عرب ها و آمریکایی ها شریک در تمویل داعش
گروه داعش و در کل تروریست ها به آموزش و تمویل ضرورت دارند. این کارها را چه کسی برای آنها انجام می دهد؟ ممالک عربی، آمریکا و انگلستان در تمویل داعش و طالبان شریک هستند 
تاریخ انتشار:   ۲۲:۴۲    ۱۳۹۶/۱۰/۱۹ کد خبر: 144560 منبع: پرینت

ضمیر کابولوف فرستاده ویژه فدراتیف روسیه برای افغانستان در تازه ترین موضوعگیری اش چند مورد برجسته از نگرانی دولتش را با افغانستان و جهانیان در گفتگو با برخی از رسانه های روسی مطرح ساخته است. دقیقا بحث موجودیت و تجهیزات داعش، در عین زمان حامیان مالی داعش یکی از نگرانی ها و دغدغه های اساسی است که نیازمند پاسخ روشن و شفاف در این زمینه است تا همان سوء ظن و تنش ایجاد شده میان کشورها و واحدهای سیاسی برطرف شود. کابولوف تاکید کرده است که نباید افغانستان به سوریه دوم تبدیل شود.

به گزارش شبکه اطلاع رساني افغانستان(afghanpaper)، زلمی زابلی عضو مجلس سنا در برنامه «مثبت و منفی» گفت: موضوع داعش موضوعی نو نیست. همان استراتژی غربی ها است که در کل می خواهند طالبان را به داعش تغییر شکل دهند و همچنین داعشی های عربی که در عراق و سوریه کارشان تمام شده است به افغانستان انتقال دهند.

وی، در خصوص هدف آمریکا از تمویل داعش می گوید: هدف غربی ها از پروژه داعش این است که از طریق افغانستان که یک نقطه مرکزی است برای تمام کشورهای آسیای میانه، منطقه و چین و ایران خطر باشد. آمریکا نمی خواهد در منطقه خصوصا آسیای میانه چنین رقبایی داشته باشد. در واقع ممکن است آمریکایی ها یک پروژه بلند مدت پنجاه یا صدساله را برای این کار در نظر گرفته باشند.

زابلی، در خصوص کارکرد آمریکا در افغانستان بیان داشت: وگرنه می دانیم که آمریکایی ها برای چیزهایی که اعلام کرده اند نیامده اند. چرا که از وقتی که آمریکایی ها به افغانستان آمده اند هم فعالیت های تروریزم چندین برابر شد، هم مواد مخدر و تولید آن افزایش یافت و هم فساد بسیار گسترده شد.

این عضو سنا، معتقد آمریکا در اینجا بازی دوگانه می کند و افزود: تروریست ها و خصوصا در حال حاضر داعش از جانب غربی ها است که حمایت می شوند. غربی ها در واقع توازن حمایت را از تروریست ها در افغانستان و حکومت متعادل نگه می دارند. نه آنقدر تروریست ها را قوی می کنند که آنها مسلط شوند و نه دولت را آنقدر قوی می کنند که تروریست ها از بین بروند. این نگه داشتن تعادل باعث می شود که آتش جنگ همیشه افروخته باشد و در این میان غربی ها هم به برنامه های خود برسند.

زابلی، در خصوص تمویل کننندگان داعش می گوید: گروه داعش و در کل تروریست ها به آموزش و تمویل ضرورت دارند. این کارها را چه کسی برای آنها انجام می دهد؟ ممالک عربی، آمریکا و انگلستان در آن شریک هستند. از سوی دیگر داعش هم خود مردمی را که در آن مناطق حضور دارند به خود جذب می کنند. تا با شرایط بهتری باقی بمانند. مثلا گوسفندی را که ده هزار ارزش دارد به آنها سه هزار می فروشند. پاکستان هم در این میان غلامی است که تطبیق کننده برنامه غربی ها می باشد. این برای پاکستان هم شانس طلایی است که همه چیز ما را بدون قیمت می برد، نظام ما را هم نمی گذارد که مستحکم شود، به اتحاد و اتفاق ملی ما هر وقت و به راحتی صدمه می زند و راه ترانزیتی را که از پاکستان به طرف آسیای میانه می رود را مفت به دست می آورند و عمق استراتژیک خود را دوام دار می کنند. موضع دیورند هم برای پاکستان بهانه ای است که هر بار در ملل متحد عریضه ای داشته باشند. اگر آمریکا واقعا با ما یک دوستی واقعی داشته باشد می توانند این موضوع را به محاکمه بین المللی بدهند که آنها یک رفراندوم برگزار کنند.

