آمریکا تا آخرین معدن ماندگار است
آمریکا نه تا ده سال بلکه تا آخرین معدن افغانستان ماندگار و جنگ تنها برای غارت شعله ور است و حال چرا باید واشنگتن چنین سرزمین ثروتمندی را رها کند؟ 
تاریخ انتشار:   ۱۷:۴۵    ۱۳۹۶/۷/۱۲ کد خبر: 139524 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، امریکا برای ماندگاری در افغانستان چنان دلایل متعدد و بزرگی دارد که در مبارزه با تروریسم پیچیده شده است اما با تجربه شانزده سال گذشته و قدرت یابی روز افزون طالبان در کنار رشد به حد و اندازه قاچاق مواد مخدر، جنگ همان حاشیه امنی است برای غارت ثروتی که می تواند افغانستان را نه تنها از ناامنی، رها بلکه در رده ثروتمندترین کشورها قرار دهد.

به تازگی رییس کمیته روابط خارجی سنای امریکا با بیان اینکه امریکا دستکم تا ده سال دیگر در افغانستان باقی خواهد ماند، تمامی عواید ناخالص داخلی را ناتوان از تامین هزینه نیروهای امنیتی کشور عنوان کرد.

هرچند در کشور جنگ زده ای که جدای از همسایه تروریست پروری چون پاکستان درگیر با سلطه گری امریکا و رهبران قوم گرا می باشد و دخالت قدرت های منطقه ای دلیل جنگ نیابتی آن، عواید ناخالص داخلی توقعی کلان است.

دلیل عمده آن، وجود جنگ و ناامنی است و غارتی که از سوی امریکا در بخش معادن صورت می گرد و اگر دست داشتن این کشور در قاچاق مواد مخدر را کنار بگذاریم، عواید از راه معادن چنان سود کلانی برای واشنگتن داشته و دارد که کمک های شانزده سال گذشته حتی گوشه ای از آن نمی باشد.

این در حالی است که واشنگتن پست، لیتیم افغانستان را معادل تمام نفت عربستان سعودی عنوان می کند و در گزارش سی ان ان، ارزش این ماده معدنی سه تریلیون دالر محاسبه شده است و حال چرا باید امریکا با وجود سلطه بر افغانستان و برقراری حکومت ضعیف وحدت ملی خواهان رها کردن این سرزمین ثروتمند باشد؟

حمله امریکا به مواضع طالبان در سال 2001 که مبارزه با تروریسم نام گرفت از همان ابتدا برای رخنه در خاورمیانه و هدف بزرگ دست یابی به معادن افغانستان بود، ولایت هلمند همیشه ناآرام هم بهشت کوکنار است و هم سرزمین معادن کمیاب که طی سال ها به یغما رفت.

رقم های هنگفت کمک های مالی که امریکا بارها روانه افغانستان کرده و جنگ را بن بست می خواند، تنها نمایشی برای فریب جهان است اما در باطن، همانگونه که افریقای غنی در تجاوز کشورهای سلطه گر، غارت و تهی از ثروت شد، افغانستان نیز در چنین سرنوشتی گام برمی دارد.

در همین راستا، رهبران غرقِ فساد چنان سرگرم قوم گرایی و نبرد داخلی هستند که حتی معادن و ثروت های هنگفت کشور را برای جلب توجه امریکا حراج می کنند غافل از اینکه به جایی گدایی از قدرت ها و مستعمره بودن، می توانند از ثروتِ کشور در جهت رشد و ثبات استفاده کنند.

امریکا، گروه های تروریستی را برای به حاشیه راندن رقبای دیرینه خود بنا و از افغانستان تنها قربانی ساخت برای تحقق اهداف سلطه جویانه خود به عنوان نظم دهنده جهان.

و این کشور هیچ گاه افغانستان را ترک نخواهد کرد و نظامیان آن برای حفاظت از منافع واشنگتن و بقای گروه های تروریستی رهسپار این جغرافیای استراتژیک می شوند تا هم به سود قاچاق مواد مخدر دست یابد و در کنار پایگاه های دایمی، معادن را غارت و رقبای خود را به انزوا کشاند.

جنگی که کشور را به ویرانه بدل کرده و هر روز مردم را به خاک و خون می کشاند، شاید نام نبرد با تروریسم را یدک بکشد اما جنگ معادن است و برای غارت شعله ور می شود.

