آمریکا خواستار دخالت در مسایل دریای جنوبی چین شد
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۱۳    ۱۳۹۶/۸/۲۲ کد خبر: 141440 منبع: پرینت

رییس جمهوری آمریکا که به منظور شرکت در نشست اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا موسوم به 'آ.سه.آن' به فیلیپین سفر کرده در پیشنهادی خواستار مداخله آمریکا در مسایل دریای جنوبی چین شد.

به گزارش شبکه خبری فیل استار که سی و یکمین اجلاس سران 'آسه آن' را به صورت آنلاین پوشش می دهد، ساعاتی پس از آنکه رهبران چین و ویتنام اعلام کردند در مورد رسیدگی به تنش های دریایی خود به توافق رسیده اند، آمریکا پیشنهاد مداخله خود را به فیلیپین ارایه کرد.

پیشنهاد عجیب و غریب 'دونالد ترامپ' رییس جمهوری آمریکا درخصوص مداخله در مسایل دریایی جنوبی چین که برای چندین دهه به تنش های بین پکن و برخی کشورهای حوزه جنوب شرق آسیا تبدیل شده، می تواند باعث افزایش انتقادات از سوی چین شود.

چین که خواستار حل دوجانبه این تنش ها با هر یک از کشورهای منطقه است، همواره تاکید کرده که آمریکا هیچ نقشی در این مساله ندارد.

'ترامپ' هفته گذشته همچنین در ویتنام خطاب به 'تران دای کوانگ' همتای ویتنامی اش گفته بود: اگر بتوانم کمکی در مورد داوری و یا میانجی گری کنم، لطفا به من اطلاع دهید...من میانجی گر بسیار خوبی هستم.

پس از این اظهارات 'ترامپ'، رییس جمهوری ویتنام با همتای چینی اش به توافق خوبی دست یافتند که نشان می دهد همسو با خواسته های پکن، کشورهای منطقه جنوب شرق آسیا نیز خواستار مداخله آمریکا در این موضوع نیستند.

بنابه نظر تحلیلگران، این تنش ها بین چین و 4 کشور ویتنام، فیلیپین، برونی و مالزیا ظرفیت ایجاد منازعه بین کشورهای مدعی را دارد.

ویتنام و دیگر کشورهای مدعی در حوزه جنوب شرق آسیا که قدرت چندانی برای متوقف کردن تلاش های چین در سال های اخیر نداشته اند تا پیش از این همواره خواستار دریافت حمایت از سوی واشنگتن بوده اند.

گفته می شود چین تاکنون ساخت و سازهای گسترده ای با هدف ایجاد جزایر مصنوعی در آب های مورد مناقشه انجام داده که در برخی از این جزایر امکان شکل گیری پایگاه نظامی وجود دارد.

این پیشنهاد 'ترامپ' که در ضیافت شام شب گذشته به 'رودریگو دورته' رئیس جمهوری فیلیپین ارایه شد، ازسوی 'دوترته' که خواستار کاهش تنش ها با پکن است، مورد پذیرش فوری قرار نگرفت.

'آلان پیتر کایتانو' وزیر خارجه فیلیپین درخصوص این پیشنهاد بیان کرد: ما از او تشکر می کنیم. این یک پیشنهاد بخشنده و خوب است، زیرا او یک میانجی گر خوب است. او استاد هنر توافق است.

وزیر خارجه فیلیپین تصریح کرد: اما کشورهای مدعی باید به شکل گروهی یا فردی پاسخگو باشند و از آنجا که وساطت شامل کشورهای مدعی و غیرمدعی است یک کشور به تنهایی نمی تواند در این خصوص اظهارنظر کند.

'دوترته' که پیش از این در ویتنام با همتای چینی خود در مورد مناقشات آبهای دریای جنوبی چین بحث و گفتگو کرده بود، گفت: شی جین پینگ برای بار دیگر به ما اطمینان داد. نگران نباشید، شما حق عبور و مرور ایمن را دارید. این شرایط شامل همه کشورهای دیگر نیز می شود.

براساس این گزارش به نظر می رسد که این کسب اطمینان بر پایه مجوز کنترل چین بر آب های مورد مناقشه است و اینکه آیا به کشورهای دیگر نیز به منظور عبور و مرور در این منطقه اجازه داده می شود یا خیر؟

چین و اعضای اتحادیه آ.سه.آن امروز (دوشنبه) در مانیل توافق خود را در مورد اینکه آیا گفتگوهای اصول راهبردی را آغاز می کنند، اعلام می دارند.

دستیابی به اصول راهبردی برای پایان دادن به مناقشات دریایی جنوبی چین برای بیش از یک دهه ادامه داشته و تاکنون به توافق نهایی منجر نشده است.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
امریکا
چین
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است