زوال آمریکا از سال ها پیش آغاز شده است
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۳۵    ۱۳۹۶/۸/۲۰ کد خبر: 141315 منبع: پرینت

نظریه پرداز امریکایی معتقد است زوال امریکا از سال پیش آغاز شده است و کشورهایی چون چین و روسیه در حال افزایش قدرت خود هستند.

ریچارد هاس رییس شورای روابط خارجی آمریکا دکترین سیاست خارجی ترامپ را دکترین خروج نامیده است. این نامگذاری به دلیل خروج دولت ترامپ از پیمان ها و رژیم های بین المللی چون «ترانس پاسیفیک»، پیمان اقلیمی پاریس و نفتا و ... است.

دکترین خروج در سیاست خارجی شکی جدی را در مورد تعهد امریکا به سیستم بین المللی پیچیده مطرح می کند؛ سیستمی که بعد از جنگ جهانی دوم با کمک امریکا ایجاد شده و مسیر تکامل را طی می کند. در این سیستم کشورها در مورد موضوعات مهم و حساس به توافق رسیده اند. اگر امریکا توافقات بین المللی را یکی پس از دیگری ترک کند، آیا کشورهای دیگر بدون حضور یک بازیگر اصلی می توانند به آنها پایبند باشند؟

همانطور که یک دیپلمات اروپایی گفته است: امریکا در زمان ترامپ نظم لیبرال چند جانبه را رها کرده است.

استفن لندمن نظریه پرداز امریکایی در خصوص این موضوع که سیاست خارجی ترامپ در تضاد با لیبرالیسم است یا خیر به خبرنگار مهر گفت: لیبرالیسم در جوامع غربی از دهه 90 نیولیبرال - منحصرا منافع خود را تامین کرده است.

وی افزود: معاهدات بین المللی حقوق بین الملل غیر قابل انکار هستند. در آمریکا پایبندی به معاهدات بین المللی مطابق قانون برتری قانون اساسی است. با این وجود همه معاهداتی را که ملت موافقت می کند تصویب می کند به طور خودکاربه قوانین امریکا تبدیل می شود.

لندمن یادآور شد: با این حال در طول تاریخ، آمریکا به طرز چشمگیری بسیاری از معاهدات و سایر توافقنامه ها را نقص کرده است. از شروع هر پیمانی با مردم بومی خود، قتل عام آنها (بومیان) بیش از صدها سال به طور سیستماتیک، که بزرگترین نسل کشی در تاریخ جهان است، سرکوب رسانه های آمریکا و دانشگاه ها را با استثناهای نادر انجام داد.

وی در ادامه تاکید کرد: به طور خلاصه، اعضای دولت ترامپ و کنگره، صلح و ثبات در جهان را تهدید می کنند. لیبرالیسم در آمریکا، همانطور که باید باشد، یک نسل پیش نیز در غرب به وقوع پیوست.

لندمن درباره آثار نقض معاهدات بین المللی از سوی دولت واشنگتن گفت: ترامپ و پیشینیانش با نقص توافقنامه های بین المللی و سایر توافقات به طور قطعی ثابت می کند که آمریکا هرگز قابل اعتماد نیست. حتی زمانی که توافقنامه هایی مانند برجام JCPOA به دست می آید، تلاش می شود تا آن را نقض کند.

وی افزود: واشنگتن قواعد خود را مطرح می کند، قوانین بین المللی، قانون اساسی و قوانین امریکا را نادیده می گیرد؛ همه چیز را در خدمت منافع مخرب خود می خواهد. جنگ های بی پایانش تنها در برابر دولت های غیرنظامی به تنهایی ثابت کننده سیاست آمریکا است این جنگ با مردم خود است، با سو استفاده و بهره برداری از آنها، منحصرا برای خدمت به طبقه ممتاز خود.

دانش آموخته دانشگاه هاروارد در ادامه تصریح کرد: ولادیمیر پوتین از همکاری متقابل میان تمام ملل و قطب های چندگانه دفاع می کند. سیاست های آمریکا به دنبال سلطه و تسلط جهانی است و مایلند همه ملت ها به منافع آنها پایبند باشند.

وی افزود: تمام امپراتوری ها در تاریخ جهان سرنوشت مشابهی داشتند (آغاز، اوج، مرگ). آمریکا استثنا نیست من اعتقاد دارم که زوال آنها سال ها پیش آغاز شد. یک روز برتری آنها پایان خواهد یافت.

لندمن در ادامه یادآور شد: پس از جنگ جهانی دوم، آمریکا تنها قدرت جهانی بود که صدمه ندیده بود و هرگز حمله ای به آن کشور صورت نگرفت. از این مزیت برای جنگ های بی پایان، تجاوز و بهره برداری از مردم در سراسر جهان از جمله انقلاب های رنگی و تحریم های غیرقانونی استفاده کرد.

وی تصریح کرد: اروپا، جاپان، اکثر کشورهای آسیایی و آمریکای لاتین به اراده واشنگتن تعظیم می کنند. با راه اندازی جنگ های زیادی تلاش می شود تا استقلال دولت های مستقل از بین برود تا تمام کشورها زیر سلطه امریکا باشند. این یک شکست است.

لندمن تاکید کرد: آمریکا بخاطر هزینه ها و طولانی شدن بیشتر جنگهایی که براه انداخته ضعیف تر می شود - در حالیکه قدرت چین، روسیه و سایر کشورها در حال افزایش هستند.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
امریکا
روسیه
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است