کوریا نگران استفاده ترامپ از عبارت هندوپاسیفیک
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۲۱    ۱۳۹۶/۸/۲۳ کد خبر: 141505 منبع: پرینت

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا که به اظهار نظرهای جنجالی شهرت دارد این بار با استفاده از عبارت منطقه 'هند و پاسیفیک (اقیانوس آرام)'، متحد خود کوریای جنوبی را نگران کرده است.

به گزارش خبرگزاری یونهاپ، ترامپ روز گذشته در اجلاس سازمان همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوس آرام در ویتنام از این عبارت استفاده کرد و کوریای جنوبی بشدت از این بابت ابراز نگرانی کرده است.

خبرگزاری کوریای جنوبی می نویسد این کشور تلاش زیادی کرده است تا بی آنکه قدرت های دیگری چون چین را نگران سازد در منطقه با آمریکا روابط بسیار نزدیکی داشته باشد اما اظهارات ترامپ مبنی بر منطقه هند و پاسیفیک اکنون نگرانی هایی را در باره نقش کوریا در این میان بوجود آورده است.

این گزارش می افزاید که به نظر می رسد مقام های آمریکایی در دولت ترامپ که بسیار زیاد از این عبارت استفاده می کنند مقصودشان اتحاد قوی تر بین هند، آمریکا، استرالیا و جاپان برای مقابله با چین است.

در شرایطی که کوریای جنوبی از این بابت ابراز نگرانی کرده است به نظر می رسد نگرانی های توکیو چندان زیاد نیست و خود را بخشی از این حلقه اتحاد می داند و شینزو آبه نخست وزیر جاپان در ماه جاری میلادی در جریان دیدار با ترامپ از همین عبارت استفاده کرد.

یونهاپ می نویسد که کار برای کوریای جنوبی سخت شده است این کشورها می خواهند اتحاد تجاری در برابر چین داشته باشند اما کوریا به لحاظ سنتی با قدرت های دیگری چون چین رابطه نزدیک دارد و انتخاب دشواری را در پیش رو دارد.

کوریای جنوبی اعلام کرده است با توجه به شرایط منطقه ای نمی خواهد اکنون وارد رژیم تجاری متشکل از کشورهای فوق شود و دیگر قدرت ها از جمله چین را نگران سازد و برای همین ترجیح داده است از این عبارت استفاده نکند.

اولین بار در سال 2010 میلادی هیلاری کلینتون وزیر خارجه وقت آمریکا از واژه های هند و پاسیفیک استفاده کرد تا کشورهای دیگر این منطقه را نیز در داخل این حیطه قرار دهد.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
امریکا
ترامپ
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است