عمده ترین اهداف امریکا در افغانستان
امريکا با تحمل مصارف مالي و تلفات جاني، بازهم تاکيد دارد در افغانستان حضور داشته باشد و مصارف اردوی افغانستان را بپردازد. امریکا با فرستادن چندین هزار عساکر از کمپنی های نظامی شخصی می خواهد جنگ در افغانستان ادامه یابد 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۳۳    ۱۳۹۶/۵/۱۹ کد خبر: 136965 منبع: پرینت

طی نشستی که با یک تعداد از جوانان داشتم آنها در مورد ابهام بودن استراتیژی امریکا در افغانستان و منطقه از من سوالاتی را مطرح کردند گرچه طور شفایی خدمت شان آنچه که میدانستم گفتم اما وعده کردم در فرصت مناسب بطور تحریری در مورد ابهام استراتیژی امریکا در مورد افغانستان چیزی می نویسم و با شما شریک می سازم، به فکر من بهتر خواهد بود تمام سوالات را در یک نقطه خلاصه نمایم.

1.امريکا در منطقه بخصوص در افغانستان به دنبالِ چيست؟ به صورت کلي باید گفت: امريکا در منطقه و افغانستان در جست وجوی منافع خود است. بدون تردید، بحث منافع در تعاملاتِ سياسي، يک گفتمانِ درست و عقلاني است؛

2. سوال دیگری که مطرح می شود این است امريکا در افغانستان چه منافع دارد که بيش از يک و نیم دهه در اين کشور، سياست فعال سياسي و نظامي دارد، و بازهم میخواهد در افغانستان حضور نظامی و سیاسی داشته باشد.

به عقیده من امريکا در منطقه و افغانستان به صورتِ بسيار مرموزی سياست می کند. خواست و استراتيژي آن نه تنها برای صاحبنظران، بلکه برای مسئولین دولت افغانستان نیز قابلِ دَرک نيست. عمق استراتژي امریکا را در حال حاضر آقای اشرف غنی و عبدالله نیز نمی دانند این عجز و ناتوانی در مقابل استراتژی و پالیسی های امریکا در افغانستان حرف تازه ای هم نیست کشور های همسایه بشمول روسیه نیز اهداف دراز مدت امریکا در افغانستان را بخوبی نمی دانند چنانچه روسیه گاهی حضور ناتو را در منطقه به خصوص در افغانستان را توجيه می کند.

اگر دقت شود سياست امريکا در منطقه و افغانستان، شباهت به پلنگی دارد که از دور شکار خود را تحت نظر دارد، تا در موقع مناسب او را زمين گير سازد. بلی، سياست امريکا در منطقه و افغانستان يک سياست زمان گير است. امريکا برای يک مدت طولاني بايد در افغانستان حضور داشته باشد ؛ زيرا امريکا بالای پاکستان و کشورهای عربي همه جانبه اعتماد ندارد، طالبان و داعش هم انتخاب معقول برای امريکا نيستند، صرف به حيث وسيلۀ فشار در معادلات قدرت از ايشان استفاده می شود.

امريکا طرفدار نفوذ طالبان و گروه های افراطي دیگر مانند داعش در آسيای ميانه و به قدرت رسيدن اين گروه ها در آسيای ميانه نه می باشد ؛ زيرا عواقب آن برای امريکا خطرناک خواهد بود.
امريکا می داند که حکومت روسيه از داخل مشکلاتی دارد و امريکا با وسايلی که در دست دارد از بيرون به اين مشکلات می افزايد تا حکومت روسيه را زمين گير سازد ، تا به تقاضا ها و خواسته های غرب جواب مثبت دهد.

امريکا از افغانستان تا چند دهه دیگر خارج نمی شود ؛ بخاطری که اصل سوم سياست امريکا حکم می کند که ، امريکا بخاطر بقای خود نقاط استراتژک جهان را در کنترول داشته باشد.

به باور من اگر امريکا بخواهد قدرت جهاني باقي بماند، بايد حضور خود را در افغانستان و آسيای مرکزي حفظ کند؛ اگر منطقه را ترک کند، اين آغاز پايان کار امريکا به عنوان يک ابر قدرت خواهد بود. بدين لحاظ است که امريکا با تحمل مصارف مالي و تلفات جاني عساکر خويش، بازهم تاکيد دارد ، در افغانستان حضور داشته باشد و مصارف اردوی افغانستان را با مصارف بودجه افغانستان بپردازد. امریکا با فرستادن چندین هزار عساکر از کمپنی های نظامی شخصی می خواهد جنگ در افغانستان ادامه یابد.

