قمار غنی بر سر جنرال رازق
دلیل حذف رهبران جهادی، نفرت قومی و شکستن سد جبهه مقاومت است تا هدف پشتونیزم شدن کشور تحقق یابد اما عزل کردن های ارگ شامل جنرالی از دل پشتون که مشروعیت نظام را در برپایی مجلس بزرگان به چالش کشید نیز می شود؟ 
تاریخ انتشار:   ۱۸:۱۳    ۱۳۹۶/۱۰/۱۳ کد خبر: 144204 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، بحران مشروعیت حکومت سبب ظهور و قدرت یابی مقام های شده که توسط رهبران به جایگاه رسیده اند و در مقر حاکمیت خود از بانفوذترین ها می باشند به طوری که هرچند شامل حکومت هستند اما در مقاطع حساس سیاسی علیه همین نظام به پا می خیزند.

زمانیکه جنرال دوستم مورد اتهام قرار گرفت دیگر جایی در حکومت نداشت اما پافشاری وی سبب تبعید به ترکیه شد و همین امر در خصوص عطا محمد نور نیز صدق می کند و بنا به برخی خبرها، هدف بعدی حذف جنرال عبدالرازق می باشد.

این در حالی است که دلیل حذف و برکناری رهبران جهادی، نفرت های قومی است و شکستن سد جبهه مقاومت تا هدف پشتونیزم شدن کشور تحقق یابد اما عزل کردن های ارگ شامل جنرالی از دل پشتون که مشروعیت نظام را در برپایی مجلس بزرگان به چالش کشیده است نیز می شود؟

فرمانده پولیس ولایت قندهار که به یکباره پله های ترقی را پیمود از نزدیکان به حامد کرزی می باشد و بارها از آدرس حکومت نسبت به مخالفان رییس جمهور سابق واکنش تند نشان داده و حتی مجلس بزرگان را که از سوی حکومت اشرف غنی غیرقانونی اعلام شده بود را در ولایت قندهار مدیریت کرد.

وی با گذشته ای مبهم از دوستی و دشمنی با طالبان برای برخی دلیل اصلی به امنیت رساندن قندهار می باشد و دارای پایگاه اجتماعی و سیاسی قومی در این ولایت که توانسته اعتماد سران پشتون در کنار حامد کرزی را کسب کند.

اما اینکه جنرال رازق به عنوان یک پشتون و فرمانده پولیس که همواره حاشیه های بسیار وی صدر اخبار می باشد در حمایت از عطا محمد سخن می گوید خبر از اتحادِ ناهمگونی می دهد که بر اساس اقتضای زمان صورت گرفته نه مصلحت های کشور و یا منافع ملی.

بنا به برنامه حذف و عزل رهبران جهادی توسط ارگ، عطا محمد و جنرال دوستم دیگر به مانند گذشته نمی توانند در انتخابات آینده ریاست جمهوری نقش به بزرگی سابق داشته باشند و اکنون گرفتار بقای در قدرت هستند و برهمین اساس انتخابات آینده ریاست جمهوری، نبرد درون پشتونی برای تصاحت قدرت است در مقابله کرزی و غنی.

اختلاف قومیت درانی و غلجانی از زمانی پررنگ شد که اشرف غنی حتی به اتحاد خود با کرزی در قدرت پشت کرد زیرا از دلایل اصلی به ریاست جمهوری رسیدن وی، معامله و زدو بندهای سیاسی رییس جمهور سابق می باشد و برهمین اساس، کرزی بدل به مخالفی همه جانبه نسبت به حکومت وحدت ملی شد و با تکیه بر حمایت های سیاسی و قومیتی در تقابل با ارگ، مجری پس پرده نشست بزرگان در ولایت قندهار، مقر حاکمیت قومیت درانی ها بود و بازوی اصلی وی نیز فردی نبود جز جنرال رازق.

اینکه اشرف غنی برای پاکسازی تمامی قدرت از مخالفان دیگر اقوام توانایی نبرد درونی با مقام های دردسرساز پشتون را دارد، قماری می باشد که از وی بعید نیست و تاکنون نیز برای تداوم در قدرت و مدیریت انتخابات از هیچ کاری ابایی نداشته است.

هرچند تضعیف رهبران جهادی و قدرتمندانی همچون جنرال دوستم و عطا محمد برای کرزی بدل به فرصتی در جهت رهبری تمامی جریان های مخالف شده است اما عمق نارضایتی سیاستمداران و اجتماع از حکومت تک قومی در تصفیه حساب های قومی نیز به انبار باروتی می ماند که منتظر یک جرقه است.

عبدالرازق به مانند دیگر مقام ها با زیر سوال بردن مشروعیت حکومت وحدت ملی، آن را یک دولت ایتلافی دانسته و با اعتماد به نفس بالا حکومت را ناتوان از عزل خود می داند که نشان می دهد تا چه میزان از حمایت های قومی و سیاسی برخوردار است.

این در حالی است که اگر جنرال دوستم و عطا محمد بنا به برنامه ارگ نشینان در قدرت و سیاست تضعیف شده اند به دلیل اختلاف های درون حزبی و قومیتی بوده است اما اگر اشرف غنی یک پشتون قدرتمند با پشتوانه قومیتی می باشد، جنرال رازق نیز دیگر پشتون متعصب مورد حمایت با امتیاز پایگاه سیاسی و قومیتی است.

