رهبران جاه طلب و ایتلاف های ناهمگون
شورای تفاهم جریان های سیاسی، خیزش رهبران برای امتیاز است و از سیاف و دوستم گرفته تا محقق و عطا محمد بیش از هر چیزی خواهان تقویت جایگاه خود هستند. حال می خواهد زیر سایه کرزی باشد یا غنی 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۰۱    ۱۳۹۶/۷/۱۵ کد خبر: 139634 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، هرج و مرج سیاسی افغانستان که از ضعف حکومت وحدت ملی برمی خیزد زمینهِ خیزش هر چهره سیاسی را هموار کرده است که از این آب گل آلود، ماهی امتیاز خود را صید کند حال در نقش اپوزیسیونِ در پی مقام یا موافقی برخوردار از امتیازها.

پس از ایتلاف های مختلف و متحدشدن های ناهمگون سیاسی رهبران نوبت به اجماع ایتلاف و جریان های سیاسی زیر نام "شورای تفاهم جریان های سیاسی افغانستان" رسید که با نشانه گرفتن حکومت اشرف غنی برای انتخابات ریاست جمهوری آینده اعلام موجودیت کرد.

این شورا با درصد بالای از مقام های حکومت کرزی نام های آشنایی چون سیاف، قانونی، دوستم، اسپنتا، نبیل و ... را همراه دارد که به مانند دیگر ایتلاف و احزاب بدون برنامه ای مدون و کارآمد با ادبیات آشنای فضای سیاسی که مملو از تهدید و انتقاد می باشد نه خواهان اصلاحات سیاسی و انتخابات شفاف بلکه چشم به واکنش ارگ دوخته تا چه امتیازهایی را پیشکش خواهد کرد.

مشکل عمده سیاست افغانستان در فقدان رهبری است که به دنبال منافع ملی باشد زیرا تمامی مقام های ارشد سیاسی همواره به دنبال مطالبات شخصی و تباری بوده اند و بدون در نظر گرفتن خواست مردم و بحران های سیاسی و اجتماعی وابسته به مقام و قدرت می باشند.

سخنان اعضای تازه شکل گرفته این شورا نشان می دهد بدون آینده نگری سیاسی و درک وضعیت اسفبار امنیتی و معیشتی مردم تنها دم از اصلاحات و شفافیت انتخابات بدون ارایه برنامه ای کارآمد می زنند.

حال این سوال به وجود می آیند که چگونه می توان به مقام های اعتماد کرد که خواهان بازگردان مشروعیت به نظامی می باشند که میراث دار فساد و ضعف حکومت کرزی هستند که خود از بدنه آن بوده اند؟

چندی قبل، سخنگوی حزب جنبش اسلامی عنوان کرده بود که تعدادی از سران احزاب و جریان های سیاسی به دعوت رحمت الله نبیل رییس جزب محور مردم و سیاف، رییس شورای حراست و ثبات برای بحث در مورد عملکرد کمیسیون انتخابات گفتگو کردند که در این گردهمایی، ناطقی سرپرست حزب وحدت اسلامی، قرقل به نمایندگی از شورای ایتلاف نجات و ارغندیوال رییس حزب اسلامی نیز حضور داشته اند.

این شورا که هدف تشکیل خود را مقابله با مهندسی شدن انتخابات از سوی حکومت وحدت ملی عنوان کرده است رهبرانی را به همراه دارد که چون گذشته نه سخنی تازه و نه راهبردی جز برکناری مقام ها و تبدیل نظام در دست ندارد و تنها می ماند مقام خواهی و امتیاز طلبی که در فضای سیاسی کشور بی داد می کند.

اگر چه این شورا به تازگی با ارایه بیانه ای از اجماع دوازده گانه سیاسی خود پرده برداشت اما با توجه به عملکرد شخصیت های نام آشنای آن با یک سلسه مطالبات سیاسی چند صباحی بیش از یک بانگ بلند نمی باشد.

اتحاد رهبران با احزاب و قومیت های مختلف زمانی که تنها جرقه ای تبدیل به آتش اختلاف های قومی می شود ناهمگون و به دور از هم دیگر پذیری در جامعه ای است که حکومت آن خود بزرگترین تفرقه انداز قومیتی می باشد.

