تعبیر جناب دانش، بی انصافی است
واقعیت این است که درد افغان ها و پشتون های افغانستان و کسانیکه گفتند حاضرند بخاطر کلمه افغان آدم بکشند این است که افغان باشند نه یک انسان متمدن، آزاد، صاحب آرامش، پیشرفت و رفاه 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۵۹    ۱۳۹۶/۱۰/۲۰ کد خبر: 144604 منبع: پرینت

شرکت نکردن چهار عضو مجلس در نشست کمیته مختلط، تنها راه باقیمانده برای نجات از اطلاق کلمه افغان برای تمام اقوام کشور بود، چراکه در صورت تکمیل بودن اعضای این نشست فیصله قانونی می شد و راه بحث بیشتر برای آن مهم بسته می شد. مطابق قانون، اگر طرحی تنها در یکی از دو مجلس تصویب بشود، رای کمیته مختلط دو مجلس تصمیم نهایی درباره آن طرح است اما اگر حتی یک عضو این نشست غایب باشد، فیصله کمیته از اعتبار ساقط است. با وجود این قوانین روشن، کمیته مختلط در غیاب 4 عضو مجلس نمایندگان طرح تعدیل قانون ثبت احوال نفوس را تصویب کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رساني افغانستان(afghanpaper)، محمدعارف رحمانی عضو مجلس نمایندگان در گفتگو با محور در واکنش به اظهارات معاون دوم رییس جمهور در مراسم تجلیل از هفته قانون اساسی درخصوص به گروگان گرفته شدن قانون شناسنامه ها توسط تندروان قومی گفت: قانون شناسنامه های برقی با رای دو ثلث مجلس تصویب و برای اجرا آماده شده بود اما شاهد بودیم که بخاطر 300 تا 400 نفری که در پشتونستان تظاهرات راه انداخته بودند، رییس جمهور این قانون را ماه ها به گروگان گرفت و بدون اینکه آن را اجرایی کند، طرح تعدیل آن را پیشنهاد کرد.

بگفته رحمانی، پیشنهاد طرح تعدیلی قانون ثبت احوال نفوس رییس جمهور در مجلس مراحل تشریفاتی بسیار معیوبی را طی کرد و موجب حساسیت های زیاد شد.

این عضو مجلس، درخصوص تندرو قومی خواندن اعضای مجلس نمایندگان از سوی معاون دوم رییس جمهور اظهار کرد: اگر منظور دانش از تندروان قومی کسانی باشد که این روزها در دو طرف موضوع از قضیه دعوی می کنند و حساسیت به خرج می دهند، بی انصافی است چرا که اصل تندروی ها از ارگ ریاست جمهوری شروع شد.

وی افزود: ارگ قانون شناسنامه ها را به گروگان گرفت و شخص غنی تبعیض در برابر حق شهروندان را در مساله شناسنامه ها را آغاز کرد و اگر داوری دانش عادلانه باشد حرفش را قبول می کنیم اما اگر منشا و مادر تندروی ها جناب اشرف غنی بود؛ وی صدای 400 نفری که از پشتونستان آمده بودند را شنید اما حاضر نشد صدای یک میلیون را درباره یک پروژه انکشافی بشنود.

این آگاه سیاسی بیان کرد: زمانیکه قانون شناسنامه های تصویب شده بود، آنزمان جناب دانش بعنوان حقوقدان، معاون دوم رییس جمهور و نماینده بخشی از مردم کجا بود و چرا ساکت نشست؟ وی می بایست بعنوان فرد حقوقدان طرح تعدیل را آنزمان به رییس جمهور یادآوری و مطرح می کرد امروز اگر صحبتی هم بکند، کسی حرفش را قبول نمی کند.

گفتنی است که کمیسیون تدارکات ملی در نشست روز یکشنبه 17 جدی 96 پروژه لین برق 220 کیلوولت دوشی-بامیان، (طرح بدیل حکومت برای رساندن برق به ولایت مرکزی بامیان) را پس از تغییر مسیر لین برق وارداتی 500 کیلوولت ترکمنستان از مسیر بامیان به مسیر سالنگ‌ها بگونه مشروط منظورکرد.

