خلیلی دلخوش به عَرش صلح
زمانیکه مردم هزاره در بی تفاوتی حکومت، حکم قربانیان دسته جمعی طالب و داعش را دارد، رهبری همچون خلیلی با کمترین امتیازها چشم به الطاف ارگ دوخته و دم از صلح با طالبان می زند 
تاریخ انتشار:   ۱۹:۳۱    ۱۳۹۶/۸/۱۹ کد خبر: 141304 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، حکومت کرزی و غنی از ابتدا بنیان را بر صلح با طالبان و ادغام در قدرت نهادند و زمانی که جامعه جهانی و بخصوص امریکا با تغییر استراتژی خواهان مصالحه با طالبان و جایگزین شدن راهکار سیاسی به جای رویکرد نظامی هستند، سرانجام صلح به کدام سو می رود؟

شورای عالی صلح که پس از برگزاری لویه جرگه و از سوی حامد کرزی تشکیل شد با گذشت نزدیک به هفت سال دستاوردی جز امضای توافقنامه با حزب اسلامی ندارد و آن هم بنا به گفته حکمتیار نه از سوی این شورا بلکه با تلاش امنیت ملی صورت گرفت.

کریم خلیلی نیز درست در بحبوحه اختلاف های شدید درون حکومت و تهی شدن قدرت از مقام های بلندپایه ای همچون جنرال دوستم و صلاح الدین ربانی در کنار صفی از مقام های مخالف، توسط اشرف غنی به ریاست شورای عالی صلح رسید تا ارگ در برگزاری نشست امنیتی کابل، همراهی حداقل یکی از رهبران قومیت های دیگر را در ترکیب صرف پشتون داشته باشد.

رییس شورای عالی صلح به تازگی گفته است که اشرف غنی به وی اطیمنان داد که هیچ نهاد و شخص دیگری به جز این شورا در رابطه با گفتگوهای صلح وظیفه و مسوولیتی ندارد و نیز حنیف اتمر نیز در اطمینانی دیگر به خلیلی، متعهد به تسهیل کننده این گفتگوها شده است.

در ابتدا باید گفت که از مقامی همچون خلیلی که دهه ها به عنوان یکی از رهبران آشنا به راه و روش سیاستمداری در افغانستان، بعید به نظر می آید که چنین ساده لوحانه دلخوش به اطمینان های رییس جمهور و مقامی باشد که جز قوم گرایی و سو استفاده از مقام های دیگر اقوام در راستای اهداف پشتونیزمی، رویکردی نداشته اند چه برسد به تسهیل کننده با اعطای اختیارات آنهم در رابطه به صلح با طالبان.

از جانب دیگر، حنیف اتمر که خود یک سر برنامه ها و براندازی توطیه و دسیسه برای به حاشیه راندن رهبران قدرتمند است و در مقام مشاور ارشد امنیت ملی نه حافظ امنیت کشور بلکه طالب پرستی می باشد که تنها قوم پشتون و منافع تباری را می شناسد چگونه تنها نقش تسهیل کننده گفتگوهای صلح را ایفا می کند، آیا جناب خلیلی خود چنین سخنی را باور دارد؟

و زمانیکه مردم هزاره از اهداف هر حمله و انتحاری گروه های تروریستی می باشد و بدون حفاظت از سوی حکومت تنها حکم قربانی را دارند، چگونه رهبری همچون خلیلی که توسط همین قومیت به مقام و قدرت رسیده است چنین بی اعتنا به کرسی ریاست شورای عالی صلح تکیه زده و دم از صلح با طالبان می زند؟

ارگ نه تنها خواهان پایان جنگ و صلح نیست بلکه با برگزیدن کریم خلیل به ریاست این شورا در حالی که وی از رهبرانی است که سال ها با طالبان در نبرد به سر می برد و از قومیتی برخواسته که دشمن آنان محسوب می شود، در پی پیچیده کردن پروسه صلح می باشد تا زمانی که به اهداف پشتونیزمی در حکومت درست یابد.