کرزی که به دنبال بازگشت به راس حکومت و کنارگذاشتن غنی در انتخابات آینده ریاست جمهوری است اکنون در پس پرده هر جریان مخالفی قرار دارد و با تکیه بر حمایت حامیان اروپایی و استفاده از مهره های سیاسی خود خواهان قد علم کردن دگرباره می باشد.

سیاف، قانونی، جنرال دوستم، محقق، عطا محمد و هر چهره مطرح سیاسی دیگر طی سال ها سیاستمداری نشان داده اند که اهل استراتژی سازی و استقامت لازم برای اجرا و پیگیری مطالبات خود نبوده اند بلکه به گونه تباری و فردی بیش از هر چیزی خواهان تقویت جایگاه خود در نظام فعلی و یا حکومت آینده هستند خواه می خواهد کرزی باشد یا غنی.

کد (18)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
کرزی
غنی
حکمتیار
نظرات بینندگان:

>>>   اشرف غنی باید یک ونیم ملیون انگشت مصنوعی از چین خریداری کند

>>>   بعد از حادثه یازدهم سپتامبر و حمله قوای امریکا به افغانستان و شکست طالبان و تشکیل دولت موقت به رهبری کرزی از طرف امریکا در بن آلمان،باید لویه جرگه دایر میشد و قانون اساسی که شامل قانون انتخابات نیز بود،تصویب میشد و پایه ها و اساسات دموکراسی در افغانستان گذاشته میشد.
قدرت نظامی در دست اییتلاف شمال بود،بنأخطر آن میرفت که در انتخابات آینده نیز این ایینلاف دست بالایی را در تصاحب قدرت سیاسی و رهبری افغانستان نیز داشته باشد.
خصوصاً با تشکیل جبهه ملی تحت ریاست برهان الدین ربانی،کرزی این خطر را زیاد تر احساس نمود و در پی از هم زدن این جبهه با تشکیل و اجازه نامه بیش از صد حزب سیاسی در افغانستان،تحت نام دموکراسی زد و یک تعدا شان خود را کاندیدای ریاست جمهوری نمودند و اکثراً اشخاصی بودند که بغیر از پدر و مادرشان،هیچ کس آنها را نمی شناخت.
در خود جبهه ملی نیز اختلافاتی را میان اعضأ جبهه ایجاد کرد و بدینصورت جبهه را ضعیف ساخت.
و بدینترتیب کرزی برای خود زمینه دو دوره ریاست جمهوری را فراهم کرد.
حالا اشرف غنی نیز همان سیاست کرزی را پیش میبرد و با بنیان آوردن اختلافات در میان جبهه شمال،به ریاست جمهوری خویش ادامه میدهد.
بنأ جبهه شمال منافع شخصی خویش را نظر به منافع ملی و سیاسی و گرفتن رهبری قدرت دسته جمعی،زیاد تر در نظر میگیرند و نمیتوانند قدرت سیاسی را تصاحب کنند و با گذشت هر سال از قدرت سیاسی و نظامی و اقتصادی آنها کاسته میشود.
اتحاد ضامن پیروزی و عدم اتحاد عامل شکست است.
این چیزی است که نه تنها در جهان سیاست امروزی و در طول تاریخ گذشته جوامع بشری یک واقعیت انگار ناپذیر است،بلکه در مجموع در جهان طبیعی موجودات زنده روی زمین نیز همین قانون استوار است.

>>>   چگونه میشود از این دور باطل نجات پیدا کرد؟
جوان هاییکه شامل احزاب سیاسی هستند تلاش کنند تا سیاست را علمی بیاموزند و یک تعداد که هم علاقه داشته باشند و هم دانش سیاسی به مثابه کادر های حرفوی در احزاب مربوطه خود شامل کار مسلکی و حرفوی شوند و به تدریج حزب خود را تبدیل به یک حزب با برنامه و مقررات کنند که شیوه رهبری حزب از گونه فعلی که یا فردی است یا خانوادگی به شیوه انتخابی 4 ساله تغبر کند و از همه مهمتر سیستم مالی حزب شفاف و روشن و از طزیق بخش مالی حزب به پیش برده شود و سالانه گزارش علنی داشته باشد و هدف اصلی بیرون شدن احزاب از کنترول یک فرد یا یک خانواده باشد و تنها برنامه تدوین شده و قبول شده جمعی راه و رسم آینده یک حزب را تعین کند.
طارق

>>>   من نمیخواهم در مورد ائتلافها میان سیاف، قانونی، محقق، نبیل و غیره یک کلمه بنویسم. سه چهار دهه اخیر نشان داد که اینها بخاطر منافع شان هر جنایتی را انجام میدهند. من یک پشتون هستم و میخواهم در مورد عکس این مقاله بگویم که کرزی، اشرف غنی و گلبدین بدون شک جواسیس بیوجدان امریکا و غرب اند!!!

