چین مقابل آمریکا خواهد ایستاد
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۲۰    ۱۳۹۶/۵/۲۱ کد خبر: 136993 منبع: پرینت

روزنامه حزب حاکم در چین در گزارشی نوشت در صورتی که واشنگتن ابتدا به کوریای شمالی حمله کند چین در برابر آمریکا خواهد ایستاد و مانع از آن خواهد شد تا رژیم کوریای شمالی سرنگون شود.

روزنامه دولتی چین روز جمعه در گزارشی نوشت در صورتی که کوریای شمالی ابتدا به آمریکا حمله کند در آن صورت چین بی طرف خواهد ماند اما در صورتی که آمریکا ابتدا به کوریای شمالی حمله کرده و درصدد سرنگونی دولت کوریای شمالی باشد، چین آن را متوقف خواهد کرد.

"دونالد ترامپ" رییس جمهور آمریکا روز پنجشنبه جنگ لفظی خود علیه کوریای شمالی و رهبر آن را تشدید بخشید و به پیونگ‌یانگ درباره هرگونه حمله به گوام یا متحدان آمریکا هشدار داد.

چین که بزرگترین و مهمترین متحد و شریک تجاری کوریای شمالی به شمار می‌آید خواستار حفظ آرامش در جریان بحران کنونی شده است.چین به دلیل آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای کوریای شمالی و همچنین رفتار کوریای جنوبی و آمریکا در افزایش تنش‌ها ابراز ناامیدی کرده است.

روزنامه گلوبال تایمز چین که روزنامه حزب کمونیست حاکم بر این کشور است در سرمقاله‌ای نوشت که پکن نمی‌تواند نه واشنگتن و نه پیونگ‌یانگ را به عقب نشینی ترغیب کند.

این روزنامه نوشت: می‌بایست موضع چین برای همه طرف‌ها شفاف باشد و همه بدانند زمانی که اقدامات آنها منافع چین را به خطر بیاندازد، چین با دستی قاطعانه پاسخ خواهد داد.

گلوبال تایمز نوشت: چین باید این موضوع را نیز شفاف سازد در صورتی که ابتدا کوریای شمالی اقدام به پرتاب موشک کرده و خاک آمریکا را تهدید کند و پس از آن آمریکا اقدام به تلافی کند، چین بی طرف خواهد ایستاد. در صورتی که آمریکا و کوریای جنوبی اقدام به حمله کرده و تلاش کنند تا رژیم کوریای شمالی را سرنگون کرده و الگوی سیاسی را در شبه جزیره کره تغییر دهند در آن صورت چین مانع از این اقدام خواهد شد.

چین مدت‌ها نگران این موضوع است که هرگونه درگیری در شبه جزیره کره یا تکرار جنگ‌های کره در سال‌های 1950 تا 53 می‌تواند باعث ایجاد موجی از بی ثباتی و سرازیر شدن آوارگان به مرزهای شمال شرقی این کشور شود.

کوریای شمالی یک سپر مفید برای چین میان این کشور و نیروهای مستقر در پایگاه‌های کوریای شمالی و همچنین در دریای جاپان می‌باشد.

گلوبال تایمز نوشت که چین قاطعانه در مقابل هر طرفی که بخواهد وضعیت منطقه، جایی که چین نگران منافع خود می‌باشد، تغییر دهند، ایستادگی خواهد کرد.

در این روزنامه آمده است: شبه جزیره کره جایی است که منافع استراتژیک تمامی طرف‌ها را پوشش می‌دهد و هیچ طرفی تلاش نخواهد کرد تا به صورت مطلق بر این منطقه سیطره یابد.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
امریکا
چین
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است