قلب فساد برازنده پارلمان
پارلمان، قلب فساد افغانستان است همان مجلسی که در بدل امتیاز، ضعیف ترین مقام ها را انتخاب و برای پول، مناطق را واگذار تروریستان کرد و از خانه ملت نماد فساد ساخت 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۱۸    ۱۳۹۶/۷/۱۱ کد خبر: 139461 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، رییس جمهور قوم گرای حکومت وحدت ملی چندی قبل، مقامِ قلب فساد را تقدیم وزارت داخله ای کرد که در اختیار تیم رقیب، ریاست اجرایی بود در حالی که برازنده پارلمانی است که بیشمار نماینده آن با فساد انتخاب شدند، رای دادند و قانون گذار بودند.

دامنه فساد در پارلمان چنان گسترده که دیگر نه تنها رییس آن نمی تواند حتی با دروغ و نفوذ بالا آن را رد کند بلکه دیگر بر کسی پوشیده نیست از رد صلاحیت و انتصاب وزرا گرفته تا پرورژه ها تنها فساد حکمفرماست.

یک گزارش تحقیقی افشا کرد که ۴۵ میلیون و ۹۰۰ هزار افغانی از بودجه‌ِ شورای ملی برای کرایه خانه و دفتر ابراهیمی، رییس مجلس نمایندگان در بیرون از ساختمان مجلس پرداخت و در طول چند سال، برای ترمیم آنها چهار میلیون افغانی دیگر هزینه شده است.

اگر چه چنین اتهامی می تواند پایان کار رییس مجلس باشد اما در حکومت وحدت ملی و بخصوص پارلمان غرقِ فساد تنها گوشه ای کوچک از فساد است و اما آنچه در سطح ملی زیان بار می باشد وجود نمایندگانی است که در بدل پول، ضعیف ترین مقام ها را با رای انتخاب و در زدو بندهای سیاسی سبب سقوط ولایت ها و کشته و زخمی شدن مردم می شوند.

شبکه فساد که در دولت اشرف غنی از حکومت آغاز، در پارلمان به اوج خود رسید و نهاد قضایی و پولیس را در برگرفت و حال چه کسی در این کشور توان و یا قدرت مقابله با فاسدان را دارد؟

در این میان، برخی از مقام ها و نمایندگان که گاه و گداری دست به افشای فساد می زنند اما بدون ارایه مدرک معتبر در نیمه رها و تنها دلیل آن را هراس از جان و مال خود عنوان می کنند به میزان مقام های فاسد دخیل در خیانت هستند.

تصویب بودجه ملی زمان دست داشتن اکثر نمایندگان در فساد بود تا آنجا که رد اولیه بودجه تنها برای گرفتن امتیاز در بدل رای صورت گرفت و مورد دیگر، رد صلاحیت کردن های گروهی وزرا با دخالت مستقیم ارگ به بهانه مصرف نکردن هفتاد درصدی بودجه رخ داد.

پژوهشگر دیده بان شفافیت افغانستان عنوان می کند که دیدار نمایندگان با برخی وزارت ها به مانند معارت تا 800 مرتبه در یک سال صورت گرفته است که خود نشان دهنده میزان واسطه گری و فساد می باشد.

استیضاح، ابزار فشار نمایندگان برای کسب امتیاز و پول است که به تکرار رخ داده و در این میان وزرای داخله، معارف و دفاع همواره در تهدید قرار دارد.

در همین راستا، همان تعداد اندک پرونده های فساد مقام ها و نمایندگان ارسال شده به دادستانی کل بدون بررسی به فراموشی سپرده می شود و بار دیگر این حقیقت تلخ خودنمایی می کند: زمانی که رییس جمهور افغانستان از دل تقلب و فساد به قدرت رسید و با سیاست قبیله گرایی سبب گسترش دامنه جنگ شد و از حکومت گرفته تا پارلمان، دادستانی و تمامی نهادهای مهم را غرق فساد کرده است، ثبات و امنیت در دورترین نقطه از این سرزمین قرار دارد.

حال بماند که بیشمار هزینه ها برای اداره های مبارزه با فساد تنها در راه فساد بیشتر از بین رفت اما روز به روز مردم در فقر و جنگ گسترده، قربانی می شوند.

کد (18)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
مجلس
فساد
نظرات بینندگان:

>>>   یقیناً‌که پارلمان منبع کل فساد وفحشای افغانستان است این را باور داشته باشید وبرای ملت هم برسانید.
اریا

>>>   اصلا این پارلما ن قا نونی نیست

>>>   افغانستان از خیلی وقت پیش سوریه شده، همین شعارهای ضد آمریکایی که متحدین شماو طالبان می دهند طبیعی است که به گسترش جنگ و خون و آتشس و فقر و فلاکت افغانستان خواهد افزود.