>>>   بهروز جلال آبادی
سیاسیون تاجیک باید با روسیه و چین نزدیک شوند
امریکا فاشست های ارگ را بطور مستقیم و گروه طالب و داعش را بطور غیر مستقیم حمایت میکند !

>>>   Ayendagan
#_طالب،
با اين لباس در گوچه و بازار ميگردد، در خانه هاى مردم سنگر ميگيرد، ارگ حمايت و پشتيبانى اش ميكند ، تلويزيون ژوندون و شمشاد برايش تبليغ ميكند، كرزى بيشرمانه از آن دفاع ميكند و اتمر مردم را تحديد به مجازات ميكند....

>>>   Turk
از پشتون جای گیله نیست ملاهای شان سری دختر های خرد سال که درس میکه تجاوز میکنه و جوان های شان مردمان خبیس لباس زنان پوشیده انفجار میده و زنان شان کشت مواد مخدر میکنه همیش پشتون دانه سرطان در افغانسنان شده

>>>   Kamali
مردم عجب در احساس و عواطف کنک بند مانده اند. گناه شان هم نیست یک کشور عقب مانده فقیر باید همینطور خیالبافی نماید. آنچه عملا" دیده میشود همانا ذلت و بی عزتی کشور های اسلامی میباشد. افغانستان سنگ مسلمان بودن را از همه بیشتر به سینه کوبیدو با لاخره در زیر پای کافران کعصف الماکول گردید. همین حالا افغانستان را نه ایران کمک مینماید و نه عربستان سعودی. فقط افغانستان بکمک مسیحی ها که نه به حدیث باور دارند و نه به پیغمبر نان و روزی داده میشود. شصت و دوفیصد از بودجه دولت افغانستان از پول خیرات کافران تامین میشود. رئیس جمهور افغانستان توسط کافران مقرر میشود. و این برادر ما بعیوض اینکه چشم های خودرا باز کند و به واقعیت های زندگی متوجه شود، در فکر های عجیب و غریب دیگری میباشد. خداوند متعال این برادر مارا بسوی روشنی و کار گرفتن از سنجش و حساب و عقل رهنمائی کند.

>>>   خبرنگاران هرات
چهره واقعی کرزی هر روز واضح تراز دیروز
حامد کرزی با رسانه هندی گفته است برای شکست طالبان دیر شده؛ صلح بهترین گزینه است.
بله ملت به درستی میداند که با 14 سال حضور تو طالبان رشد کرده وقوی شدند

>>>   فرهنگدوست هروی
با توجه به سخنان کرزی بابا راه چاره چیست؟ باید توجه کنیم که :طالب اصلا به صلح و آشتی فکر نمی کند. طالب تو و حکومت غنی بابا را مزدور امریکا میکند. تنها راه باقی مانده همان است که قدرت بی چون چرا به طالب داده شود. شاید منظور کرزی صاحب همین باشد. منتها در لفافه میگوید. چون کرزی صاحب در پشتونیزه کردن افغانستان شکست خوردند. حالا تنها راه باقی مانده برگشت طالبان است

>>>   براستی این افراد جاه طلب رهبر نیستند فقط کوشش داشتن جاه و مقام هستند همیشه کوشش دارند تا موقعیت و مقام خود را تقویت کنند مردم باید این افراد فاسد را بشناسندو ازاین بیشتر خود را درگرو این فاسدین قرار ندهند همه شان امتحان خود را داده اند همیشه مردم مظلوم ما را هدف رسیدن به اهداف شوم خود قرار داده اند.
یکروز ائتلاف تشکیل میدهند روز بعد دوباره برعلیه یک دیگر اتحام های ناروا میزنند.
امید همه ما دست در دست هم دهیم و خود را از شر این مفسدین که همه ما را گروگان گرفته اند نجات دهیم.
اسماعیل حیدر

