نبرد درون پشتونی:
کرزی سیاستمدار یا غنی سلطه طلب؟
انتخابات ریاست جمهوری 2019 را می توان خلاصه در قوم پشتون میان کرزی و غنی دانست، یکی محبوب امریکا و مورد حمایت حکمتیار و دیگری منتقد واشنگتن با همراهی رهبران جهادی و یک لشکر مخالف حکومت 
تاریخ انتشار:   ۱۴:۱۷    ۱۳۹۶/۷/۱۶ کد خبر: 139690 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، اوج بحران انتخاباتی در سال 2014 میان اشرف غنی و عبدالله صورت گرفت تا آنجا که به انتخابات گوسفندی معروف شد و سطح نارضایتی جامعه از حکومت قوم گرا و ضعف های امنیتی نه تنها اهمیتی برای ارگ ندارد بلکه رییس جمهور به دنبال پیروزی در انتخابات سال 2019 است.

و در حالی که اشرف غنی با اطمینان از حمایت امریکا و برخی جریان های سیاسی داخلی از برنامه های پنج ساله ریاست جمهوری آینده می گوید رقیب دیرنه وی نیز تحریک های پشت پرده را آغاز کرده است.

حامد کرزی که منتقدترین منتقد سیاست امریکاست و از ابتدا نیز مخالف تشکیل حکومت وحدت ملی با استعدادی که در همراهی مخالفان دارد در حال سازماندهی جریان و مقام های مخالف دولت می باشد تا باردیگر رییس جمهور افغانستان باشد.

در این میان، رهبران جهادی ترد شده دولت وحدت ملی که جمع ناراضیان حکومتی را تشکیل می دهند در همراهی کرزی با تشکیل شورای با نام" تفاهم جریان های سیاسی افغانستان " خواهان برکناری اعضای کمیسیون انتخابات به دلیل وابستگی به ارگ شده اند.

زیرا اشرف غنی با تکیه بر حمایت امریکا در کنار کمیسیون انتخاباتی که خود گزینش کرده و جلب همراهی عبدالله به عنوان رییس اجرایی بر تداوم ریاست جمهوری خود مطمین است که همان مهندسی کردن انتخابات آینده می باشد.

اگر دوران کرزی برای امریکا به سر آمده و وی در پی جلب حمایت اروپا و کشورهای همسایه افغانستان است در مقابل اشرف غنی فرد مطلوب و مورد نظر کاخ سفید و عبدالله به عنوان ابزاری در این حکومت که مهارکننده بحران ها درون حکومتی می باشد که یا وارد تیم غنی خواهد شد یا در مقام ریاست اجرایی باقی می ماند.

در همین راستا، کرزی نیز با شکل دادن جریانی قوی که متشکل از رهبران جهادی، سیاستمدارن و مقام های به دور مانده از قدرت، اولین گام انتخاباتی خود را عزل اعضای کمیسیون انتخبات تعیین کرده اند به دنبال برگزاری لویه جرگه می باشند تا فرصت سازماندهی انتخابات را از تیم ارگ بربایند.

انتخابات آینده را می توان نبردی خلاصه شده در قوم پشتون و میان دو نامزدی دانست که هریک سربازان خود را از میان چهره های قدرتمند دیگر اقوام بر می گزیند زیرا دیگر نه عبدالله از محبوبیت میان قوم تاجیک و جبهه ضد طالبان برخوردار است و نه مقامی دیگر شانس مقابله با کرزی و غنی را دارد.

حکمتیار نیز که به لطف اشرف غنی و تیم ارگ توانست پس از دو دهه به فضایی سیاسی افغانستان بازگردد و طعم مشروعیت و قدرت را بچشد به عنوان حامی غنی در انتخابات می تواند حکم معاون وی را ایفا کند زیرا همچنان که با نفوذ در میان برخی اقوام پشتون است یک لشکر نظامی نیز در اختیار دارد.

نبرد قدرت میان قوم پشتون که همواره راس قدرت را میراثی برای خود می داند این بار وارد بعدی دیگر شده و آن رویارویی دو رییس جمهوری است که یکی حمایت امریکا را دارد و دیگری از پشتیبانی اروپا برخوردار است.