کد (18)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
آمریکا
افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   آنها نه تنها معادن افغانستان،بلکه زیارت های افغانستان را نیز جور و چپاول کردند.
شاه دوشمشیره ولی را به امریکا انتقال دادند و در عوض اس مایکل جکسن را آوردند و در جای شاه دوشمشیره ولی دفن کردند.
سابق که از دهن شاه دوشمشبره ولی رد میشدم،خود بخود دست هایم بالا میشد تا در حق اش یک دعا کنم.
حالا که از دهن شاه دوشمشیره ولی رد میشم،خود بخود شانه هایم شورک میخورد و کوری ها فوت هایم بالا میشود و پاهایم پیش و عقب میرود.
نمیدانم باور میکنید و دانه،حتی از جاده آسمایی از پیش جوی شیر تیر میشوم،نیز همین حالت بالایم می آید.
تا این اندازه ساحه تاثیر آن زیاد است.

>>>   شیر مادر حلالت بانو آرزو "نوبهار"
رهبران فاشیزم را در لندن سرشکستی
بانو آروز نو بهار، امید شاهد خت های خراسانی از شیر زنان پاسدار فرهنگ باستانی و فریاد گر درد های آرمانی مردم درکنفرانس لندن نقاب را از رخ لبرالیزم و دموکراسی قلابی حامدکرزی و زلمی خلیل زاد بر انداخت ، حامیان اصلی داخلی تروریزم وطالبان را در کشور ما افشا کرد.
بانو نو بهار گفت :مسولیت این همه خون ریزی ها درکشور بدوش شما آقای کرزی و آقای خلیل زاد برادران اصلی ویا ناتنی طالبان می باشد .
صراحت لهجه در برابر کرزی که من خواهر تونیستم تو برادر طالبان استی !
آرزو نوبهار میراثدار رابعهء بلخی دین مادر وطن را ادا کرد شیر ما در، حلالت بانوی پرافتخار پاسدار فرهنگ خراسانی .
دستی که برای نابودی فاشیزم بلند می شود قابل بوسیدن است .
زبانی که به افشای فاشیزم وتروریزم درسراسر جهان سخن می زند ، ستودنیست .
محمداسلم سلیم

>>>   سردمداران فاشیزم درکنفرانس لندن سرشکسته شدند!
کریم " کریم " مرد عیار همیشه در صحنه دین مادر وطن را ادا کرد!
آقای کریم ، کریم مسول کانون تاجیکان -پارسی زبانان ، نیزچهرهء سردمداران فاشیزم را برای جهانیان افشا کرد و خطاب به کرزی و خلیل زاد گفت :
۱- شما به جامعه جهانی بعد از ۱۱ سپتامبر چنین وانمود کردید که افغانستان کشوریست عقب مانده و قبیله سالار.
این حرف در مورد خودتان صدق میکند، نه در مورد فارسی زبانان و باقی ملیت‌ که تمدن شهر نشينى داشته اند .
۲- با این طرز فکر تان ايده دموکراسی و نظام دموكراتيك را عوض کردید با نظام برتری جوی قومی.
-ملیت‌ها را درجه بندی کردید، قانون اساسى را جعل كرديد، از خارج "ریس جمهور " آوردید، نه به اساس لیاقت بلکه به دلیل تعلق داشتن به "قبیله کلان".
شما اقای خلیلزاد در کتاب تان اقرار کردید که در جستجوی ریس جمهور پشتون بودید و موفق شدید.
۳-چنین ریس جمهوریء خط به خط دستورالعمل برتری جویی را طبعاً تطبیق کرد :
-سرود ملی، نام واحد پولی و تمام منابع عمده اقتصادی را تنها امتیاز قوم خودش دانست.
- با بلند کردن ادعای مرزی به آنطرف مرز شناخته شده بین المللی دیورند زمینه اعاده شدن امنیت ملی را برهم زد، در نتیجه بجاى همزيستى مسالمت آميز با همسايه، پاکستان را از طریق طالبان به تحریک و مداخله دوامدار واداشت. درست است که مرز ديورند پشتون‌ها را از هم جدا کرده است، ولی مرز شمال مافارسی زبانان را هم از مراکز تمدنی مان (سمرقند و بخارا) دور ساخته است.
۴- اگر این مناسبات غیر عادلانه دوام کند وحدت ملی به هیچ وجه برقرار نخواهد شود.
نوت : کرزی به این اظهارات جواب داده نتوانست، صرف با پر رویی ابراز داشت که مردم ما کاملا در صفا و صمیمیت زندگی دارند.
خلیلزاد رو به جناب کریم کریم کرده ( دقیقه 4.15 فلم) و تاکید کرد که نیروی های شمال (داکتر عبدالله در راس ) ابتدا پیشنهاد ریس جمهور پشتون را کرد و در کتابش نیز چنین ادعا کرده است.

