شرمن: اقدام ترامپ آمریکا را منزوی خواهد کرد
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۴۰    ۱۳۹۶/۷/۱۹ کد خبر: 139823 منبع: پرینت

شرمن طی یادداشتی در نشریه نیویورک تایمز نوشت: ترامپ با تایید نکرن پایبندی ایران به برجام، باعث منزوی کردن آمریکا شده و اشتباه بزرگی را مرتکب می‌شود.

معاون سابق وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه به وقت محلی با انتشار یادداشتی در نشریه نیویورک تایمز نوشت: ترامپ با تایید نکرن پایبندی ایران به برجام، باعث منزوی کردن آمریکا شده و اشتباه بزرگی را مرتکب می‌شود.

«وندی شرمن» افزود: به نظر می‌رسد ترامپ قصد دارد با وجود این حقیقت که ایران مفاد توافق هسته‌ای را نقض نکرده است، دست به چنین اقدامی بزند. در حقیقت، اعضای کلیدی تیم امنیت ملی او به صورت علنی گفته‌اند که ایران به تعهدات خود پایبند بوده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که مسئول نظارت و بررسی این توافق است، طی 2 سال گذشته 8 گزارش در همین رابطه منتشر کرده است.

وی با طرح مجدد این اتهام واهی که ایران به دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای بوده است، می‌افزاید: ترامپ به جای قبول مسوولیت برای تعیین آینده برجام، می‌خواهد از زیر آن شانه خالی کند. کاخ سفید گفته که وی پس از اجرای تصمیم خود، از کنگره تحت نفوذ جمهوریخواهان خواهد خواست که تحریم‌ها ضد ایران را مجدد اعمال نکند.

او به نوعی امیدوار است که کنگره قانون جدیدی را در خصوص نگرانی‌های غیرمرتبط با متن برجام تصویب کند و این اقدام یکجانبه با هدف تغییر یک توافق چندجانبه، در عمل باعث نابودی آن خواهد شد.

این عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای آمریکا با هشدار نسبت به پیامدهای این تصمیم ترامپ گفت: نخست اینکه چنین اقدامی، اعتماد شرکای آمریکا را خدشه‌دار و کشور ما را منزوی خواهد کرد. این توافق مورد تایید 5 عضو دایمی شورای امنیت به همراه آلمان و اتحادیه اروپا بوده و با رای قاطع در این شورا به تصویب رسیده است. همه اعضای این توافق بجز آمریکا خواهان حفظ آن هستند.

وی تصریح کرد: زمانی که رییس جمهوری در ماه آینده (میلادی) با هدف جلب حمایت چین برای توافق با کوریای شمالی به این کشور سفر ‌کند، شاهد کاهش رغبت پکن به همکاری خواهد بود ... ما احتمالا شانس هرگونه مذاکره با کوریای شمالی را از دست خواهیم داد، چرا که پیونگ یانگ این چنین برداشت می‌کند که آمریکا به تعهدات خود پایبند نیست.

شرمن در یادداشت خود با طرح این ادعا که تهران دست به فعالیت های شرورانه و ایجاد بی‌ثباتی در منطقه می زند، آورده است که واشنگتن از این پس اعتبار لازم برای همصدایی با همپیمانان خود در محکومیت اقدامات ایران را نخواهد داشت.

وی نوشته است: غیرقابل پیش‌بینی بودن، جایگاه خود را به عنوان یک تاکتیک مذاکره دارد، ولی زمانی که پای جنگ و صلح به میان می‌آید، اعتبار و اعتماد بیش از همه حایز اهمیت است.

شرمن در بخش دیگری از این یادداشت آورده است: حتی اگر کنگره به سرعت تحریم‌ها علیه ایران را مجدد اعمال نکند، انتخابات کنگره نزدیک است و موضع‌گیری علیه ایران می‌تواند تبلیغات جذابی برای نامزدها باشد. رییس جمهوری و جمهوریخواهان نه تنها با آتش بازی می‌کنند، که خود آنها مسوول روشن کردن این آتش هستند.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
امریکا
ترامپ
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است