اما با توجه به سلطه امریکا بر افغانستان و حکومت و قدرتی که در اختیار غنی است می توان وزنه سنگین را برای ارگ دانست اما نباید فراموش کرد، کرزی طی سیزده سال حکومتداری همواره بدون تنش مخالفت ترین مخالفان را با خود همراه و سیاست سلطه گرانه را در نرمش سیاسی به سرانجام می رساند، سیاستمدارترین سیاستمدار افغانستان است.

غنی با ترد و به انزوا کشاندن جهادی های دهه هشتاد و جایگزن کردن مهره های خودی و جوان در حکومت به دنبال تکرار ریاست جمهوری است و کرزی خواستار حضور رهبران جهادی و چهره های سابق در بدنه حکومت و حال باید دید که کدام یک می توانند گزینه ای قدرتمندتر برای انتخابات باشند.

کد (18)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
کرزی
غنی
نظرات بینندگان:

>>>   کرزی با حکومت پاسد یا غ با حکومت سرپرست ها کدام درست است ؟

>>>   دجال عربی برای سفر به مسکو سه ملیون دالر تنها کرایه بودباش شان درهتل های پنج ستاره شده

>>>   بدون شک غنی

>>>   هر که به خیر کشور باشد

>>>   لنده غر نباشه دیگر هر کس قابل قبول است
جاوید هروی

>>>   بدون تعصب
هردوی ایشان بر چپاولگران شوری نظار شرف دارند
قاسم حلیمی از هرات

>>>   یادی از ارایشگر معروف نکردین
هاهاها

>>>   این یک ترفند است. هردو استخدام شده از یک دستگاه اند .
وقتی کر زی بچه فلم CIA به پیش بود احمد زی نقش بدمعاش فلم را بازی میکرد و حال که این زی بچه فلم است آن زی شده بد معاش و هدف این است که موافقین سباسی و هم مخالفین سیاسی هردو از یک اتاق کنترول شوند.

>>>   به نظر بنده این بار ریس جمهور کشور مرغ دزد مشهور اقای امرالله هست
عبیدالله از پروان

>>>   عبدالله همراه با دار و دسته شان هم مسعود بزرگ را شرماندن و هم ما تاجکان را...
زنده باد تاجکان خراسان زمین
جمشید از پروان

>>>   شورای لنده غران کجاست ؟؟؟؟؟

>>>   این بار رییس جمهوری حق ماست و باید از پیروان بچه سقو باشد
حلیم قاریزاده از کاپیسا

>>>   مسعود خیلی ها نه باشه دیگران همه قبول

>>>   اولاد این وطن باشه هر که میشه
شورای لنده غر نباشه که وطن را خراب میکنه
اسماعیل از پروان

>>>   وقتی ما در مراسم خاکسپاری سقوی ها مصروف بودیم
پشتونها مصروف پلانهای نو بودند
باید هوشیار باشیم دشمن خیلی زرنگ است
بسم الله جویا از کوهدامن زمین

>>>   سایر اقوام برای رهایی از این بی عدالتی لطف کنند به هیچ پشتونی رای ندهند.
زلمی از بدخشان

>>>   "نبرد درون پشتونی نیست"!!! "نبرد میان جاسوسان امریکا" است!!!

>>>   مغز تغصب ایده شوونیسم محمد اشرف غنی رییس جمهور، رفتار، فکر و عملکرد تبعیض آمیز در تمامی عرصه ها بخصوص در داخل دستگاه حکومتی را به فریب دان مردم شدیداً محکوم می کند و به هیچ نهاد و فردی اجازۀ خدشه دار کردن وحدت ملی، همدلی و اتفاق اقوام و مردم افغانستان را نمی دهد.