رحمانی دراین خصوص بیان کرد: دانش در جلسه تدارکات ملی در بحث لین 220 کیلو ولت ساکت نشست و چشم بست و با حضور خود در این نشست بر تبعیض و ستم در این سرزمین امضا گذاشت، حداقل انتظار 8 میلیون از ایشان این بود که در آن جلسه شرکت نمی کرد. متاسفانه که دانش گاهی اوقات خیلی قانون گرا می شود و بسیاری از اوقات خاموشی اختیار می کند.

وی در خصوص راه حل مساله شناسنامه های برقی در کشور اظهار کرد: متاسفانه که این بحث تقریبا از کنترل مجلس خارج شده و یک عده خیرخواهان گفته اند که با رییس جمهور صحبت می کنند اما متاسفانه یک روح تمامیت خواهانه در حکومت نیم بند وحدت ملی وجود دارد که می خواهد حرف فقط حرف خودش باشد.

عضو مجلس نمایندگان بیان کرد: واقعیت این است که درد افغان ها و پشتون های افغانستان و کسانیکه گفتند حاضرند بخاطر کلمه افغان آدم بکشند این است که افغان باشند نه یک انسان متمدن، آزاد، صاحب آرامش، پیشرفت و رفاه.

وی افزود: ما در انسان بودن خود در این سرزمین دچار مشکل هستیم و از حداقل حقوق انسانی برخوردار نیستیم. تروریزم، فقر، بیسوادی، مواد مخدر، مافیای فساد اداری شناسنامه های جامعه ما است و اگر بخواهیم این شناسنامه را از پیشانی ملت و تاریخ تذکره خود پاک کنیم باید برای آن تدارک جدی ببینیم.

رحمانی درباره اینکه وقتی طرف دیگر شناسنامه ها حاضر به گفتگو نیست افزود: دو طرف از صحبت های خود انگیزه های سیاسی دارند و خوب است که دو طرف انگیزه دهنده ها سرجایشان بنشینند و قانون اساسی را اجرا کنند.

کد (26)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
رحمانی
سرور دانش
نظرات بینندگان:

>>>   باید هم شک کنید چون در این دلال خانه همه دلالان این قدر معامله کرده اند که مسخ شده اند. «اقرار العقلا علی انفسهم نافذ» عاقبت ......... و چپاول بیت المال همین است که در انسان بودن خود شک کند. کشور گرفتار چه کسانی شده اند؟؟؟؟

>>>   رحمانی صاحب اینکه تو تاکید داری که معاشات وامتیازات شما ده چند شود بی انصافی نیست ؟؟؟؟
رئیس مجلس وبعضی اعضای دیگر از شرم منکر پیشنهاد خود هستند اما رحمانی صاحب تاکید دارد که امتیازاتش کم است ، در مصاحبه با رسانه خارجی میگوید من از برادرم که معلم است کمک میگیرم ورنه با این معاش گذاره ام نمیشود
ر

>>>   سرور دانش شاگرد کریم خلیلی است هردو یکتن و دو سر اند این دو قوم و ملیت و زبان وتاریخ برای شان با ارزش تر از چوکی و مقام نیست سرور دانش انقدر تحت تاثیر چیغ های اشرف غنی احمدزی قرار گرفته که وظیفه معاونیت دوم غنی را فراموش کرده و از صلاحیت و سلامت منحیث معاون دوم برخوردار نیست پا در جای پای اشرف غنی گذاشته و بحیث سخنگوی ارگ عمل میکند این انسان ضعیف النفس و ترسو را هم میشناسند حتی در زمانیکه وزیر عدلیه بود و کریم خلیلی خو از ترس اینکه مبادا که شهر حاجی نبی برادرش از جانب اشرف غنی مانند شهرک عینو مینه قندهار برادر حامد کرزی تحت بررسی قرار داده شودچون زمین های شهرک حاجی نبی برادر کریم خلیلی از وزارت دفاع است مشهور به تپه اسکارت زمان ریاست جمهوری داکتر نجیب .