از سوی دیگر، اشرف غنی به خوبی می داند که طالبان نه طرف گفتگو بلکه زیر سلطه پاکستان و در حمایت امریکا می باشد و تا زمانی که سیاست این دو کشور در راستای قدرت بخشیدن به طالبان باشد گفتگوی رخ نخواهد داد و شورای عالی صلح به مانند نهادهای مبارزه با مواد مخدر و فساد، حکم نمایشی برای فریب افکار عمومی و سرپوشی برای فساد حکومت است.

مقام هایی همچون خلیلی سبب شده اند که رهبران پشتون با سلطه گری به نبرد با قومیت های دیگر بپرازد و اگر اکنون وی به ریاست شورای عالی صلح رسیده نه تنها تهی از اختیار است بلکه در دوران اختلاف های درون حکومتی، ارگ نیازمند مقام های دلخوش به کمترین امتیازها می باشد.

شورای صلحی که حتی در زمان ریاست برهان الدین ربانی نتوانست دستاوردی برای صلح داشته باشد چگونه در دوران هرج و مرج سیاسی و قدرت یابی طالبان می تواند گروه های مخالف را به گفتگو وادار کند در حالی که غرق در فساد و زدو بندهای سیاسی است.

و می ماند سرافکندگی برای رهبرانی که در برابر امتیازها به مردم و قومیت خود پشت می کنند و آنان را در برابر کشتار و قتل عام طالبان و بی اعتنایی های حکومیت رها، در حالی که این حکومت، گورستان قدرت بیشمار مقام بوده است که اکنون در دورترین نقطه از قدرت به سر می برند.

کد (18)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
خلیلی
هزاره
نظرات بینندگان:

>>>   تادیه سه لک دالر به همایون همایون از طرف بی بی گل غنی
کترغنی گفته است که این مبلغ ناچیز از صندوق شخصی همسرایشان به همایون داده شده است.
یک منبع موثق خبر داد که بی بی گل غنی همسر رئیس جمهور « از خزانه شخصی خود» مبلغ سه لک دالر برای همایون همایون از مدیران مشهور ولسی جرگه تادیه کرده است. منبع این خبر شخص همایون است و این اتفاق زمانی پیش آمد که روابط میان وی و ارگ شکر آب نشده بود ومعامله ها درجریان بود. همایون گفته است که غنی او را برای یک رشته مشورت ها به ارگ طلبید و درجریان صحبت ناگهان از جا بلند شد و به دفتر دیگر رفت و با سه بسته دالر برگشت و با تعارف مهربانانه به من پیشکش کرد و گفت: این تحفه ناچیز را بی بی گل خاص بره خودت روان کرده است. یک سنت آن از بیت المال نیست همه اش از صندوق شخصی ایشان است!
مسئولیت راست ویا نا راستش بدوش جناب ر مامون

>>>   خلیلی خیلی بی تلخه است :
همین گُلک دوروز پیش گفته است :
جنگ افغانستان جنگ قومی است !
دین حکمتیار رهبر حزب اسلامی به روز چهارشنبه هفته گذشته در گشایش نشست شورای مرکزی حزب اسلامی درکابل، جنگ در شمال کشور را جنگ قومی خوانده بود.
اما، ام امروز "جمعه۱۹عقرب" در روز پایانی نشست شورای مرکزی حزب اسلامی و دو روز پس از گفته‌های قبلی اش گفت که گفته هایش از سوی رسانه‌ها تحریف شده و هرکز جنگ افغانستان را جنگ قومی نخوانده است.

>>>   گر نیاموزی ز عاشورا حسینی زندگی
چون خلیلی و محقق عاری از وجدان شوی
از برای لقمه نان نوکر گبر و یهود
مبشوی پر از خبانت خالی از ایمان شوی
سالها در درگه شیطان اعظم نوکری
عاقبت زین نوکری دانم که خود شیطان شوی

>>>   عاری از وجدان نگر بنشسته است با گلبدین
ان که خود در کشور ما نایب شیطان بود
در جنایت در خیانت دست صد شیطان ببست
در سریر ملک شیطان گلبدین سلطان بود
خوانده اشرف غنی و اتمر و امثالهم
من یقین دارم که جمله رانده رحمان بود
عاقبت بینی که روز مرگ این ظالم چسان
روز شادی و سرور ملت افغان بود

