دلیل قربان کردن در عید قربان را بدانید
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۱۳    ۱۳۹۶/۶/۱۰ کد خبر: 138040 منبع: پرینت

عید قربان از گرامی ترین عیدهای مسلمانان است که به یاد ابراهیم و فرزندش اسماعیل، توسط بسیاری از مسلمانان جشن گرفته می‌شود.
مسلمان این روز را با سپری نمودن سه روز تعطیل و پوشیدن لباس نو، خریداری انواع شیرینی، دفن کردن کینه و کدورت میگذارنند و کسانیکه وضعیت اقتصادی
بالایی دارند با قربانی نمودن گوسفند، گاو یا شتر در راه پروردگار از این روز تجلیل می نمایند.
عيد قربان ريشه در دوران قبل از تاريخ بشر دارد. انسان اوليه که از فهم طبيعت عاجز است، برای به دست اوردن ترحم پروردگار دست به قربانی کردن حيوانات و انسان ها مي زند.

در روایات مختلف دینی آمده است که ابراهیم در سن بالا دارای فرزندی شد که او را اسماعیل نام نهاد و برایش بسیار عزیز و گرامی بود.
اما مدت ها بعد، هنگامی که اسماعیل به سنین نوجوانی رسیده بود، فرمان الهی چندین بار در خواب به ابراهیم نازل شد و بدون ذکر هیچ دلیلی به او دستور داده شد تا اسماعیل را قربانی کند.
او پس از کشمکش های فراوان درونی، در نهایت با موافقت خالصانه فرزندش، به محل مورد نظر می‌روند و ابراهیم آماده سر بریدن فرزند محبوب خود می‌شود اما به هنگام انجام قربانی اسماعیل خداوند که او را سربلند در امتحان می‌یابد، گوسفندی را برای انجام ذبح به نزد ابراهیم می‌فرستد.

این ایثار و عشق پیامبر به انجام فرمان خدا، فریضه‌ای برای حجاج می‌گردد تا در این روز قربانی کنند و از این طریق برای یتیمان و تهیدستان خوراکی فراهم سازند.
از این روز در حالی در کشورهای اسلامی تجلیل می شود که حضرت ابراهیم در امتحان بزرگ الهی در دو راهی قرار می گیرد یکطرف فرزند دوست داشتنی اش اسماعیل (ع ) و از طرفی دیگر پروردگار وی.
وی فرمان پروردگار را مقدم تر از فرزندش دانسته و به فرمان الهی فرزندش اسماعیل آراسته و به چشمانش سرمه زده وی را به قربانی کردن آماده می نماید
اما هنگامیکه می خواست تیغ را درگلوی وی بفشارد در زیر پای ابرهیم بجای فرزندش اسماعیل گوسفند قرار گرفت و ابراهیم از قربانی کردن پسرش دست برمی دارد.

در این روز همچنین مستحب است که نماز عید قربان برپا گردد.

کد (4)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
عید قربان
عید
نظرات بینندگان:

>>>   گوسپند ، گوسپند مى كشد و عيد مى كند !
عيد من روزى فرا خواهد رسيد ...
شما را عيد و قربانى هاى تان مبارك و مقبول باد.

>>>   غنی احمدزی با چپلک های پشاوری و قدم های دیپلوماتیک منحصر به فردش، روی فرش سرخ رفت و عید را تبریک گفت.. امام ارگ قبل از نماز، برای وزرا و دانشمندان و ریس جمهور، طریقه نماز خواندن را یاد داد. با آن هم غنی احمدزی نماز را مثل همیشه بی طنز و بدون اشتباه نگذاشت. و از طالبان خواست که افغان هستید یا نیستید؟ در اخیر یک نقطه جالب، احمدزی از شیعه و سنی خواست که با هم نماز بخوانند.
#احمد_شاه_فرید

>>>   قربانی قبل از بمیان آمدن بشر در روی رمین وجود داشت و حالا نیز دارد.
در قاره افریقا در موسم های مختلف حیوانات از یک منطقه به منطقه دیگر غرض بدست آوردن آب و علوفه و غذا مهاجرت میکنند.
در میان راه آنها دریا های بزرگ مملو از تمساح ها وجود دارد.
حیوانات همه دهان خود را در لب دریا برای نوشیدن آب میگذارند و منتظر مینشینند تا تمساح ها بالای یکی از آنها حمله کند.
به مجردی که تمساح بکی از آنها را با دهن خویش بطرف دریا کش کرد،تمام تمساح های دیگر دور او جمع میشوند تا این حیوان را تکه و پارچه کرده بخورند.
در همین هنگام که تمساح ها مصروف خوردن ابن حیوان میشوند،تمام حیوانات دیگر از موقع استفاده کرده و از دریا تیر میشوند.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است