>>>   رحمانی صاحب هم از انصاف صحبت میکند!!!!!
معاش وامتیازات شما خیلی کم است !!!!

>>>   جناب دانش بیچاره جز از روی متن موضوع رو خوندن ، چاره دیگه ندارد ، تنها متیونه نقل و قول بکند ، صلاحیت دیگری رو هیچ کسی ندارد ، جز ستون پنجمی ها ، انون ها میگن بخون بعدش امضا کن ، اینها نا خوانده امضا می کند ، این میشه موضوع داغ، که حتی از داغی ان کاسه می سوزد .

>>>   اقای رحمانی! منطق اقای دانش به مراتب بالا تر از منطق شماست به این معنی که که ایشان فکر میکنند که بامیان برق ضرورت دارد که به نتیجه میرسندو شما که سوچ برق را میخواهید با ذهنیتی که شما دارید یک معضله بزرگ را برایاقوام در افغانستان خلق میکنداین را من و شما بخوبی میدانیم که جنگ بالای لحاف ملا ست.
خودت خوچند سبای زنده خواهی بود اما جنجال را برای نسل های اینده دایمی می سازی

>>>   Yasini
خلاصه باید نام قوم ذکر شود حق طبیعی بشر است روزی سری نام های که به مالکیت ای سرزمین جفا دیده توهین شده فیصله صورت میگره. چرخ دنیا خراب شده سرنوشت چنین شده به امید چرخ خوب .

>>>   اقایې رحمانی کسانیکه به خاطر ملت ادم میکشد همان مردم ازاده و با رفا زنده ګی کرده میتواند کشیکن ملت یک مملکت نباشد و به چشم سفید و بی حیایی میخواهد خود را به زور بازوی اجنبی و بخاطر منافع ممالک شوم ودشمن اسلام کار میکند کشتن انها از هر چیز در اولیت قرار دارد و بالای هر فرد ملت فرض است که سر این منافقین را بزند.

>>>   همصدایی از «طالبان تا حکمتیار» و همنوایی از «ارگ تا سپیدار»!
=====================================

* آنچه حاکمان قومگرا در طول یکصد سال گذشته بالای آن تاکید داشته اند، «اکثریت» نشان دادن پشتون ها و اقلیت خوانی سایر اقوام است تا به این وسیله بتوانند هویت قومی، زبانی و فرهنگی خود را بالای آنها تحمیل کنند..

* به این علت در درازنای یک سده هرگز حاضر نشده اند به «سرشماری» واقعی نفوس و ترکیب قومی کشور بپردازند... یکی، دو باری هم که خواستند این کار را به گونه امتحانی آغاز کردند، پس از دیدن نتایج آن وحشت نموده، اصل پروسه را ملغا قرار داده و به گونه مثال با قلم خود یک صفر در کنار ارقام کوچی ها علاوه نموده و دو صد هزار را دو ملیون ساختند...

* آنچه در این مورد می گویند تکیه بر ارقام موهوم جهانی، احصائيه های نادرست بین المللی و اینکه همه میدانند که ما (یعنی پشتون ها) اکثریت هستیم، چون ما هم زور داریم و هم در قدرت هستیم و شما هم مکلف هستید که بپذیرید... در غیر‌آن از کشور ما خارج شوید!

* لذا تصور می شود تا زمانیکه چنین قومگرایان در قدرت باشند، هرگز به «سرشماری» نفوس و ترکیب قومی کشور تن نخواهند داد؛ چون می دانند که چهل اوصاف شان از آب بیرون شده و رسوا می شوند...