>>>   من طرفدار غنی هستم بخاطریکی همه دوزها را وارخطا ساخته است بدون از خدا از هیچ کس نمیترسد سیاست خارجی اش قابل ستایش است برای آبادی افغانستان برنامه ها دارد
شمس الرحمان مومند

>>>   دوران چنین ائیتلافها گذشته ناحق خودراخوش میسازند

>>>   Soraya Baha
کرزی باید محکوم به اعدام شود
نسل کشی وبوی عفونت ریا و دروغ را از هزاران کیلومتر دورتر با تمام وجود بوییده ام و پشتم از سنگینی فاجعۀ کشتار هزاران انسان این سرزمین می لرزد، که عامل آن کرزی و غنی اند، کرزی و غنی تنها یک نام نیستند، نشانه یی جنایت ونشانۀ اهانت به انسانیت اند.
کرزی اگر در یک دادگاه معتبر و با صلاحیت محاکمه شود، بی تردید محکوم به اعدام و یا دست کم محکوم به عمال شاقه وحبس ابد در یک سلول انفرادی می شود، نخست به جرم آن که سالها به نام امیرالمونین ( ملاعمر نامریی ) خود را جا زد و هرگز چهرۀ کریه و صدای نا هنجارخود را نمایان نکرد تا زمانی که بازی ارباب تغییر کرد و باز دولت بر سرش نشست و به نام اصلی اش حامد کرزی بر تخت جمهوریت امریکایی نشانده شد و هویت ملاعمرش را با یک سناریوی سیاسی پایان بخشیدند تا زمانی که تاریخ فریاد کشید و رابرت گیتس وزیر دفاع پیشین امریکا در کتاب خاطرات خود نوشت که : " آقای کرزی ( ملا عمر اصلی ) در یک نشست محرمانه در ارگ کابل از من خواست تا در از بین بردن سران جبهه شمال وتضعیف آنها همرایش همکاری نمایم.
کرزی به من گفت بزرگ ترین تهدید در برابر حکومت من جبهه شمال است نه طالبان !
وکرزی افزوده که حد اقل دست مرا در تقویه طالبان باز بگذارید تا بتوانم از آن طریق تفنگ سالاران را از بین ببرم !!
صفحه 212 کتاب خاطرات رابرت گیتس.
" آقای کرزی ( ملا عمر ) از همان سالهای دور دوم حکومتش به جا بجایی طالبان به شمال آغاز نمود.
کرزی ( ملا عمر ) افراد مسلح طالبان را به کمک کشور انگلیس وهمکاری سازمان مواد خوراکی جهان ملل متحد از پاکستان انتقال طالبان را با فامیل های شان بنام عودت کنندگان وبیجا شده کان آغاز نمود.
اولین جابجای آنها در منطقه کیله گی ،دند غوری ، چشمه شیر وخواجه الوان ولایت بغلان بود.
اگر به خاطر داشته باشید که بدون شک مردم پلخمری فراموش نکرده اند درگیری های شدیدی در همان روز ها بین افراد جدید الورود عودت کنندگان ( طالبان) و مردم پلخمری صورت گرفته بود.
حتی کرری هیأتی از مرکز فرستاد وآنها را جابه جا کرد.
بعدآ این پروژه را در ولسوالی های چهاردره ودشت ارچی ولایت کندز نیز عملی کرد.
و الی اخیر دوره حاکمیت خود آنها را تمویل وتجهیز نمود.
این کار در زمان وزارت داخله اتمر و پتنگ صورت گرفت.
شاید همه به یاد داشته باشید که از شمال کشور صدا های بلند شد که شبانه هلیکوتر های ناشناس در مناطق طالبان نشت وبرخاست دارند.
واین هلیکوپتر ها مربوط نیرو های ویژه انگلیس ها بود که سلاح وتجهیزات آنها را ا کمال مینمود.وامریکایی ها هم نظاره می "کردند."

در فرجام حقایق از پشت پرده تاریخ رخ می نمایاند و کرزی باید محکوم به اعدام شود به جرم هویت پنهانی اش به جرم کشتار مردم؛ به جرم جنوساید و به جرم دزدی کمک های جهانی و هزاران خیانت و جنایت دیگر و سپس نوبت اشرف غنی فرا خواهد رسید؟؟؟


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است