برکناری عطا محمد اگر برای ارگ بدون هزینه تقابل نظامی و یا رویارویی رهبران تاجیک و عبدالله با حکومت بود اما هدف قرار دادن عبدالرازق، قماری است با هزینه های گزاف زیرا وی نه رهبر ازبک است که در تبعید رهبر، زمین گیر شود، نه عطا محمد درگیر با اختلاف های حزبی و یا جناح هزاره های که در برابر رهبران بی کفایت هر روز قربانی می شوند بلکه وی از دل پشتون به قدرت رسیده و آگاه به سیاست این قومیت می باشد که پایگاه محکمی همچون قندهار دارد.

کد (18)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
غنی
رزاق
نظرات بینندگان:

>>>   به نظر من غ باید از وظیفه سبک دوش شود زیرا یک ریس جمعور که زورش به یک مامور کو چک نرسد از او ریس جمهور ترسو و یهودی چه گله چون کسیکه به خدا ایمان درست نداشته باید او ترسو می باشد مانند ع وغ

>>>   عمر کاری غنی 18 ماه و عمر جسمی اش شاید 2ت3سال دیگر باشد اما پلان هایش حد اقل 50 سال نیاز دارد مثل عبدرحمن بچه افضل

>>>   ملت مجاهد متحد شويد، اختلافات وارداتي را دور نموده همه با هم متحدانه عليه دشمنان دين ، وطن و مجاهدين قيام نموده و اجيران شرق و غرب را نزد باداران شان يا زنده يا مرده بفرستيد، و اين وجيبه اخلاقي، ديني و ملي همه تان است، بار ديگر فريب شيطان و غلامان شيطان را نخوريد، با تجديد ايمان پيروزي نصيب أمت مسلمان ميشود، انشاءالله، دوستي و دشمني بر أساس هدايات خداوندي.

>>>   دولت تکقومی اشرف غنی احمدزی غلجایی نفس های اخر را میکشد. تاریخ بخوبی نشان داده است که حکومتهای تکقومی و دیکتاتوری دوام نمی اورد و نابود میشود.

>>>   واه واه واه چه مملكتى و چه ملتى هر كس از زور سخن ميزند معلوم ميشود كه هيچ قانوني وجود ندارد پس وقتى كه زور زور است و بالاى ملت مظلوم. ظلم روان است

>>>   چرارهبران برای بیرون راندن خارجی ها فکرنمیکنند که خدمتی کرده باشند برای وطن که درگیری بین خود دارند وخارجیهاهم حرکاتشان راخوب ودقیق زیرنظردارند
که درمواقع ضرورت برعلیه خودشان استفاده کنندآیا وقتش نرسیده که دیگربه اشغال افغانستان پایان داده شود درافغانستان هیچ جنگی وجودندارد وبعضی اوقات بعضی انفجارات که صورت میگیرد دلیل نمیشودکه ۱۵هزار نیروی امریکایی و۶هزار نیروهای ناتو درافغانستان لنگربندازنداین خودش مردم راوادار به جنگ میکند رهبران عزیزکشورماباید به فکر بیرون کشیدن متجاوزین باشندازچهل سال است که افغانستان دراشغال ابرقدرتهااست گاهی شوروی وگاهی امریکاو ازمردم افغانستان توان نفس کشیدن درفضای آزادی راگرفته اند
چرامردم ماهیچ راجع به آزادی فکرنمیکنند آیابه همین بهانه جنگ درافغانستان امریکامیخواهد ۱۰۰سال دیگر رادرافغانستان بماند بیایدتا دیر نشده زنده گی واقعی را یک جای شروع کنیم به کمک بزرگان وقوت جوانان.ا م

>>>   این روز ها در غم و ماتم شیعه یزم تان در ایران باشید تا گپ از پشتونیزم میزنید.
آخوند ها دارند غرق میشه و در حال سقوط اند. بحال خود ګریه کنید. کمی شرم کنید بخاطر خدا بین مردم ما ګپ قوم و بعصب را دامن نزنید.
اکرم از کابل

>>>   وقتیکه عطا نور چیزی کرده نتوانیست، این ګوساله قندهاری هرګز چیزی کرده نمیتواند.

>>>   غنی بی باور به دین و اتمر خادیست و کمونیست و ستانکزی خلقی و کمونیست با استفاده از امکانات دولتی در پی حذف جهاد و مجاهد و دین و دیانت از جامعه هستند.
آیا کسی تا حال دیده که اتمر یا ستانکزی به کدام مسجد برای ادای نماز رفته باشند؟
این ها موج بحران می آفرینند و موج سواری میکنند مگر بی خبر از اینکه مرگ مار گیر به وسیله مار است و موج سوار به وسیله موج.
من گفتم و شما خواهید دید

>>>   بسار جالب وخنداورتشکر از رهبران حکومت که با نمایشات خویش مردم را دقایقی میخندانند
خواهشٱدنبال این کارهای که در کودکی تان انجام میدادید را رها کنید‍ ووقت خویش را صرف این کارهای احمقانه نکنید بیاید فکری به حال این مردم بیچاره وفکری به حال خودتان وعاقبت تان کنید وکفار کثیف و خارجی های ناپاک را از افقانستان بیرون کنید

>>>   جنرال صاحب عبدالرازق گپ را فهمیده و حال آدم عادی نیست و یک خدمتگاری واقعی مردم افغانستان میباشد .
زره

>>>   ایشان بهتر است بر سر جنرال الکتریک جدال کنند احسان از ایران

>>>   جنرال صاحب اگر صادقانه پیش بروی قابل قدر هستی.
مدیر فتاح پفدمی

>>>   دوران ملک الطوایفی در این کشور پایان یافته و نظام سیاسی افغانستان میراثی نمی ‌باشد.

>>>   کنار زدن دزدان و بغاوت گررا
در بحران کنونی به نفع کشور نیست.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است