تنگنای ربانی و فرصت طلایی عبدالله
عبدالله با پشت کردن به عطا محمد به عنوان متحد غنی موقعیت خود در قدرت را تثبت کرد اما صلاح الدین ربانی که طعم تلخ قبیله گرایی حکومت را چشیده برای بقا نه می تواند عطا را رها کند و نه امید به عبدالله داشته باشد 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۱۶    ۱۳۹۶/۱۰/۲۰ کد خبر: 144608 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)،بقای نظام افغانستان هم وابسته به مشروعیت داخلی است و هم در رابطه با حمایت خارجی و اگر حکومت کرزی در سال های آخر بدل به منتقد تند سیاست امریکا در کشور بود تکیه بر پشتیبانی برخی رهبران قدرتمند قومیتی داشت اما پناه غنی تهی از مشروعیت داخلی، امریکا بوده و هست.

توسل به کمک های خارجی و تکیه بر نظامیان ناتو دلیل دورماندن رییس جمهور از جامعه و مورد ترد سیاستمداران باقی اقوام شده است که ریشه در سیاست حذف و براندازی اختلاف های قومیتی ارگ دارد.

چالش بزرگ این روزهای اشرف غنی حذف کامل عطا محمد از بلخ است، هرچند این مشکل برای صلاح الدین ربانی و عبدالله بغرنج تر می باشد زیرا سیاستمداری عطا محمد تنیده با زور نظامی و سیاسی است و ثروت وی، تامین کننده منابع مالی حزب جمعیت بخصوص شورای رهبری آن می باشد.

از جانب دیگر، عبدالله به مانند گذشته از پایگاه اجتماعی و سیاسی در قومیت تاجیک و حزب جمعیت برخوردار نمی باشد و تنها دو سال به پایان دوره ریاست اجرایی باقی مانده است و وزیر خارجه به خوبی از سختی های ماندن در قدرت بدون حمایت عطا محمد آگاه می باشد.

صلاح الدین ربانی که طعم تلخ سیاست قبله گرایی ارگ را در رد صلاحیت از سوی پارلمان چشیده، تنها تکیه گاه بقا در قدرت را عبدالله می داند و حمایت عطا محمد اما در روزگاری که این دو حامی رودروی هم قرار گرفته اند، کدام جبهه قابل اعتماد تر است؟

تلاش های وزیر خارجه برای حل معضل عطا محمد در گفتگو با ریاست جمهوری به بن بست رسید زیرا اشرف غنی نه تنها حاضر به عقب نشینی نیست بلکه کوتاه آمدن و یا مدارا با عطا محمد را شکست حیثیتی قومی و سیاسی حکومت می داند.

عطا محمد که در برابر عزل از سوی رییس جمهور با حضور فعال در نشست های مخالفان به تهدید نظام و نقد تند از عبدالله می پردازد خواهان مدارا با ارگ است و به کمتر از ولایت بلخ و امتیازهای مطرح شده از سوی جمعیت قانع نمی باشد و این کار را بیش از بیش هم برای حکومت مشکل ساخته و هم برای مقام های چون عبدالله و صلاح الدین ربانی.

پانزده سال ولایت بر بلخ که به مانند حاکمیت بر شمال بود، ثروت و پایگاه های قدرتمند قومی و سیاسی برای عطا محمد به همراه داشت، در کنار نفوذ در باقی مناطق کشور به طوری که جنرال رازق همواره خود را متصل به جبهه شمال دانسته و به عنوان رهبر قدرتمند پشتون، پشتیبان وی بوده و هست.

و در همین راستا، مهندس داوود به عنوان والی منصوب شده از سوی ارگ، نمی تواند بدون کنار رفتن کامل عطا به ریاست برسد زیرا تمامی لابی گری هایی وی در این ولایت با وجود نفوذ بالای ریاست اجرایی جمعیت به بن بست می رسد.

از جانب دیگر، ارگ با اعلام موضع رسمی از برکناری عطا محمد با هدف حذف کامل جزایر قدرت خواهان پایان دادن به این معضل حتی با گزینه نظامی است زیرا جنرال رازق در ولایت قندهار بیش از بیش هم مشروعیت حکومت را به چالش می کشاند و هم مهره ای دردسر ساز برای تداوم قدرت در انتخابات ریاست جمهوری آینده خواهد بود.

