بودجه 5 میلیارد و 396 میلیونی سازمان ملل تصویب شد
 
تاریخ انتشار:   ۱۴:۰۹    ۱۳۹۶/۱۰/۴ کد خبر: 143685 منبع: پرینت

هفتاد و دومین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در آخرین نشست سال 2017 بودجه دو سال آینده این سازمان را به میزان 5 میلیارد و 396 میلیون و 907 هزار و 300 دالر تصویب کرد.

این نشست که بر خلاف رویه جاری سازمان ملل در یک روز تعطیل و به صورت فوق العاده برگزار شد، دستور کارهای ارسالی از کمیته های ششگانه به خصوص کمیته پنجم سازمان ملل که درباره بودجه بود را مورد بررسی و تصویب قرار داد.

بودجه مربوط به امور بشردوستانه نسبت به سال گذشته اندکی افزایش یافت. البته کمک های بشردوستانه بیشتر جنبه داوطلبانه داشته و در چارچوب مذاکرات بین دولتی قرار نمی گیرد.
بودجه سازمان ملل برای دو سال گذشته 5 میلیارد و 401 میلیون و 794 هزار و 400 دالر بود.

آمریکا با پیشنهاد کاهش 250 میلیون دالری در همه بخش ها وارد شد اما جریان مذاکرات بسیار دشوار و پیچیده بود. در 10 روز گذشته، مذاکرات به صورت پیوسته ادامه یافت. با توجه به مطرح شدن موضوعاتی همچون اصلاح ساختار مدیریتی سازمان ملل متحد، آمریکا و اروپا مجبور به عقب نشینی شدند. اروپا هم خواستار کاهش 180 میلیون دالری بودجه این سازمان شده بود.
این کاهش، ارتباط مستقیمی با دستور دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا دارد. قطع یا کاهش کمک های داوطلبانه آمریکا اثری منفی و فوری بر فعالیت های سازمان ملل دارد.

در تابستان امسال نیز حدود 600 میلیون دالر از بودجه عملیات حفظ صلح کاسته شد. دستور ترامپ بیشتر کمک های داوطلبانه آمریکا به سازمان ملل را مورد هدف قرار داده است.
آمریکا به تنهایی 22 درصد بودجه عادی سازمان ملل را پرداخت می کند و بزرگترین ارایه کننده کمک داوطلبانه به فعالیت های این سازمان است. از این رو برخی معتقدند اصلاحات ارایه شده از سوی دبیرکل سازمان ملل متحد با هدف راضی کردن ترامپ و پیشگیری از قطع کمک های امریکا به این سازمان بوده است.

ترامپ در یکی از سخنانش، سازمان ملل را ناکارآمد و سرمایه گذاری در آن را بی‌حاصل دانسته بود.

کد (6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
سازمان ملل
بودجه
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است