>>>   با عرض معذرت، این ضرب المثل معروف که میگویند تا احمق در جهان است مفلس در نمی ماند یک حقیقت محض است و کاملا بالای تمامی اقوام مخصوصا بالای هزاره صدق میکند . این مردم است که افراد همچون خلیلی و غیره معامله گرا ها را منحیث رهبر خود قبول دارند. خلیلی و دیگر رهبران معامله گر با نهایت بی وجدانی به نفع خود کار میکنند و هیچ ابائی هم از خدا و روز آخرت ندارند.
عثمان

>>>   همه میدانند که اداره ای کمیته ای به اصطلاح صلح بدست ای اس ای وپاکستانی ها است هرکه را که انهابخواهند وانگلیس ها در راس این کمپنی تجارتی ومنبع درامدی خوب برای گردانندگاندارد اقای خلیلی چطور توانست در راس این شرکت قرار گیرد ودر پهلوی همتای خود {اعضای سی ای ای}ارام گرفته وباهم راز ونیاز دارند یار سابق هم مسلک ورفیق راه شاگرد یک مکتب وگردانندگان یک سیاست و... اینکه چقدر اقای خلیلی از قلب با ای اس ای است ویا مصلحتا وبنا به دستور انجا راه یافته ورفته اند امر نهایت مغلق وبغرنج است ولی اینقدر معلوم است که ظاهرا درین سلک قرار داشته وازعین منبع الهام میگیرند
در سیاست امروزی مجبوریت های شخصی واحیانا اجتماعی انسان را مجبور میشود تا به هر درو دیوار بزند واحیاناپروانه وار خودرا بسوزاند
والله اعلم بالصواب
کربلای سنگچارکی

>>>   یک منبع که خانه اش در چار آسیاب است گفت: خلیلی برای این نزد گلبدین آمد تا از او خط بگیرد که دیگر راکت نمیزندتا مخالفیم مطمئن شوند دیگر راکت بازی نمیشود اما گلبدین شرط گذاشته که سفارت امریکا ماهانه سه ملیون دالردیگر برامتیازاتش بیافزاید

>>>   هموطنان عزیز:
خلیلی رئیس شورای عالی صلح رابشناسید:
1- خودش به قتل ده هاانسان بیگناه متهم است که تمام مردم افغانستان حتی هزاره ها همه میدانند.
2-خلیلی هزاره ها را به دشمنی با سایر ملیتها تشویق میکند و فقط هزاره و آنهم اعضای خانواده خودش را مستحق همه امتیازات دولتی میداند چنانچه پسرانش و همه قوم و تبارش در پستهای سفارتخانه ها و مناصب دولتی نصب است و بقیه هزاره هابه شغل میراثی یعنی حمالی و کراچی رانی مشغول اند.
3-خلیلی بامحقق، اکبری، مرتضوی، شیخ محسنی، فاضل، بهشتی وغیره که رهبران شیعه ها است هیچگونه رابطه وعلاقه ندارد و دعوای پیشقراول وحدت ملی راهم دارد.
4-خلیلی شاخه های سادات و قزلباش ها را که نود درصد شیعه را تشکیل میدهد دشمنان هزاره میداند و هزاره ها را برضد آنان تشویق و سازماندهی میکند.
5-خلیلی قوماندانان مست هزاره را که خون همه ملیت های افغانستان را ریختانده است امروز سپه سالاران جهاد میداند.
6-خلیلی طالبان و شورای نظار،حرکت اسلامی شیخ محسنی و سایر احزاب را دشمنان قسم خورده مردم هزاره میداند.
7-خلیلی در نشستهای خصوصی باهزاره ها دولت را مسبب همه بدبختی های هزاره میداند و در هر اداره برای حصول اهدافش مهره های خطرناکی را نصب کرده است.
پس خلیلی باکی صلح میکند ،کدام اشخاص را به صلح دعوت میکند؟ و منحیث رئیس شورای صلح چه وظایفی رابه پیش میبرد؟ این سوالات را باید رئیس جمهور پاسخ بگوید.
هموطن شماازکابل

>>>   من بحیث یک پشتون خلیلی را مرد ملی میدانم !!!!!!!!

