مشاور سابق ترامپ به دروغگویی خود اعتراف کرد
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۱۳    ۱۳۹۶/۸/۱۰ کد خبر: 140877 منبع: پرینت

مشاور سیاست خارجی در ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ به دروغگویی به ماموران «اف بی آی» اعتراف کرد.

به گزارش رویترز، اسناد منتشره از سوی دادگاه فدرال آمریکا نشان می دهد که «جرج پاپادوپولوس» (George Papadopoulos) یکی از مشاوران نه چندان شناخته شده در ستاد انتخاباتی «دونالد ترامپ» اعتراف کرده است که در مورد تماس های خود با افرادی که ادعا می شود با مقام های بلندپایه روسیه در ارتباط هستند، به ماموران «اف بی آی» دروغ گفته بود.

این نخستین اتهام کیفری است که در روند تحقیقات پیرامون هرگونه ارتباط احتمالی میان ستاد انتخاباتی ترامپ و مقام های روسیه مطرح می شود.

طبق متن این اسناد، «رابرت مولر» مستشار ویژه و مسوول رسیدگی به پرونده مداخله ادعایی روسیه در انتخابات 2016 آمریکا اعلام کرد که جرج پاپادوپولوس- که در ماه مارس 2016 به ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ ملحق شد- ماه ژانویه در مورد برقراری ارتباط با افرادی که ترتیب دهنده یک قرار ملاقات میان ترامپ- نامزد وقت انتخابات آمریکا- و «ولادیمیر پوتین» رییس جمهور روسیه بودند، به ماموران «اف بی آی» دروغ گفت.

در اسناد دادگاه آمده است که در ماه مه 2016 یکی از مقام های ستاد انتخاباتی ترامپ- که نامش هنوز فاش نشده است- به پاپادوپولوس توصیه کرد که ترامپ شخصا «این گونه کارها را انجام نمی دهد» اما در عوض «فردی در سطوح پایین تر ستاد انتخاباتی او می تواند این کار را انجام دهد به طوری که هیچ نشانه ای برجای نماند».

گفتنی است که مشاوران ارشد ستاد انتخاباتی ترامپ- شامل پسر ارشد وی«دونالد ترامپ جونیور» و «جرد کوشنر» داماد ترامپ- به همراه پل منفورت رییس وقت ستاد انتخاباتی ترامپ در ژوین 2016 در «برج ترامپ» در شهر نیویورک با روس هایی که ادعا می کردند علیه رقیب دمکرات ترامپ- هیلاری کلینتون- اطلاعاتی در دست دارند، دیدار کردند؛ هرچند که در اسناد دادگاه اشاره ای به این موضوع نشده است.

هنوز مشخص نیست که آیا ترتیب دهنده اصلی این دیدار جرج پاپادوپولوس بوده است یا خیر.

رابرت مولر، مستشار ویژه پرونده می گوید که پاپادوپولوس- حقوقدان بین المللی در حوزه انرژی و ساکن شهر شیکاگو- به ماموران اف بی آی در مورد مطلع شدنش از دسترسی مقام های روسیه به «هزاران رایانامه» هیلاری کلینتون دروغ گفته است.

بازپرسان پرونده می گویند که پاپادوپولوس به ماموران اف بی آی گفته بود که مدت ها پیش از پیوستن به ستاد انتخاباتی ترامپ، با فردی که این اطلاعات را در اختیار وی گذاشته، در تماس بوده است؛ اما در واقع، پاپادوپولوس پس از پیوستن به ستاد ترامپ با فرد مذکور دیدار و اطلاعات را از او دریافت کرده است.

شایان ذکر است که «سارا سندرز» سخنگوی کاخ سفید در تلاش برای «کم اهمیت جلوه دادن» نقش پاپادوپولوس در ستاد انتخاباتی ترامپ مدعی شد که وی «بطور بسیار محدودی» در این ستاد فعالیت داشته و فعالیت وی نیز داوطلبانه بوده است.

طبق اسناد دادگاه، جرج پاپادوپولوس در روز پنجم اکتبر به بیان «اظهارات اساسا کذب، موهوم و فریبکارانه» به ماموران «اف بی آی» اعتراف کرده است.

در مقابل پل منفورت رییس سابق ستاد انتخاباتی ترامپ و ریک گیتس از مقام های پیشین این ستاد از قبول اتهامات وارده سرباز زدند.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ترامپ
مشاور
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است