نگرانی توکیو از همکاری دفاعی با آمریکا
 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۳۴    ۱۳۹۶/۱۰/۱۹ کد خبر: 144531 منبع: پرینت

در پی سانحه هوایی در اوکیناوا، توکیو از دولت آمریکا خواست تا اقدامات امنیتی درباره فعالیت‌های نظامی خود در جاپان را افزایش دهد. دولت آمریکا هم بابت یکسری رخدادهای هوایی اخیر در منطقه از توکیو عذرخواهی کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، فرود اضطراری هلی‌کوپتر آمریکایی و یکسری سوانح هوایی مربوط به نیروی هوایی ارتش آمریکا در اوکیناوا واقع در جنوب جاپان باعث شده است تا مقام‌های دولت توکیو نسبت به حمل و نقل هوایی ارتش آمریکا در این منطقه استراتژیک ابراز نگرانی کرده و از دولت واشنگتن بخواهند تا اقدامات امنیتی اتخاذ کند.

در همین حال وزیر دفاع آمریکا در تماس تلفنی با همتای ژاپنی خود از حوادث پیش آمده عذرخواهی کرد.

ایتسونوری اونودرا، وزیر دفاع ژاپن در یک نشست خبری گفت که با جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا تلفنی صحبت کرده و از وی خواسته است تا مانع اتفاقات مشابه شود.

وی ادامه داد: ما از دولت آمریکا می‌خواهیم تا اقدامات امنیتی بیشتری بیندیشد. من نگرانی‌های موجود را به ماتیس اعلام کرده و امیدوارم اقدامات لازم انجام شود.

یوشیهیده سوگا، دبیرکل کابینه جاپان نیز با تکرار نگرانی‌های موجود در یک نشست خبری اعلام کرد، همکاری دفاعی جاپان و آمریکا اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد اما تداوم این همکاری در گرو اتخاذ تدابیر امنیتی بیشتر از سوی آمریکا است. این رخدادهای هوایی که نگرانی‌های زیادی را برای ساکنان محلی اوکیناوا به وجود آورده نباید مجددا تکرار شود.

چندی پیش؛ پس از پرواز یک هواپیمای آمریکایی بر فراز مهدکودکی در گینوا، یک شیء استوانه‌ای شکل از این هواپیما روی پشت‌بام این ساختمان افتاد.

چند روز پس از این اتفاق نیز پنجره یک هلیکوپتر آمریکایی در حین پرواز بر فراز یک مدرسه راهنمایی در نزدیکی پایگاه هوایی سقوط کرد. این قطعه هلیکوپتر به وزن 7.7 کیلوگرم در حالی در حیاط این مدرسه سقوط کرد که حدود 50 دانش‌آموز در آن بازی می‌کردند. این حادثه موجب آسیب دیدن یک دانش‌آموز شد.

ناوگان هلیکوپترهای ترابری آمریکا، سال‌ها است که موجب ناآرامی همسایگان پایگاه این کشور در ژاپن شده است. در اوت 2004 نیز یک هلیکوپتر آمریکایی به ساختمانی در دانشگاه بین‌المللی اوکیناوا برخورد کرد. تحقیقات صورت گرفته در خصوص این حادثه نشان داد که این اتفاق بر اثر مشکلات فنی چرخبال رخ داده است.

علاوه بر سوانح هوایی مربوط به نیروهای آمریکایی مستقر در اوکیناوا یکسری جرایم دیگر از سوی سربازان آمریکایی شامل تجاوز، اقدامات خصمانه و رانندگی در حالت مستی علیه ساکنان اوکیناوا صورت گرفته است و این اقدامات باعث شده تا تظاهرات گسترده‌ای در این استان جاپان علیه حضور نیروهای آمریکایی صورت بگیرد.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
توکیو
آمریکا
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است