سه توفان شدید همزمان امریکا را تهدید می کند
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۵۵    ۱۳۹۶/۶/۱۹ کد خبر: 138418 منبع: پرینت

مرکز ملی بررسی توفان امریکا اعلام کرد که 3 توفان شدید به طور همزمان سواحل و ایالت های این کشور را در حاشیه اقیانوس اطلس در معرض تهدید قرار داده است.

به گزارش شبکه خبری روسیا الیوم، مرکز مزبور پیش بینی کرد که توفان شدید ایرما روز شنبه سواحل ایالت فلوریدای آمریکا را در هم خواهد کوبید.

بر همین اساس، شدت توفان کاتیا که مسیر ایرما را در پیش گرفته، در حال افزایش است و توفان خوزه نیز در حال شدت گرفتن است.

سواحل آمریکا نزدیک به اقیانوس اطلس هم اکنون به طور همزمان شاهد شکل گیری 3 توفان است که از سال 2010 به این سو بی سابقه است.

ساور سیمسون کارشناس هواشناسی بر اساس معیارهای جهانی پیش بینی کرد: توفان ایرما که از سه شنبه گذشته در حال شدت گرفتن بوده است، در رده پنجم توفان های شدید جهان قرار خواهد گرفت.

بر پایه این گزارش، مقام های ایالت فلوریدا حالت فوق العاده اعلام کرده اند و در حال خارج کردن ساکنان از جزایر کیزفلوریدا و شهر میامی هستند.

با توجه به این موضوع که سرعت تندباد ایرما به 300 کیلومتر در ساعت می رسد، کارشناسان هواشناسی هشدار داده اند که قدرت آن، توفان ویرانگر هاروی را پشت سر خواهد گذاشت.

شایان ذکر است هاروی در اواخر اوت گذشته، ایالت تگزاس آمریکا را درنوردید و دستکم 70 کشته و حدود 180 میلیارد دالر خسارت برجا گذاشت.

توفان ایرما تقریبا 95 درصد جزایر سن مارتین فرانسه را از بین برد و دستکم 8 کشته و بیش از 20 زخمی برجا گذاشت و به طور تقریبا کامل تاسیسات زیربنایی جزایر آنتیگوا و باربودا (Antigua & Barbuda) واقع در شرق دریای کاراییب نابود کرد.

وفان سهمگین ایرما پس از وارد کردن خسارات سنگین به شماری از جزایر در منطقه دریای کاراییب که به کشته شدن 14 نفر انجامید، از پنجشنبه شب راهی ایالت فلوریدای آمریکا شده است.

این توفان که سرعت آن به 180 مایل (290 کیلومتر) در ساعت می‌رسد و ابعاد آن در حد و اندازه کشور فرانسه است، گروهی از جزایر کاراییب از جمله بارابودا، سن مارتین و ویرجین را درنوردید، درختان را از جا کند و خانه‌ها و بیمارستان‌ها را ویران کرد.

این توفان روز پنجشنبه با سرعتی نزدیک به 175 مایل بر ساعت به سواحل شمالی جمهوری دومینیکن و هاییتی رسید و همچنین خرابی‌های بسیاری در جزایر تورکس و کایکوس به بار آورد.

انتظار می‌رود این توفان با یک درجه کاهش شدت، ابتدا به کوبا و روز یکشنبه به ایالت فلوریدای آمریکا برسد. مردم ساکن جزایر کاراییب در شرایطی که هنوز تحت‌ تاثیر خرابی‌های گسترده توفان ایرما هستند، باید خود را برای توفان درجه 3 دیگری به نام خوزه آماده کنند که از یکشنبه به این منطقه می‌رسد.

همزمان در برخی شهرهای آمریکا همچون میامی، صف‌های طولانی برای خرید آب و آذوقه تشکیل شده و میزان فروش پترول حتی تا 5 برابر افزایش یافته است.

این در شرایطی است که به تازگی توفان سهمگین دیگری موسوم به هاروی، ایالت تگزاس آمریکا را درهم کوبیده و خسارت‌ها جبران‌ناپذیری از خود به جای گذاشته است. پیش‌بینی می‌شود جبران این خسارت‌ها نیازمند بودجه‌ای بالغ بر 180 میلیارد دالر باشد.

این توفان که سخت‌ترین توفان 5 دهه گذشته در این منطقه به شمار می‌رود، نزدیک به 70 تن را کشت، بیش از یک میلیون شهروند را آواره کرد و نزدیک به 200 هزار خانه را در مسیری به طول 500 کیلومتر ویران ساخت.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
امریکا
توفان
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است