شومی حکمتیار هنوز بر سر هرات است
هرات پس از سپری کردن دوهفته از رفتن حکمتیار، هوشیاری مردم را می طلبد تا تبدیل به شمال دیگر نشود زیرا حکمتیار خواب براندازی را برای هرات دیده است 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۴۵    ۱۳۹۶/۷/۱۳ کد خبر: 139569 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، سفر چهار روزه رهبر حزب اسلامی به شهر فرهنگ و هنر در حالی رخ داد که جامعه با تمامی توان در برابر وی ایستاد اما نتوانست در مقابل مقام های ارشد ولایتی هرات تمام قد از قربانیان و بازماندگان جنایت های دهه هفتاد کابل به دفاع بپردازد.

نکته قابل تامل در اولین سفر ولایتی حکمتیار انتخاب هرات است که نشان می دهد ارگ در تلاش برای پشتونیزم کردن این ولایت از رهبر حزب اسلامی سود می برد.

جابجایی قوم های رانده شده مرزی پاکستان و پشتون در اطرف هریرود که طی سال های گذشته همواره مورد مناقشه و دلیل درگیری های مردم ملکی با این مهاجران بوده است، تهدیدی برای امنیت این ولایت خوانده می شود در حالی که هرات به عنوان قطب اقتصادی افغانستان از جانب بی کفایتی والی و مقام های امنیتی دستخوش ناامنی های گروه ای مسلح می باشد.

اگرچه این سفر با واکنش های تند باشندگان ولایت هرات مواجه شد و با راه اندازی موج فیس بوکی از مردم خواسته شد با عدم شرکت در استقبال از این رهبر منفور جامعه به رد قوم گرایی و تفرقه افکنی بپردازند اما سایه سنگین هراس حکمتیار با لشکر نظامی در حمایت حکومت سبب شد که حرکت های اعتراضی با احتیاط صورت گیرد.

از سوی دیگر گلبدین حکمتیار با کاروان مسلح و انواع موترهای زرهی با همراهی جمعه خان همدرد و امین کریم در استقبال والی، اعضای شورای ولایتی، بزرگان قومی و مسوولان ادارات دولتی وارد مسجد جامع هرات شد.

اینکه حکمتیار برای پیشبرد اهداف قوم گرایانه ارگ در بدل امتیازهای بیشمار توانست دگرباره از توجه و قدرت سیاسی برخوردار باشد بارها در سخنرانی های وی نمود پیدا کرد اما سفر به هرات که از مهم ترین ولایت های کشور و جدای از استعدادهای اقتصادی از دایره حاکمیت قومیت پشتون و تحت کنترل حزب اسلامی به دور می باشد، برای این ولایت زنگ خطر است.

تغییر میدان نبرد از ولایت های جنوب به شمال در حالی صورت گرفت که در هماهنگی با عوامل درون سازمانی بوده و رییس جمهور با سیاست به صلح کشاندن طالبان هیچ گاه این گروه را دشمن خطاب نکرد و همگام با وی، رهبر حزب اسلامی با خوب و بد خواندن این گروه تروریستی به دنبال تحقق اهداف پشتونیزم کردن افغانستان است.

هرات با تجربه چهار روز حضور جنگسالاری که سال های نه چندان دور با راکت پراکنی کور کابل را به خون بست و ناسازگار و تفرقه براندازترین رهبر افغاستان است در هراس آینده ای نامعلوم به سر می برد که ارگ با فرستادن ناجی صلح خود، چه خواب های برای این ولایت دیده است.

این ولایت غربی که همواره از اهداف طالبان بوده و هست، جدای از عنوان قطب اقتصادی در منطقه ای حساس و مهم قرار دارد و به همین اساس، حکومت با تعیین والی و مقام های امنیتی ضعیف به دنبال ناامن کردن شهری می باشد که هم مهد هنر و فرهنگ باستان است و هم قطب اقتصادی کشور در کنار گنجی به مانند هریرود.