با بررسي مسايل گفته شده می شود نتيجه گرفت که افغانستان در عمق استراتژي امريکا قرار ندارد؛ بلکه عمق استراتيژي غرب عبارت از : «منابع آسيای ميانه ، کنترول و نظارت بر تحرکات چين در منطقه و به بحران کشانيدن آن، جلوگيری از ايجاد يک حکومت قوي در روسيه و محاصره اين کشور از طريق خشکه و بحيره سياه و محدود نمودن وسعت جغرافيايی آن و بلاخره ايجاد حکومت های طرفدار غرب در اروپای شرقي ، قفقاز و کشور های آسيای ميانه و حاکميت در منطقۀ « اورآسيا» سرمايه گذاري بر منابع انرژي آسيای ميانه و صدور آن به بازار آزاد از طريق کمپني های غربي .» اما افغانستان هم جزء مناطق « اورآسيا » می باشد و اين مناطق مرکز توجه ابر قدرت های جهاني است.

از سوی ديگر افغانستان به صفت راه عبوري به طرف کشور های آسيای ميانه است، که از اين لحاظ برای امريکا بسيار مهم است و افغانستان در خط منافع امريکا در منطقه قرار دارد. پس می توان گفت که کشور ما در بدترين و خوبترين نقطۀ جهان قرار دارد. بدترين نقطه بخاطری که مرکز رقابت های کشور های بزرگ در حال و آيند خواهد بود و ثبات سياسي آن در حال تزلزل خواهد بود. خوبترين نقطه به علتی که هرگاه قدرت های منطقه و جهان باهمديگر به برسر تقسيم منابع انرژي منطقه با هم به تفاهم برسند و يا امريکا در اين بازي ها بر ساير رقبا پيروز گردد و يا حکومت روسيه با غرب برسر تقسيم منابع به تفاهم برسد ؛ در آن صورت غرب در منطقه سرمايه گذاري خواهد نمود و اولين اقدام امريکا تامين امنيت در افغانستان خواهد بود.
کشور ما در آن صورت به يک کشور ترانزيتي تبديل خواهد شد که عايدات سرشاری را به افغانستان سرازير خواهد نمود.

استراتژی غرب که قدرت بزرگ جهان بشمار می رود ، اين راه را تعقيب می نمايد. در هر حالت ما منتظر تحولات در ولایات شمال افغانستان بخصوص در آنسوی دريای آمو بايد باشيم ، که تحولات مناطق اورآسيا ، سرنوشت سياست جهان را رقم می زند و کشور ما هم از آن متاثر می باشد.

احمد سعیدی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
آمریکا
افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   نابودی طالبان بدست آمریکا بسیارکارساده است، اگراراده کند یک ماهه افغانستان ازوجود طالب پاک وپاکیزه میشود، ولی همین اراده وجود ندارد، آمریکا عاشق قیافه مردم افغانستان نیست، آنها همانند ضرب المثل معروف است که موش هیچگاه موش را بخاطر رضای خدا نمیگیرد، آنها برای نجات جان مانیامده است، آنها برنامه درازمدت دارند، اکثر طرحهای داخلی آمریکا مانند هرسازی و... پنجاه ساله است، یعنی امروز برای پنجاه سال بعدخود برنامه ریزی مکنند. اما طرحهای نظامی شان نه تنها ازاین برنامه مستثنی نیست بلکه بخاطراهمیت آن قوی تر نیز میباشد. مشکل افغانستان صرف تروریست نیست بلکه مشکل ما هدم تعهد وعدم شناخت از دولت داری وذهنیت های منفی وعدم روحیه تعامل میباشد.
جاغوری

>>>   جنگ انسان در مقابل شيطان اغاز شده بود ولى شدت گرفت .
مردم خود مسلح شدن و از خود در مقابل جنايت مبارزه ميكند.
حكومت مردم را قريب ميدهد
هر روز برنامه تداركات ، برنامه اقتصادى ، بر نامه شهر سازى و تغير و تبديل وزرا است .
برنامه جدى امنيتى وجود ندارد كشور در حالت حريق شدن است واينها هم پطرول ميپاشند .
يعنى در بين مردم ترس و نفاق إيجاد ميكنند.
حال ميگويم كه حكومت سقوط ميكند
خدا يا از بد بدترش توبه
منتظر جنگ داخلى هم باشيد چون انتقام گيرى ها شروع ميشود منبع اين همه بد بختى اشرف غنى و عبدالله و وزيران سكتور امنيتى است

