پرونده ابهام آلود قتل خلبانان عراقی در آمریکا
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۱۷    ۱۳۹۶/۷/۱۷ کد خبر: 139704 منبع: پرینت

قتل مشکوک 2 خلبان عراقی که برای دوره های آموزش هدایت هواپیماهای 'اف 16' عازم آمریکا شده بودند، در ماه های اخیر تبدیل به یکی از معماهایی شده که مقام های و دستگاه های رسمی آمریکایی کمتر تمایلی به طرح آن در سطح رسانه ها دارند.

این 2 نفر از جمله خلبانان عراقی بودند که براساس توافق رسمی بین وزارتخانه های دفاع عراق و آمریکا، برای فراگیری هدایت هواپیمای اف 16، عازم آمریکا شده بودند اما بعد از سپری کردن موفق دوره آموزشی، به طرز مرموزی در آخرین پرواز آموزشی به یک شیوه واحد و در یک مکان مشخص یعنی 'اریزونا'ی آمریکا براثر انفجار و آتش گرفتن هواپیماهایشان در حین پرواز به قتل رسیدند.

در تحقیقات اولیه منتشر شده از این 2 حادثه گفته شده است که بر اثر انفجار نامعلومی در حین پرواز در هواپیما و بسته شدن کابین و عمل نکردن صندلی پرتاب، خلبانان عراقی براثر آتش گرفتن هواپیما به قتل رسیده اند.

سرتیپ خلبان 'راصد محمد صدیق' در 27 ژوین 2015 و سرگرد خلبان 'نور فالح حزام رسن الخزعلی' در 6 سپتامبر 2017 (حدود یک ماه قبل) 2 تن از مجموعه خلبانانی بودند که برای گذران این دوره آموزشی به امریکا سفر کردند اما هرگز به کشور بازنگشتند.

جالب اینکه هواپیماهای اف 16 که عراق تعدادی از آنها را از امریکا خریداری کرده، جزو امن ترین و دارای پیشرفته ترین فناوری در میان هواپیماهای جنگی در جهان شناخته می شود.

کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق به درخواست 'همام حمودی' نایب رییس پارلمان عراق در پی تکرار رازآلود قتل خلبانان عراقی در آمریکا، متعاقب قتل نور فالح الخزعلی، تحقیقات اولیه خود را آغاز کرد و از دولت مرکزی عراق خواست از اعزام خلبانان عراقی به آمریکا جلوگیری کند.

دولت عراق و آمریکا نیز همزمان تحقیقات مشترکی در خصوص علت وقوع حادثه شروع کردند اما تاکنون هیچ گونه نتایجی از این تحقیقات و مقصرین منتشر نشده است و به نظر می رسد جزو اطلاعات طبقه بندی شده باشد.

براساس آمارهای وزارت دفاع عراق و اسناد منتشر شده ویکیلکس، از اول سقوط رژیم صدام در 2003 تا فوریه 2006 که عراق درگیر بی نظمی و فقدان دولت قدرتمند مرکزی بود، حدود 182 خلبان جنگی سابق عراق ترور شده و 800 خلبان هم از ترس جان، ناچار به فرار از عراق شده بودند.

اما سوالی که همچنان پایگاه های خبری عراق و برخی از افسران نظامی و حتی انجمن تماس خلبانان عراقی مطرح کرده اند، این است که 'چه کسی در پس ترور و حذف فیزیکی خلبانان عراق قرار دارد؟'

جالب اینکه از سرگرد خلبان نور فالح خزعلی به عنوان یکی از باهوش ترین خلبانان عراقی در دوره آموزشی آمریکا یاد شده که کاملا می توانست هدایت اف 16 را به دیگران آموزش دهد و بهترین نمره ها را در این دوره آموزشی کسب کرده بود.

اما سرتیپ خلبان راصد محمد صدیق فارغ التحصیل دانشکده خلبانی عراق در 1990 بوده و خلبان هواپیماهای سوخوی روسیه به شمار می رفت که برای آموزش هدایت اف 16 عازم آمریکا شده بود.