>>>   فی تقلب الاحوال تعرف جواهر الرجال
کذشت زمان چهره ها را بیشتر آشکار می سازد. مزاری با نیرنگ های خلیلی در دام طالبان گرفتار آمد و پس از شهادت ایشان خلیلی یک شبه از طریق اعلان رادیو بی بی سی بر کرسی حزب مزاری تکیه زد و شهرک حاجی نبی ساخت و تمام همه جهاد و همه شهادت ها در جیب چپ خلیلی و برادرش حاجی نبی گم شد و اینک در صدد پر کردن جیب راست خود است تا چه شود؟ مردم جاهل همیشه دنباله رو جهالت ها و چپن های سبز ابریشمی اند و هنوز دست خلیلی و محقق را می بوسند. من خودن دیدم پیر مرد هفتاد ساله خم شد و بر دست محقق بوسه زد؟؟ تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل این مردم به کجا می روند معلوم نیست.

>>>   شورای عالی صلح یک ارگان سمبولیک فقط به درد چند نفر که معاش بگیر شوند و تعداد هم دهن شان مهرلاک شود توانایی سخن گفتن و انتقاد کردن نداشته و از دست دهند و در عین به نهاد پر نفوس تبدیل شود که زمان های مخصوص کارای بیشتر داشته باشد .
اگر به گذشته این شورا نظر انداخته شود می بینم که کاری که بتواند به امن سازی کمک کند تآنال انجام نداده است . اگر گاهی تعداد تصاویر در پرده تلویزیون هاگویا گروه زیر نام مخالفین مسلح به پروسه صلح پیوسته اند ،البته باید گفت آن ویدو ساختگی است برای گفتن کربدت بوده است .

>>>   خلیلی باید برای صلح تلاش کند تا اقراض هزاره ها جلوگیری شود اگر صلح نشود هزاره ها دیگر در افغانستان وجود نخواهد داشت

>>>   همه می دانند که شورای صلح هیچ کاره است. سوال اینجاست که چرا نمایندگان هزاره ها مثل محقق و دانش تا این حد بی صلاحیت و تماشاگر استند!!

>>>   مردم هزاره جنایت کسانی که واز وجود داعش در میرزاولنگ خبر میدهند بالاتر از جنایتی است که در انجا رخ داده
بادقت باندیشید :تا دیروز طالبان وداعش دشمن بودند!!!؟؟
چی شد امروز آنها برادرانه در کنار هم بر سر یک تعداد مردم بیگناه حمله میکنند وزن وبچه پیر وجوان راقتل عام میکنند.
ببنید مظلومیت مردم هزاره را که حتی سخنگوی دولت که خود شیعه مذهب است. بر جنایات طالبان سرپوش گذاشته واز وجود واین جنایات را به داعش نسبت میدهد
ومسئولان امنیتی بعد چند روز سکوت تنها به یک تاسف اکتفا می کنند .
حتی حامیان خارجی طالبان نیزبا دروغ در روز روشن برای اینکه طالبان را مبرا کند از وجود داعش وپرچمهای سیاه نام برده واز بردن نام طالبان با صراحت خودداری میکنند.

امروز ای جوان هزاره از خواب غفلت بیدار شو که دشمن همان خواب های 250ساله را در سر دارد
ان جوانی هزاره که تاریخ گذشته ومصائب امروز را فراموش کند مطمئن باشید خون هزاره در رگهایش نیست
جوان هزاره بیدار شو .جوان هزاره بیدارشو.

>>>   اصلا خلیلی نباید قبول میکرد این پست سمبولیک را

>>>   دانش و محقق بیکفایت باید پاسخگو باشند که در دولت سمت اجرایی به عهده دارند
صادق

>>>   طالبان وطن فروش چرا به اسرائیل و آمریکا حمله نمی کنند.
چون که نوکران انها هستند واهداف آنها را پیش میبرند.