>>>   مه خو میگم به عطا رای بتیم که عدل گل گلمیری شوه و لنده غری مسلک رسمی شوه
جمشید انوری پروان

>>>   زلمی جان قند!!!
مشکل به رای نه دادن که حل نه میشه
مشکل داخلی مان را باید حل کرد
تا این چند لنده غر بی وجدان (پدرام عبدالله امرالله عطا قانونی ربانی ضیا مسعود و....) را از راس خود دور نه کنیم حال ما از این بدتر خواهد شد
یونس قاری زاده از کابل

>>>   یک شوخی !!!
او بیادرا مه چه میگم امو صالح را بیارین که مرغ جنگی یک مسلک رسمی شوه
خالد از هرات

>>>   محمد اسلم سلیم‎ heeft 2 nieuwe foto's toegevoegd.
فاشیزم دو سر غنی وطالبان و سرنوشت مردم ما !
مشکل اساسی مردم ما تفکر فاشیستی است که غنی و طالبان دارای وجه مشترک درین زمینه اند و به همین مناسبت این تفکر در هردو روی همین سکه یعنی سکولار لبیرال و افراطیون اسلامی رو به رشد است .
در درون حکومت غنی دارای همین تفکر و بااستفاده از حمایت امریکا و کشورهای حامی آن به ظاهر برای آوردن اصلاحات در ساختار حکومت و در اصل تصفیه حکومت از عناصر غیر خودی یعنی غیر پشتونها و تحکیم حاکمیت تک قومی پشتونی غلزی ها و اشغال اراضی غیر پشتونها درمناطق مرکزی وشمال توسط کوچیها مصروف اند.
در بیرون از حکومت ، طالبان به همین تفکر فاشیستی اسلامی افراطی در پی تحقق همین برنامه اند با این تفاوت که با اشغال اراضی مناطق اقوام غیر پشتون ویرانی و سوختاندن خانه ومنازل شان و کشتار بی رحمانه ای مردان ، زنان وحتی کودکان مصروف کوچاندن مردم از اسکان اصلی در مناطق مرکزی ، شمال وغرب کشور اند.
هر دوگروه غنی و طالبان مصروف تحقق یک پروژه و برنامه اند ، آیا زمان آن فراه نرسیده است که جبن را مهار کرده و قد راست برای دفاع از زمین وخانه وهویت خود در برابر فاشیزم به ایستم و نگذاریم بیشتر از این مردم ما رنج بکشند ؟

>>>   با این سیاست های « افغانی » شان ، افغانستان و مردم افغانستان را تباه کردند ولی هنوزهم هیچ درسی نگرفتند.

>>>   عجب غلم و دانش پشتون داره تمام غلم و دانش پشتنو انتحار- اتن- تریاک و ویرانی است.

>>>   کشورما در طول حکمرانی پشتونها، هرچه بی آبروی وتخلف وبی لیاقتی وکارغیر انسانی تصورکنی هست. کدام نماد تمدن وجود دارد که ما ازآن یادکنیم، تنها نماد ضد تمدنی هرجه تصورکنید وجود دارد.
fard

>>>   نماد پشتونها عبارت است از شناسایی افغانستان به جهان ومعروف ساختن آن درجنگ وخونریزی وانتحار وترور وخشونت ودزدی وغارت و مزدوری برای بیگانگان و قوم پرستی وبیعیض وفساد. ونیز کشوررا به مقام اول درفساد ونا امنی وبیسوادی رسانده اند.
molah

>>>   دولت میراث پشتونی غنی نیست- او زمان ها را گاو خورد-wali

>>>   تمام داعیه و ماموریت پشتونیزم تکنوکرات، مجاهد و طالب را تداوم خشونت، انتحار، ویرانگری و امتیاز طلبی قبیلوی در سایه ماشین نظامی، مالی و حمایت سیاسی نیروهای خارجی تشکیل می دهد.
kabuli

