واکنش روسیه به حتمال سفر نظامیان آمریکایی به کریمه
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۰۷    ۱۳۹۶/۸/۲۳ کد خبر: 141504 منبع: پرینت

در روسیه معتقدند اعلام سفر کارشناسان نظامی آمریکایی به شرق اوکراین و منطقه کریمه، تنها جنگ اطلاعاتی جدید علیه روسیه است و هیچ نظامی غربی بدون موافقت مسکو اجازه پا گذاشتن به خاک کریمه را ندارد.

روزنامه اینترنتی «وزگلیاد» در تحلیلی نوشته است: ستادکل ارتش اوکراین اعلام کرده است که به‌زودی یک هیات از بازرسان آمریکایی به این کشور سفر می‌کنند که قصد دارند از شبه‌جزیره کریمه هم دیدن کرده و اوضاع سیاسی و نظامی آنجا را مورد ارزیابی قرار دهند.

مقام های محلی کریمه هشدار داده‌اند که چنین اقدامی نادیده گرفتن تمامیت ارضی روسیه محسوب خواهد شد. حال سوال اینجاست که هدف اصلی سفر بازرسان آمریکایی چه بوده و آیا واقعا آنها قصد دارند بدون اجازه وارد منطقه‌ای از خاک روسیه شوند؟

در روسیه به خبر وزارت دفاع اوکراین در مورد سفر بازرسان نظامی آمریکایی، کانادایی و دانمارکی به خاک کریمه به‌صورت یک طنز واکنش نشان داده‌اند.

سفر نظامیان خارجی به منطقه کریمه تنها با دعوت مسکو ممکن است

"دیمیتری پولونسکی" معاون نخست وزیر روسیه این اطلاعات را ادامه «تخیل بیمارگونه» مقامات نظامی اوکراین نامید که بیشتر از گذشته شده و به هیچ واقعیت و اصولی پایبند نیست.

به‌گفته وی، اینکه بازرسان نظامی بیگانه بتوانند وارد خاک کشور دیگری شوند، تنها ادعایی ازخودساخته است. معاون نخست وزیر روسیه تاکید کرد: «چنین سفری تنها در صورت دعوت مقام های مسکو امکان‌پذیر است. در مورد سفر نظامیان ارتش های بیگانه به جمهوری کریمه هم باید بگویم، در این منطقه تنها یک ارتش حضور دارد و آن هم ارتش فدراسیون روسیه است».

روز شنبه ستادکل نیروهای مسلح اوکراین خبر داد که یک گروه از کارشناسان نظامی از آمریکا، کانادا و دانمارک در تاریخ 13 نوامبر به این کشور سفر می‌کنند که قصد دارند اوضاع سیاسی و نظامی در منطقه دونباس (شرق اوکراین) و همچنین منطقه کریمه، را بررسی کنند. به‌گفته آنها، این اقدام تایید دیگری بر این است که آمریکا حاکمیت روسیه بر شبه‌جزیره کریمه را به‌رسمیت نمی‌شناسد.

البته نظامیان کشورهای غربی پیش از این نیز در منطقه دونباس حضور داشته‌اند. همین اواخر بود که نیروهای امنیتی جمهوری خودخوانده «لوهانسک» متوجه حضور نیروهای نظامی ناتو در یکی از پایگاه های نظامیان اوکراینی در نزدیکی مرز روسیه شدند. ولی تا به هیچ نیروی نظامی خارجی پا به خاک کریمه نگذاشته است.

"میخاییل شرمت" نماینده دومای روسیه از منطقه کریمه، در اینباره گفته است: «شنیدن چنین ادعایی از طرف کی‌یف، مضحک است و ما نگرانی از این بابت نداریم». وی افزود، نظامیان آمریکایی تنها به‌عنوان توریست می‌توانند وارد خاک کریمه شوند و برای آن هم نیاز است که ویزای روسیه را دریافت کرده باشند.

"ولادیسلاو گنجر" دیگر نماینده دوما از منطقه کریمه هم خبر وزارت دفاع اوکراین را تلاش تازه‌ای برای خدشه وارد کردن به تمامیت ارضی روسیه نامید و گفت: «ما به‌خوبی می‌دانیم که هیچ آمریکایی بدون موافقت مسکو نمی‌تواند پا به خاک جمهوری کریمه بگذارد. البته آمریکایی‌ها که میان آنها خبرنگار و رجال اجتماعی بودند، به منطقه کریمه سفر کرده‌اند و ما از همه جهان میهمانانی داشته‌ایم که خواسته‌اند از اوضاع کریمه مطلع شوند. ولی اینها هیچ ارتباطی با ادعای جدید مقام های کی‌یف ندارد».

بازرسان بین‌المللی آگاه هستند که نمی‌توانند وارد خاک کریمه شوند

سرهنگ بازنشسته "الکساندر پیرنجیف" و کارشناس نظامی روس نیز معتقد است که اعلام چنین خبری، تنها یک جنگ اطلاعاتی علیه روسیه است و هدف از آن هم تنها تاثیر بر افکارعمومی جهانی است تا آنها متقاعد شوند این دولت اوکراین است که بر منطقه کریمه کنترل دارد. البته این مرحله جدیدی از این جنگ اطلاعاتی تنها برای مخاطبان غربی قابل توجه است و روسیه به پوچی آن آگاه است.

به‌گفته وی، ضمن اینکه بازرسان بین المللی هم هرگز دست به چنین تلاشی، برای وارد شدن به خاک کریمه نخواهند زد و تنها شاید از مناطق نزدیک مرزی در خاک اوکراین، روند اوضاع را به‌ صورت کلی بررسی کنند.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
امریکا
روسیه
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است