شانزده سالی که خرج تروریسم شد
امریکا طی یکماه طالبان را ساقط کرد اما شانزده سال زمان می طلبید که بقای تروریزم تضمین و ابعاد گسترده تری یابد. از ظهور داعش تا جایگزینی برای طالبان در افغانستان. حال بماند که غارت معادن و تجارت مواد مخدر چه سودها که در بر نداشت 
تاریخ انتشار:   ۲۰:۰۶    ۱۳۹۶/۷/۱۵ کد خبر: 139642 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، حمله یازدهم سپتامبر سبب شد که چشم ها به روی افغانستان گمنام غرق در استبداد و خفقان گشوده شود اما این توجه جهانی نه از ظلمت کاست و نه امنیتی برای مردم به ارمغان آورد بلکه در تجاوز آشکار امریکا با فریب مبارزه با تروریسم روز به روز بر ناامیدی جامعه از رسیدن به ثبات کاسته شد و تروریسم ابعاد گسترده تری یافت.

حال جدای از طالبان و القاعده و دیگر گروه های تروریستی، داعشی در پی ریشه دواندن است که توسط واشنگتن در حال جابه جایی به عنوان جایگزین طالبان در کشور می باشد و راهبرد جدید این کشور از ماندگاری می گوید که اگر شانزده سال قبل به بهانه نابودی القاعده، حمله خود را شروع کرد اکنون دلیلی محکمی چون بقای تروریسم برای تحقق اهداف منطقه ای دارد.

جهان چنان در بهت فاجعه یازدهم سپتامبر فرو رفته بود که جواز حمله امریکا به افغانستانی را صادر کرد که تنها میزبان بن لادن بود اما آن روزگار تنها بهانه ای را می طلبید برای تجاوزی طولانی، ویرانی و کشتاری عظیم و حال آیا ابرقدرت جهان که مدعی پیشرفته ترین کشور نظامی جهان است توانست طالبان را نابود و تروریسم را محو کند؟

در این سال های طولانی که از طالبان با نیروهای اندک چریکی، دشمنی قدرتمند با اهداف معین ساخت که توانست شمال مقاوم را تبدیل به قلب ناامنی ها کند و بر نیمی از مساحت افغانستان به مانند تهدیدی دایمی باشد که حتی توان فلج کردن پایتخت را در حمله و انتحاری دارد نه یک بن بست جنگی به تعبیر مقام های امریکایی بلکه همان نقطه تحقق اهداف کاخ سفید می باشد.

اگر در رسانه های جهان بارها صرف هزینه صد میلیارد دالر امریکا در بازسازی افغانستان مطرح می شود تنها برای پوشانده سودهای کلان این کشور از راه غارت معادن می باشد، بماند که پایگاه های دایمی چگونه موجب به انزوا کشاندن رقبای منطقه ای شد و اهرم فشاری بر روسیه، ایران و چین.

امریکا خود مبنای گروه های تروریستی چون طالبان را بنا نهاد تا بتواند به رویای رخنه در خاورمیانه دست یابد و حال که داعش پس از حمله به عراق شکل گرفت و توانست موجب وحشت جهان شود می تواند همان سلاح پس از طالبان باشد.

اما برای افغانستان که دهه ها در نبرد با شوروی، جنگ داخلی و حاکمیت طالبان هم زیرساخت های خود را از دست داد و هم صحنه کشتارهای دسته جمعی، نسل کشی و آوارگی بود پس از حمله امریکا در کجا قرار دارد؟

شانزده سال گذشته به مانند تمامی دوران های ناامنی در کشتار غیرنظامیان و گسترش افراط گری غوطه ور بود، حمله های شبانه امریکا و نیروهای ناتو با قتل عام کودکان، زنان و مردان همراه و مناطق مهم معدنی همچون هلمند در ناامنی های مدام حاشیه امنی برای غارت معادن بوده است که سودی چند برابری از کمک ها را برای کاخ سفید داشته و دارد.

لیتیم کشور که بنا به اطلاعات رسانه های معتبر امریکا معادل تمامی نفت عربستان است، نشان می دهد هیچ گاه امریکا شکست خورده جنگ نبود بلکه خود هدایت کننده و گسترش دهنده دامنه ناامنی ها برای رسیدن به اهداف سلطه گرانه ای می باشد که از جنگ افغانستان یک جنگ نیابتی ساخت.

از سوی دیگر، سال های سلطه امریکا سبب شد که فساد در حکومت ریشه ای و ناکارآمدترین رهبران به قدرت برسند که نمونه بارز آن حکومت وحدت ملی می باشد.

حضور گسترده نظامی امریکا و ناتو در افغانستان برای توانمند سازی نیروهای امنیتی چیزی جز ناتوانی و ضعف برای امنیت نداشته است و همچنان که این نیروها با تلفات بالا دسته و پنجه نرم می کند با سلاح های بی کیفت و بی اعتنایی رهبران خود در خط مقدم رها شده اند.

امریکا تنها با بهانه یازده سپتامبر به استراتژی ترین جغرافیای منطقه پا گذاشت اما همچنان که در ظاهر خود را ناجی برای رهایی از تروریسم عنوان می کند در حاشیه امن جنگ، با قتل عام غیرنظامیان معادن را غارت و تجارت مواد مخدر را سرسام آور کرد.

