مفهوم جدید ترامپ در سیاست خارجی
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۰۴    ۱۳۹۶/۸/۲۰ کد خبر: 141320 منبع: پرینت

دونالد ترامپ روز (جمعه) و در جریان شرکت در نشست کشورهای آسیا-اقیانوسیه (اپک) در ویتنام عنوان کرد، آمریکا دیگر نمی‌تواند سو استفاده‌های مزمن تجاری از خود را تحمل کند و بر سیاست‌های تجاری برابر و عادلانه تاکید خواهد کرد.

به گزارش رویترز، دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا خاطرنشان کرد، آمریکا آماده منعقد کردن یک توافق دوجانبه با هر کشوری در منطقه "هند-اقیانوسیه" است اما تنها بر اساس "احترام و منفعت دوجانبه".

هر چند که ترامپ این اظهارات را در جریان سخنرانی در یک نشست مربوط به اجلاس سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا-اقیانوسیه مطرح کرد اما طبق روالی که اخیرا از جانب او و همین طور دیگر مقام های دولتش مشاهده شده، از لفظ "هند-اقیانوسیه" برای توصیف منطقه "آسیا-اقیانوسیه" استفاده کرد و در عین حال به اهمیت هند در سخنرانی‌اش اشاره کرد.

او با اشاره به مساله کوریای شمالی، تاکید کرد که منطقه نباید اسیر "اوهام و خیالپردازی‌های منحرف" یک دیکتاتور شود.

دولت ترامپ اخیرا مفهوم جدیدی را در سیاست خارجی خود در پیش گرفته و به جای لفظ "آسیا-اقیانوسیه" از لفظ "هند-اقیانوسیه" استفاده می‌کند.

استفاده از این لفظ اکنون تبدیل به یکی از رویه‌های کاخ سفید شده به نحوی که کاخ سفید در برنامه‌ای که برای سفر ترامپ به آسیا تدوین کرد، 4 بار از لفظ "هند-اقیانوسیه" استفاده کرد و حتی یک بار هم از "آسیا-اقیانوسیه" استفاده نکرد.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا نیز در یک سخنرانی در کشور هند که چند هفته پیش انجام داد بالغ بر 12 بار از لفظ "هند-اقیانوسیه" استفاده کرد.

هربرت مک‌مستر، مشاور امنیت ملی ترامپ نیز در نشستی خبری درباره تور سفرهای ترامپ به آسیا از همین لفظ استفاده کرد.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ترامپ
هند
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است