مدارس فتح الله گولن در پاکستان تعطیل شد
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۴۵    ۱۳۹۶/۷/۲۰ کد خبر: 139875 منبع: پرینت

بکیر بوزداغ معاون نخست وزیر و سخنگوی دولت ترکیه اعلام کرد: مدارس فتح الله گولن در پاکستان، در چارچوب توافق میان 2 کشور تعطیل شد.

به گزارش وبسایت ینی شفق، بوزداغ در مصاحبه با نمایندگان رسانه های پاکستان گفت: مدارس فتح الله گولن در پاکستان، در چهارچوب توافق میان 2 کشور تعطیل شده و این تحولی بسیار مهم است.

وی افزود: ترکیه صحنه اقدام به کودتایی در روز 15 جولای 2016 از سوی گروه گولن بود که در آن ایام دولت پاکستان در کنار حکومت، مجلس و رییس جمهوری ترکیه قرار گرفت و به همین دلیل از دولت، ملت و رهبران پاکستان تشکر می کنیم.

فتح الله گولن روحانی ترک تبار ساکن آمریکا بیش از یک هزار مدرسه در 130 کشور دایر کرده و در آن اسلام با قرایت گولن ترویج می شود.
ترکیه مدعی است که گولن با تشکیل گروهی موسوم به 'فتو' و با رخنه در تشکیلات قضایی، نظامی، آموزشی و ارکان دولتی، کودتای 15 جولای (25 سرطان سال 1395) را سازماندهی کرده است.

فتح الله گولن از سوی دولت ترکیه متهم اصلی کودتای نافرجام 25 سرطان سال گذشته اعلام شده و اعاده او که بیش از 16 سال است در ایالت پنسیلوانیای آمریکا ساکن است، جزو خواسته های دولت اردوغان از دولت اوباما بود که با مخالفت دولت قبلی آمریکا مواجه شده و موجب تیره شدن روابط 2 کشور شد.

مقام های ترکیه در دیدار با همتایان خود، دولت جدید آمریکا را نیز تا کنون نتوانسته اند نسبت به اعاده و تحویل فتح الله گولن متقاعد کنند.
ترکیه مدعی است که گروه گولن در 170 کشور دنیا فعالیت دارد و بر این اساس، در دیدار مقام های آنکارا با سران کشورهای دیگر، توقف فعالیت گروه گولن جزو خواسته های آنها از کشورهای مختلف بوده است.

محاکمه عوامل کودتای نافرجام 15 جولای ترکیه در مراجع قضایی ترکیه جریان دارد و در آن فتح الله گولن به عنوان متهم ردیف اول معرفی شده است.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
پاکستان
امریکا
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است