هم اکنون: نشست خبری والی بلخ در هرات
 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۱۶    ۱۳۹۶/۸/۱۰ کد خبر: 140907 منبع: پرینت

نور: به این حکومت اعتمادی نیست.
عطامحمد نور پشت جنرال دوستم درآمد و پشت داکتر عبدالله را خالی کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان(afghanpaper) عطامحمد نور والی بلخ که روز گذشته با هدف دیدار با اسماعیل خان و نشست با مردم هرات به این ولایت سفر کرد، امروز چهارشنبه 10 عقرب 96 نشست خبری که هم اکنون در حال برگزاری می باشد صراحتا از جنرال دوستم جانبداری کرد و گفت: جنرال دوستم از طرف هیچ دادگاه داخلی و خارجی محکوم نیست زیرا هیچ جرمی مرتکب نشده است و هر زمان که بخواهد می تواند به کشور برگردد. حکومت خوشش می اید که جنرال دوستم را به چالش بکشد ولی من مطمین هستم که حکومت های خارجی به خود این حق را نمی دهند که با وی به عنوان یک مجرم بین المللی رفتار شود.

وی در ادامه افزود: اخرین دیداری که من با جنرال دوستم داشتم ایشان گفتند که اخرین حق خود را از حکومت می گیرم که معاون اول رییس جمهور هستم .با رای من رییس جمهور مشروعیت پیدا کرده است، تا جایی که بشود از راه قانونی و در غیر این صورت خودم وارد افغانستان می شوم.

رییس اجرایی جمعیت اسلامی درباره طرح هایش گفت: ما طرحی را پیش رو داریم اول، القای کمونیست. دوم، اصلاح بنیادین کمیسیون. سوم، طرح بدیل یعنی داشتن حکومت توافق ملی زیرا به این حکومت اعتمادی نیست و اخرین گزینه نظارت قوی توسط باصلاحیت های نظام بزرگان قوم، جامعه مدنی و افراد شاخص و احزاب سیاسی که اگر این کار شد که خوب است و در غیر این صورت اگر بخواهند با این روال پیش بروند ما تحریم می کنیم و اصلا این حکومت را قبول نداریم.

نور درخصوص جدا کردن راه خودش از داکتر عبدالله چنین مطرح کرد که ما در مذاکرات با حکومت شکست نخوردیم فقط به تعلیق در آوردیم. حرف من این است که داکتر عبدالله صلاحیت هایش را از حکومت بگیرد و جایگاه اش را در نظام کنونی مشخص سازد. مطابق توافقنامه باید بندها عملی شود که یکی از این بندها تغییر نظام و دایر کردن لوی جرگه در بدل لوی جرگه عنعوی بود. تمام مشکل من با داکتر عبدالله همین بود و نه سخن دیگر. اینها تمام توقع ما از ایشان بود زیرا نماینده ما در نظام بود و زمانی که به سخن ما توجهی نمی کنند مجبور می شویم که قطع رابطه کنیم.

والی بلخ سهم خودش را از حکومت خواست و ادامه افزود: پس از آن با ارگ وارد مذاکره شدیم منحیث نمایندگی از حزب جمعیت ما از ارگ چوکی نخواستیم. ما دوام این توافقنامه و سهم خود را خواستیم که یک: در تمام تصامیم ملی و استراتژیک باید سهیم باشیم. دو: در سیاست های خارجی باید شریک باشیم. سه: کمیسیون ایجاد شود برای تعیین های نظامی دو نفر از حزب جمعیت، دو نفر از ارگ و دو کارشناس که تمام تصمیمات نظامی و جنرال های ارشد زیر نظر این کمیسیون باشد که اگر اینگونه بود امروز شاهد افراد بی کفایت نبودیم و ما از حکومت حمایت می کردیم و در برابر تروریزم در کنار حکومت بودیم.

وی با اشاره به مذاکرات اش با ارگ گفت: ارگ روند مذاکرات را فرسایشی ساخت و حمایت گران ما صدای خود را بلند کردند که در قبال حمایت از جمیعت می خواهد که تکلیف اش را با دولت روشن کند.

کد (7)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
والی بلخ
افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   عطاجان از خدا بیزار هستی که می کویید که دوستم هیچ کناه ندارد. در کدام قسمت قران نوشته شده. معلوم میشه که عطا جان بچه صبغت الله مجددی نبا شد رحیم از هرات باستا ن

>>>   این ملک را اگر اقای نور صا حب جور نکند دیگر ع وغ هر دوشا ن زنچو هستند نمی تو انند

>>>   انسان بی مغز مانند رحیم جان هراتی چه میداند که اقای عطامحمد نور جنرال دوستم را بی گناه خطاب کرده هدفش چه بوده من برایت توضیح میدهم که هدف چه بوده ارگ با هدف قومگرایی که در پیش گرفته با دادن وعده ها و پول مردمان ضعیف الفس را مانند ایشچی توطعه سازی میکند و بجان رهبران قوم دیگر مخالف قوم خودش می اندازد که همین کون لچی ایشچی از جانب جنرال دوستم یک توطعه سازی بود به همین اساس اقای نور جنرال دوستم را بی گناه خطاب کرده .

>>>   عطا يكي از بي .....ترين قوماندان هاي شمال است. صبر كنيد و ببينيد. باز خواهيم ديد كه چگونه به زور دوستم و اسمعيل خان خان قدرت راميخواهد قبضه كند. كسي كه لافيد متاسفانه نبافيد!


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است