فرار قانونی شرکت های مخابراتی از مالیات
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۲۳    ۱۳۹۶/۶/۱۸ کد خبر: 138382 منبع: پرینت

آيا تا به حال فكر كرده ايد چرا شركت هاي مخابراتي اينقدر پكيج يا بسته هاي امتيازي مختلف را عرضه و براي آن مليون ها افغاني تبليغات هزينه مي كنند؟

چند سال مي شود با وجود رقابت بين شركت هاي مختلف، اما قيمت تماس هاي داخلي يكسان و ثابت بوده و كاهش نيافته است. اولين دليل آن اين است كه اين شركت ها با هم توافق نموده كه بخاطر جذب مشتري، قيمت ها را كاهش نداده چون از اين بين، مشتري فايده ميكند و شركت ها نقص.

در عوض، رقابت خود را در عرضه نمودن پكيج هاي مختلف متمركز ساخته اند. با اين كار مشتري را تشويق ميكنند پول بيشتري را به حساب خويش كريديت كنند و بعدا بدون تشويش از دقايق اش استفاده نمايند. (بدون فعال كردن پكيج هر كس كوشش مي كند در دقيقه ي كمتري تماس اش را خلاصه كند اما با فعال بودن پكيج طولاني تر گپ مي زند)

اما مهمتر اين كه شركت ها تفاوت پولي (مثلا در حالت عادي با ٢٥٠ افغاني مي شود ١٠٠ دقيقه صحبت كرد اما با فعال نمودن پكيج ١٠٠ دقيقه اي، ٥٠ افغاني پرداخت مي شود) را امتياز يا جايزه محاسبه كرده و از اين مقدار به دولت ماليات نمي دهند.

و از اين مهمتر، چون طبق قانون ماليات اول مصارف وضع مي شود و بعدا ماليات از عايدات باقيمانده محاسبه مي شود، بناء تمام اين پكيج ها را به عنوان تحفه راپور نموده و مثلا اگر هزار نفر اين پكيج را فعال كنند، دولت ١٠٠٠*١٥٠ را منحيث مصرف محاسبه كرده و اين مقدار را از عوايد منفي كرده و در نتيجه از پول كمتري ماليات ميدهند. پول تبليغات هم كي بي ازو مصارف تبليغاتي عنوان شده و از آن ماليات وضع نمي شود.
با اين كار، بصورت قانوني شركت ها فرار مالياتي ميكنند و دولت مجبور مي شود تا ماليات را از مشتري و در هنگام اضافه كردن كريديت كم كند.

روح الله آزاد


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
شرکت مخابراتی
فرار مالیاتی
نظرات بینندگان:

>>>   مضمونی خوبی بود


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است