهدید قرار گرفته است، اما دلیلی برای این نیست که حاکمیت قانون را فراموش کند و به محدود کردن آزادی بیان پرداخته شهروندان آلمانی را بدون دلیلی قانونی به زندان بیفکند.

فن لیر قبلا نیز گفته بود که دولت رجب طیب اردوغان، هر چه بیشتر از اتحادیه اروپا در حال دور شدن است. و این حرکت ترکیه در جهتی غلط است.

وزیر دفاع آلمان با گفتن اینکه اقدامات آنکارا برای دولت فدرال آلمان قابل قبول نیست و در برابر این اقدامات بسیار صبر و خویشتن داری از خود نشان داده است، تاکید کرد: ترکیه نیز باید متقابلا نسبت به ما احترام نشان دهد، همانگونه که خود خواستار این امر است.

روابط ترکیه با آلمان طی 3 ماه اخیر به تیرگی گراییده و بسیار پرتنش بوده است و مقام های 2 طرف سخنان تندی علیه همدیگر بر زبان رانده اند، بطوری که رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه بارها دولت آلمان را به هواداری از نازیسم، ملی گرایی افراطی، بیگانه ستیزی و اسلام هراسی متهم کرده است.

ترکیه در اواسط ماه ژوییه (سرطان) سفر برنامه ریزی شده اعضای کمیته دفاع مجلس فدرال آلمان را برای بازدید از سربازان آلمانی در پایگاه ناتو در قونیه رد کرد و در نتیجه تنشها میان 2 کشور تشدید شد. سپس ناتو سعی کرد این بازدید تحت نظارت ناتو امکان پذیر شود.

وزیر دفاع آلمان در اینباره گفت این خوب است که ناتو ابتکار عمل را در این باره به دست گرفته است. سفر نمایندگان مجلس آلمان در 8 سپتامبر ( 17 سنبله) به سرپرستی رز گوتمرلر معاون دبیر کل ناتو انجام خواهد شد.

نقطه دیگری از مشاجره میان دو کشور آلمان و ترکیه نیز هنوز حل نشده است. با وجود اعتراض دولت فدرال آلمان، پیتر اشتویتنر فعال حقوق بشر آلمانی زندانی در ترکیه هنوز در بازداشت بسر می برد . رییس دادگاه جنایی استانبول درخواست تجدید نظر برای بازداشت پیش از محاکمه وی را رد کرد.

این فعال حقوق بشر آلمانی و دیگر فعالان حقوق بشر به حمایت از یک سازمان تروریستی متهم شده اند. اردوغان همچنین این فعال حقوق بشر را به کودتا گران درترکیه نزدیک دانست. این امر نیز به پیچیده تر شدن بحران دیپلماتیک بین برلین و آنکارا منجر شده بود.

همچنین اردوغان روز دوشنبه طی سخنانی در اجلاس مشورتی حزب عدالت و توسعه در شهر «ریزه» ترکیه گفت: آلمان از منصوبان سازمان تروریستی و تجزیه طلب PKK در خاک خود حمایت می کند.

وی گفت، اعضای PKK پوستر حاوی عکس های اردوغان، پوتین و پادشاه عربستان را بر ساختمان ریاست جمهوری آلمان با این جمله نصب کرده بودند که 'این دیکتاتورها را کشته و صاحب این ماشین بشوید' و افزود: این اتفاق در حضور نیروهای امنیتی و پولیس آلمان رخ می دهد.

اردوغان مدعی شد: پولیس آلمان در مقابل ساختمان ریاست جمهوری نظاره گر این حوادث بوده اما در ترکیه مشابه این رویدادها رخ نداده است.

وی خطاب به مقام های آلمان ادامه داد: در طول سالیان متمادی 3 میلیون شهروند ترکیه در آلمان ساکن بوده اند و از آنها بدی ندیده اید، ولی آغوش خود را بر روی تروریست های دشمن همین کشور گشوده اید.

اردوغان همچنین مدعی شد: به مقام های آلمانی 4 هزار و 500 پرونده از عملکرد تروریست ها را با اسناد و مدارک مکفی ارایه دادیم، ولی هیچ جوابی دریافت نکردیم اما وقتی آنها خواهان استرداد تروریستی از ما هستند، انتظار دارند که ترکیه بلافاصله خواسته آنها را اجابت کند.

وی اضافه کرد: شما تروریست های شناسایی شده را به ما تحویل نمی دهید ولی از ما انتظار دارید که تروریست های شناسایی شده شما را تحویل دهیم؟

رییس جمهوری ترکیه این انتظار مقام های آلمان را انتظاری بیهوده خواند و گفت: اگر در کشور شما دستگاه قضایی وجود دارد، ما هم این دستگاه را داریم و تنها دستگاه قضایی در این گونه موارد تصمیم می گیرد و ما با توجه به احکام آن عمل می کنیم و طرز برخوردمان هم همین است.

اتحادیه اروپا و از جمله آلمان و آمریکا، PKK را گروهی تروریستی می دانند و فعالیت این تشکل تروریستی در آلمان ممنوع اعلام شده است.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
المان
ترکیه
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است