آلمان منتظر تصمیم‎های آمریکا نخواهد ماند
 
تاریخ انتشار:   ۱۴:۵۱    ۱۳۹۶/۹/۱۴ کد خبر: 142675 منبع: پرینت

انتظار می‎رود وزیر خارجه آلمان در سخنرانی خود، از عزم برلین برای استقلال عمل در حوزه سیاست خارجی و لزوم کاهش وابستگی به آمریکا، سخن بگوید.

به گزارش خبرگزاری روزنامه «زوددویچه سایتونگ» آلمان می‌گوید «زیگمار گابریل» وزیر خارجه این کشور، قصد دارد روز سه‌شنبه با حضور در «بنیاد کوربر»، از دولت برلین بخواهد در حوزه سیاست خارجی قاطعیت بیشتری به خرج داده و از وابستگی به آمریکا بکاهد.

گفتنی است رابطه برلین-واشنگتن از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در ژانویه 2017، رو به سردی گراییده است و حتی «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان نیز پیشتر گفته بود که نمی‌توان در آینده به آمریکا تکیه کرد و بر اروپا واجب است که اختیار سرنوشت خود را در دست بگیرد.

به نوشته زوددویچه سایتونگ، گابریل قرار است در جمع سیاستمداران و نمایندگان دولت برلین بگوید دیدگاه سنتی که به آمریکا نقش نگهبانی می‌دهد، در حال فروپاشی است و این کشور اگر بخواهد به شعار «اولویت با آمریکا» ترامپ عمل کند، دیگر نمی‌تواند نقش یک قدرت سیاسی را در عرصه بین‌الملل ایفا کند.

به اعتقاد گابریل، آمریکا باید یاد بگیرد که با دیدی متفاوت نسبت به گذشته به آلمان نگاه کند و از این پس برلین را نه یک شریک ساده همچون سایر شرکا، بلکه یک رقیب ببیند.

از دید گابریل، از این پس، آلمان همچنان بر روی مشارکت با آمریکا سرمایه‌گذاری می‌کند اما بیش از پیش درباره حفظ منافع خود، قاطعیت نشان می‌دهد.

گفتنی است نتیجه نظرسنجی که همین از سوی بنیاد کوربر منتشر شد، نشان می‌دهد از نظر آلمانی‌ها، دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در مقایسه با رهبران کوریای شمالی، روسیه و ترکیه، چالش به‌مراتب بزرگتری در عرصه سیاست خارجی، محسوب می‌شود.

در توضیح این مطلب باید گفت که ترامپ از زمان ورود به کاخ سفید در ژانویه 2017، با خروج از پیمان آب و هوایی پاریس، عدم تایید توافق هسته‌ای ایران، انتقاد از مازاد تراز تجاری برلین و تقاضا برای افزایش سهم آلمان در پرداخت هزینه‌های ناتو، موجب آشفتگی خاطر آلمانی‌ها شده است.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
امریکا
المان
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است