فیض الله ذکی از مجلس رای اعتماد نخواهد گرفت
تلکس شایعات 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۰۳    ۱۳۹۶/۹/۱۲ کد خبر: 142548 منبع: پرینت

فیض الله ذکی اگر متوجه اشتباهات خود نشود به یقین نمی تواند از پارلمان رای اعتمادکسب کند، رد شدن چند مرتبه ای او ازسوی نمایندگان اهانت به همه ی ترک تباران افغانستان است.
درمیان شخصیت های دانش آموخته ی ازبک کسی پیدا نمی شود که او را از انحصار یک جوان بی تجربه و ناقابل بیرون بکشد و برایش مشوره های سودمند بدهد.

فیض الله ذکی سرپرست وزارت کار و امور اجتماعی یکی از پنج نامزد وزیری بود که دیروز برنامه ی خود را به نمایندگان مردم در مجلس نمایندگان ارایه کرد. مبارزه بافساد و ایجاد اصلاحات گسترده بخش عمده برنامه اش را تشکیل می داد اما عملکرد ذکی عملا نشان می دهد که او به چیزی که می گوید و یا به نمایندگان مردم می خواند باور ندارد.

ذکی طی چند ماه که سرپرستی این وزارت را برعهده دارد بجای مبارزه با فساد خود مرتکب فساد شده و یک تعداد پروژه ها را معامله کرده است. از سویی دیگر او ده ریاست عمومی و کلیدی وزارت اش را به یک قوم خاص رشوت گونه اختصاص داده و برخلاف قانون و لوایح سرپرستی این افراد را بر کارمندان ادارات یاد شده تحمیل کرده است.

برخی معینیت ها از جمله معینیت شهدا و‌ معلولین، معینیت امور اجتماعی و معینیت امور کار را نیز خالی نگهداشته است.
به قول برخی از کارمندان این وزارت تمام روسای مرکزی را خلع صلاحیت نموده وظایف ٱنها را به ریاست دفتر خویش منتقل کرده است. اندرباب سرپرست ریاست دفتر حکایت هایی وجود دارد که به صورت جداگانه به آن می پردازم.

درمدت سرپرستی ذکی وضعیت معیشتی و تربیتی اطفال پرورشگاه به شدت خراب گردیده است و موارد فروان دیگر هم وجود دارد که بعد از تصمیم نمایندگان مجلس همه را بر ملا خواهیم کرد. هر چند حمایت اخیر اکثریت نمایندگان مردم از رییس مجلس نمایندگان و رییس دارالانشای این مجلس ثابت ساخت که بسیاری از نمایندگان ما هم قطعا اراده ای برای مبارزه با فساد ندارند و یا خود آغشته به فساد اند و یا هم سخت در کنار فساد پیشگان قرار دارند اما امیدوارم دست کم چند نماینده معدود که هنوز به قول عام پیش مردم لکه ای بر دامن ندارند هنگام ریختن رای به نامزد وزیران بارها با وجدان خود مشوره کنند.

آغداشلو
(این خبر در بخش تلکس شایعات سایت شبکه اطلاع رسانی افغانستان نشر شده است)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
مجلس نمایندگان
وزرا
نظرات بینندگان:

>>>   از حشمت مصلح
آیا ملت ...است....؟
هرگاه حرف از فدرال می شود مخالفین زود ملت را نادان و ....معرفی می کنند، می گویند مردم به سطح فهم فدرال نرسیده اند، در فدرال جنگ قومی در می‌گیرد و کشور تجزیه خواهد شد!
ما می گويیم، ای مردم مسلمان خراسان شما نادان و ...نیستید، شما را الله آزاد و با اراده و عقل آفریده و اسلام را برای شما نازل کرده تا الله پرست باشید نه قوم پرست.
هندوی گاو پرست در نظام فدرال با وجود تعدد دین و قوم زندگی کرده می تواند شما اهل توحید نمی توانید؟ به الله قسم که إن شاء الله می توانید. اما طرفداران نظام مستبد مرکزی می گویند مردم به درجه ی فهم هندوی گاو پرست نرسیده اند که در نظام فدرال زندگی کنند!
ای مردم خراسان، الله شما را با کرامت آفریده و اراده بخشیده شما فهم و درک هر چیز را دارید. اگر استبداد و ستم از سر شما پس شود و شما حق انتخاب داشته باشید، شما إن شاء الله انتخاب خوب می داشته باشید.
اما ستمکاران برای شما حق انتخاب نمی دهند و می گویند مردم نادان هستند ما باید برای آنها تصمیم بگیریم!
ما می گوئیم دست الله با جماعت است بگذارید جماعت رای بدهد.

>>>   باید همه شا ن رهی اعتماد نگرند
همین حالا در وزارت مخابرات این قدر فساد است که من برای شما چه بگویم
اگر یک تیم برسی بیاد من همرای شان کمک می کنم خصوصا در بخش افغا ن تیلی کام در بخش فایبر نوری

>>>   بدون تردیدذکی وزارت کاررابه گندکشیده است امیدوارهستم وکیل هاحداقل درمورداین سرسپرده ی شوونیست ها تصمیم عاقلانه اتخاذنمایند اینهابرای ترکتباران حیثیت موریانه رادارند.
ش شفق کارمندیکی ازریاست های ولایتی وزارت کار

>>>   وکیل ها ازین هم صنفی شان شناخت کامل دارندبه همین سبب اوراقبلن هم شایسته ی دریافت رای اعتماد ندانسته بودندانشاالله این بارهم مورد اعتمادنمی دانندوذکی صاحب ارزوی وزیرشدن رابه گورمی برد
نوید

>>>   به هموطنان اوغان و نه تنها اوغان خود سه پیشنهاد دارم ،
اگر پیشنهاد هایم معقول و منطقی نبود ، می توانید هر نامی مانند متعصب ، قومگرا ، شور انداز ، مغرض ، جنگره یا همان پرخاشگر را بالایم بگذارید ، می پذیرم . در غیر صورت می توانید آنرا نقد کرده منطقی و برابر با اصول وظایف یک شخص خردمند رد نمایید .