حضور کم تعداد نمازگزاران در مسجد جامع هرات که بنا به برخی منابع از مناطق و ولسوالی های اطرف این ولایت آمده بودند، نشان داد که مردم این ولایت با تمامی کم کاری های حکومت تاب تحمل رهبری چون حکمتیار با گذشته تاریک و سخنان شوم را ندارد حال می خواهد با یک لشکر نظامی و با زور اسلحه وارد شود.

چهار روز سیاه و سخت هرات گذشت اما از این پس هوشیاری مردم را می طلبد که اگر ناجی صلح ارگ با هدف تفرقه افکنی قومی در پی بسیج پشتون های این ولایت است در آینده ای نه چندان دور به دنبال ناامن کردن هرات همچون شمال می باشد و راه اندازی جنگ قومیتی و مذهبی اگر باشندگان به مانند مسوولان معامله گر این ولایت در برابر قوم گرایی و افراط گری ایستادگی نکنند.

کد (18)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
حکمتیار
هرات
نظرات بینندگان:

>>>   واقعا همین طور است.

>>>   اگر هراتیان عزیز تا به حال خواب بودند حالا بیدار شوند و خودشان انسجام و همدلی و همکاری با هم را ایجاد کنند و دور محور مشترکات با هم جمع شوند و اختلافات را بگذارند به دور
ان بعد از شکست طالبان و تا امیر مجاهد در ببن شان است وجودش را غنیمت بشمارند و متحدانه از هجوم لشکر سیاهی و جهل شهر شان و آینده فرزندان شان را نجات دهند.

>>>   افغانستان خانۀ مشترک تمام اقوم افغانستان است. هر شهروند افغانستان در هرجائی که دلش بخواهد می تواند زندگی کند. شما ها ازهمین حالا تقسیمات کشور را از نگاه قومی آغاز کرده اید و اما دیگران را به قومگرائی متهم می کنید. تا حال هیچ یک ننگرهاری یا کندهاری ادعا نکرده است، که هزاره یا تاجک اجازۀ زندگی در ولایت شانرا ندارد. تاجک و هزاره در تمام کشور از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب ساکن است. پس چرا قوم پشتون این اجازه را نداشته باشد؟

>>>   اگر دولت پشتون ها ر ا در هرات جابجا میکند (پشتون ها در هرات سابقه دارند، 65 درصد ولسوالی های هرات پشتون های دری زبانند، ابدالی ها اولین پایتخت شان هرات بوده) در شانزده سال گذشته چندین شهرک هزاره نشین (که هیچ سابقه یی در هرات ندارند)در هرات نیز ایجاد شده که از ولایت های مرکزی و مهاجرت به هرات آمده اند. چرا از این شهرک ها یاد نمیکنید که به چه اهدافی شهر هرات را محاصره کرده اند؟

>>>   یقین داشته باشید که کسی را که خداوند روسیاه و شرمسار کرده باشد البته از خاطر عمل خلاف همان شخص است در هیچ جای و در هیچ مکانی موفق شده نمتواند مانند گلبیدین حکمتیار که برعلاوه از قاتل بودن ده ها هزار انسان این کشور و وطنفروشی اش و جاسوسی بودن اش به ای اس ای پاکستان یک شخص منافق عوام فریب استفاده ناجایز از دین که خودش به اساسات دین و قوانین دین اسلام اصلا پابند نبوده و تمام اعمال ان خلاف دین اسلام ولی بزبان و چوکره گک های روباه صفت اش همین منافق جاسوس به بیگانه را بنام امیر ورهبر شان میخواهند بالای تمام مردم کشور بقبولانند اما کور خوانده اند که حکمتیارمنافق قومگرای قوم اندیش نفاق افگن جاسوس سابقه دار ای اس ای با چهره سیاه ان نزد اکثریت مردم با اعمال خاینانه گذشته ان هرگز موردقبول شان شده نمیتواند واین جاسوس قاتل مردم را بحیث قاتل ۶۵۰۰۰ مردم کابل خواهان محکمه ان هستند و بس .