>>>   داعشی در کار نیست .همه جنایت ها متوجه طالبان وطن فروش است .
اینها میخواهند با نام داعش طالبان را مبرا جلوه دهند تا به مانند گلبدین ادم کش وارد قدرت کنند.
ولی خدا اینها را میشرماند وبا جنایت دیگر ان صورت درنده و وحشی خود را نمایان میسازند.

>>>   مردم افغانستان بخصوص مردم هزاره هرکس چی داخلی وچی خارجی این جنایت را به نام داعش زد دشمن ماست
این جنایات را طالبان سفاک مرتکب شدند.
هر کس انسان است دیگر صلحی با اینان انجام نمیدهد.

>>>   خلیل پدر فعلا به فکر سرمایه های چور کرده شهرک حاجی نبی هست و میترسد که اگر خلاف سیاست حکومت پیش برود سرمایه های باداورده طبط شده و خودش به زندان میرود خلیل پدر حالی مردمش را فدای سرمایه حرام و شهرک هایش کرده اگر مردم هزاره غیرت دارند دیگه خلیل پدر و استاد پیکی( محقق ) را دیگر رهبر خطاب نکنند
اریامهرازکابل

>>>   من به هر قومی که مربوط باشم آنقدر احمق نمیشوم که دزد مربوط قومم که در معامله با دزدان دیگر خود را به
"مقامی " میرساند و به لیسیدن استخوانی دل گرم میکند، و من فکر کنم که دزد قومم "از غم مردم پای لچ میخوابد".

>>>   .... کند این رهبران بی کفایت را و....ت قاتلانی را که کودک را سلاخی می کنند به قرآن مجید قسم خونم بجوش آمده و حاضرم برای نابودی آنهاییکه این چنین ناموس مردم را به گروگان گرفته وبه آنها تجاوز می کنند از خونم بگذرم تا خونشان را به زمین بریزم.

>>>   خلیلی وامثالش شیعه های درباری هستند که دین ومذهبشان پول ودالر است وبه فکر فقر مردوم و ظلم و ستمی که برمردوم هزاره میشود هیچ کوچکترین توجه
ندارند وفقط به فکر امنیت خود وخانواده خودشان هستند

>>>   کریم خلیلی از جمله کسانی است که به اصطلاع عام نمک به حرام دلیلش اینکه کریم خلیلی یک ماور عادی دولت داوود خان بود اما پس از چاپلوسی و خمخم و پیشخدمتی به رهبر واقعی مردم هزاره بابه مزاری مردم هزاره انرا شناختند و بعد از بشهادت رساندن استاد مزاری که پای خلیی هم ناممکن نبوده خودرا بجای رهبر شهید قلمداد کرد و از همین طریق و نام مردم هزاره امروز به جا ومقام نه تنها که خوداش رسیده بلکه پسرو برادراش صاحب مقام و پول بی شمار از فروش بیت المال گردیده اند که بطور نمونه از پست سفارت قزاقستان به نقی جان و فروش تپه تاج که مشهور بنام تپه اسکارت مربوط وزارت دفاع است و بنام شهرک حاجی نبی برادر خلیلی اکنون مسما است یاد کرد وده ها خیانت دیگر از این قرار بواسط خلیلی و فامیلش وجوددارد سوالی که مطرح است اینست که با انهم خلیلی اگر به شهادت رساندن و مجروح کردن صد ها مردم هزاره در چوک دهمزنگ بود و وگروگان گیری و سربریدن ها در سمت منطقه هزاره نشین توسط طالبان و اکنون قتل عام مردم شیعه هزاره را طالبان ترورست وابسته به پاکستان صورت گرفته و نسل کشی کرده نه خلیلی و نه دانش شاگرد وفادار خلیلی حد اقل یک بارهم به اعتراض صدای شانرا بلند نکرده اند و خودرا در چوکی پنهان کرده تا مبدا که ولی نعمتش ازرده خاطر گردد .

