همکاری آمریکا با کردهای سوریه
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۱۱    ۱۳۹۶/۵/۲۱ کد خبر: 136990 منبع: پرینت

مولود چاووش اوغلو وزیرخارجه ترکیه گفت: همکاری میان آمریکا و کردهای سوریه باعث زمینه‌ سازی و گسترش تروریسم و فعالیت سازمان‌ های تروریستی در منطقه خواهد شد.

چاووش اوغلو روز پنجشنبه در مصاحبه با روزنامه ترکیه افزود: حتی اگر این گونه اقدامات و همکاری ها به دلایل تاکتیکی نیز باشد، استفاده از گروه تروریستی حزب اتحاد دمکراتیک سوریه(پ.ی.د) و یگان‌های مدافع خلق سوریه(ی.پ.گ) در عملیات الرقه می‌تواند منجر به بسترسازی بیشتر برای آن شود که دیگر گروه‌ های تروریستی در منطقه نیز آزادی بیشتری پیدا کنند.

وی ادامه داد: مبارزه با یک سازمان تروریستی از طریق متحد شدن با یک گروه تروریستی دیگر غیرعقلانی و خطرناک است.

مجموع کمک نظامی آمریکا به گروه های کرد معارض در سوریه به 809 کامیون رسید.
دولت ترکیه اعلام کرده که آمریکا به بهانه مبارزه با داعش در شمال سوریه بیش از 900 کامیون کمک تسلیحاتی به پ.ی.د و ی.پ.گ ارسال کرده است.

بنا به ادعای دولت ترکیه، گروه های پ.ی.د/ی.پ.گ که آمریکا آنها را متحد خود عنوان می کند، قصد تسلط بر خط مرزی واقع در فاصله بین ولایت حسکه سوریه تا امتداد مرزها ولایت تای ترکیه را دارند.

موضوع تسلیح این شبه نظامیان جزو تنش بین آنکارا و واشنگتن شده است و مقام های آمریکا ادعا می کنند که سلاح های ارسالی پز از سرکوب داعش پس گرفته خواهد شد ولی دولت ترکیه مدعی است که این سلاح ها توسط معارضان کرد سوری در اختیار گروه پ.ک.ک قرار می گیرد.

مقام های ترکیه مصر هستند که حزب اتحاد دمکراتیک سوریه(پ.ی.د) یکی از شاخه های گروه تروریستی پ.ک.ک است و کمک تسلیحاتی واگذار شده از سوی آمریکا، به طور غیرمستقیم در اختیار پ.ک.ک قرار می گیرد.

دولت ترکیه، مدعی است که دو تشکیلات شبه نظامی کردی حزب اتحاد دمکراتیک سوریه(پ.ی.د) و یگان‌های مدافع خلق سوریه(ی.پ.گ) در صدد ایجاد کشور مستقل در شمال سوریه هستند و بر این اساس ترکیه به رغم دشمنی با دولت قانونی سوریه و تجاوز نظامی به خاک این کشور، همواره از تمامیت ارضی سوریه دفاع و اعلام کرده است که اجازه تاسیس دولت و یا تشکیلات خودگردان کردی در شمال سوریه را نخواهد داد.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
امریکا
سوریه
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است