'حسین باجی الغزی' یکی از کارشناسان امنیتی عراق در گزارشی متعاقب کشته شدن نور فالح الخزعلی تاکید کرد که قتل مشابه خلبانان عراقی در یک مکان (اریزونا) و به یک شیوه واحد نشان می دهد که این قضیه، یک اقدام مشترک آمریکایی – اسراییلی است.

اسراییل در قضیه ترور نخبگان علمی – نظامی عراق به ویژه در دهه های 60 قرن گذشته ید طولایی دارد و عملیات '007' یکی از مشهورترین عملیات های جاسوسی اسراییل در عراق در 1966 به شمار می رود.

در جریان این عملیات، اسراییل توانست با جذب یکی از خلبانان عراقی به نام 'منیرجمیل حبیب وفا' (1934- 1998) ضمن گرفتن اطلاعات از قدرت هوایی عراق در آن برهه، در یک عملیات دقیق که به عملیات '007' معروف شد، هواپیمای میگ 21 عراق را که منیر وفا آن را هدایت می کرد، از عراق ربوده و آن را در فرودگاه های اسراییل به زمین نشاند.

اسراییل از این عملیات به عنوان یکی از بهترین عملیات های جاسوسی خود یاد کرده و سپس هواپیمای مزبور را تحویل آمریکایی ها داد که کل هواپیما و اطلاعات آن را تجزیه و تحلیل کنند.

بر همین اساس کارشناسان امنیتی در عراق، ترور خلبانان عراقی بعد از سقوط رژیم صدام که عراق در شرایط آشوب به سر می برد را حاصل کار مشترک 'آمریکایی – اسراییلی' می دانند.

روزنامه 'المشرق' عراق، همان زمان متعاقب قتل مشکوک نور فالح الخزعلی در گزارشی نوشت که قتل مرموز خلبانان عراقی در آمریکا، بار دیگر پرونده ترورهای نخبگان علمی و نظامی عراق را در دهه 60 قرن گذشته توسط موساد اسراییل در اذهان زنده کرده است.

برخی بین قتل خلبانان عراقی و قتل 217 تن از نخبگان علمی- نظامی کشور مصر در31 اکتبر 1999 که به پرواز 990 معروف شد، تشابه زیادی قایل هستند.

پیرامون سقوط ابهام آلود هواپیمای مصری که تنها ساعاتی بعد از پرواز از فرودگاه 'جان کندی'، در سواحل شرقی آمریکا به طور مرموزی آتش گرفته و سقوط کرد و همه مسافران آن - که گفته می شود 80 خلبان مصری در بین آنها بودند- به قتل رسیدند، بحث و جدل های زیادی وجود دارد.

برخی از مخالفان سیاسی رییس جمهور فعلی مصر حتی مدعی شده اند که 'عبدالفتاح السیسی' به عنوان یکی از خلبانان مصری که در آمریکا در حال گذران دوره آموزشی بود و قرار بود با این پرواز به مصر برگردد ولی در آخرین لحظه، نظرش برگشت و از سوار شدن به هواپیما خودداری کرد و تنها نجایت یافته این هواپیما به شمار می رود که بعدها به پست ریاست جمهوری در مصر رسید.

در همان برهه، انگشت اتهام سقوط این هواپیما نیز به سوی امریکا و اسراییل نشانه رفت و به همین دلیل 'حسین باجی الغزی' می گوید: 'حادثه قتل خلبانان عراقی، سناریو قتل 80 خلبان مصری را که در سال های آخر حکومت حسنی مبارک اتفاق افتاد، در اذهان تداعی می کند زیرا آن خلبانان مصری نیز دوره آموزش خلبانی را در 'ایالت متحد شیطان' سپری کرده بودند.'

سکوت مقام های و رسانه های آمریکایی در این مورد و عدم انتشار هر گونه اطلاعات از پیگیری های احتمالی این حادثه، نشانگر وجود رازهایی هست که طرف آمریکایی مایل به افشای آنها نیست.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
امریکا
عراق
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است