این در حالی است که عبدالله به دلیل حاشیه امن ریاست اجرایی برای جلب اعتماد اشرف غنی و دورماندن از گزنه حذف و تضعیف به دامن ارگ متوسل شده و اگر طراح اصلی برکناری عطا محمد نبوده از همراهان مهم اجرای آن می باشد زیرا به عنوان نیمی از حکومت شریک در هر عزل و انتصابی است.

و حال که والی برکنار شده از حضور در انتخابات آینده ریاست جمهوری می گوید و خواهان حکومتی نیمه فدرالی بر افغانستان می باشد اگر در بلخ باقی نماند، همچنان تاثیرگذار بر تحولات سیاسی کشور است که نه از سوی ارگ مجبور به تبعید می شود و نه خانه نشین.

عبدالله ی که مدیون عطا محمد برای رسیدن به ریاست اجرایی است مسیر خود را مدت ها قبل با پشت کردن به وی و حزب جمعیت مشخص کرده و به نظر می رسد که باقی راه را با تکیه بر حمایت جامعه جهانی می پیماید اما وضعیت برای صلاح الدین ربانی به عنوان رهبر حزب جمعیت سخت می باشد به طوری که نه می تواند عطا را رها کند و نه متوسل به عبدالله شود.

کد (18)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
عبدالله
ربانی
نظرات بینندگان:

>>>   بگفته پشتون ها و رهبر اصلی انها ترکی که گفته بود (دخلکو زور دخدای زور ) اقای عطامحمد نور پشتوانه قوی مردمی را با خود دارد نه تنا که مردمان فارسی زبانان را بلکه از اقشار مختلف جامعه منجمله سران قوم و قوماندان جهادی و اشخاص عادی از قوم پشتون را با خود کسب کرده و دارد همچنان در بخش نظامیان کشور بیشتر از ارگ از پشتوانه نظامیان برخوردار است ما دعا میکنیم که کشیدگی اشرف غنی احمدزی و عطامحمد نور تا انجا کشیده نشود که گپ به تقابل نظامی برسد زیرا نظامیان کشور بدو دسته تقسیم خواهد شد و دربین خودشان مشکلات بوجود خواهد امد که جمع کردن دوباره ان خیلی مشکل خواهد بود بهتر ان خواهد بود که هردو طرف کوتاه بیایند کوتاه امدن انها برد هردو طرف است .

>>>   استاد عطا هم اسناد تجارت قاچاقی شریک تجارتی عبدالله را که پسر بابه جان است وبرای خارجی ها تیل وارد میکند اما از تیل های که جهت تجارت شخصی وارد کرده مالیه نداده را در دست دارد ومیتواندبرعلیه اوایتفاده کند

>>>   اب گر صد پاره گردد باز با هم اشناست داکتر عبدالله صلاح الدین ربانی و عطا محمد نور هر سه گل های یک باغ هستند و انشالله هر سه با هم میباشند و دل دشمنان افغانستان را سیاه میکنند عباس