>>>   Ayendagan
کفش بروی حکمتیار و سلی به روی کرزی وخلیلزاد، آغازیست برای رزم نوين
حامد کرزی رییس جمهوری پیشین افغانستان، روز دوشنبه ۲ آکتوبر ۲۰۱۷برای اشتراک در يک نشستی که در لندن برگزار شده بود سفر کرد.
در جریان یک گفتمان دیروز سه ‌شنبه ۳ آکتوبر ۲۰۱۷، در لندن یک بانوی افغانستان مقيم لندن به اسم "آرزو نوبهار"، آقای کرزی را حامی "تروریزم" خطاب کرد.
این بانو، خطاب به حامد کرزی رییس جمهوری پیشین افغانستان گفت: "طالبان که برادران شما هستند [ و آنها را شما برادر خطاب کرديد] همه روزه انسان‌های بی‌گناه را در افغانستان قتل عام می‌کنند و شما آمديد با امریکا همدردی نشان می‌ دهید، شما حامیان اصلی طالب و تروریزم هستید ".
وی با نشان دادن یک بوتل پر از خون مصنوعی گفت: "تمثیل کردن را بس کن، این خون جوانان افغان است که در دفاع از وطن در مقابل برادران تو ریختاندند، افغانستان گدا نیست که تو برایش گدایی می‌کنی".
وی در ادامه به "زلمی خلیلزاد"، سفیر پیشین افغانستان در امریکا که در این گفتمان اشتراک کرده بود نيز گفت: "شما هم در صفحه ۴۱ کتاب خود به نوعی از طالبان حمایت کرديد و شما حامیان طالبان در افغانستان هستین".
پرسش های ذکرشده ی يک بانوی رسالتمند سرزمين افغانستان مجروح و آغشته به خون شهروندان بی گناه آن که بدستور باداران خليل زاد و کرزی، توسط اجيران مزد بگير جهادی ـ طالبی ـ داعشی و افغان ملتی های پيرو خط خونين آدولف هيتلر، به حمام خون تبديل و به يک کشور ويرانه تبديل شده است؛ اين پيام را به همه جوانان و سالمندان اين ملک و همه مردم جهان می رساند، که درافغانستان هنوز خون در رگ های فرزندان برومند آن در گردش و قلب های وطن پرستان و مردم دوستان در تپش و وجدانهای زن و مردـ پير و جوان آن بيدار است.
مردم آزاديخواه ، تحول طلب و ترقی پسند افغانستان، اعم از مرد و زن ـ پير و جوان، دشمنان تاريخی مردم خويش و مزدوران شرف باخته ی جهان سرمايه ی بيدادگر: جهادی ـ طالبی ـ داعشی و افغان ملتی ... را هرگز نخواهد بخشيد.
همانگونه که يک جوان باشرف و برومند "عبدالواحد دادشانی" در شهر هرات باستان با کفش پايش بدهن بزرگترين رهبر جهادی افغان ( گلبدين راکتيار) که بيشترين مزد را بخاطر قتل مردم ما از سازمان " سيا " دريافت می کرد؛ کوبيد و به ادامه ی آن يک بانوی رسالتمند اين سرزمين در ديارغربت وآنهم در قلب بزرگترين دولت استعمارگر جهان با پرسشهای ذکر شده، سيلی های محکم تاريخی را بر رخسارهای مبارک(!) دو کارمند مزد بگير امپرياليسم جهانخوار امريکا ( آقايان کرزی و خليلزاد) در بدل پاداش شان در حمايت از طالبان خون آشام و جهالت پرور و قبيله گرا های افغان ملتی، حواله نمود؛ نه تنها پيام آگاهی دهنده به تمامی مردم افغانستان و جهان بوده ؛ بلکه نويد رستاخيز نوينی برای همه مردم و ملتهای آزاديخواه ضد ستم، استبداد، استعمار و استثمار در سراسر کره زمين؛ از جمله پيغام آگاهی بخش برای مردم افغانستان و کشورهای منطقه می باشد.
هم ميهنان بيدار دل و آزاديخواه !
رزم تان پيروز و هر روز تان بهروز!