>>>   به خدا شرم من می اید که از کیل های نام ببرم که غرق در فساد اخلاقی است مثال یک وکیل را میگویم که از نیمروز است شوهرش که چندین سال با اوبود وبرایش زحمت زیادی کشید باالاخره طلاق خود را گرفت با یک نفر دیگر ازداوج کرد شاید چند تا دیگر باشد که که به شوهر ویا به خانم خود خیانت میکند بعضی از وکیل ها است با دختران فاحشه در دوبی ویا دردهلی عشق بازی میکند واز فساد چه بگویم همه میدانیم این وکیل ها قبل از آنکه وکیل شود چه داشت حال نگاه کنید که چه ندارد البته عده وکیل های محترم وبا وجدان هم در پارلمان است نباید چشم پوشی کرد این را میگوید خانه ملت من حیران هستم هر بار ابراهیمی میگوید خانه ملت چنان با افتخار میگوید که انسان فکر میکند در این جا چه شخصیت های وجود دارد غیر ازچند نفر همه بی سواد است نه میتواند روی پالیسی های بزرگ دولت تصمیم بیگیرد فقط به فکر این که کدام وزیر برکنار شود ودیگر وزیر معرفی شود که حق خود را بگیرد وبس خاک بر سر این وکیل ها شود غیر از وکیل صاحبان که وجدان دارد من فقط ناصری را می شناسم انسان خوبی است ای کاش غنی این جرئت را می داشت که را لغو میکرد

>>>   شیرمادر حلالت بانو آرزو "نوبهار"
رهبران فاشیزم را در لندن سرشکستی
بانو آروز نو بهار، امید شاهد خت های خراسانی از شیر زنان پاسدار فرهنگ باستانی و فریاد گر درد های آرمانی مردم درکنفرانس لندن نقاب را از رخ لبرالیزم و دموکراسی قلابی حامدکرزی و زلمی خلیل زاد بر انداخت ، حامیان اصلی داخلی تروریزم وطالبان را در کشور ما افشا کرد.
بانو نو بهار گفت :مسولیت این همه خون ریزی ها درکشور بدوش شما آقای کرزی و آقای خلیل زاد برادران اصلی ویا ناتنی طالبان می باشد .
صراحت لهجه در برابر کرزی که من خواهر تونیستم تو برادر طالبان استی !
آرزو نوبهار میراثدار رابعهء بلخی دین مادر وطن را ادا کرد شیر ما در، حلالت بانوی پرافتخار پاسدار فرهنگ خراسانی .
دستی که برای نابودی فاشیزم بلند می شود قابل بوسیدن است .
زبانی که به افشای فاشیزم وتروریزم درسراسر جهان سخن می زند ، ستودنیست .
محمداسلم سلیم

>>>   سردمداران فاشیزم درکنفرانس لندن سرشکسته شدند!
کریم " کریم " مرد عیار همیشه در صحنه دین مادر وطن را ادا کرد!
آقای کریم ، کریم مسول کانون تاجیکان -پارسی زبانان ، نیزچهرهء سردمداران فاشیزم را برای جهانیان افشا کرد و خطاب به کرزی و خلیل زاد گفت :
۱- شما به جامعه جهانی بعد از ۱۱ سپتامبر چنین وانمود کردید که افغانستان کشوریست عقب مانده و قبیله سالار.
این حرف در مورد خودتان صدق میکند، نه در مورد فارسی زبانان و باقی ملیت‌ که تمدن شهر نشينى داشته اند .
۲- با این طرز فکر تان ايده دموکراسی و نظام دموكراتيك را عوض کردید با نظام برتری جوی قومی.
-ملیت‌ها را درجه بندی کردید، قانون اساسى را جعل كرديد، از خارج "ریس جمهور " آوردید، نه به اساس لیاقت بلکه به دلیل تعلق داشتن به "قبیله کلان".
شما اقای خلیلزاد در کتاب تان اقرار کردید که در جستجوی ریس جمهور پشتون بودید و موفق شدید.
۳-چنین ریس جمهوریء خط به خط دستورالعمل برتری جویی را طبعاً تطبیق کرد :
-سرود ملی، نام واحد پولی و تمام منابع عمده اقتصادی را تنها امتیاز قوم خودش دانست.
- با بلند کردن ادعای مرزی به آنطرف مرز شناخته شده بین المللی دیورند زمینه اعاده شدن امنیت ملی را برهم زد، در نتیجه بجاى همزيستى مسالمت آميز با همسايه، پاکستان را از طریق طالبان به تحریک و مداخله دوامدار واداشت. درست است که مرز ديورند پشتون‌ها را از هم جدا کرده است، ولی مرز شمال مافارسی زبانان را هم از مراکز تمدنی مان (سمرقند و بخارا) دور ساخته است.
۴- اگر این مناسبات غیر عادلانه دوام کند وحدت ملی به هیچ وجه برقرار نخواهد شود.
نوت : کرزی به این اظهارات جواب داده نتوانست، صرف با پر رویی ابراز داشت که مردم ما کاملا در صفا و صمیمیت زندگی دارند.
خلیلزاد رو به جناب کریم کریم کرده ( دقیقه 4.15 فلم) و تاکید کرد که نیروی های شمال (داکتر عبدالله در راس ) ابتدا پیشنهاد ریس جمهور پشتون را کرد و در کتابش نیز چنین ادعا کرده است.

>>>   برادریکه نوشته "... ای کاش غنی این جرات را میداشت..."
غنی خودش یک دزد بی همه چیز است او دزدان را چیزی گفته نمیتواند!!!!


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است