شانزده سال جنگ در امتداد ناامنی های داخلی و افراط گری از افغانستان، سرزمین جنگ و خون ساخت که از ابتدا به دست امریکا و مهره های خود فروخته داخلی به نابودی کشیده شد.

اکنون در هفتم اکتبر 2017 و گذر از دوران پسا طالبان، غرق در هراس و کشتار طالبان با حکومتی معامله گر و یک جامعه ناامید در نقطه ای دور از امنیت و ثبات ایستاده ایم که خبر از ماندگاری امریکا با لشکر نظامی می دهد و جنگی که دیگر برای معدن و به یغما بردن ثروت این سرزمین است.

کد (18)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
آمریکا
افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   تا ذهن مردم پشتون تغییر نکند .وبجای اسلام افراطی اسلام رحمانی را نشناسند .هیچ تغییری حاصل نمیشود

>>>   هرکس برای مطلب خود دلبری کند.

>>>   استخراج خودسرانه معادن شرق افغانستان توسط آمریکا
یک روزنامه افغان گزارش داد که نیروهای آمریکایی در شرق افغانستان با استقرار ماشین آلات سنگین در حال استخراج سنگ‌های قیمتی و معادن در این کشور است. یک منبع محلی در ولایت ننگرهار به «ویسا» گفت: نیروهای آمریکایی در این ولایت در حال استخراج معادن افغانستان هستند.بر اساس این گزارش، نیروهای آمریکایی با استفاده تجهیزات سنگین برای استخراج سنگ‌های قیمتی و معادن ولایت ننگرهار تلاش می‌کنند.این منبع افزود: روند استخراج معادن و سنگ‌های قیمتی در این ولایت توسط نیروهای آمریکایی از چندی قبل آغاز شده است.

پیش از این نیز، رسانه انگلیسی «رویترز» گزارش داده بود که ترامپ به ثروت معادن افغانستان چشم دوخته تا هزینه جنگ 16 ساله و بازسازی افغانستان را از طریق استخراج معادن در این کشور تامین کند.

ترامپ اخیرا در دیدار با «مایکل سیلور» مدیرعامل شرکت «امریکن المنتس» یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولیدکننده فلزات و مواد شیمیایی آمریکا گفته بود که معادن سرشار افغانستان بار دیگر می‌تواند اقتصاد آمریکا را به اوج برساند به همین دلیل باید حضور نظامی آمریکا در این کشور ادامه یابد.

«اسپیوتنیک» رسانه‌ روسی نیز گزارش داده که دلیل ممانعت از ورود مردم افغانستان به برخی مناطق به بهانه «جنگ» برای جلوگیری از برملا شدن تلاش نیروهای خارجی برای استخراج منابع طبیعی در این کشور صورت می‌گیرد.

از سوی دیگر، «وحیدالله شهرانی» وزیر سابق معادن افغانستان گفته بود که متخصصان ارزش ذخایر معادن در افغانستان را تا سه تریلیون دلار برآورد کرده‌اند و برخی از رسانه‌ها نیز معادن افغانستان را با ثروت نفتی عربستان سعودی مقایسه می‌کنند.

>>>   از همین امروز به تمام کشور هایی که تحت فشار دیکتاتوری زندگی میکنند پیام میفرستم که هیچ وقت در تلاش از بین بردن نظام دیکتاتوری به کمک نیرو های خارجی متوسل نشوید که از زیر چکک به زیر باران خواهید رفت.
زیرا آمدن نیرو های خارجی به کشور هایتان به جز پیام توسعه جنگ و خونریزی و تخریب بنیاد های اقتصادی و غیره چیز یگری بوده نمیتواند.
زیرا نمونه های آن را در جنگ های افغانستان، عراق، سوریه و غیره کشور ها مشاهده کردیم.
زیرا این کار سه دلیل دارد:
اولآ کشور های حمله کننده نیاز به ادامه حضور نظامی کشور شان در کشور تحت حمله قرار گرفته دارند و این کار فقط در صورتی امکان پذیر است که در کشور مذکور جنگ و بی امنی
وجود داشته باشد، تا دلیلی بخاطر ادامه حضور نظامی در کشور متصرفه داشته باشند.
ثانیآ بزرگترین مصارف بودجه یک مملکت را بودجه نظامی تشکیل میدهد که امکانات خورد و
برد و سؤ استفاده اعضأ پارلمان و اعضأ دولت بشمول رییس جمهور و جنرال ها و رهبری قوای
مسلح کشوری که سرباز میفرستند، در آن وجود دارد.

چنانچه شما خود تان با بودجه نظامی هفتصد ملیارد دالری امریکا، گواه چنین بودجه استرونومی مانند هستید.
ثالثآ در مراحل اول این کشور ها شاید مصارف بزرگی را برای ادامه حضور شان متقبل شوند، اما در دراز مدت تمام سیاست اقتصادی و نظامی کشور تحت تسلط خویش را زیر کنترول خویش میگیرند و با فروش تجهیزات و مهمات به این کشور ها، مانع خرید تجهیزات از دیگر کشور ها میشوند و همچنان بازار فروش مواد تو لیدی کشور خویش را به این کشور ها فراهم میکنند.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است