ایتلاف عربستان به جنایات جنگی ادامه می‌دهد
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۰۳    ۱۳۹۶/۶/۲۲ کد خبر: 138589 منبع: پرینت

سازمان دیدبان حقوق بشر از ادامه جنایات جنگی عربستان در یمن خبر داد.

به گزارش المنار، سازمان دیدبان حقوق بشر اعلام کرد که ایتلاف متجاوز سعودی از ماه ژوین گذشته تاکنون، 5 بار حملاتی غیرقانونی به یمن انجام داده است که در پی این حمله های 39 یمنی از جمله 26 کودک جان خود را از دست داده‌اند.

"ساره لیا ویستن" مدیر اجرایی بخش خاورمیانه سازمان دیدبان حقوق بشر گفت که عربستان در یکی از این حمله های خود، 4 منزل و یک بقالی را بمباران کرده است که در پی آن 14 نفر از اعضای یک خانواده، کشته شده‌اند. در پی این حمله های همچنین خسارات زیادی به غیرنظامیان وارد شده است که نقض قوانین جنگی به شمار می‌رود و اینگونه حمله های چه عمدی باشد یا سهوی، جنایت جنگی است.

وی افزود: این حمله های نشان داد که وعده‌های مکرر ایتلاف متجاوز سعودی در خصوص انجام حمله های هوایی به صورت قانونی، منجر به بهتر شدن وضعیت محافظت از کودکان نشده است و در نتیجه ضرورت دارد که سازمان ملل، نام ایتلاف عربستان را مجددا در فهرست سیاه ناقضان حقوق کودک در درگیری‌های مسلحانه بگنجاند.

ویتسن تاکید کرد: حمله های هوایی اخیر عربستان و اثر مخرب آن بر روی کودکان باید شورای حقوق بشر را به محکوم کردن این جنایات جنگی و محاکمه مسوولان آن وادارد.

این مقام سازمان ملل افزود: از ماه مارس سال 2015 میلادی تاکنون، ایتلاف متجاوز سعودی عملیاتی علیه نیروهای انصارالله و علی عبدالله صالح انجام داده است که در این بین برخی حمله های هوایی غیر قانونی است علیه منازل، بازرارها، بیمارستان‌ها، مدارس و مساجد.

"زید بن رعد" کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل گفت که حمله های ایتلاف متجاوز سعودی، همچنان دلیل اصلی کشته شدن غیرنظامیان در یمن است.

وی خواستار تشکیل کمیته‌ای بین‌المللی برای تحقیق در خصوص تخلفات ایتلاف متجاوز سعودی در یمن شد.

ایتلاف متجاوز سعودی و مزدورانش هر روز مناطق مسکونی یمن و زیرساخت‌های این کشور را هدف حمله های هوایی، زمینی و دریایی قرار می‌دهند.

رژیم سعودی در قالب ایتلاف خود از 3 سال پیش جنگی همه‌ جانبه علیه یمن را به راه انداخت که تاکنون به کشته شدن بیش از 8 هزار نفر و زخمی شدن هزاران یمنی دیگر، انهدام ساختار زیربنایی این کشور، آوارگی میلیون ها نفر و شیوع بیماری‌های واگیردار و قحطی در این کشور منجر شده است.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
عربستان
یمن
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است