وی، معقتد است آمریکایی ها ما را فریب می دهند و افزود: یک نفر باید پیدا شودو به آمریکایی ها بگوید، شما به اینجا آمده اید و چند سال است که ما را دارید بازی می دهید. استراتژی نو را هم ساختید و گفتید که پاکستان را زیر فشار می گیریم. هشتمین اخطار را هم چند روز قبل داد. در حالیکه در واقع ما را با این اخطارها فقط فریب می دهد. در حالیکه حتی یک درصد پاکستان را زیر فشار نگرفته است. پس حالا در اینجا چه کسی پیدا می شود که به آمریکایی ها بگوید که تو آمده ای به ما دروغ بگویی؟ در واقع حکومت است که باید این درایت را داشته باشند و به آمریکایی ها چنین بگویند. به آمریکایی ها به حمایت ملت خود مستقیم بگویند که شما یا مطابق آن چیزی که به ما وعده کردید عمل کنید و یا این دورویی را هم نکنید. حکومت ما و شما فعلا بودجه هم از آنها می گیرد، تجهیزات نظامی را هم از آنها می گیرد این جرات را ندارد. با خود می گویند آنها نباید از ما رانده شوند.

کد (30)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
آمریکا
داعش
نظرات بینندگان:

>>>   داغش تحت اداره است

>>>   آقای زابلی این بدیهیات را همه میدانند.
آنچه که باید سیاسیون دخیل در قضایا چه در پارلمان و چه در دولت باید به مردم بگویند این است که:
وقتی امریکایی ها همچو برنامه هایی دارند و در خاک ما هم حضور دارند و پایگاه دارند و معاش جناب عالی را هم میپردازند پس برنامه ما چی است.
چرا جوان های ما در جنک با طالب و داعش کشته شود به خصوص که از نظر شما این پروژه برای شاید صد سال باشد.
حال چاره چیست که هم معاش جناب عالی فطع نشود و هم فرزندان این وطن کشته نشود و هم وطن خراب نشود و هم امریکا و داعش وطالب اش راضی باشد و هم پنج حلقه سیاست خارجی خدشه نبیند.

>>>   اینجاخراسان است افغانستان نام جعلی ونام یک قوم خاص است که دراین کشورتوسط انگلیس گذاشته شده

>>>   Faizi
علت اساسی که چرا بعضی حلقات پافشاری براین دارند که ملیت افغان باید در تذکره درج شود این است که، حلقات سیاسی که در قدرت خود را شریک میدانند از سر شماری نفوس می‌ترسند و علت اش اینست وقتیکه ملیت هر قوم در تذکره درج گردد در آنصورت نفوس همه ملیت ها نمایان می‌گردد و تقریبا سرشماری می‌شود که کیها اکثریت اند و کیها اقلیت و در آینده هر ملیت نظر به اندازه نفوس خود در پارلمان و دولت می‌توانند وکیل و وزیر معرفی کنند و در قدرت سهم داشته باشند بنابراين بعضی ها نمی‌خواهند که چلوصاف شان از آب بیرون آید و این دغدغه را راه می‌اندازند.

>>>   Rahimi
در زیر کاسه افعان ساختن تذکره نیم کاسه های خواهد بود که همین فاشیستان ارگ و اتمری استانکزوی بد و بلا میدانند که جطور در اینده بند های دیگری به اضافه کنتد مانند همین خشک معامله دیورند که انگلیس با پاچا گردشی های پشتون کرد و حالا بی ادبی معاف که سر لک اضافه کردن پسوند افغان در تذکره هنوز زیر لحاف است هنوز نشان دادندزیر لحاف مانده ه!

>>>   Nuri
در شناسنامه فقط اسم ولد محل تولد نوشته میشود بس در اروپا همین قسم است این غنی ........از آمریکا رفته نمیداند پاسپورت چگونه میباشد معلوم میشود کاسه زیر نیم کاسه است .

>>>   Hyi
انگلیس نام سرزمین را انتخاب کرد و وقتی مردم از خواب بیدار شدند دیدند نام کشور خراسان و یا اریانا نیست و به افغانستان یاد میشود و مردم در نام افغانستان هیچ حق انتخاب نداشتند.
مثل این که نام تو شکورا باشد و صبح از خواب بیدار شوی و همه تو را بی بی گل صدا کنند و‌ تمام مردم دنیا تو را به نام بی بی گل یاد کنند.
آن وقت تو چی میگی؟
قبول میکنی؟
اگر قبول کنی ساده بودن خوده نشان میدی و اگر قبول نکنی باید ایستاد شوی و بفهمانی بر همه که تو بی بی گل نیستی و این اجازه را برشان ندی که تو را بانام دیگری صدا کنند

