طرح آمریکا برای اعزام ۲۰ هزار صلح‌بان به اوکراین
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۰۰    ۱۳۹۶/۸/۲۰ کد خبر: 141319 منبع: پرینت

منابع خبری از قصد آمریکا برای ارایه طرحی در مورد استقرار 20 هزار نیروی حافظ صلح بین‌المللی در شرق اوکراین خبر دادند.

روزنامه «وال استریت ژورنال» آمریکا به نقل از منابع دیپلماتیک در واشنگتن و اتحادیه اروپا نوشته است: امریکا قصد دارد با روسیه امکان استقرار 20 هزار نیروی حافظ صلح بین المللی در شرق اوکراین را مورد بررسی قرار دهد. به نوشته این روزنامه، مقام های واشنگتن قصد دارند در آینده بسیار نزدیک این موضوع را به مقام های مسکو ارایه داده و موافقت آنها با این مساله را بدست آورند.

«وال استریت ژورنال» یادآور شده است که آمریکا و برخی کشورهای غربی، از جمله آلمان و فرانسه، امیدوارند که روسیه دیگر درصدد یافتن راهی برای خروج از مناقشه نظامی در شرق اوکراین است.

پیش از این، "ولادیمیر پوتین" رییس جمهوری روسیه اعلام کرد که از نظریه اعزام نیروهای حافظ صلح به اوکراین حمایت می کند، ولی صحبت تنها بر سر تامین امنیت ناظرین سازمان امنیت و همکاری اروپا در منطقه دونباس است و "کلاه آبی‌ها" باید صرفا در خطوط درگیری‌ها و نه در مرزهای روسیه و اوکراین مستقر شوند.

"کورت ولکر" نماینده ویژه آمریکا در امور اوکراین هم اعلام کرده که موضوع گسترش استقرار نیروهای حافظ صلح را با "ولادیسلاو سورکوف" مشاور رییس جمهوری روسیه مورد بررسی قرار داده و امیدوار است این طرح بتواند مرزهای روسیه را به منظور ممانعت از ورود تسلیحات سنگین به خاک اوکراین تحت کنترل قرار دهد. این در حالی است که مسکو انتقال هر نوع تسلیحات نظامی از خاک روسیه به اوکراین را تکذیب کرده است.

به نوشته این روزنامه آمریکایی، پیشنهاد واشنگتن اقدام خوبی برای امتحان کردن جدی بودن قصد روسیه در این رابطه است. دیپلمات های غربی همچنین تاکید کرده اند که ماموریت نیروهای حافظ صلح بین المللی در خاک اوکراین باید نه زیر نظر سازمان ملل متحد، بلکه تحت کنترل سازمان امنیت و همکاری اروپا قرار داشته باشد که هم اکنون نیز در شرق اوکراین فعالیت دارد.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
امریکا
اوکراین
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است