۱ -- برای زدودن بزرگترین چالش بین الاوغانی که همانا اکثریت و اقلیت است ، یک سرشماری شفاف و دموکراتیک با حضور داشت همه اقوام در گروپ های شمارش کننده ، راه اندازی می کنیم . اگر اکثریت خود را به اثبات رساندید ، کور شویم که حق مسلم شما را نادیده گرفته ادعای ناحق کنیم . در غیر صورت شما مانند مایی و فخر و غیرت بر ما نفروشید . بد است !
۲ -- برای اینکه چالش های موجود پیرامون زبان در کشور ما حل و فصل شود ، شما زبان ما را پارسی بگویید و از مصطلحات ملی خود ساخته و خود بافته تان بگذرید . ما زبان شما را پشتو می گویم و از دغه می گذریم و شما از ترافیک شدن زبان دیگران بگذرید . اینکه ما خود زبان مادری خود را پارسی می گوییم یا دری ، یا پارسی دری مشکل ماست نه از شما . ما پوهنتون می گوییم ، شما دانشگاه بگویید ، کار بسیار مشکل و غیر ممکن است ؟ اگر منافع ملی و سرنوشت آینده خود را با ما یکجا می دانید ، از ملی سازی ها ، بابا سازی ها و قهرمان سازی ها هم شما بگذرید و هم ما می گذریم . می ،داریم قرمان ها و بابا ها را مردم انتخاب کنند نه سیاستمداران مغرض .
۳ -- یک مشکل اساسی دیگر که باید در نخستین شماره می نوشتم ، خط منحوس دیورند است . این خط یا سرحد قانونی دولت افغانی را بابای افاغنه امیر عبدالرحمن خان با دولت هند بریتانوی در بدل پول و اسلحه فروخت و دستخط نمود . پادشاهان سدوزایی و غلجایی هر کدام که به قدرت رسیدند آنرا به رسمیت شناختند ، چرا امروز دوباره بالای این سرحد قانونی جنجال های سیاسی و ارضی را راه انداخته ایم ؟
-- آیا امکان دارد و ما توانایی داریم تا دوباره این سرزمین های فروخته شده بابای خود را برگردانیم و به خاک خود زیاده کنیم ؟ هرگز ،
-- آیا پاکستان اتومی اجازه خواهد داد سرحدش را با افغانستان در پل اتک بسازد ؟ هرگز ،
-- آیا افاغنه آن ور سرحد ، صوبه سرحدی ها و قبایل آزاد تمایل و خواهش پیوستن دوباره سرزمین شان را به خاک افغانستان دارند ؟ هرگز !
افاغنه محترم این ور سرحد ، بیآیید ازین آرزو و خواهشی که برآورده شدنش خواب است و خیال است و محال است و جنون ، بگذرید . با این دعوای ناق ( ناحق ) و بی مورد در خاک مردم بیگانه هم خود را خراب و تراب کرده اید و هم ما را ، هم خود به جایی نرسید و هم مانع دیگران شدید . به یاد داشته باشید که انگریز و امریکا هیچگاه همسایه در به دیوار شما نشده در غم و خوشی تان شریک تان نمی شوند . ابزار سیاست جیوپلیتک دیگران نشوید .
پس به گفته مزاری ها خاک خشک ما نه تنها که به دیوار پاکستان نمی چسپد بلکه خاکباتکش چشم خود ما را کور می کند .
البته این دیدگاه منست ،
بیآیید منطقی ، اصولی و انسانی اندیشه نموده اگر آرزوی یکجا بودن با سایر اقوام را دارید ، راه خود را انتخاب کنید تا ما هم بدانیم راه خود را و شما هم ، دو پا در دو کشتی گذاشتن پیامد بسیار ناگوار دارد .
دوستانم مرا همیشه سرزنش می کنند که افراطی اندیشه دارم ، اگر همین پیشنهاد هایم را چند فسیبوک چلونکی هموطنان افغان من پذیرفتند و با من همنوا شدند ، خط مش مبارزه آینده خود را در پیام دیگری خواهم نوشت . و گرنه همان دهل خواهد بود و همان ولوله .
منصور بدری

>>>   شفق جان شمابگوید که درکدام وزارت ها فسادنیست کدام وزیری که لیاقت دارد فسادنکرده درامورکاری خودازیک پاین ترین چوکی الی بلندترین چوکی ها فساد جریان داردحتی چوکی ها پروخته میشود
چراچرا لطفا کمی عادلانه قضوات کن
همدم

>>>   فیض الله ذکی رای اعتماد گرفت اما در ریاست های مربوط آن وزرات بخصوص پرورشگاه ها فساد و سو استفاده بیداد میکند.

>>>   ذکی ضاحب عنضریب رسوایی های ریس دفتر ات افشا میشه


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است