>>>   ای کاش رسانه های کشور بطور مستقل و واقعبینانه ایفای وظیفه می کردند.
متاسفم به شما

>>>   بسیار مغرضانه نوشته ای کوشش کنید مردم را با هم پیوند. دهید نه از هم دور سازید ،این سخنان بسیار پست ودور از ماهیت انسانی است بگزارید مردم در پهلوی هم وبرادرانه با هم زندگی کنند ،خداوند. متعال شما مردم که به جهالت مینویسید وتفرقه ایجاد میکنید بی تفاوت است که از کدام قوم وقبیله هستید هزاره پشتون وتاجک وازبک ،اگر به خوبی ویکرنکی مردم نمی نویسید جزای تان جهنم باشد
عبدالله ریحان

>>>   بتمام ملت متدین افغانستان واضح است که .......ترین چهره تاریخ افغانستان کلب دین جکمت غار قاتلترین انسان روی زمین است که وجب وجب زمین کابلرا ازخون مظلومان رنگین کرد واقلا شصت هزار مردم بیگناه را براکتهای هی هدف بیدلیل بقتل رساند وکابلرا سیاه پوش کرد حکمت غارکسیست که بهمه معلوم است که دختران جوان خودرا با ارایش فوق العاده بسفارتهای خارجی دوامدارفرستاد واودم ازناموس داری غیرت وافغانیت میزند درپای صوفی گرین کار سالها بود وازاوامرارمعاش مینمود این عنصر کثیف ودبل جاسوس را باجهره جهنمیش فراموش نکنید ملت با شهامت وطن مجاهدبزرگ که درهرات با کفش های خود بروی ودهن کثیف این ملعون زد او شخصیت تاریخ ساز کشورشد واین درس را بهمه داد تا زین کثیف باید چنین استقبال شود

>>>   پشتون افغانستان حق دارد در هر کجای این وطن که خواسته باشد زندگی کند .
آنچه نباید صورت بگیرد کوچ کتلوی پشتون های پاکستان به داخل افغنستان است .

>>>   راه حل نه در کوچیدن به شهر های بزرک و بر هم زدن تجانس شهری است بلکه در تهیه و تطبیق نقشه های متوازن شهری در گتگوری های 1 و 2 و 3 در سطح تمام کشور است. شهر و روستای خودش را باید آباد و قابل زیست ساخت تا با افتخار در آن زندگی کند و بدین گونه تمام کشور آباد و قابل زیست شود در غیر آن وضعیت کابل دامن گیر همه شهر های بزرگ میشود.

>>>   بهروز جلال آبادی
از وزیر گرفته تا سرباز تاجیک خواب اند !
همین حالا تاجیکان در اردو ، پولیس و امنیت ملی ، بیشتر از ۶۰ در صد اند و هر روز برای بقای دولت فاشستی قربانی میشوند لیکن جرات یک کودتای جانانه را ندارند !

>>>   بهروز جلال آبادی

ارگ در دست فاشست های پشتونیزم !
گروه تروریستی طالبان، فاشست های پشتونیزم !
آدم کشان داعش از قوم پشتون !
وای به حالی یک تعداد گوساله های تاجیک تبار که در سگ جنگی بین قبایل پشتونیزم جان های خوده فدا میکنند !
بهتر نیست رها کنید تا طالب، غنی و گلبدین را به شمول کرزی و اتمر به سرنوشت نجیب دچار کند !
فقط از مناطق تان دفاع کنید و این قوم طالب پرور را رها کنید تا طالب و داعش در مناطق ایشان حاکم باشد!

