تشکیل ایتلاف جاماییکا بعید به نظر می‌رسد
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۴۹    ۱۳۹۶/۸/۲۲ کد خبر: 141448 منبع: پرینت

حزب سبز آلمان که به شدت از روند مذاکرات جهت تشکیل ایتلاف آینده آلمان موسوم به جاماییکا دلسرد است تشکیل چنین ایتلافی را در این اوضاع بعید دانست.

به گزارش نشریه "فوکوس"، در حزب سبز آلمان بعد از گفتگوهای ناامید کننده هفته اخیر بین احزاب جهت تشکیل ایتلاف موسوم به جاماییکا (ایتلاف احزاب متحد مسیحی، سبزها و لیبرال دمکرت ها) تردیدها درباره تحقق این هدف افزایش پیدا کرده است.

"کاترین گورینگ اکاردت"، از نمایندگان بلند پایه حزب سبز آلمان تشکیل چنین ایتلافی را بعید ارزیابی کرده است.

وی در اینباره به روزنامه "فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ" گفته است که اتحادیه احزاب متحد مسیحی و حزب لیبرال دمکرات پیشنهادات ما برای ساختن پل های ارتباطی را برآورده نکرده اند. در این هفته کار سازنده ای در مذاکرات شکل نگرفت.

به گفته اکاردت فشارها بر همه برای اینکه در روزهای باقی مانده توافقی حاصل شود افزایش می یابد و دستیابی به یک نتیجه مثبت را دشوار می کند. وی تشکیل چنین ایتلافی در این شرایط را بعید دانسته و تاکید کرد که پایه و اساس تشکیل چنین ایتلافی باید یک رفتار منصفانه و همکاری سازنده باشد.

وی با تاکید بر اینکه ما به اولین راهکارها تا قبل از روز پنج شنبه نیاز داریم همچنین گفت: به پیشرفت هایی نه تنها در زمینه مهم حمایت از آّب و هوا و سیاست پناهندگی بلکه همچنین در زمینه سیاست داخلی و خارجی و اروپایی نیاز است.

"سیمون پیتر"، رییس حزب سبز آلمان نیز با دید انتقادی به روند پیشرفت مذاکرات جهت تشکیل ایتلاف موسوم به جاماییکا نگریسته و ارزیابی های حزب سوسیال مسیحی درباره اینکه مذاکرات در جهت تحق اهداف پیش می رود را رد کرده و گفت: مسیر همچنان طولانی در پیش روی ما است و لیست طولانی از مسایل مورد اختلاف وجود دارد.

"آنتون هوفرایتر"، رییس فراکسیون حزب سبز آلمان نیز این انتقاد را به اتحادیه احزاب متحد مسیحی و حزب لیبرال دمکرات وارد می کند که همچنان چشمان خود را بر چالش های یک سیاست حمل و نقل مدرن و دگرگونی در صنعت اتومبیل بسته اند.

در پایان مذاکرات اخیر احزاب جهت تشکیل ایتلاف موسوم به جاماییکا در آلمان که روز جمعه برگزار شد مذاکره کنندگان احزاب از پیشرفت هایی صحبت کردند اگر چه همچنان در دستیابی به توافق درباره مسایل مورد مناقشه موفقیتی به دست نیامد.

چندی پیش آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان از مذاکره کنندگان جهت تشکیل دولت ایتلافی آینده آلمان موسوم به جاماییکا (ایتلاف احزاب لیبرال دمکرات، اتحادیه احزاب متحد مسیحی و سبزها) درخواست کرد که برای تشکیل یک دولت پایدار تلاش کنند. وی برای اولین بار یک بازه زمانی برای این مذاکرات را مشخص کرد.

مرکل که ریاست حزب دمکرات مسیحی را بر عهده دارد در اینباره هشدار داد که در طول روند مذاکرات برای تشکیل ایتلاف جاماییکا دایما از انتخابات مجدد سخن به میان آید.

در اتحادیه احزاب متحد مسیحی این نگرانی وجود دارد که یک انتخابات زودهنگام بتواند به نفع حزب افراطی جایگزینی برای آلمان تمام شود.

حزب لیبرال دمکرات آلمان که از احزاب ایتلاف احتمالی آینده آلمان موسوم به جاماییکا است نیز چندی پیش اعلام کرده که ترسی از انتخابات مجدد ندارد."کریستین لیندنر"، رییس حزب لیبرال دمکرات آلمان با توجه به مذاکرات بسیار کند و بی‌نتیجه ایتلافی برگزاری انتخابات مجدد را رد نکرد.

در نوزدهمین انتخابات پارلمانی آلمان، حزب مرکل قدرتمندترین حزب شده و البته با کسب 32.9 درصد آرا ضعیف‌ترین نتیجه خود از سال 1949 را به دست آورد.

سوسیال دمکرات‌ها هم که شکست سختی را متحمل شده بودند اعلام کردند که دیگر در دولت ایتلافی مشارکت نکرده و می‌خواهند به اپوزیسیون بپیوندند.

بنابرین تشکیل ایتلاف موسوم به جاماییکا در آلمان تنها گزینه پیشِ‌ روی مرکل است و مذاکرات درباره آن همچنان ادامه دارد و مشخص نیست که با توجه به اختلافات چشمگیر بین احزاب کی به نتیجه خواهد رسید.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
المان
جاماییکا
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است