>>>   خلیلی بیچاره چی میتواند انجام دهد؟

>>>   روي دالر نازك است. براي خودش ميرسد، اولاد هايش در وزارت خارجه و سفارت ها چكر ميزنند. برادرش شهركها ميسازد. ديگر قوم چيه؟ خليلي بعد از همه امتيازاتيكه بهد از ٢٠٠١ بدست آورده، حالا فراقومي فكر ميكند. حق هم دارند. وقتي مردم گوسفندي خواب است، بازار دوكانداران و تيكه داران گرم است.

>>>   خليل پدر در جنجال و گرفتاريها دور از صدارت و خليل پسر خاموش و زيرك بر مسند سفارت
شاعر كابلى

>>>   مرکز بین المللی مطالعات استراتیژیک
میگن امروز در یک برنامه در شهر مزارشریف بجای سرود ملی آهنگ استاد مددی نشر شده است. و دلیل جلوگری از پخش سرود ملی را ملی نبودن آن عنوان کرده اند.

>>>   آنقدر #شريك سازيد تا خود استاد اين متن را بخواند!
جناب استا کجا هستی؟ از صلح چه خبر؟
جناب استاد از فاجعه سرپل خبر شدی؟ آیا نمی‌شود که با مخالفین مذاکره کنی که حداقل دست از نسل‌کشی و قتل عام مردم بی‌گناه بردارند؟ مگر خودت نگفته بودی که در صورتی از پس مسئولیت‌هایم برآمده نتوانم، از مردم افغانستان معذرت خواسته از وظیفه‌ام کنار میروم؟ حالا از پس مسئولیت‌هایت برآمده توانستی یاخیر؟

>>>   هزاره از هر طریق ممکن تلاش میکنند که چوکی های حکومتی را حفظ کنند و میدانند سایست ها حذفی از داخل ارگ بگونه قصدی انجام میشود و هر گونه حرکت های مدنی با خون و دهشت خاتمه پیدا میکند . حالا بیخیالان که هزاره ها را رهبری میکنند میدانند کوچکترین حرکت شان به قیمت از دست دادن موقف شان تمام میشود. درین جای شک ای نیست که از هر گروه بیشتر رهبران هزاره متهم به معامله گری هستند.
در کشوری که ریس جمهور خواب پشتونستان در در سر می پروراند. از هر طریق ممکن کوشش بر تضعیف و بی اعتبار کردن رهبران دربین مردم خود ایشان میکند.
متاسفانه که بافت اجتماعی دولت افغانستان به دست تکیه داران جهادی و نکتایی داران متعصب افتاده است .

>>>   این "رهبران"مجاهدین چیزی بنام شرم نمیشناسند.

>>>   رهبران هزاره شنیدن که سیاست هیچ را نمشناسند ولی این طور نیست هر سیاست گری برای کشور ، مردم و قوم خود خدمت میکند در غیر آن آنرا سیاست گفته نمیتوانیم فقت خدمت برای خود و فامیل شان است در فکر هیچ کس و هیچ چیزی دیگر نیست .
مرتضی «رسولی»

>>>   آدم های که حاضرند بخاطر مقام و پول ناموس و وجدان اش را معامله نمایند،در دایره انسانی جاه ندارند.
هادی

>>>   چه کسی خلیلی و محقق را رهبر هزاره کرده است. آنان رهبران شوم خود شان هستند.خلیلی و محقق در طول عمر شان به اندازه یک دانه ارزن برای مردم هزاره خدمت نکرده اند. نه خدمت فرهنگی و علمی و نه خدمت اقتصادی و اجتماعی و نه خدمت نظامی و عاطفی. آنان تحت این عنوان فقط توانسته اند شکمهای شان را سیر کنند و بر پولهای شان بیافزاید.

>>>   استاد خلیلی یک رهبر کارکشته و خردمند است. در سه دور انتخابات ریاست جمهوری نقش پادشاه ساز را داشته است.