>>>   فوری
ﻳﻜﺘﻦ ﺍﺯ ﻧﺎﻗﻠﻴﻦ ﭘﺸﺘﻮﻥ ﺑﺎﺷﻨﺪﻩ ﺍﺻﻠﻰ ﻭﻟﺴﻮﺍﻟﻰ ﭘﺸﺘﻮﻧﻜﻮﺕ ﺩﺭ ﻭﻟﺴﻮﺍﻟﻰ ﮔﺮﺯﻳﻮﺍﻥ ﺑﺠﺮﻡ ﻫﻤﻜﺎﺭﻯ ﺑﺎ ﻃﺎﻟﺒﺎﻥ ﺗﻮﺳﻂ ﻣﺘﻨﻔﺬﻳﻦ ﻣﺤﻞ ﺩﺭ ﻣﺤﻀﺮ ﻋﺎﻡ ﺍﻋﺪﺍﻡ ﮔﺮﺩﻳﺪ .
ﭘﺲ ﺍﺯ اﻳﻦ ﻫﺮ ﻛﺴﻴﻜﻪ ﻛﻪ ﺑﺎ ﻃﺎﻟﺒﺎﻥ ﻭ ﺩﺍﻋﺸﻴﺎﻥ ﻫﻤﻜﺎﺭﻯ ﻭ ﻫﻤﺪﺳﺘﻰ ﺩﺍﺷﺖ ﻭ ﻳﺎ ﺩﺭ ﺧﺎﻧﻪ ﺧﻮﺩ ﭘﻨﺎﻩ ﺩﺍﺩﻩ ﺑﻮﺩ ﺑﺎ ﻓﻴﺼﻠﻪ ﺑﺰﺭﮔﺎﻥ ﻣﺤﻞ ﺍﻋﺪﺍﻡ ﻣﻴﮕﺮﺩﺩ.
ادمین ۱۴

>>>   انوارالحق احدى به بى بى سى: اشرف غنى در ٢٠٠٩ دوستم را قاتل گفت، اما در ٢٠١٤ با خوشحالى او را معاون اول انتخاب كرد، معيار در كجاى اين است؟
#مسلم_شيرزاد

>>>   آقای رییس جمهور!
لطفا از شورای امنیت و شورای حقوق بشر درخواست کنید تا گزارش‌گر ویژه جهانی در امور ژینوساید یا نسل‌کشی آقای Adama Dieng را هر چه زودتر به افغانستان گسیل دارند و با راه‌اندازی تحقیق حرفه‌یی و جهانی دادخواهی بین‌المللی را برای زدودنِ این پدیدهء زشت در افغانستان سازمان‌دهی نماید. حوادث اخیر در هرات و سرپل نمونه‌های بارز این توفان خشم‌گین است. دولت‌هایی‌که در صورت وقوع ژینوساید دست به اقدامات جدی نمی‌زنند، خود پاسخ‌گوی زشت‌تری تخطی حقوق بشر در جهان هستند.
دیپلوماسی فعال

>>>   فقط همان یک طبقه و همان یک گروه بیفرهنگ است که باعث تمام پسمانی، بد بختی، بد نامی، و تمام کشمکش ها در کشور ما شده اند و باعث درد سر برای همه متباقی شده اند۰
مانع سرشماری همین ها میشوند، انتخابات را همین ها گوسفندی ساختند، تقلب همین ها میکنند، انتحار همین ها میکنند، انفجار همین ها میکنند، زورگوئی همین ها میکنند، نوکری پاکستان را همین ها میکنند، دو دشنام و فحاشی همین ها میکنند۰
آمادگی های لازم جهت تجزیه کشور باید گرفته شود۰ ....از طالب تکنوکرات خلقی اوغان ملتی تا گلبدینی باهم فرق ندارند۰ متحد شوید و حساب تانرا از این جنگ و وحشت دائمی .... جدا کنید

>>>   روزبد بیادرنداره معلوم میشود بسیاروارخطا شده اید زورپشتون رااخرمیبینی


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است