>>>   باید ګفت این بهتر است که امریکا معدن ها را استخراج نماید حد اقل ده فیصد ان برای دولت افغانستان خواهد امد در این سه دهه تمام معدن ها را که دزدان حرفوی استخراج میکند و به غارت میبرد کی پرسان کرد چپاولګران تاریخ تمام معدن هارا چور کرد و تمام دارایی انرا به به کشور های باداران خود انتقال داد مردم به این لاولهب ګویی شما بازی نمیخورد. مطمین باشید

>>>   دونالد ترامپ در بیانیه اش در عربستان سعودی کفت:
ما به شما نمیگوییم چه نوع زندگی کنید بلکه فقط برضد تروریزم مبارزه کنید.
حالا مردم در امریکا میگویند که برضد حمل سلاح در امریکا یک قانون وضع شود.اما ترامپ میگوید که بگذار ما یک مرتبه بررسی کنیم که چرا مردم از سلاح استفاده میکنند؟
آیا یک نفر هفتاد قبضه سلاح دریافت میکند،این برای دفاع از خودش است و یا برای قتل عام دیگران؟

>>>   این ازبیعرزه گی ماست که نمیتوانیم ازمنابه خوداستفاده کونیم چندسال دیگه میشیم اینی افریقا

>>>   باز هم نیاز به عقل است که اگر باشد به سادگی وضعیت را میتوان تحلیل کرد.
ما معدن داریم مگر اقتصاد و تکنولوجی نداریم.
طرف یا طرف ها این یکی را ندارند مگر آن دو را دارند.
دو تا دزد در کمین نشسته که چه وقت کاکا ی کلان به خانه خود برمیگردد تا دوباره خانه ما را نه تنها غارت کنند که اگر امکان داشت در قبضه خود در آورند.
حال چه باید کرد؟
مغز متفکر دوم لطف کند و متفکر اول وسوم را هم دعوت کند و با هم به یک تصمیم معقول برسند.
اگر اول و سوم وجود نداشت راه حلش مراجعه به دانشمندان رشته های مختلف داخلی است که بعد مشوره های همه جانبه به یک تصمبم مشترک و مستدل برسند و یک شرایط جامع و منطقی برای قرار داد های معادن با در نظر داشت اهمیت جداگانه هر گتگوری از معادن تنظیم کنند و بر اساس آن بعد وطی مراحل معمول با طرف یا طرف ها به موافقه شفاف برسند مگر با یک شرط که طرف مقابل تضمین جلو گیری از هجوم دزدان را به عهده بگیرد.

>>>   سي سال ميشه در افغانستان جنگ است امريكا ١٦ سال ميشه امدنش در اينجا علت جنگ خود ما استيم همه به جان هم افتاديم به عنواين مختلف اگر امريكا بخور مستحق است. اين همه كمك كه دارد ميكنند اگر پاكستان بخورد پس د سر خودما استفاده ميكنيش

>>>   مردم ما انقدر ضعیف شده اند که اشغال گر صرف از کشور خود فرمان میدهد ومزدورش انرا بالای مردم اجرا میکند خیلی ماهرانه که حتی خیلی های گول میخورند فرموده شما دقیق است

>>>   نظردهنده محترمی نوشته اند که "مغز متفکر دوم لطف کند و متفکر اول وسوم را هم دعوت کند و با هم به یک تصمیم معقول برسند."
به لحاظ خدا همین یک "دزد" مردم را پوست کرد دو تای دیگیش مردم افغانستان را در کرایی بریان میکند!!

>>>   افغانستان حتی نمی تواند نان خالی مردم خود را تاًمیثن کند، زیرا حاکمیت ملی و ثبات سیاسی در افغانستان نیست و در بلبشور خانه هم نمی توان سرمایه گزاری کرد.والله به نظر من آمریکایی بودن و به آزادی و حق حاکمیت مردم و قوانین حقوق بشر جهان معتقد و پایبند بودن هزار بار بهتر از وحشیهای .....مانند طالبان و حکمتیار و غیره در افغانستان می باشد،


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است