* توزیع شناسنامه برقی نیز یکی از راههای جلوگیری از تقلب و نشان دادن تعداد رای دهندگان در هر ولایت است... لذا با هر بهانه و وسیله ممکن از توزیع آن جلوگیری می شود:
از توزیع شناسنامه مطابق قانون مصوبه ثبت احوال نفوس در سال گذشته جلوگیری کردند، فرمان دیگری صادر کردند، از شورای وزرا گذراندند، به پارلمان فرستادند وووو در تمام این حالات جلالتماب عبدالله خاموش بود... حالا که این موضوع به نقطه «قابل انفجاری» تبدیل شده، جناب ایشان «فرمان تاخیر توزیع» آن را صادر کردند...

مطابق «فرمان تاخیر توزیع جلالتماب عبدالله» در کجا قرار داریم:
------------------------------------------------
۱. اگر موافقه دارید و خوش هستید، همه چیز آماده است؛ ما همه «افغان» هستم؛ تمام قبایل و طوایف پشتو زبان همه «پشتون» اند، ولی تاجیک ها و ازبیک ها و هزاره ها را به دهها طایفه و گروه قومی تقسیم کرده ایم که مطابق میل شان انتخاب کنند...

۲. ولی اگر موافق نیستید و این عمل باعث نفاق و اختلاف می شود، پس ما هم توزیع را به «تاخیر» انداخته ایم تا شما اجماع کنید...

+ + +

* آنچه را که تیم غنی - اتمر نمی تواند با زور بالای مردم تحمیل کند، می خواهند توسط نرمش عبدالله بالای مردم عملی شود... غافل از اینکه مردم هوشیار شده اند و متوجه نیش های زهرآگین هر «مار آستین» اند...

* مردم تاکید دارند که شناسنامه ها مطابق قانون مصوبه اولی توزیع گردد!!!

>>>   چگونه واژه افغانی جای روپیه کابلی را گرفت و زبان زیبای فارسی از بانک و اسکناس کشور برای همیشه رخت سفر بربست؟
تهاجم سونامی فاشیسم افغانی لگام گسیخته و بی محابا به سرعت نماد های ملی و اقتدار را یکی پی دیگر اشغال کرد و هویت تمدنی و تاریخی را؛ مسخ ، جعل و تحریف نمود.اولین اسکناس افغانستان در سال ۱۲۹۸خورشیدی مطابق 1919 میلادی در دوره امیر امان الله خان به ارزش یک روپیه کابلی به چاپ رسید.در سمت راست این پول، نماد حکومت افغانستان ( محراب و منبر) و در وسط آن نشان حکومت امانی و در سمت چپ، عبارت "یک روپیه کابلی" به زبان فارسی نوشته شده بود.
در پایین این پول به فارسی نوشته شده :"در جمع خزانه های دولت، نوت هذا به مبلغ مندرج اش منظور است".
در سال ۱۳۰۴ خورشیدی مطابق 1925 میلادی جمله "دولت علیه افغانستان " به اسکناس اضافه شد.
در سال ۱۳۱۲ خورشیدی مطابق 1933 میلادی، محمدظاهرشاه به قدرت رسید و یک سال بعد بانک ملی افغانستان با سرمایه ۳۵ میلیون افغانی معادل ۵/۳میلیون دلار تاسیس گردید.
فاشیسم افغانی در سال ۱۳۱۸ خورشیدی مطابق 1939 میلادی با فرماندهی عبدالمجید زابلی و تأسیس "دافغانستان بانک " جغرافیای اقتصاد و پول را به تصرف خود درآورد.
بدینترتیب بانک ملی افغانستان جای خود را به دافغانستان بانک سپرد و زبان مقدس فارسی از لوحه بانک و اسکناس برای همیشه رخت سفر بست و واژه افغانی یکی دیگر از نماد های ملی و اقتدار را به تصرف خود درآورد.
بدینترتیب نام بامسمای روپیه کابلی جای خود را به واژه نامأنوس افغانی بخشید و رفت.
ادامه دارد
‏Abdul Hai Khurasani


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است