>>>   عبدالمنان شیوای شرق
ریاست اجرایی (کاخ سپیدار ) نماینده مردم ما نیست
کج راهه نرویم: در عملی نشدن موافقت نامه سیاسی حکومت وحدت ملی، نسبت به اشرف احمدزی ربیس اجرایی مقصیر است. او است که نتوانسته و نتوانست در راستای عملی سازی موافقت نامه سیاسی گام بردارد. حنای بعد از عید و یا نوش داروی پس از مرگ سهراب به درد مردم ما نمی خورد. من شجاعت دفاع مردمی و حقوق انها را در این کاخ نمی بینم چه رسد به دیگر مسایل...
همیشه پله بینان و نفع جویان سود طلب خواسته اند مردم را فریب بدهند و هر مهره سوخته را بازسازی شخصیت و اعتماد کنند:
شخصیت سازی دروغین در مورد ریاست اجرایی، تداوم یک خیانت بزرگ در مدت سه سال حکومت است.
مردم چشم دارند و داوری منصفانه می کنند که کی ها میزان و ظرفیت نمایندگی از مردم را دارند.
کمیسیون انتخابات مهندسی شد، دوباره تغییرات امد، فرمان تقنینی مهندسی سازی صادر شد و مهره های منوط به غنی در ساختار نهادهای انتخاباتی امد ریاست اجرایی کجا بود؟
شناسنامه های الکترونیک مطابق به قانون نخست چرا داده نشد؟ در جریان تعدیل قانون ریاست اجرایی کجا بود؟
قوانین انهم چهل بند قانون اساسی توسط غنی احمدزی نقض شد ریاست اجرایی کجا بود؟
نابرابری ها و خویش سالاری در تدارکات بیداد می کند این ریاست کجاست؟
پروژه ها و فرصت های استراتژیک هدر رفتند و مردم محروم اند ریاست اجرایی کجاست؟
وزیران و کادر های خوب سهمیه مردم برکنار می شود ریاست اجرایی چه مقدار مسوولیت شناسانه عمل کرد؟
به اعتراض های مردمی و جنبش های مردمی شلیک شد ریاست اجرایی کجا بود؟
حالا با این ژیست ها و عکس های نمایشی ریاست اجرایی کسی فریب نمی خورد. هر چند هر مشاور روزانه ده نفر برای ملاقات بیاورد مردم عمل را می بینند و داوری می کنند. مردم ما قربانی سهل انگاری و معامله گری ریاست اجرایی اند تا فزون خواهی و تمامیت طلبی غنی احمدزی. خط و نوستالوژی غنی در سیاست پیداست که از نمایندگی بلند نشده بود. اما متاسفانه این بزرگ ساخته درون اجتماع ما که خود بیگانه و عامل محرومیت مردم است مسبب اصلی عملی نشدن موافقت نامه سیاسی است.

>>>   اوضاع بحرانی کنونی محصول خیانت شما به حقوق مردم در برابر تمامیت خواهان ارگ است. شما هیچ حرفی برای گفتن ندارید.
شما باور به منافع مردم ندارید. شما صرف از واشنگتن فرمان می برید. اطرافیان تانرا هم از خشم آمریکاییها می ترسانید. اینکه به شما واشنگتن وعده داده است، که معاون اول اشرف غنی در انتخابات بعدی میشوید یک خوابی بیش نیست. حالا که یک نیروی بزرگ مردمی و ۵۰ فیصد قدرت در اختیار تان است، هیچ صلاحیتی ندارید، اگر معاون غنی در حکومت بعدی شوید، شما را غنی حتا در سطح یک کاتب شهرداری کابل صلاحیت نخواهد داد.
بهتر است بر سر زخم های مردم نمک نپاشید و در زیر سایه" صبر استراتیژیک" تان خاموش باشید.

>>>   داکتردعبدالله در مورد شکل گیری حکومت وحدت ملی می گوید:" این‌که حکومت وحدت ملی چگونه شکل‌گرفت و حوادث و تحولات به کدام سو حرکت نمود مشخص است."
بلی مشخص است؛ شما انتخابات را در دور اول برده بودید، ولی علیرغم فشار های مردم و متحدین سیاسی تان تن بی موجب بدور دوم دادید. در دور دوم هم حاضر نشدید با قاطعیت در برابر تقلب گران ایستادگی کنید. در نتیجه فشار مردم بویژه استاد عطا محمد نور مقاومت کردید. در حکومت وحدت ملی با وصف حمایت گسترده مردم و شریک ۵۰ فیصد در قدرت حاضر نشدید از حق مردم دفاع صادقانه کنید. شما از " منافع" کدام مردم حرف می زنید؟

>>>   داکتر عبدالله باور مند است که مسیر حکومت وحدت ملی راکه بسوی "رفاه و آسایش مردم" در حرکت است باید تقویت کرد.
آیا واقعا حرکت کنونی حکومت وحدت ملی بسوی " رفاه و آسایش مردم" در حرکت است یا در مسیر تباهی، هویت بر اندازی و سیاست حذف؟
انسان باید کور و وجدان نداشته داشته باشد که نه بیند و حس نکند روند فاجعه بار و خیانت و جنایت کنونی را. بلی، جناب شان در کاخ سپیدار، سر شار از" رفاه و آسایش" شب و روز مصروف آرایش و خوش گذرانی هستند و یا مصروف قایق رانی، اسپ سواری، شکار آهو و یا محافل شب شعر و بزم در این ولایت و آن ولایت در میان فقر و بد بختی مردم.