>>>   انوارالحق احدى به بى بى سى: اشرف غنى در ٢٠٠٩ دوستم را قاتل گفت، اما در ٢٠١٤ با خوشحالى او را معاون اول انتخاب كرد، معيار در كجاى اين است؟
#مسلم_شيرزاد

>>>   دانش و محقق بايد پاسخگو باشد كه هيچ فايده ندارد اين بودنشان در حكومت صرف به فكر گرفتن چند عكس فيس بوكى هستند. خدا بشرمانه اينها را كه بمانند چند جوان احساساتى جنبش روشنايى مردم را به كشتن دادند
سجاد

>>>   اين قتل عام نتيجه غفلت و بى توجهى قوماندان أمنيه كه هزاره ميباشد است. در انجام وظيفه غفلت كرده
با خبر

>>>   مسؤول اصلی تمام این فجایع که در هزاره جات رخ میدهد کریم خلیلی .... اش می باشد؛ زیرا تمام مردم هزاره را قربانی شهرک های برادرش و چوکی های بی صلاحیت چند نوکرش می کند.

>>>   مردم غیور هزاره دگه بس است دنبال سران بیغیرت هزاره را ایلا کنید دنبال یک ادم دلسوز بروید که مردم بیگناه هزاره کشته نشود مثل خدا بیامرز استاد مزاری نه مثل سه تا هزاره خود فروخته

>>>   این گپ ها جائی را نمیگیرد۰ کوچی احمدزی و تیم فاشیستی اوغان میلیتی های او از نسل کشی برادران طالب خود خاموشانه پشتیانی میکنند و در ظاهر شما را بنام وحدت ملی فریب میدهند۰ فقط تمام قوم های غیر اوغان باید متحد شوند و حساب خود را یکسره از حساب این اوغان های ....رای همیشه جدا کنند۰ تجزیه بین اوغان و اتحاد غیر اوغان ها راه حل است۰

>>>   انگاه که پول معنی پیدا کرد وابزار بهترین دنیا شدوبا ان همه مشکلات مادی حل گردیدودرست وقتی که این فلز با ارزشبعض از صفت های خداوندی {ستار العیوب وقاضی الحاجات } بودن را العیاذا بالله به خود اختصاص داد دیگر همت وغیرت وننگ وقوم وملت ومذهب رنگ باخته وبی ارزش میگردد نه تنهااقای خلیلی هر ابر مرد دیگر تا نهایت درجه خفت وذلت وفرومایگی تنزل میکند واحراز مقام می نماید
محمد داود بیگ معلم لیسه ای صمیم

>>>   این سران هزاره ترسو هستن شرم غیرت ندارین که مردم بیگناه هزاره را میکشد شما حتی یک دلداری مردمت را ندادین.
مهاجر

>>>   سران هزاره دفکر خودشان است سر مردش هر چه بیاد عین خیالشان نیست همین مردم هزاره بودن که شما دقدرت رسییدین.

>>>   از خدا خواستیم که این ....خلیلی را یک کوچی در همان دره های هزاره جات تنها گیر کند که نتیجه این همه چاپلوسی ها به کوچی را بداند۰

>>>   درین کشور داعشی وجود ندارد۰ همین اوغان ها یا پشتونها هستند که گاهی طالب میشوند، و گاهی گلبیدینی، گاهی داعشی، و حتی گاهی جنایتکاران خلقی و نجیبی ویا فاشیست های اوغان ملیتی میشوند۰ تمام این وحشت و کتشار ها را همین اوغان ها میکنند، فقط به اشکال مختلف، و فقط همین اوغان ها۰ رهبر های اینها همه یکی هستند، یعنی همه اوغان هستند و باهم وجه مشترک دارند که به اساس آن باهم همبستگی و همکاری میکنند۰
>>>   وجود نهادی به نام شورای صلح در افغانستان بسیار مسخره است.این مقوله شبیه این می ماند که کسی بر گلوی شخصی پای خود را گذاشته و دارد او را خفه می کند، ان بیچاره از زیر پای او با صدای گرفته و خفه شده و نیم جان فریاد می زند که صلح صلح صلح!!!!

>>>   سوال اصلی اینست که با تسلیم شدن و آمدن این ....یا بتهر است بنویسیم با آوردن و خریدن این ....آنهم بنام صلح، در چند و در کدام جبهات صلح شد، و چند ولایت، ولسوالی، ویا حتی قریه به صلح و آرامش دست یافت؟


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است