>>>   از مسلمان نما هاي هرات مانند بابه اسماعيل خان كدام توقع بيشتر داشته نميتوانيم، ولي فكر ميكرديم كه شعله جاويد شايد كدام تظاهرات عليه اين .....دعوت ناشده نمايند، ولي از آنها هم سر وصداي بلند نشد،

>>>   چشم تان کور است که هم اکنون در هرات 60 % مردم از ملیت پشتون است گفهای که از دلی تورن اسماعیل میزنی افسوس است به حالی شما تاجکان رانده شده ای تاجکستانی تو قوم گرا استی ویا پشتون ها شما ها این ارمان به گور خواهد بردی که تا جکها و امثال شما به کرسی دولت بشنیین مرگ به تو واری تا جک بی فرهنگ دیگر به شما ها کس مجال نمیدهند که در هرات دولت داری کنی

>>>   کسانیکه قوم گرا هستند اصلا مسلمان نیستند

>>>   اردوملی افغانستان زنده باد

>>>   خواهشمندم که نام اسلام را ديگر بد نکنيد.زيرا پشتونها يعنى فغانان قوم گرا ترين انسانها خود را مردمان اصلى و مسلمانان اصلى اند مانند راکتيار يون ها جنران طاقت ها و طالبان مى نامند.

.....که هم اکــــنـــون در هرات 60 % مردم از ملیت پشتون است.

بلى در بسيارى دهکده هاى ستان من در هندوکش اکــــنـــون 100٪ اشغال گران خارجى وجود دارد.

پشتون کجا باز گذشت نمايند?
تاجيک ها کجا بر گردند?
پارسيوان کجا باز گذشت نمايند?
نورستانى ?
و بلاخره هزاه ها کجا باز گذشت نمايند?
رهبر طالبان در يک گفتوشنود سه چشمهاى با يک ژورناليست زود متوجه شد و نه گفت مغولستان و گفت گورستان!

نشريه ناسيوال گيوگرا فيک به زبان آلمانى نقل قول ملاعمر
1439 سال قمرى از از اسلام مى گذرد و قوم و خويش وفاميل و پدر و مادر ازبين نرفت چرا?
لطفا اسلام را کوچک نکيند. اسلام هويت نيست اسلام دين است. اسلام مراسم دارد.
اسلام در تضاد و رقابت با اولين نام پدر و مادر ازبين نرفت. و اولين هويت خودى و فاميلى. هويت با فاميل و قوم و زبان مادرى ساخته مى شود.
اسلام تا در سن بلوغ به کودکان ونوجوانان چيزى حکم نکرده. زبان خانواده قوم پديده هاى عاطفى وحسى واند.اسلام زيادتر با پديده هاى فراه عقلانى وعقيده وايمان پيوند دارد.

يک روز در 355 روز سال از 1,5 ميليارد مسلمان 3 ميليون مردمان جهان در کعبه بدون لباس محلى بدون جايگاه اجتماعى نظامى مادى ومعنوى در کتان کرباس کفن مى آيند و در کل سال همان خرک و درک.
شوروى وچين خواست : کسانیکه قوم گرا استند کمونيست و سوسياليست نیستند.
هردو نظام شکست خورد.
چنين شعارها مضر به اسلام است. تو از کودک بپرس که خدا رادوست دارى يا مادر و يا عمو و يا فرهاد بچه همسايه?
پيامبر بزرگ ما جايگاه پدر ومادررا و بويژه مادر رابسيار بلند توصيف نموده و همچنان جاى همسايه و قوم. نبى بزرگ ما قوم قريش را نابود نکرد احترام او احترام به بنى قريش بود.
بلى قوم پرستى پشتون مجاز است?

خودمختاری پشتون ها آنطرف مرز ديورند مجاز و خوداراديت (حکومت افغان= پشتون) همچم پشتون يعنى افغان اين طرف مرز ديورند مجاز وحق پشتون است خودمختاری و خوداراديت و خودگردانى حکومتى غیر پشتون ها غير مجاز و قوم پرستى.

افغان پشتون که ديدند در تنگاه و منجنيق دارند داخل مى شوند خود را با اسلام و مقدسات اش نجات مى دهد:
فريب دادن انسانها با خدا وکلام اش و رسول اش.

دست ماندن روى قران و قسم به فرقان عمل عادى پشتون وهم به قسمخود وفا نمى کنند.
"منافق بالاترين جايگاه در پشتونپرستى" ?


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است