فعالیت هسته‌ های داعش زیر گوش نیروهای امنیتی
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۱۵    ۱۳۹۶/۱۰/۲۱ کد خبر: 144629 منبع: پرینت

خبرگزاری فرانسه "afp" در روز 10 ژانویه در یادداشتی از رشد و گسترش سریع تفکر داعش در زیر گوش آمریکا و نیروهای نظامی و امنیتی افغانستان در کابل پرداخته است. خبرگزاری فرانسه نوشته است که در 18 ماه گذشته داعش 20 بار به کابل حمله کرده است. کارشناسان با استفاده از همین آمار می گویند داعش دیگر یک گروه شبه‌ نظامی کوچک در شرق افغانستان نیست بلکه هم‌ اکنون در قلب کابل دانشجویان، استادان و مغازه داران و مردم را هدف قرار می دهد و همه این اتفاقات درست زیر گوش نیروهای آمریکایی و افغان صورت می گیرد.

خبرگزاری فرانسه می نویسد: هم‌ اکنون کارشناسان هشدار می دهند نسل جدیدی از گروه های افراطی و تروریستی در کابل و دیگر نقاط افغانستان درحال رشد است که امنیت ملی این کشور را در آینده تهدید می کند. این تحولی هشداردهنده نه تنها برای غیرنظامیان جنگ‌ زده کابل و نیروهای امنیتی محاصره‌ شده است که برای عقب راندن شبه‌ نظامیان طالبانی تلاش می کنند بلکه هشداری برای عملیات مبارزه با تروریسم آمریکا در افغانستان است.

مایکل کوگلمن تحلیلگر مرکز ویلسون در واشنگتن می گوید: اینها فقط یک گروه ساده نیستند که پایگاهی روستایی در شرق افغانستان داشته باشند بلکه آنها حملاتی سطح بالا با تلفات بیشمار در پایتخت افغانستان اجرا می کنند و من گمان می کنم این مساله‌ ای نگران‌ کننده است. داعش-خراسان از شاخه‌ های خاورمیانه‌ ای این گروه در افغانستان و پاکستان است که سال 2014 در این منطقه ظهور کرد و عمدتا از شبه‌ نظامیان ناراضی طالبان و سایر گروه‌ های شبه‌ نظامی در افغانستان، پاکستان و آسیای میانه تشکیل شده است. آنها مسوولیت اولین حمله خودشان در کابل را تابستان 2016 بر عهده گرفتند. این گروه از آن به بعد توانست با توسعه شبکه‌ اش در پایتخت به نیروهای امنیتی و شیعیان مکررا حمله کند. به گفته تحلیلگران آنها کمبود جذب نیرو ندارند.

برهان عثمان، تحلیلگر ارشد گروه بحران بین‌ المللی هم می گوید: ما درباره نسلی صحبت می کنیم که در معرض انواع خشونت‌ها و افراطگرایی خشونت‌ آمیز قرار گرفته است. اعضا و حامیان شبکه‌ های داعشی در کابل آزادانه به همراه اعضای خانواده‌ شان زندگی می کنند و به مکتب می‌ روند یا کار می کنند. این شبه‌ نظامیان دیدارهای شبانه‌ ای برای طراحی حملات در این شهر برگزار می‌ کنند و به حدی با شهر آشنایی دارند که می‌ توانند خودشان را با تدابیر امنیتی وفق دهند. یک دیپلمات غربی به خبرگزاری فرانسه گفت: این یک ساختار انطباق‌ پذیر است که به تدابیر مقابله با آن واکنش نشان می دهد. از ماه مه تا دسامبر ما شاهد انواع حملات بودیم.

پیشتر یک منبع امنیتی افغان گفته بود که 20 شبکه داعش-خراسان یا بیشتر در این شهر فعال هستند. برهان عثمان تحلیلگر ارشد گروه بحران بین‌ المللی می گوید برآورد کردن تعداد این شبه‌ نظامیان در کابل دشوار است اما با توجه به تلاش‌ های این گروه برای جذب نیرو در رسانه‌ های اجتماعی و نیز دانشگاه‌ ها، مدارس و مساجد، رده‌ های آن در حال پر شدن است. شما نمی توانید بگویید همگی آنها فقیر هستند چرا که شماری از آنها از طبقه متوسط کابل هستند. برخی از آنها تحصیلات عالی دارند و برخی دانش‌آموز مکاتب و لیسه ها هستند. اکثر آنها تحصیلات حوزوی هم دارند.

تحلیلگران معتقدند استراتژی شکست داعش شکست خورده است و همین امر باعث می شود شبه‌ نظامیان بیشتری به سمت کابل بیایند. مقاومت این گروه مایه نگرانی است چرا که ممکن است افغانستان به پایگاه بعدی داعش برای شبه‌ نظامیانی تبدیل شود که از عراق و سوریه می گریزند. با این حال ماهیت دقیق ارتباط میان داعش در افغانستان و خاورمیانه هنوز مشخص نیست.

میراحمد خواجه


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
داعش
کابل
نیروهای امنیتی
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است