>>>   Нуро Заррин
نام افغانستان جعلى است . نام قبلی افغانستان خراسان بود ، ما افغان نیستیم . بدون قوم پشتون هيچ قوم ديگر افغان نيست ، ما تمام ملت هاى افغانستان از افغان بودن بيرون میشویم و نخواهد برگشتيم . از خود‌ گله کنید نه از ما گناهى خودتان است . شما تقلب کار ها نام خراسان را به افغانستان گنده تبدیل دادید و امروز می‌گوید که افغانستان از ما پشتون ها است شما بروید تاجکستان ، اوزبکستان . و دیگر این که وقتِ كه شما در بين خود مينيشينيد مانند ....در هر جاى ميگوييد افغان تنها ما پشتون ها هستيم و تاجكها از تاجكستان آمدند ، اوزبيك ها از اوزبكستان آمدند . با این زورگویی و فریبکاری ها ما نمیتوانیم با شما یک ملت شویم . شما پشتونها حتىٰ به ما توهين كرديد ، ما را حرامى خطاب كرديد . باشيد افغان به تنهايى ما افغان بودن را بس كرديم . نام افغان در تمام دونيا بد است ، تمام مردم دنيا با شنيدن از نام افغان تيروريزم در ذهن شان مييايد . در كليمه افغان هيچ جاى افتخارى نيست بلكه شرم است . امروز مردم دنيا افغان را به حيث قاتل ، ، انتحار ، تيروريست ، خُدكفان چرسى ميشناسند . من از نام افغان شرم ميكنم . از شنيدن نام افغان استف.. مييايد

>>>   Bayat
به خداوند بي نياز قسم اين يك حقيقت است در خارج از وطن به هر خارجي كه بگويي افغان هستم يكصدو هشتاد درجه رويه و برخوردش تغير ميكند فكر ميكند كه افغان يعني بيسواد بي فرهنگ ، قاتل ، تروريست ، انتهاري ، وطنفروش ، ظالم ، بي منطق و.............. اگر خوش ما مي آيد يا نه اين يك حقيقت تلخ امروزي است ،اميد وطندارهاي گلم آزرده خاطر نشوند .

>>>   دلیل اینکه پشتونها پا فشاری میکنن افغان نوشته شود بخاطر این است که اونها میگن ما اکثریت هستیم اگر هر قوم بنام خودش نوشته شود اینها دگر نمیتوانن بگوین که ما اکثریت هستیم اقلید میشوند کمی ابرو برایشان مانده اونم می‌رود

>>>   اد فر اویانی
نا درست است که تلاش کرده و تلاش کنیم برای قومسازی؛ چونکه این پاره سازیی ما باشد برنامه فاشیزم.

آری، دستگاه ستم تباری،
دو رویکرد دارد روی میز کاری:

1- همه شهروندان را تاپه "افغان" زدن. مگر، اگر نچسبید این تاپه؛
2- تاپه «اکثریت سازیی پشتون»؛ یعنی پاره پارچه سازیی تاجیک ها و هزاره ها و ترکتبار ها را به قبیله های بیشمار و نامنهادِ ساخته و پرداخته کارفرمایان دربار فرمانروایی ستم تباری.
هر دو رویکرد رژیم ستم تباری، تبهکارانه و فاشیستی است.
نگذاریم پاره پاره مان سازند

>>>   اوزبیکان هزاره ها به نرخ روز نان میخورند
واین نان روزی زهر جان شان خواهد شده مانند جنرال دوستم ضیامسعود ودیگر هویت فروشان

>>>   Sadid
جناب رادمنش کدام کتابی در باره قوم،قبیله ملت ومملکت مطالعه کرده اید ملت چیست چطور تکامل کرده فرق بین قوم وقبیله ملت در چه است تکامل تاجک از قوم وقبیله گذشته به ملت تبدیل شده وزارت اقوام وقبایل را بخاطر دارید جهت کدام هدف ساخته شده وبه جز افغان های ما کسی دیگر شامل خدمات رسانی آنها میشود که البته نمیشود

>>>   وزارت دفاع افغانستان می‌گوید حملات انتحاری اخیر که داعش مسئولیت آنرا بر عهده گرفته، همه بوسیله شبکه حقانی انجام شده است. این وزارت می‌گوید داعش در افغانستان قدرت چندانی ندارد و طالبان با استفاده از نام داعش حملات مرگبار را راه اندازی می‌کند
شما چه فکر می‌کنید؟

>>>   ارانا نام بييار زيباييست روزي مي شود كه نام اين كشور اريانا باشد نه افغانستان

>>>   شبکه حقانی همه پشتون های زدران هستند.
وظیفه وزارت دفاع چیست.
زوران را ندیده.
یک دره است در مسیر خوست و گردیز
داعش پلان میکند حقانی عملی
مرکز داعش شورای امنیت و مسوول حوزه آسیای میانه اتمر وستانکزی.
اگر باور ندارید از ابوبکر بغدادی بپرسید.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است