>>>   Soraya Baha
کرزی باید محکوم به اعدام شود
نسل کشی وبوی عفونت ریا و دروغ را از هزاران کیلومتر دورتر با تمام وجود بوییده ام و پشتم از سنگینی فاجعۀ کشتار هزاران انسان این سرزمین می لرزد، که عامل آن کرزی و غنی اند، کرزی و غنی تنها یک نام نیستند، نشانه یی جنایت ونشانۀ اهانت به انسانیت اند.
کرزی اگر در یک دادگاه معتبر و با صلاحیت محاکمه شود، بی تردید محکوم به اعدام و یا دست کم محکوم به عمال شاقه وحبس ابد در یک سلول انفرادی می شود، نخست به جرم آن که سالها به نام امیرالمونین ( ملاعمر نامریی ) خود را جا زد و هرگز چهرۀ کریه و صدای نا هنجارخود را نمایان نکرد تا زمانی که بازی ارباب تغییر کرد و باز دولت بر سرش نشست و به نام اصلی اش حامد کرزی بر تخت جمهوریت امریکایی نشانده شد و هویت ملاعمرش را با یک سناریوی سیاسی پایان بخشیدند تا زمانی که تاریخ فریاد کشید و رابرت گیتس وزیر دفاع پیشین امریکا در کتاب خاطرات خود نوشت که : " آقای کرزی ( ملا عمر اصلی ) در یک نشست محرمانه در ارگ کابل از من خواست تا در از بین بردن سران جبهه شمال وتضعیف آنها همرایش همکاری نمایم.
کرزی به من گفت بزرگ ترین تهدید در برابر حکومت من جبهه شمال است نه طالبان !
وکرزی افزوده که حد اقل دست مرا در تقویه طالبان باز بگذارید تا بتوانم از آن طریق تفنگ سالاران را از بین ببرم !!
صفحه 212 کتاب خاطرات رابرت گیتس.
" آقای کرزی ( ملا عمر ) از همان سالهای دور دوم حکومتش به جا بجایی طالبان به شمال آغاز نمود.
کرزی ( ملا عمر ) افراد مسلح طالبان را به کمک کشور انگلیس وهمکاری سازمان مواد خوراکی جهان ملل متحد از پاکستان انتقال طالبان را با فامیل های شان بنام عودت کنندگان وبیجا شده کان آغاز نمود.
اولین جابجای آنها در منطقه کیله گی ،دند غوری ، چشمه شیر وخواجه الوان ولایت بغلان بود.
اگر به خاطر داشته باشید که بدون شک مردم پلخمری فراموش نکرده اند درگیری های شدیدی در همان روز ها بین افراد جدید الورود عودت کنندگان ( طالبان) و مردم پلخمری صورت گرفته بود.
حتی کرری هیأتی از مرکز فرستاد وآنها را جابه جا کرد.
بعدآ این پروژه را در ولسوالی های چهاردره ودشت ارچی ولایت کندز نیز عملی کرد.
و الی اخیر دوره حاکمیت خود آنها را تمویل وتجهیز نمود.
این کار در زمان وزارت داخله اتمر و پتنگ صورت گرفت.
شاید همه به یاد داشته باشید که از شمال کشور صدا های بلند شد که شبانه هلیکوتر های ناشناس در مناطق طالبان نشت وبرخاست دارند.
واین هلیکوپتر ها مربوط نیرو های ویژه انگلیس ها بود که سلاح وتجهیزات آنها را ا کمال مینمود.وامریکایی ها هم نظاره می "کردند."

در فرجام حقایق از پشت پرده تاریخ رخ می نمایاند و کرزی باید محکوم به اعدام شود به جرم هویت پنهانی اش به جرم کشتار مردم؛ به جرم جنوساید و به جرم دزدی کمک های جهانی و هزاران خیانت و جنایت دیگر و سپس نوبت اشرف غنی فرا خواهد رسید؟؟؟

>>>   این قدر سلطه طلبی این قدر جهالت این قدر نادانی بس است چشمان خودرابازکنید اطراف تان را ببینید یک امپراطور قدرت مند مردمی در سرزمین آزاده گان بنام استا عطامحمد نور وجود دارد دیگر وقت برای این دلقک های اجنبی ختم گردیده است.
بااحترام
امپراطوری خشم

>>>   همیشه ازخداوند (ج)طلب خیرکنیم چون ملت ما بسیاررنجدیده ازتعصب هیچ چیزبرنمییاید

>>>   ملوک الطوایفی در کشور چنان در حال گسترش است که حتی بخشهای مختلف پایتخت کشور به ساحه نفوذ چند اوباش که خود را مجاهد مینامد تبدیل شده است. اگر پرسیده شود که چرا؟
پاسخ آنست که در زمان "حاکمیت" اشخاص ضعیف النفس و وابسته به بیگانه چون کرزی و مخصوصا اشرف غنی که در مقابل مسایل کشور فقط دهان شان "جینگ" میماند، و در مقابل کشورهای مانند امریکا سر تسلیم خم میکنند، هر دزد و لچک ادعای حاکمیت مینماید.!!!!


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است