بازهم به عدم فشار آمریکا بر پاکستان می رسیم
آمریکایی ها می خواهند نشان دهند که ما قصد فشار بر پاکستان داشتیم اما حالا که مذاکره این آرامش را بوجود می آورد دیگر فشار معنایی ندارد. در واقع باز هم به همان نقطه اول یعنی عدم فشار بر پاکستان از سوی آمریکا می رسیم 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۲۶    ۱۳۹۶/۷/۱۷ کد خبر: 139707 منبع: پرینت

قرار است رییس جمهور غنی به زودی به اسلام آباد به دعوت رییس ستاد ارتش پاکستان سفر کند. هدف سفر رییس جمهور غنی به پاکستان بهبود روابط کابل و اسلام آباد گفته شده است. اشرف غنی در حالی به پاکستان سفر می کند که به تازگی حکومت پاکستان پذیرفته است که سازمان استخباراتی آن کشور با هراس افکنان ارتباط دارد و وزیر خارجه پاکستان گفته است که حکومت افغانستان یک حکومت فاسد است و ارتش افغانستان به هراس افکنان سلاح می فروشد. اما در وضعیتی که به تازگی رویکرد آمریکا در برابر پاکستان تغییر کرده است و آمریکا بر پاکستان فشار وارد می کند سفر اشرف غنی به اسلام آباد چقدر منطقی است؟

به گزارش شبکه اطلاع رساني افغانستان(afghanpaper)، امین فرهنگ وزیر پیشین تجارت افغانستان در برنامه «خط کابل» گفت: اگر به دقت همین انکشافات یک و نیم ماه اخیر را بعد از اعلام استراتژی آمریکا برای افغانستان و جنوب آسیا تعقیب کنیم می بینیم که فورا سیاست دیپلماتیک پاکستان به سرعت به حرکت افتاد و خواستند که در برابر این استراتژی که آنها را یک مقدار کمی به پیچیدگی انداخته است برای خود موافقینی پیدا کنند. مانند چین و روسیه و تا اندازه ترکیه. از طرف دیگر هم خواستند که یک لابی قوی هم با آمریکا کند که این استراتژی به درد نمی خورد و این صلح را در افغانستان نمی آورد و فورا به این شروع کردند که رییس ستاد ارتش به کابل بیاید و در آنجا صحبت کند و بعد از آن حالا این موضوع نو را پیش رو گرفتند که رییس جمهور افغانستان را به کشور خود دعوت کنند و این سوال پیش می آید که چرا رییس ستاد ارتش پاکستان رییس جمهور افغانستان را دعوت کند. چرا این دعوت از طرف صدراعظم این کشور یا حکومت این کشور نشده است. این کار کم زدن رییس جمهور افغانستان را می رساند.

وی در خصوص پشت پرده فشارهای آمریکا بر پاکستان می گوید: در این میان پاکستانی ها کوشش می کنند که از یک طرف به آمریکا نشان بدهند که این استراتژی نمی تواند صلح را بیاورد، شما نمی توانید در این جنگ با این استراتژی پیروز شوید و از طرف دیگر هم بسیار کوشش می کنند که برای خود موافقینی در منطقه پیدا کنند که در صورتی که اگر فشاری بر این کشور پیدا شد آنها پشت سر خود قدرتی داشته باشند. اما باید گفت که در پشت پرده کارهای پاکستان همچنان هم حمایت های آمریکا همانند گذشته وجود دارد. چرا که باورها نمی تواند بر این رود که آمریکا به یک باره ارتباطات خود را با پاکستان قطع کند و وی را به حاشیه براند. آمریکا تا بحال با کمک پاکستان در منطقه حضور داشته است و پس از این هم اینگونه خواهد بود. این حرکات ضد پاکستانی آمریکا برای این است که نشان دهد با تروریزم مبارزه می کند.

فرهنگ، در خصوص سفر اشرف غنی به پاکستان و دعوت این کشور از وی می گوید: اشرف غنی در تمام بیانات خود وقتی در سازمان ملل متحد صحبت کرد، راه کوچکی برای مذاکرات همیشه باز می گذارد و می رساند که حاضر است همیشه مذاکرات داشته باشد و پاکستانی ها چون بسیار در مسایل دیپلماتیک ماهر هستند. فورا شروع به دعوت کردن می کنند و می آیند برای اینکه همه را به اصطلاح آرام کنند مذاکره را به راه می اندازد. من مخالف این نیستم که اشرف غنی به پاکستان برود. اما برای این رفتن باید راه و روش درست تری داشته باشد. و در موقفی که صحبت می کند باید یک قدم هم عقب تر نگذارد. اینطور نشود که همانطور که بارها ما فریب پاکستان را خوردیم بازهم فریب این کشور را بخوریم.

وزیر پیشین تجارت افزود: این دعوتی که از جانب پاکستان صورت گرفته است و اشرف غنی هم آن را تعقیب می کند و می رود. مطمین هستم که در پشت پرده این تصمیم، آمریکایی ها قرار دارند. چرا که از گفتار آمریکایی ها از برخی سیاستمداران شان، بعد از استراتژی نوین که یک حالت ژیوپولتیک به کلی نو را در منطقه آوردند، اینطور به نظر می آید که آمریکایی ها در عین زمانی که پاکستان را بسیار شدید زیر فشار گرفتند، تهدید می کنند، در عین زمان یک راه را باقی می گذارند که مذاکرات از بین نرود و اوضاع کشیدگی زیادی پیدا نکند که شاید یک مشورتی به اشرف غنی داده باشند که در این مواقع وقتی که دعوت می شود در مذاکره حضور پیدا کند. یعنی آمریکایی ها می خواهند نشان دهند که اگر میان افغانستان و پاکستان آرامش بوجود آمده از فشاری است که بر وی داده شده است. می خواهند نشان دهند که ما قصد فشار بر پاکستان داشتیم اما حالا که مذاکره این آرامش را بوجود می آورد دیگر فشار معنایی ندارد. در واقع باز هم به همان نقطه اول یعنی عدم فشار بر پاکستان از سوی آمریکا می رسیم.

کد (30)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
پاکستان
افغانستان
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است