>>>   ......... برخاین عبدالله بی وجدان بیغیرت نابودی تان نزدیکشده است

>>>   Sadiqie
مردم کورکورانه در عقب این پلید استاده بودند. حالی موضوع روشن است. این شخص دیگر ارزش این را ندارد که وقت خود را ضایع کرد. مار آستین و کثیف ترین آنسان است.

>>>   Parwani
مجیب رحیمی با شمشیر چوبی در فراخبر
برنامه فراخبر طلوع نیوز را حتما دیدید.
ریاست اجراییه شمشیر زن های مجرب این حوزه را خلع سلاح نموده و با شمشیر‌ های چوبی به مصاف فاشیست هایی چون کمال ناصر اصولی می فرستد.
اول برای خودمان متاسفم که چرا با دستان خود چنین روزگاری را بر سر خود آورده ایم و بعد برای آقای رحیمی تاسف خوردم که بر مبنی چه مجبوریتی تن به چنین وضعیت داده اند‌.

>>>   Salam
تاريخ نشان داده است كه اگر مردم متحدانه بر خيزند و قيام كنند هيچ نيروى جلو شان را گرفته نمى تواند . غنى و تيمش در چند ساعت تسليم خواهند شد و يا فرار خواهند كرد. آنها قوى نيستند ما ضعيف هستيم . راز موفقيت شان همين است و بس .

>>>   خيانت را كه عبدالله مرتكب شده حد اقل به صد سال مبارزه نياز دارد؛تا چنين شرايط دو باره مساعد شود. عبدالله رهبري آينده ي افغانستان بايد از قوم پشتون بوده و وابسته به ائتلاف شمال نباشد.

>>>   عطا محمد نور:

از اينكه از شما خواستم به عبدالله راى بدهيد معذرت ميخواهم و اشتباه كردم . اشتباه انتخاباتى را دوباره تكرار نمى كنيم.

>>>   Mehr
سخنان يك عضو حزب اسلامي در يك نشست خودماني در سال ٢٠١٣
از سخنان آن نفر، ما اينگونه مي پنداشتيم كه شايد او بخاطر پيروزي غني و تلاش به تخريب وجهه عبدالله اينگونه مي سخند!

او در سال ٢٠١٣ گفت: "عبدالله و أتمر به ترتيب عضو سازمانهاي سي آي اَي آمريكا و ام آي شش انگليس و در تباني كامل با همديگر قرار دارند

عبدالله، أتمر و غني براي يك هدف و از راه ها و چهره هاي مختلف دارند كار ميكنند

عبدالله شايد در انتخابات ٢٠١٣ نفر دوم شود با وجود اينكه او برنده انتخابات از همين اكنون است، ولي عبدالله بخاطر آرمانها و برخي ارزشهاي كه او خودش بدان متعهد است هرگز نخواهد خواست تا او در جايگاه نخست در حالي قرار بگيرد كه جبهه عقبه او نيروهاي ضد طالب و اتحاد شمال باشند، زيرا عبدالله هرگز طرفدار قدرتگيري دوباره اتحاد شمال نمي باشد، و او تنها كاري كه خواهد كرد همانا تلف كردن فرصت جبهه ضد طالباني مي باشد بس حتي در گذشته او نيز به همين منظور به نزد قهرمان ملي استخدام شده بود

بياد داشته باشيد كه نخستين نبرد عبدالله در برابر بقاياي اتحاد شمال مي باشد، زيرا عبدالله ماموريت جز اين ندارد و ....."

سخنانيكه ما امروز عملاً با همه وجُود شاهدش هستيم

>>>   دکتر عبدالله نباید فریب غنی را بخورد ، باید از کسانیکه خانه نشین شده اند پند گیرد. یگانه نیروی قدرت گرفتن باید مردم باشند تا میتواند برای مردم کاری کند که بالایش حساب کنند.

>>>   اکنون جهت گیری های ربانی برای مردمش قابل درک است و عبدالله هم باید بافت جامعه را بداند و بفهمد که فارسی زبانان این آدم را به اریکه قدرت رانده اند ونمک هلالی داشته باشد .
زره


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است