آلمان: آمریکا زور را جایگزین قانون می کند
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۳۵    ۱۳۹۶/۷/۱۷ کد خبر: 139710 منبع: پرینت

وزیر خارجه آلمان درباره امکان عدم تائید پایبندی ایران به برجام از جانب آمریکا ابراز نگرانی کرد.

«زیگمار گابریل» وزیر خارجه آلمان روز یکشنبه گفت: تصور می‌کند که واشنگتن پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید نکند.

بر اساس مصوبه کنگره، رییس‌جمهور آمریکا باید هر 90 روز یکبار در گزارشی به سنا و مجلس نمایندگان تایید کند که ایران به توافق پایبند بوده و ضمنا ادامه حضور آمریکا در توافق همسو با منافع ملی امریکا است.

رسانه‌های آمریکایی گزارش داده‌اند که «دونالد ترامپ» رییس‌جمهور آمریکا در موعد بعدی صدور گزارش که 15 اکتبر (23 میزان) خواهد بود، به بهانه همسو نبودن برجام با منافع آمریکا، از صدور تاییدیه خودداری خواهد کرد.

این اقدام الزاما به معنی خروج آمریکا از توافق نیست، بلکه سرنوشت برجام را به کنگره می‌سپارد و نمایندگان 60 روز زمان خواهند داشت تا در مورد احیا یا ادامه تعلیق تحریم‌های رفع شده پس از برجام، تصمیم‌گیری کنند.

به نوشته خبرگزاری آلمان، گابریل در جریان سخنانی در ایالت «نیدرزاکسن» گفت: «امریکا احتمالا در هفته آینده توافق هسته‌ای را لغو می‌کند و این نگرانی بزرگ من است.»

بنا بر این گزارش، دولت آلمان همچنان تلاش خواهد کرد تا آمریکا به این توافق که برنامه هسته‌ای ایران را محدود کرده، پایبند بماند.

وزیر خارجه آلمان همچنین گفت که هیچ توافق بهتری از آنچه اکنون وجود دارد، وجود نخواهد داشت.

گابریل همچنین گفت: «سیاست ترامپ و مشاورانش نشانی از خطری بزرگ دارد. هواداران ترامپ می‌گویند که همه آنچه به دست آمده، (توافق) بی‌معنی است.

جهان عرصه مبارزه است و در آن قوی پیروز است. این یعنی آنها حاکمیت قدرتمندان را جانشین حاکمیت قانون می‌کنند و این موضوع برای آلمان خطرناک است. چرا که جهان را تغییر می‌دهد.»

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
امریکا
المان
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است